Šta je novo?

Server backup

pestkiller

Čuven
Učlanjen(a)
26.11.2003
Poruke
212
Poena
619
Preduzeće prelazi u novi objekat i pravim novu računarsku mrežu: server i 10-ak radnih stanica. Potreban mi je svakodnevni automatski bekap podataka sa servera, obzirom da se svi podaci tamo nalaze. Da li uzeti eksterni USB HDD, ethernet HDD ili neki NAS?
 
Da bi dobio konkretan ili bilo kakav odgovor pre svega bi trebalo da napises o kojoj kolicini podatakaje rec, koji tip podataka i koja je projekcija rasta kolicine fajlova na stanicama/serverima.
 
Podaci se nalaze u dva foldera:
1. SQL baza za knjigovodstveni program od aktuelnih 580 MB i
2. Documents foldera gde su najećim delom MS office dokumenti (word, excel, pp), PDF dokumenti i malo multimedije (foro i video) trenutno nekih 14 GB.
Na stanicama nema podataka, jer je zabranjeno čuvanje dokumentacije na pojedinačnim računarima.
Projekcija rasta? SQL oko 300-350 MB godišnje, a dokumentacija oko 1,5 - 2 GB.
 
domen ili workgrupa? windows ili linux? svakodnevni bekap ili neki duzi interval?

centralizovani bekap? ko ima pristup bekapu?
 
workgroup
windows server 2012
svakodnevno
centralizovani bekap
samo jedna osoba

Ne zamerite, što nisam odmah napisao sve informacije. :)
 
Poslednja izmena:
Tebi bi bilo koji NAS odgovarao. Izabereš neki koji dolazi sa programom za bekap, a iWin server ima svoj. Imam kući Verbatim NAS 1TB (kupljen ovde na forumu) meni služi baš za bekap. 3 X PS, 2 laptola, mobilni telefoni, Linux desktop i server ga svi vide, ima mogućnost kreiranja korisnika...
Za Tebe sa tom količinom podataka, miran si nekoliko godina.
Bekap kod mene na poslu : kopija podataka iz baze kompresovana ful - 4,2 GB snimljena na HDD u serveru (nova kopija se snima preko stare) i prekopirana na NAS u drugoj zgradi (čuva se svaki dan). Kopija svaki dan snimljena na DVD RW, 5 DVD-ova, samo radni dani. Nedeljna i mesečna kopija na DVD i u sef, naravno u drugoj zgradi.
I onda kažu da sam paranoičan
 
Još jedan glas za NAS, pozeljno u drugoj prostoriji. Eksterni hard nije zgodna stvar za bekap u takvom okruzenju. Kreiras task, koji ce u toku noci bekapovati sve sto zelis. Sa eksternim nemas tu udobnost, a i sta se dešava kad nisi tu (godišnji, bolovanje...)
Preporuka za file server (documents folder): obavezno "shadow copy".
 
NAS za kucnu varijantu nema raid. u pitanjju je firma i njegov bekap (NAS ili server) mora biti u raidu.
shadow copy u workgupi ima problema. ukoliko bekapuje mailboxove (outlook.pst) a otvoren je outlook, to nece mocii da uradi iako je shadow ukljucen.
uako pokrece bekap task sa svake stanice, onda je to obican copy. nema tu price o incremental ili diferental bekapu. ukoliko koristi bekap opciju od windowsa sa stanice, dobice ocajan fajl koji nije praktican.

ja bih preporucio jednu raid masinu sa boljim napajanjem. preporucujem i program SyncBack. zbog workgrupa, morao bi da instaliras na svaku stanicu ovaj prog ali sa njim imas potpunu kontrolu sta, gde, kad i kako bekapujes, cak iako je otvoren bilo koji fajl/program. ima svoj zip i mozes mu dodeliti da stavlja datum u nazivu.. i mnogo toga.

ovo je moj predlog u njegovom slucaju. kad budes digao domen, onda ces svaki bekap moci da iniciras sa serverske strane. kad je wg u pitanju... tesko ali ne i nemoguce.

jos jedna opcija je ukoliko ti ploca (bios) ima opciju da se ukljucuje lan wakeup, mozes inicirati i dizanje racunara koji je ugasen pa start bekapa...

nadam se da ti je pomogli ili dalo neke smernice i ideje.
 
Kako NAS za kucnu nema raid? Pa sam napravis 1,5,6,10?
QNAP sam ima aplikaciju(ima i synology) koji bekapuje otvorene mailboxove.

Molim te nemoj da siris dezinformacije.
 
otvori outlook na nekom racunaru i bekapuj outlook.pst sa tvog NASa preko QNAP u workgrupi.
 
Nema nikakvih problema, imas VSS.
Ne znam sta je problem kod tebe.
Radim to svaki dan na >15 racunara.
 
Preporuka za NAS?
D-link, WD, Q-nap, Synology?
 
Synology pa QNAP.
 
Ja sam u mojoj firmi kupio WD koji ima 2x2 tb diskove koji rade u mirroru po defaultu. Ima web interfejs i ima mogucnost bekapa na sebe na drugi USB kad se nakaci kao i mogucnost backupa na cloud ili drugi storage koji je na mrezi i to sav sadrzaj ili na nivou foldera. Radi tacno ono sto mi treba. Ima 1x Gigabit Lan i 2x USB 3.0 prikljucka.

Raid moze da se razbije da se dobije 4 tb, a i diskovi mogu da se menjaju da se stavi recimo 2x4tb.

Za oko 300 € nije losa kupovina.
 
Pozdrav ljudi.
Kako ne bih otvarao novu temu, postavicu ovde neka moja pitanja u vezi toga sta je meni potrebno.
Naime , bavim se arhitektonskom vizuelizacijom i u studiju imamo 6 umrezenih racunara u gigabitnu mrezu, sa Tp Linkovim TL-SG1016D. Svrha mreze je bila pustanje rendera u render farmu (distibuted rendering) i taj deo je odradjen.

Ono sto nam je potrebno sada jeste centralizovana baza podataka za nase 3d modele i gotove projekte, odakle ce svi racunari(korisnici) da vuku po potrebi. Ovako, kako je sada slucaj, imamo vecinu stvari u vise od 4 primeraka, skoro na svakom racunaru. Posto to nije prakticno, jer nam bespotrebno zauzima terabajte prostora na svim racunarima,a opcija da jedan racunar bude server definitivno otpada, zato sam mislio da je ova akcija sa NAS-om prava stvar za ono sto mi je potrebno.
Molim za savete i sugestije jer nikada se nisam susretao sa NAS-om. Interesuje me osnovni princip rada NAS-a, jer kako vidim ima lan portove pa se pitam da li se to jednostavno ubode u switch i sa par nekih podesavanja mogu da konfigurisem moju bazu podataka?? Naravno , potreban je i aktivni backup, ali kako sam se nesto brzinski upoznao, NAS sa 2hdd-a ima opciju mirror-ovanja hard diskova, pa to nece biti problem. Ono sto me jos interesuje jeste koji model predlazete? Svidja mi se ova WD varijanta koju je clan #Marko_S pomenuo. Sta mislite o tome? I zamolio bih #Marko_S da mi kaze koji je model tacno u pitanju.
 
Posto vas ima malo ,preporucujem bilo koji Synology/QNAP sa dva mesta za diskove i recimo 2x2TB u RAID1. Mislim da je to sasvim dovoljno. I to vas izadje nekih 500e.
 
Preduzeće prelazi u novi objekat i pravim novu računarsku mrežu: server i 10-ak radnih stanica. Potreban mi je svakodnevni automatski bekap podataka sa servera, obzirom da se svi podaci tamo nalaze. Da li uzeti eksterni USB HDD, ethernet HDD ili neki NAS?

Ako ti je potreban backup samo sa servera i ako ne postoji neka posebna potreba koje poseduje NAS, onda je po meni tu najjednostavnije rešenje neki eksterni disk, ali obavezno USB3.0, ne znam o kakvom serveru je reč. Brža je konekcija od mreže od 1Gbit, samim tim i backup. NAS se meni lično ne sviđa jer te ograničava sa mrežom, meni je to mnogo sporo, neki NAS uređaji su i glupi pa kopiranje prolazi kroz proces i dodatno usporava.. Eth HDD je isto što i USB HDD na serveru na mreži:)
Naravno, ovo je najkomercijalniji backup, ali jedna od opcija za koje si pitao.

Ozbiljan backup je storage server sa fiber interfejsom, ali to je ceo lanac zahteva ako hoćeš pravu stvar..
 
Ma daj, niko lud ne bi koristio fiber samo za bekap.
Imas link aggregation na svakom malo skupljem NASu i zavrsis posao.
Ne znam kakav je to proces kopiranja koji usporava, to nisam video do sad. Slazem se da je najprostije fioka sa 5TB Seagate HDDom(okvirno bese 19k) i udri.
 
Ma daj, niko lud ne bi koristio fiber samo za bekap.
Imas link aggregation na svakom malo skupljem NASu i zavrsis posao.
Ne znam kakav je to proces kopiranja koji usporava, to nisam video do sad. Slazem se da je najprostije fioka sa 5TB Seagate HDDom(okvirno bese 19k) i udri.

Naravno, suludo je i preskupo ako je samo za to, ali koriste firme..
Recimo Netgear po default-u, kada kopiraš na njega on to registruje kao da kopiraš prvo na internet pa na njega i kopira 10x sporije, a bez obzira što je PC u lokalnoj mreži sa NAS-om.. ali svaki je različit, tako da..
 
Uzas, nisam koristio Netgear pa nemam pojma. Ali mi je to suludo, mora da moze nesto da se podesi.
 
Molim za savete i sugestije jer nikada se nisam susretao sa NAS-om. Interesuje me osnovni princip rada NAS-a, jer kako vidim ima lan portove pa se pitam da li se to jednostavno ubode u switch i sa par nekih podesavanja mogu da konfigurisem moju bazu podataka?? Naravno , potreban je i aktivni backup, ali kako sam se nesto brzinski upoznao, NAS sa 2hdd-a ima opciju mirror-ovanja hard diskova, pa to nece biti problem. Ono sto me jos interesuje jeste koji model predlazete? Svidja mi se ova WD varijanta koju je clan #Marko_S pomenuo. Sta mislite o tome? I zamolio bih #Marko_S da mi kaze koji je model tacno u pitanju.

Princip rada nas-a je sledeci: kutija sa procesorom, RAMom i nekim fabrickim OS-om u koju guras diskove i na njih smestas podatke preko mreze. Za pristup vise racunara podesis CIFS (klasicni windows/samba share) i smestas podatke. Synology ili QNAP su ono sto valja kod nas a da je u skladu sa tvojim potrebama. Imas varijante sa dva i cetiri diska. Sa dva diska RAID 1, sa cetiri RAID 10 ili 2xRAID 1, zavisno od potreba.

Bitno za zapamtiti: RAID NIJE BACKUP. Uvek postoji mogucnost da neko nesto obrise, da prsne file sistem, da crkne NAS i spali diskove, da ti virus obrise/kriptuje podatke itd. To RAID ne moze da sacuva. Kolicinu para koje ulazes u backup sistem uvek uporedjujes sa mogucnoscu gubitka podataka i koliko bi to kostalo tebe/firmu u vremenu i novcu. Obavezno cuvati sve bitne podatke na dva fizicki odvojena uredjaja/diska.

Sto se WD diskova tice, sa njihovim USB ili mreznim varijantama nemam pozitivno iskustvo. Klijenti su imali nekoliko WD MyBook i slicnih u USB i LAN varijatni i svi redom su pravili probleme, zakucaju i moras da ih resetujes i tako 3-4 puta mesecno. Trenutno radimo sa Iomega (sada Lenovo) i QNAP NASovima za male/srednje klijente i sa QNAPom imamo odlicna iskustva. Mnogo su bolji sa software strane od Iomega NASova (vise opcija i mogucnosti).
Sada vec imas diskove od po 4, 6 i vise TB tako da bi i sa RAID 1 i 10 trebalo da imas sasvim dovoljno mesta za sve podatke. Obavezno uzimati diskove predvidjenje za RAID/NAS sisteme - WD RE, WD RED, Seagate NAS i sl. Ima razloga zasto postoje.

Ako vise korisnika treba istovremeno da vuce podatke sa NAS-a, treba razmisliti i po potrebi testirati potrebe u smislu brzine mreze (preporuka gigabitna sa nekim HP ili jacim switch-om) i brzine samog NAS-a (kontrolera i diskova). Ako neki jaci desktop zadovoljava potrebnu brzinu, onda je QNAP 212P dovoljno dobar, ako ne onda jace u skladu sa finansijskim sposobnostima i potrebama.
 
Poslednja izmena:
@pestkiller

NAS sa 2 diska u RAID 1. Kao i gore, Synology ili QNAP (mreza obavezno). Ukoliko se desi neka strujna havarija sa serverom, ne zelis da na njega bude nakacen USB disk na kome je backup :)

SQL bazu radis ili sa SQL Server Agent-om i maintenance taskovima ili napravis bat file kao ovde pa task u Task Scheduler.

Fajlove mozes sa Cobian backupom. Preporuka 2 taska, jedan da radi full jednom mesecno i da ga 7zipuje i da cuva npr. 12 kopija (godinu dana backupa). Drugi da radi incremental svaki radni dan posle radnog vremena, svaki 10ti da bude full i da cuva 3 full kopije u okviru sebe. Tako ces sacuvati istoriju backupa (da korisnik ne obrise ili prepise stari fajl novim i to se provali tek posle nekoliko meseci) a incrementali koji moraju da se cuvaju uz svaki full nece zatrpavati NAS, vec ce ih biti samo za mesec i kusur dana. Svaki task da cuva u svoj folder i uvek imas cistu situaciju. Cobian ima VSS i moze da cuva na primer i upaljene HyperV virtuelne masine.

Preporuka je raditi i backup samog servera putem Windows Backupa (sistem bez podataka posto podatke cuvas na drugi nacin) i za to napravi iSCSI na NASu da bi ga Windows video kao lokalni disk i radio incremental backup (ako win backup radi na mrezni disk onda imas samo jedan backup, a ako task ne zavrsi iz bilo kog razloga nemas backup).

I najbitnija stvar - s vremena na vreme verifikuj backup. Probaj da uradis restore baze u drugu instancu SQL-a na primer i da je testiras, probaj da otvoris neki od fajlova iz 7zip arhive i slicno. Da se ne desi da ti zatreba backup i da se ispostavi da je zbog neke greske neupotrebljiv.
 
Poslednja izmena:
^ i mi koristimo QNAP, tačnije rsnapshot pošto su nam sve Linux serveri. Jako dobro se pokazao + backup ide i na lokalni raid i na usb hdd koji je zakačen na QNAP.
 
Nazad
Vrh Dno