Šta je novo?

Administracija Android mobilnih uređaja

Troublemaker

Čuven
Učlanjen(a)
01.02.2002
Poruke
884
Poena
620
Moja oprema  
Miš & tastatura
Microsoft Bluetooth Ergonomic Mouse & Logitech MX Keys Mini
Laptop
Lenovo ThinkBook 15 Gen 2
Tablet
Lenovo Yoga Pad Pro (Yoga Tab 13)
Mobilni telefon
Samsung Galaxy Z Fold 5
Pametni uređaji
Mi Air Purifier 3H
Steam
https://steamcommunity.com/id/acabre
Pristup internetu
  1. Optički internet
U firmi koristimo već ogroman broj Androida, što tableta (sa SIM-om), što mobilnih telefona, pa sve to postaje prilično nezgodno za održavanje.
Dešava se da korisnici sami ubiju tablet sa brdom aplikacija, live pozadinama i slično, a sve su to sami instaliraju bez ikakve kontrole.
Ono što bi mi trebalo je remote administracija sa polisama za Android uređaje. Zabrana instaliranja aplikacija za neke uređaje, mogućnost remote instalacije i slično.
Bio sam na par prezentacija gde se pričalo o softverima za administraciju mobilnih uređaja, ali me interesuje iz prve ruke da li to iko od vas koristi i vaša razmišljanja na tu temu?
 
Mi smo skoro ubacili Eset Antivirus ,koji ima jos brdo stvari(anti theft ,itd). Ali za samu kontrolu nemamo jos uvek nista. Sto se mene tice ja bi im zabranio uopste play store,ali nije do mene.
 
AirWatch
 
Uhhhh ima tih softvera koliko hoćeš. Samo se malo raspitaj. Baš sam relativno skoro prisustvovao prezentaciji na ovu temu.... A i u praksi sam video kako su neke firme rešile ovaj problem. Samo ti treba softver, ali on košta... Nemam iskustva pa ne znam šta da ti preporučim, ali lako ćeš naći to što ti treba.
Znam da može sve da se uradi, od zabrane instaliranja aplikacija, do forsiranja korišćenja PIN-a za zaključavanje telefona, zatim forsiranje obavezne promene PIN-a u određenom vremenskom periodu, kao i mogućnost daljinskog Wipe-ovanja uređaja u slučaju krađe, zaključavanja istog, i još brdo stvari.
 
Skoro nista od toga ne radi kako treba ako nije custom ROM (firmin) ili rootovan telefon.
S* je trazio da to uradimo unutar firme za njihove telefone kao deo celokupne zastite firminog IP-a. Custom ROM su dozvolili (oni bi ga uradili, samo trebamo reci sta konkretno...), ali rooting naravno ne :)
Za obicne korisnike ce i najlaksa zabrana raditi. Za nas, koji nismo obicni ali vecina opet ne ume nista blizu programiranja ROMova i kernela Androida, nista od tih stvari ne bi radilo, mora custom ROM, koji skroz zabranjuje bilo kakvu instalaciju koja nije PKI certified.
 
Alfaunits iskreno velika vecina software-a ce ti blokirati custom ROM ili JB iPhone te automatski ga oznaciti kao "THREAT" ili ti po naski opasnost.
Sve sto je loodilo nabrojao AirWatch radi plus jos milion drugih stvari.
Mi smo recimo imali jednu od stavki da se passowd ili pin ne smije ponavljati, znaci moras preko najmanje 10 puta da promjenis pass/pin al u odredjenom vremenskom intervalu. Naravno podesavas i koliko puta korisnik ce dobiti napomenu za promjenu passa.
Zatim instalacija jedne ili vise aplikacija (biznis orijentisane) ili obicne svakodnevne ili pojedicna instalacije jedne aplikacije.
A da ne pricam o WIFi polisama i automatskim prikljucivanjem ako korisnik/radnik dodje (primera radi) iz Nisa u Bgd kancelariju, automatski pristup guest wlan-u ili corportate wlan.
Ako smo mi mogli da nasim serviserima damo iPad3 i iPhone5 sa AirWatchom jos prosle godine, mislim da ce i Troublemaker-u ovo mnogo skratiti muke i povecati produktivnost fime.
Plus sto sa tim dobija automatski administraciju email/kalendara/outlook profila sa PC-a na tablet/iPad.


Troublemakeru ako si zainteresovan javi se na PM poslat cu ti moju dokumentaciju koju sam kreirao za instalaciju AW na iPhone i administraciju. Cisto da sam skontas da li je to software koji bi tebi olaksao i pomogao u poslu.


Googlaj MDM aka Mobile Device Management

Pogledaj i AppTec360
http://www.apptec360.com/en_home.html
 
Poslednja izmena:
koliko sam skapirao, airwatch je aplikacija koja limitira korisnika da neinstalira i ne menja nista u konfiguraciji ipada. dodje mu kao admin profil a postojeci profil koji koristi radnik je user profil (limitirani) na ipadu
 
Karbo, radice to za komercijaliste i slicno, ali uz malo znanja Androida, to se vrlo lako zaobidje. Mislim, mnogo je bolje nego nista... ali treba imati na umu da, iz iskustva velike firme koja radi telefone :D, to ne znaci mnogo ako neko zeli da ga zaobidje.
 
Razumijem ja tebe alfaunits al ako radiš na divljaka možeš da radiš šta poželiš ali ako moraš da ispoštuje sigurnosne polise i pravila koje je zadao IT department kompanije onda je to sasvim druga priča.
Kod nas u kompaniji JB iPhone i Androidi sa custom romovima su mogli samo GOOD Tech da koriste dok za AW nema šanse. Pravila su pravila.
Jer custom romovi povlače za sobom masu nepotrebnog posla i obaveza pogotovo u situacijama gdje korisnici donose svoje uređaje.
Praksa je pokazala svoje.
 
Nismo se razumeli... Custom ROMovi ili rooting su bili jedini nacin da se skroz kontrolisu uredjaji (i to nije ucinjeno, iako je firma pravila sve telefone koji su smeli da se unesu :)).
AW ce moci da se zaobidje, ako neko ima malo vise volje. Bolje je nego potpuna divljina, ali opet nije skroz zastita, kakva je moguca na racunarima.
 
Nazad
Vrh Dno