Šta je novo?

Mobi Banka (ex Telenor Banka)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
To oko ispravljanja sam napisao u kontekstu da ne postoji povoljnija ponuda za nas lajt korisnike.
Slazem se da imas valjan razlog da budes nezadovoljan, nema potrebe da trazis prepirku sa mnom.
Ja sam izneo svoje pozitivno iskustvo, a svako sa malo soli u glavi zna da forumi uglavnom sluze da se izrazi 1% nezadovoljnih,
onih 99% zadovoljnih nema nikakvu motivaciju da ista pisu.

To je ono sto sam ja hteo da kazem, jer bih voleo da TB opstane, meni je ok.

Pa koja je tvoja motivacija da pises ? EPP za tb ?
 
"Great news from Telenor banka: new ATMs located at Bulevar Oslobodjenja 119 (Promenada shopping mall) i Jovana Ducica 7 (Novo Naselje, Maxbet) allows you cash-in and cash-out both in dinars and euros."
 
^ Razmazili su nas. Svake 2 godine - 5 novih bankomata u zemlji. :)
(Minus par ugašenih.)
 
Zdravo ljudi, imam pitanje. Naime, koristim Telenor banku, i prilikom placanja na Aliexpress-u, kurs racunaju po ~105RSD za 1USD, a kada platim nesto preko DHgate-a, kurs je cak ~112RSD za 1USD! Mala je razlika na par dolara, ali mojom karticom placam za vise ljudi, pa mesecno to ne bude tako malo. Kontaktirao sam banku, oni tvrde da nije do njih, kontaktirao sam i DHgate korisnicki servis, oni takodje tvrde da nije do njih. Da li je neko imao slicna iskustva, nevezano za specificnu online prodavnicu?
Takodje, desava se samo za DHgate, sto me navodi na zakljucak da je zaista do njih.

P.S. Izvinjavam se ako je tema pogresna.
 
^ Tema nije pogrešna, kupovine su bile istog dana? Na oba sajta si plaćao u $? Nisi imao € na računu, samo dinare pri plaćanju?
 
@Perkan

Ako nemas € na racunu , banka vrsi konverziju po najvisem prodajnom kursu za $ - danas je kurs za $ 106,92
Ako transakcija na DHG ide preko PayPal-a njihova provizija je 5% pa $ izadje 112,2 dinara
 
  • Like
Reagovanja: M J
Master preracunava sve valute u euro a ako nemaš eura banka ti zameni dinare za evre po zvaničnom kursu. Više puta je pisano o tome.

Sent from my STF-L09 using Tapatalk
 
Obe transakcije su bile apsolutno istog dana, recimo jedna oko 10 ujutru, druga oko 5 popodne. U oba slucaja samo dinari na kartici, retko kada imam druge valute. I na aliexpressu i na DHgate-u sam odabrao dolare kao valutu, i tako je i zavedeno u My Orders, i na oba sajta sam placao tako sto sam ukucao broj kartice, pa CVV broj , tako da nije preko PayPala, a nije mi ni trazilo da se ulogujem na PayPal.
Proverio sam i danas, porucio sam po neku sitnicu od dolar na oba sajta. Na aliexpressu je za staklo od tacno 1USD skinulo 106RSD, a na DHgate je za kabl od 0.71USD skinulo ~79RSD, sto bi bio kurs od oko 112RSD za 1USD

Razumem da zamenjuju po najgorem kursu za mene, i dvostruke konverzije i sve to, ali zasto to nije bilo u oba slucaja? To mi jedino nije jasno. I razlika je prevelika da bi bilo do toga da se kurs promenio, koliko je mogao da se promeni za 7 sati.

DHgate i banka i dalje prebacuju krivicu jedni na druge, i niko nema konkretno objasnjenje. Cak su me i iz podrske banke, preko chat-a samo iskljucili u sred razgovora sa operaterom. Mada je to verovatno bilo slucajno.
 
kurs se menja samo jednom dnevno u 8 ujutru radnim danom.

tako da nije do kursa.

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk
 
kurs se menja samo jednom dnevno u 8 ujutru radnim danom.
tako da nije do kursa.
To mislis na srednji kurs dinara - to se samo u knjigovodjstvu koristi.
Kurs koji TB koristi za menjacnicu moze da se promeni i ceo dinar dnevno (video, mada je to bas bila retkost)

@Perkan, jesi proveri kada se proknjizi transakcija sta izadje? Ovo lici da DHGate "garantuje dinarsku cenu", kao sto i Paypal ume da dere one koji ne znaju :(
Jesi probao drugom karticom DHGate?
 
Poslednja izmena:
svaka banka mora da ima istaknutu kursnu listu. kursna lista NBSa (jedina zvanična) se menja u 8:00 u istom trenutku banke postavljaju svoje kupovne i prodajne kurseve. nikad nisam video da se menjaju u toku dana. u menjačnicama mogu da promene jer se oko 15 h već zna orjentacioni kurs za sutra pa da ne bi bilo špekulacija mogu da ga koriguju. zamisli da znaš da će sutra kurs porasti za 5 din. na kupovini i prodaji desetina hiljada bi moglo lepo da se zaradi [emoji12]

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk
 
To je samo <range> koji se izlista, i van toga ne smeju ici banke - ali taj kurs nije ono sto se lista na sajtu banke, vec kod NBS, neke banke stave >+/-3 dinara od srednjeg.

Tip: to se i desava i van Srbije. Kada je zadnji put CHF skocio, nije mogao preko 24h da se kupi CHF pre toga, a nigde u javnosti nije ni bilo reci o odluci SNB-a. Malo Morgen ne znaju banke to unapred ;)
 
Poslednja izmena:
@ Perkan

Kod deviznih transfera Master kartica je vezana za EURO i konverzija se vrsi prema MC kursu

Jeftinije ti je da kupis € preko onlajn menjacnice , nego da banka odradjuje konverziju po visem kursu.

AliPay ne naplacuje proviziju na transfer , a konverziju cena $-€ vrsi uz oko 0,7% provizije ( u odnosu na srednji kurs ).

Sa DHG nemam iskustva.
Transferi prema DHG najverovatnije idu preko posrednika koji naplacuje proviziju.

Na EBAY-u transakcije obradjuje PayPal i kada transakcija ide sa Master kartice naplacuje proviziju oko 5%.
 
Na EBAY-u transakcije obradjuje PayPal i kada transakcija ide sa Master kartice naplacuje proviziju oko 5%.

Nisam siguran za ovo. Plaćam preko PP-a na ebayu, odaberem da banka radi konverziju i nemam neke dodatne provizije, pogotovo ne 5%.
 
@-V-O-Y-A-G-E-R-

Ja pricam o situaciji kada nemas PP nalog i placas preko MC kartice.Tada PP obradjuje transakciju i naplacuje proviziju.
 
Hvala svima na pomoci. Nemam drugu karticu za DHgate, a ne da mi se da jurim nekoga sa Visom da pokusavam, jer bukvalno svi koje poznajem imaju MasterCard i to u Telenor banci.

@alfaunits: Kada se proknjizi transakcija, dobijem iznos u dinarima koji je tacno po nepovoljnijem kursu od oko ~112RSD za 1USD. I uz to onu nadoknadu od 1% za kupovinu u inostranstvu.
Iz DHgate su mi rekli da oni koriste nepovoljniji kurs kako bi se osigurali od promene kursa. Pitao sam ih zasto je to oko 112RSD kada je dinar relativno stabilan u odnosu na dolar, i nije prelazio 107RSD recimo vec godinu dana ili tako nesto. Nisu mi nista odgovorili na to.
 
  • Like
Reagovanja: M J
Moze scrrenshot neke od tih trans?
Zakloni racun i ref slobodno, ali nenoj iznose i opis.
 
Moze scrrenshot neke od tih trans?
Zakloni racun i ref slobodno, ali nenoj iznose i opis.

Evo ova poslednja,ssbanka.png

U pitanju je neki random kabl:ssdhgate.png

Jasno se vidi, 0.71$ je na sajtu placeno, a naplaceno 79.21RSD. I ovo na screenshotu sa sajta banke je sve sto je imalo od podataka. Ostalo je samo moje ime, broj racuna i sifra placanja.

Inace, da ne pomisli neko da se zalim za 2 dinara ili nesto, ovo je bila samo probna kupovina da bih utvrdio tu razliku u kursu. Inace se desava svaki put kada kupim preko DHgate-a, a potrosio sam u poslednja 3 meseca ko zna koliko novca tamo.
 
Poslednja izmena:
Tebi dhgate izgleda radi konverziju i naplatu u dinarima. Tako je kurs najgori.

Sent from my STF-L09 using Tapatalk
 
Znači, kada hoću nešto da kupim online i platim u Dolarima - najbolja opcija je da pre toga kupim € u online menjačnici? Tako je povoljniji kurs?
Podpitanje je: da li i tada ima "Naknade za kupovinu u inostranstvu"?
Toga recimo kod mts-a nema.
 
^gde ti prikazuje taj kurs? Ono kao transakcija, gde stoji "kurs 121.05"?

@Perkan, a da li imas zasebno stavku "provizija za ino transakciju" ili tako nesto? Kod Tln, ako se dobro secam, ona se zasebno vidi, nije deo same naplate. Ovo jeste, kao sto rekose drugi, izgleda da DGate naplacuje u dinarima. Nemam predstavu kako da se zastitis od toga.

@Star, Mod, bre, ima FAQ za platne kartice za takva pitanja :D
Da, ima provizije, ona ima veze sa lokacijom prodajnog mesta.
 
To znaci da nisi imao EUR, ili da je greskom zamenio RSD -> EUR. To i radi po losijem kursu :(
 
Bolje je imati EUR na racunu za placanje u inostranstvu. A mislim da je na tim kineskim sajtovima povoljnije da se kao valuta izabere USD.


Sent from my iPhone X using Tapatalk
 
Da :)
Again - sve to ima objasnjeno u temo o platnim karticama, u ovom podforumu, u FAQu u prvom postu :)

Pisanom, barem taj deo, pre vise od 10 godina :) (ali i dalje aktuelnim)
 
Pazi narucujem odavno i to veoma mnogo. Znam odavmo to da se ne menja sa dolara na aliju i to nisam nikada dirao. Uvek sam placao dinarima i ako nesto kosta 1 dolar skine mi 100 din, uvek je bilo tako. Sta se promenilo u medjuvremenu ne znam pa skida vise.
 
^gde ti prikazuje taj kurs? Ono kao transakcija, gde stoji "kurs 121.05"?

@Perkan, a da li imas zasebno stavku "provizija za ino transakciju" ili tako nesto? Kod Tln, ako se dobro secam, ona se zasebno vidi, nije deo same naplate. Ovo jeste, kao sto rekose drugi, izgleda da DGate naplacuje u dinarima. Nemam predstavu kako da se zastitis od toga.

@Star, Mod, bre, ima FAQ za platne kartice za takva pitanja :D
Da, ima provizije, ona ima veze sa lokacijom prodajnog mesta.

Jeste, zasebno se vidi ta provizija za kupovinu u inostranstvu, i tacno je 1% od placenog iznosa, to je na ovih 80 dinara ni ceo dinar. Razumem konverzije i to sve, ali mi je jednostavno cudno da kada placam na Aliju menjanju direktno dinare za dolare, a na DHgateu ne. Dakle, kada budem ubuduce placao na DHgateu, probacu da prvo zamenim u evre, pa onda da platim, a probacu jednom i kako cu da prodjem ako zamenim direktno u dolare.
Inace, sad videh na nekoj transakciji od pre mesec i po dana, pise i meni za placanje preko DHgate taj kurs tipa 121.05. Ali opet na Aliexpress transakcijama ne pise, niti pise na ovim skorijim preko DHgate.
Da li neko zna, konkretno za Telenor banku, po kom kriterijumu biraju da li ce skinuti dinare, evre ili dolare? Sta ako imam dovoljno novca za nesto u sve tri valute, koja se prvo koristi?
 
Alfa, u tom FAQ-u piše:
"AliExpress, obavezno birati USD"

Meni ovo sada nije dovoljno jasno.

Evo prosto pitanje:
Da li je bolje kupiti € pre kupovine na AliExpress-u ili kupiti $?

Ja sam mislio, sve do sada, da je bolje plaćati u Dinarima i odraditi 1 konverziju (Din -> $) nego kupovati € pa da se prilikom kupovine konvertuje u $...

Isto ovo pitanje može da se primeni i za SportsDirect (imati € na računu a plaćati Funtama).

Hajde da razjasnimo i ovo pa da dodamo / editujemo tamo u FAQ.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno