Šta je novo?

Nokia Lumia 730 and 735

Naravno da moze. Prvo kad sam instalirao morao sam da uradim hard reset. Pre toga nista nije radilo. Posle resetovanja je bilo mnogo bolje ali poruke nisu htele da rade niti ih je bilo u izboru. Vecina drugih programa je bilo u funkciji i sve je glatko radilo. Da su radile poruke za slanje ostao bih na w10. To je neko moje zapazanje. Imam l735.
 
Tnx.cheers
 
Nije po gregorojanskom već po julijanskom. Gregorijanski je koristi katolička i reformatorske crkve a pravoslavna koristi julijanski
 
Jeste u pravu si, my bad.
U stvari Julijanski kalendar koriste samo Srpska i Ruska Ortodox Church.Ali to i nije ovde tema, pa da ne širimo dalje.
 
Ljudi ja se dvoumim između obične lumie 640 i lumie 735, mogu uzeti i jednu i drugu po istoj ceni nove... E sad ne znam šta mi je činiti....?

Veličina ekrana mi je tu negde, možda čak je i malo bolje što je 735 ipak malo manja... mada ne bi mi ni tih 5'' pravilo problem... 735 sam čačkao malo kod operatera one izložene primerke i amoled je kao i uvek strava, čini mi se super baš.

Što se tiče ove obićne nove 640 nisam imao priliku da je uzmem u ruku, ali kontam kao noviji je model i ima taj update 2 i kao kameru 8 mp ali nije zeis.... Baš sam u dilemi... Šta biste vi ?

Dakle izbor je obična lumia 640 plava boja (ne ona velika xl) ili 735 u zelenoj boji, cena ista i obe nove ja prvi otvaram kutiju....

I još jedno pitanje da li na ovim wp telefonima normalno funkcioniše blutut? ...Kao na ovim drugim telefonima samo stanem na sliku pošalji putem blututa uključim pre toga isti odaberem uređaj i kliknem šalji... negde sam čitao da neće sa jedne na drugu platformu....? Ili da mora wi fi ili neka aplikacija.... to mi nije baš jasno.... Izvinjavam se na podužem postu, unapred zahvalan :)
 
Bluetooth radi normalno bez ikakvih ograničenja
 
Hvala Nuk :) To je super vest... jer mi ta opcija zatreba povremeno da prebacim nekome neku sliku ili neki dokument ili da neko prebaci meni... Dobro je da je moguće to izvesti i između wp i androida i to bez nekih posebnih aplikacija ili wi fi-ja .....
 
Ja bi (cu) uzeti 640 samo zato sto ima Glance screen u odnosu na 735. Hardver im je ja mislim identican, imas ovde dobro poredjenje u otvaranju aplikacija i kamere, kao da 735 sve radi nijansu brze iako neki od onih bench rezultata kaze drugacije, u principu jako jako slicno, takodje mi se cini da 640 ima bolju kameru..

 
Ljudi ja se dvoumim između obične lumie 640 i lumie 735, mogu uzeti i jednu i drugu po istoj ceni nove... E sad ne znam šta mi je činiti....?

Evo ja da ti pokušam pomoći...Po meni je bolja 735 defnitivno.

Bolji ekran, bolja kamera, bolja izrada....Što se tiče UPDATE 2, možeš ga skinuti preko windows insidera...Ja sam ga instalirao i osim drugačije organizacije settings menija ništa posebno nisam viseo da je donelo...Možda grešim ali vreme će pokazati.
Da ne zaboravima, kod 735 je bolj ai baterija
 
Da ne zaboravima, kod 735 je bolj ai baterija

Da, jer 2200 je vece od 2500?

Bolja izrada.. kako si to samo zakljucio, a za kameru je takodje diskutabilno sudeci po ovom klipu sto sam okacio.
 
Boris hvala na klipu, upravo sam ga pogledao celog i to dva puta... I meni se čini da je 735 nekako brža za dlaku... Kamere su meni na ovom klipu slične ali nekako lepše slike ispadaju na 640 ... još jednom super klip i hvala na istom... meni lično glance ne znači ništa jer ga ni do sada nisam imao a čitao sam da 735 dobija sa w10 led lampicu u smislu obaveštenja da će proraditi ta neka skrivena opcija...

Bozicko hvala i tebi. Reci mi da li ti imaš 735? Ima li nekih problema , restart i slično? Meni se čini da ova 6.7 mp kamera super parira ovoj od 8 zbog zeiss optike... kakve su slike onako iz ličnog tvog iskustva u slabijem osvetljenju (ako imaš ovaj fon)... Što se baterije tiče ja kontam da si ti to napisao jer je 735 single sim a ova dual sim pa možda ona više i troši... Meni lično odgovara jedna kartica i u slučaju da se odlučim za 640 koristio bih samo jednu... a na 735 mi se recimo sviđa što ima lte... u većem sam gradu pa kontam i to će jednom proraditi kod nas i biće super što imam....

još uvek sam u dilemi... voleo bih da čujem i neko iskustvo iz prve ruke onako detaljnije o 735... i ako je neko nekim slučajem negde lično isprobao ovu novu ali ponavljam običnu 640-ku.... hvala ljudi jos jednom...
 
Jako teska odluka :) Da nema problem sa povremenim restartima ja bi izabrao l730/5 samo zbog malo lepseg dizajna. Ali ovako su telefoni egal i nijanse su u pitanju. Jeftiniji je l640 50€ odprilike i to je po meni veliki plus. Dati 50€ za isti tel danas he luksuz :) Jel mozda neko cuo o nekim potencijalnim ptoblemima?
 
ROCK baš tako.... samo ne znam da li se restart javlja samo na 730 ili i na 735... voleo bih da kaže to neko ko ima baš 735 ! čitao sam da su pojedini te probleme rešili sa papirićem nekim koji se postavi tako da upre između baterije i poklopca tako da se ne mrdne ni makac... ne znam tako sam pročitao bar? što se cene tiće ja ih mogu uzeti po istoj ceni tako da je cena potpuno ista i da kažem eto povoljna za 735 jer je on inače skuplji kao što si i rekao... dakle ista je cena stvar je samo izbora.... i da obe su potpuno nove... ja prvi otvaram kutiju
 
I ja sam postavio isto pitanje par strana unazad, cisto da cujem vase mišljenje. Ja gledam ovako: dizajn mi je mnogo lepši na 735, jer je jedinstven i onaj pravi lumia dizajn. Dizajn 640 mi je nekako suviše stereotipan i monoton, kao i stotine drugih telefona. O kvalitetu izrade ne mogu da dam mišljenje jer 640 nisam držao u ruci pa necu da komentarisem. Za kameru mogu da tvrdim 99% da je bolja na 735, em zbog zeiss optike, a jos vise zbog aperture koja je na 735 f/1.9 (ista je inace i na najnovijem s6), dok je na 640 standardna i prosečna f/2.2. A goli megapikseli su obično sviranje k***a, to je bar jasno vecini. Prednju kameru mislim da nema potrebe uporedjivati, to je jasno. Imamo i WiFi charging na 735 kao i lte. Prednost 640 bih dao u 5" ekranu i prvenstvo glance - u. Baterija jeste jaca, ali i vise troši veci ekran i dual SIM tako da ce trajanje biti slično, eventualno stendbaj moze da napravi malu prevagu za 640. Jos malo dobijaju w10 tako da ce sve ostalo biti isto. Ekran kako ko voli. Svidja se meni ips, ali moram priznati da oled bas deluje moćno. Moj neki izbor je pao na 735, sad cekam da ga ulovim na oglasima za neke fine pare. Jedino 640 moze da mu pomrsi konce ako bude bas jeftiniji. Tipa 50e i vise kao sto se prica, ali ja iskreno sumnjam u to. 735 je na oglasima 180-190e, sto znaci da bi 640 trebalo da kosta 130e, a mislim da je to malo verovatno. Za sad tražim povoljnu 735 i cekam da se pojavi 640 i pratim cenu pa cemo videti.
 
Zasto pominjete dual sim non stop, valjda postoji i obicna single sim verzija?
 
150€ je na kp l640 koliko sam video. Oni sto donose iz Madjarske
 
Poslednja izmena:
Ja sam se ogradio druže. Nisam rekao izričito da nema. Samo sam cuo da skoro niko ne pominje 640 single SIM. Naravno da sam mogao da odem i ja na GSM arenu, ali me nesto mrzelo pravo da ti kažem. A da sam fanboj ovde bih pricao o ip6 ili s6, eventualno o m9, a ne o lumii 735, složićes se?
 
Nisam na tebe mislio :) Samo izbacujem nesto sto primecujem u zadnje vreme..
 
Pa kad se na temi o aplikacijama za WinPhone pominju kurir i blic... Sta dalje pricati...
 
735 je single sim
a 730 je dual sim
e sada ovako vezano za mobilni net problem koji jos uvek nije resen!
ako neko provali zbog cega se to desava sa netom neka ovde napise da mi ostali isto namestimo
dva meseca trazim i ne mogu da provalim zbog cega je!Da li do mreze ili do telefona....
Hvala
 
To sa netom krenulo i meni da se javlja na l520. Izgleda da je onda do mreze. Ja sam mts. A ovo za cenu l640 ispade bas kao sto sam ocekivao, oko 150€. Bas me koleba. Da je 10-20€ skuplja uzeo bih 735, a da je 10-20€ jeftinija izeo bih nju. Ovako ne znam koji. Da ne bude zabune, nisam stipsa za par desetina €, nego nekako volim da napravim dobru kuovinu...:)
 
Da li mozete napisati sta vam je sa netom? Dali ste pri ili postpejd?

Ja sam imao bas dosta problrma sa 730. Restartovao mi se 2,3x na dan, itd. Nekada sam od sebe, nekada kada ga koristim.
Dobio sam preporuku da ga reklamiram. Sto sam i uradio, ali nisu mi reklamaciju priznali (devojka u MTSu se cudila koliko su joj brzo telefon vratili iz servisa, odmah sutradan je vracen od trenutka slanja). Receno mi je da budem uporan, ali nisam bio vec sam po povratku telefona poceo snimati resetovanja (kada uspem uhvatiti, snimio sam 8), taman sam ga mislio ponovo slati sa snimcima i pismom, ali sam cuo da ce dobiti apejt. Pa rekoh da sacekam apdejt, i pre par nedelja (oko mesec dana) sam dobio apdejt i od tog trenutka restartovanja nije bilo kao ni problema sa SD karticom.
Izgleda da je najveci problem softverske prirode. Kada sam SD karticu formirao na racunaru nisam imao problema jedno mesec dana (pa ako neko ima jos uvek ovaj problem neka formira SD u racunaru) , a posle apdejta i taj problem je resen.

MMS nisam koristio, ali sam primao MMS poruke. A tu lezi novi problem. Danas sam pokusao poslati MMS ali nece. Kasnije sam rucno podesavao, ali sam tek onda stvorio problem posto niti sam mogao slati niti primati MMS niti koristiti net. Izgleda da je to samo za Pripejd korisnike, a ja sam Postpejd. Pa sam obrisao podesavanja, MMS mogu da primam, kao i Mobilni net koristiti, ali MMS da salje nece. Pa ako neko zna resenje problema?!
 
problem sa neto je sledeci:koristim 3g mrezu zbog kvaliteta razgovora i nekada kada hocu da upalim net on se ne pali e onda udjem u sett-cellular i vratim na 2g pa opet na 3g i on proradi odmah!!!

znaci:na par dana nece da se upali inace sam postpeid?Sve radi dobro i samo zaglupi zasto ne znam
 
@Borise ti baš nešto nervozan... ne kontam zašto te toliko pogodilo to sa dual sim... mihajlo je to napisao a ja gledao da ga opravdam jer sam i sam čitao da ljudi pišu da dual sim više crpe bateriju... a inače kod nas se za sada nudi samo ovaj dual sim... i nije mi baš jasan taj tvoj komentar za fanbojizam... mislim da sam bar ja lično pitao učtivo ono što verujem zanima i druge koji se dvoume između ova dva konkretna modela... došlo vreme da čovek mora da pazi svaku reč kada pita za pomoć i savet jer se uvek neko nakači na neku reč... ovde ne mislim na tebe lično nego generalno... jesmo postali nervozna nacija... strasno :-/ aman... tu smo da delimo utiske i da se pomažemo... nije sramota ako je neko manje upućen...
 
Ma naravno.. Nego gomila losih informacija po forumu u zadnje vreme, koje se napisu kao da je cinjenica. Kaze covek bolja baterija na 735 (a manji kapacitet), koliko sam video nema jos testova za to jos, pogotovo nema poredjenja sa 735.
Pa onda kaze bolja izrada na 735, izvukao onako iz dupeta :)
Evo i tvoj komentar 'kod nas se za sada nudi dual sim', gde sta, koji model? Stigao 640 u srbiju? :)
 
Poslednja izmena:
To si upravu... ali ipak reakcija je malo, ne znam bar meni... :D Lepše je čoveku objasniš da greši... Što se ovog mog poslednjeg komentara tiče, poslednji put kada sam proveravao na KP se nudila lumia 640 dual sim samo u beloj i crnoj boji po ceni od 160 i pisalo je u prodaji od 08.04 ako se dobro sećam a danas je 14-ti.... pa kontam krenulo.

Evo sad proverih oglas vidim pomeren datum kreće od 20.04-og, kao pomerili dobavljači rok isporuke u prodavnicama... Postoji oglas na kp da ne reklamiram ovde... eto moja greška nisam se nadao odlaganju poslednji put je pisalo onako kako sam ti naglasio u pasusu iznad i za sada samo ovi naši koji donose iz Mađarske nude samo dual sim....

Nego da ne trujemo temu... ja se izvinjavam forumu zbog skretanja ;-) Ništa loše.... Pozdrav

P.S: Gledaću ako budem mogao lično da isprobam 640 pa ću da rešim da li nju ili 735... najbolje kada se uzme u ruku a preneću i ovde utiske i krajnji ishod...
 
Poslednja izmena:
Jako teska odluka :) Da nema problem sa povremenim restartima ja bi izabrao l730/5 samo zbog malo lepseg dizajna. Ali ovako su telefoni egal i nijanse su u pitanju. Jeftiniji je l640 50€ odprilike i to je po meni veliki plus. Dati 50€ za isti tel danas he luksuz :) Jel mozda neko cuo o nekim potencijalnim problemima?
Nema L735 nikakvih problema sa povremenim restartima.A i ko kaže da te probleme L640 npr. nema.
Ovi telefoni nisu nikako "egal", a i tih oko 50€ razlike nisu nikako luksus, jel za malo veće pare dobijaš pravi Nokia dizajn, (OLED ekran koji je viša klasa u odnosu na IPS) i naravno mnogo bolje kamere.



Meni ova L640 daje prigušeno-presvetlu sliku, a pogotovo video.
 
Kao sto sam i rekao za kameru. U spoljašnjim uslovima i pri dobrom svetlu 640 moze da parira 730, ali opet se vide razlike. Dok u zatvorenim prostorijama i pri slabom osvetljenju 640 nema sta da trazi. Upravo tu do izražaja dolazi veci otvor blende na 730 i slike su mnogo bolje.
 
Nazad
Vrh Dno