Šta je novo?

Podešavanje video nadzora, kako?

Sirius9

Slavan
Učlanjen(a)
09.09.2007
Poruke
3,570
Poena
455
Zdravo ljudovi,

evo pojavio se problem koji ne mogu da rešim pa rekoh da priupitam pametne ljude sa benča :)
u firmi su nabavili DVR sistem odnosno video nadzor, kamerice spojene na digitalni video rekorder i sad to treba namestiti za pristup
sa udaljene lokacije putem neta i pristup putem android telefona, sitnica što bi rekli.
Već dve nedelje ja i kolega pokušavamo to da namestimo i nismo uspeli jer u uputstvu piše samo da može ali ne i kako,
prodavac/uvoznik DVR sistema naravno nema pojma a nismo uspeli ništa ni da izguglamo :(

DVR sistemi su postavljeni na udaljenim lokacijama u odnosu na matičnu firmu (što dodatno komplikuje ne možemo na licu mesta
da isprobamo da li šljaka pa to douzima dosta vremena), sastoje se od par kamerica, DVR-a i adsl veze. Uređaji koji se koriste su
sledeći: kamerice SS-212C i DV Recorder je Prosto DVR-8408AVL inače totalno ironično pošto ga uopšte nije "prosto" namestiti onako kako nama treba. Ruter kojim se povezuje na net je Huawei HG531 v1.

E sad, znamo da treba da se u ruteru odradi forvordovanje ip adrese uređaja i portova preko kojih ide striming (verovatno) ali nigde nema objašnjenja koje podatke treba gde upisati a tu je i pitanje dinamičke IP adrese na tim lokacijama.
U podešavanju DVR-a ima dosta opcija, IP adresa, submaskova, portova .... čim budem mogao probaću da uslikam par ekrana pa da ih okačim pošto nigde na netu nema skrinšotova interfejsa uređaja...
Dakle, forvordovanjem bi trebalo da se dobije to da kada se u brovser unese IP adresa rutera dobije se zapravo DVR! Tako?
A tu je i još jedna karika koja nam se ne uklapa baš: uputstvo za DVR kaže da treba otići na neki kineski sajt (uputstvo mi je u firmi a ne znam napamet adresu, nešto tipa www.xmeye.com) tu se registrovati i nekim čudom sajt bi trebalo da prepozna DVR ne znam samo kako! registrovali smo nalog po uputstvu, pratili sve korake i došli do momenta gde bi trebala da se pojavi lista sa konektovanim uređajima koja je naravno prazna.

Takođe na par mesta sam video komentare oko dinamičkih i statičkih IP adresa za pristup ali nijde objašnjenja za ovo (odprilike je potrebna statička adresa rutera da bi se svaki put moglo pristupiti DVR-a)..

Sve u svemu, prodavac nama pojma, Elementa koja je uvoznik ovih sistema nas je otkačila po kratkom postupku a pride su i vrlo neprofesionalni jer servis mora da se zove 3-4 puta da bi se neko javio a i onda samo govore "pozovite malo kasnije"...

Ako sam nešto zaboravio da napomenem vi pitajte :) pa da vidimo kako se ovaj piece of s*** povezuje na net :D

Hvala unapred
 
Nemoj da se mučiš sa tim modemom. Nabavi Mikrotik RouterBoard (RB750GL = cca 50€ komad) 2 komada, jedan u centrali a drugi na udaljenoj lokaciji. Modem u bridž mod. Najjednostavnije je da kroz mikrotik kreiraš VPN tunel prema centrali. Kad to urabiš svi računari, pa i DVR su vidljivi u celoj mreži. Ovo Ti je rešenje i za buduća proširenja. Za podešavanja Mikrotika imaš tutorijala i ovde na forumu a i na internetu.
 
Sad je kasno, sve je nabavljeno...
a usput sam našao i neki skrinšot podešavanja DVR-a (brojevi su samo drugačiji i umesto "TCP Port" piše "Media Port"
dvr_ip_3.jpg
 
Da bi mogao sa udaljene lokacije pristupiti bilo kom računaru ili DVR-u, moraš znati spoljnu IP adresu dobijenu od provajdera. Pretpostavljam da imaš dinamičku i u centrali a i na udaljenoj lokaciji. Treba Ti statička IP adresa kod DVR-a. Pošto je nemaš, a ne verujem da hoćeš da platiš 500 Dinara mesečno, treba ti servis " Dynamic IP to Static IP ". Prvo u podešavanjima DVR-a potraži da li ima opcija - Dynamic IP. Ako ima pogledaj koji su dostupni.
 
Generalno, treba odraditi sledece:

1. Ako vec nemas nalog, registruj se na www.no-ip.com, potom dodaj besplatni host (moze do 3 po nalogu) za svaki dvr kome hoces da pristupas, u tvom slucaju samo jedan.Biras adresu tipa mojdvr.no-ip.org
2. U adsl ruteru pronadji DDNS Service ili nesto slicno, i tu uneses sve podatke koje si koristio da otvoris nalog na NO-IP. Ovo ti omogucava da pristupis ruteru i svemu iza njega spolja, a da ne znas njegovu (dinamicku) ip adresu
3. Da bi dobio prolaz do DVR-a, moras da u NAT sekciji na ruteru preusmeris portove koje DVR koristi, po skrinsot-u koji si dao treba preusmeriti portove 34567 i 80 na adresu 192.168.1.99
4. Kad sve odradis, imaces pristup dvr-u kroz browser preko adrese mojdvr.no-ip.org. Port 34567 verovatno koristi softver koji si nadam se dobio uz dvr tako da se pristup moze raditi preko njega a ne iz browsera.
Check Takealot Specials and Woolworths Specials.

Napomena: DNS polja sa skrinsot-a moras da promenis u DNS adrese Telekoma ili da stavis npr Google DNS 8.8.8.8

E sad, ocekujem sledece probleme: port 80 je verovatno i port za pristup web interfejsu rutera, znaci treba u ruteru naci gde se taj port prebacuje na neki drugi. I kad to uradis, moze biti problema jer po mom iskustvu Huawei ruteri nece uvet da preusmeravaju port 80. Mozda je lakse da za dvr koristis neki drugi port npr 8888 stim sto u browseru onda kucas mojdvr.no-ip.org:8888
 
Poslednja izmena od urednika:
Konačno da javim neki napredak:
u "centrali" imamo statičku IP adresu ali to je nebitno pošto je fora u tome da nadzor može od bilo gde da se radi, moje kuće, kolegine, direktorove... nebitno, dok je na udaljenim lokacijama dinamička IP adresa, nije bilo vremena da se čaka statička a ni volje da se plaćaju troškovi iste pošto je postojala informacija "da to radi i bez statičke IP" samo što oni koji su dali tu informaciju naravno ne znaju kako to da se ostvari...

Uglavnom, da ne tupim, zahvaljujući lab310-u skontao sam ulogu onog sajta koji se navodi u uputstvu za DVR, on zapravo ima ulogu da premosti problem dinamičke ip adrese baš kao i preporučeni 3w.no-ip.com. Taj sajt je xmeye.net.
Na osnovu uputstva koje sam našao na netu, uneo sam podatke od DVR-a u ruter, tj. forvordovao port 34567 i sad smo na sledećem:

- napravljen je nalog na dotičnom sajtu i unet je uređaj po serijskom broju međutim zgob nekog razloga ne dobija se slika sa kamera, kada se iz liste izabere tipa DVR-Lokacija 1 potreban je još jedan log in, to je verovatno logovanje na sam DVR-uređaj jer i on ima opciju pravljenja korisnika i dodeljivanja šifara istima... međutim taj pokušaj logovanja na konkretan DVR ne uspeva, log in screen se samo osveži kao da ništa nije uneto, bez ikakve poruke o grešci međutim...
- prilikom prvog paljenja DVR-a isti je ponudio 3 QR koda (za android, iphone i win) i kolega je skinuo/instalirao ponuđenu aplikaciju (xmeye.android) uneo podatke u nju, logovao se kao na kompu što bi i dobio sliku :) dakle radi radnju i sad nam još ostaje da vidimo zašto radi na telefonu a ne i na kompu!!!
 
probaj preko Internet Explorer-a, ali pre pristupa idi u Security opcije i uključi sve ono što je vezano za ActiveX na enable, pa pokušaj... posle kada/ako prodje prvi put, vrati sva security podešavanja na default..

ja imam drugi problem, namešteno sve, radilo neko vreme, a onda jednostavno taj ActiveX dodatak prestane da radi, dok sa nekih računara sa potpuno istim podešavanjima i instaliranim dodacima sve funkcioniše.
 
Wau care, pazi kad je uspelo, ni u snu se ne bi setio da probam IE, oće malo da baguje IE, moraću da potražim sve one apdejtove što sam odbio da instaliram kad je win update tražio, eventualno stavim IE11 ili koji je sad već "aktuelan" ali imam pristup svim kamerama, mogu da podešavam DVR, za sliku sam očekivao da će biti kvalitetnija ali i ovo je ok :)

Hvala svima na pomoći cheers

P.S. da li to znači da firefox/chrome/opera ne mogu da se koriste?
 
Iz uputstva > "Podržava internet pretraživače: Google Chrome, Internet Explorer, Mozilla Firefox, Safari"
Za video je do DVR-a, samo dve kamere snimaju u D1 (704 x 480), a 6 u CIF (352 x 240). Iz uputstva > "Snimanje u realnom vremenu: 2 kanala D1, 6 kanala CIF"
 
mislim da ostale browsere podržava, ali nama svih opcija, samo otvara strimove sa kamera preko quicktime plugina, čini mi se...

e, sad, ono što je loše, što sam ja od sinoć ukapirao, ne radi izgleda ni na IE 11, nego je potreban IE9 (na win7)

evo kako izgleda kada nema svih opcija, na slici 1 (tako izgleda i na IE11, i na Chrome-u sa slike), i onako kako bi trebalo na slici 2 (iz nekog uputstva)
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    116.7 KB · Pregleda: 796
  • 2.jpg
    2.jpg
    118.6 KB · Pregleda: 845
Kako nebulozni interfejs da ne veruješ... Danas sam na poslu pokušavao da nateram još par računara da prikažu UI i naravno kod direktora odbija da se instalira ono što treba instalirati najpre sa xmeye sajta uglavnom na prvom DVR-u koji smo osposobili ima 3 kamere i nikako da skontamo kako dobiti sliku sa sve 3 u isto vreme, kliktali sve opcije, main stream, sekundarni stream i nikako da nađemo zakonitost, jednom u 10-20 pokušaja ih prikaže sve a između ili jednu ili dve ... i na kraju slučajno označim jedan onaj ekrančić/kockicu za sliku sa kamere, zatim klik na main stream kamere 1, pa ponovo označi drugu kockicu gde treba prikazati sliku pa uključi drugu kameru.... neverovatno kako se nisu potrudili da objasne ili olakšaju tako te sitne stvari...
Takođe primetih da 3 kamere još nekako i osvežava ok ali za sve preko toga mora dosta jači upload...
 
Poslednja izmena:
tol'ko smo platili :)

uzgred, na ovom MS sajtu ima gotovih virtualnih mašina sa različitim verzijama operativnog sistema i verzijama Internet Explorera. Skinuo sam onu sa XP-om i IE8, i sve radi ok, makar za probu, da ne lupam glavu više sa IE11.
 
Probaj BitVision ili FreeIP...
 
Nazad
Vrh Dno