Šta je novo?

Konfiguracija za virtuelizaciju

kicha

Poštovan
Učlanjen(a)
03.02.2014
Poruke
59
Poena
59
Zanima me koliko ova kombinacija ploce, RAMa i procesora i SSD-a dobar izbor za virtuelizaciju u produkciji. VM su na RAID-1.



Intel i7-3770: http://ark.intel.com/products/65719/Intel-Core-i7-3770-Processor-8M-Cache-up-to-3_90-GHz

Asus P8Z77-V Pro: http://www.asus.com/Motherboards/P8Z77V_PRO/

Kingston HyperX Beast 4x8=32GB DDR3-2400: http://www.kingston.com/us/hyperx/memory/beast

Intel 730 SSD: http://www.intel.com/content/www/us/en/solid-state-drives/solid-state-drives-730-series.html

Chieftec 500W, neka jaca serija



Pre svega me zanima stabilnost i dugotrajnost ploce, diska i memorije i generalno konfguracije (da li retko crkava ovako nest, ili ne?!) koliko je kvalitetna za osrednje opterecene 4 VM.

Hvala
 
Možeš li okvirno da kažeš šta će ti se vrteti na tim VM-ovima.
Bolja varijanta bi u svakom slučaju bila X79 ploča i recimo Intel 4820k, zbog quad channel memorije.
 
Win 2012 sa AD, DHCP, DNS a 2003 sa nekim starijim bazama podataka i FS, i jedna RDP masina i mozda kasnije mail server za 50ak korisnika recimo MDaemon 13
 
Šta bi koristio za virtuelizaciju?
 
S obzirom da će izgleda biti poor-man cloud, najverovatnije Proxmox.
Za gore pobrojano recimo:
i4820k
Gigabyte X79-UP5 (ima SAS kontroler)
2 SAS diska u raid0
32 GB rama

Digni Debian Wheezy, instaliraj Proxmox, napravi virtuelni interfejs, upucaj jedno 4-10 IP adresa na tu mašinu i cepaj.
 
Može i free ESXi ako ima hardverski RAID. Proxmox je solidna platforma, vidim da su je unapredili otkad sam je poslednji put koristio. Isto tako, ni Proxmox ne podržava software raid iliti fakeraid outofthebox, ali se može namestiti.
 
Sta mi za ESXi treba da bih odradio deploy VM? Koji client se za to koristi u Windowsu?
 
Imaš njihov klijent koji dobiješ tako što posetiš IP ESXi hosta kroz browser.
 
Poslednja izmena:
Ne radi njihov web client u free verziji od 5.5, ranije je moglo. Sad se koristi vSphere client.
 
Na taj sam i mislio :) - dobiješ link da skineš vSphere klijent kad posetiš IP ESXi hosta.
 
Za single node cloud bolji je proxmox :)
 
Jeste, samo nek vidi šta mu više odgovara. :)

U firmi imamo TEST/DEV server na kome sam instalirao Ubuntu 14.04.1 LTS server i headless VirtualBox (sa phpvirtualbox web interfejsom) i to radi jako dobro, ali ne znam da li bih to koristio u produkciji, pre bih koristio ProxMox ili ESXi.
 
Ja imam 4 proxmox produkcione masine od kojih su 2 vezane u mini proxmox klaster. Radi bas bas odlicno. Nije OpenStack, ali je super resenje. ima cak i modul koji radi bekap celih instanci na bilo koji online storage.
 
Jeste, samo nek vidi šta mu više odgovara. :)

U firmi imamo TEST/DEV server na kome sam instalirao Ubuntu 14.04.1 LTS server i headless VirtualBox (sa phpvirtualbox web interfejsom) i to radi jako dobro, ali ne znam da li bih to koristio u produkciji, pre bih koristio ProxMox ili ESXi.

NAravno da ne bi koristio Virtualbox u produkciji :)

Ja bih pre isao na KVM (Proxmox) pa cak i po cenu da moram da se zezam sa Soft RAID podrskom.
 
Ma, i nije zezanje. Probao sam pre neki dan baš kada mi je zatrebalo, instalira se Debian, podesi se mdadm i onda se stavi ProxMox kao što je ETFovac napisao, radi SoftRAID, radi sve.
 
Eto vidis, a ti mi kukao kao da moras da promenis Ustav :)
 
A sto ne napravis NAS na kome ce ti se vrteti virtualne masine?
I povezes ih preko mreze.Vidim da nemas ECC memoriju, realno to ti je bitno za produkciju.

Ja sam napravio u labu proxmox i povezao ga recimo na Openmediavault (moze i Freenas/Nas4free). Das im NFS ser i nema problema.
Posle mozes da podignes jos jedan host kad budes imao kinte stavis ih u klaster i udri.
Za ove tvoje 4 masine nema nikakvih problema.
 
I pretpostavljam da je to sve vezano kroz iSCSI ili ne? Ili cist share na NAS storidzu?
 
Pa zavisi od toga kako projektujes i sta ces koristiti za virtuelizaciju. Recimo, kod Proxmoxa to su sve iSCSI exporti ako se ne varam.
 
Ja nikako da ga isprobam, a Proxmox mi zadovoljava sve potrebe iskreno.
I KVM i kontejneri rade lepo. Mislim da i od verzije 3.2 imas i podrsku za OVS ako nekome treba.
 
Nisam bas ispratio koje su sve mogucnosti virtuelizacije.

Recimo da ja zelim na svom privatnom racunaru da kreiram neku virtuelnu masinu (pre svega kako bih dobio jace hardversko okruzenje od trenutnog, a eventualno kako bih mogao da imam cisto okruzenje na kojem bih testirao nove programe, os-e i sl.) Da li bih tako mogao da kreiram virtuelno okruzenje koje bi imalo znacajno bolje performanse, ili bi to bilo jako ograniceno mojim trenutnim fizickim hardverom?

Jasno je da je za produkcionu verziju potrebna jaka masina kako bi se opsluzio veci broj korisnika, ali koje su zahtevi i mogucnosti nekog od besplatnih resenja za virtuelizaciju?
 
Poslednja izmena:
Razmisli: Imas Pentium 3 masinu i napravis virtuelnu na njoj, i kazes procesor je Xeon v5 dual socket. Da li bi to radilo? Odakle bi stvorilo tu brzinu, koja je veca od tvoje host masine?

Besplatna VM resenja su pravljena danas za obicne korisnike i SKROZ zadovoljavaju sve sto mozes zamisliti i traziti. Danas se placa samo za enterprise potrebe, razne administracione alate i slicno.
VMWare Workstation po meni nema nesto smisla, placa se, a nudi skoro identicno sto i VMWare Player..
 
Zar niko ne koristi XenServer ?
Od juna 2013.god je opensource i sada su free i sve napredne funkcije.

Koristim ga ja, na 4 lepa servera, preko 20 VM se vrti na njima, bez ikad ikakvih problema. Samo jednom za tri godine mi se desilo da moram da restartujem server, jer je crkao jedan hdd...lak za konfigurisanje, milina.
Ne znam zbog čega ga više ljudi ne koristi...
 
Šta uzeti danas za više od 64GB RAM? Nije produkcija, home lab je u pitanju, verovatno bih išao na 96GB memorije uz kasnije proširenje na 128 (ako zatreba)
Osnovna dilema:
Da li ići na skupu Ddr4 memoriju i nešto novo ili uzeti polovnu stariju platformu i polovnu ddr3 memoriju? Za stariju varijantu ne znam uopšte koja platforma (čipset, podnožje) je generacijski najmanje stara, a da podržava 16x8GB ddr3 memorije. Pravi bučni serveri ne dolaze u obzir, a verujem da je teško naći nešto drugo.
Kod varijante sa ddr4 subjektivno naginjem ka AMD (već dugo imam intel, malo da promenim), ali realno intel mi je jeftiniji. Ryzen otpada jer je max na 64GB, a TR sa pločom je dosta skuplji od i7-7800x intela (razlika preko 300 evra). Pri tome mi jezgra ne igraju veliku ulogu, većinom će biti idle.
Ako idem na tu varijantu, moraću da krenem sa 64 GB pa da posle dodajem još.
 
Šta uzeti danas za više od 64GB RAM? Nije produkcija, home lab je u pitanju, verovatno bih išao na 96GB memorije uz kasnije proširenje na 128 (ako zatreba)
Osnovna dilema:
Da li ići na skupu Ddr4 memoriju i nešto novo ili uzeti polovnu stariju platformu i polovnu ddr3 memoriju? Za stariju varijantu ne znam uopšte koja platforma (čipset, podnožje) je generacijski najmanje stara, a da podržava 16x8GB ddr3 memorije. Pravi bučni serveri ne dolaze u obzir, a verujem da je teško naći nešto drugo.
Kod varijante sa ddr4 subjektivno naginjem ka AMD (već dugo imam intel, malo da promenim), ali realno intel mi je jeftiniji. Ryzen otpada jer je max na 64GB, a TR sa pločom je dosta skuplji od i7-7800x intela (razlika preko 300 evra). Pri tome mi jezgra ne igraju veliku ulogu, većinom će biti idle.
Ako idem na tu varijantu, moraću da krenem sa 64 GB pa da posle dodajem još.

Treba ti Intel C602 ploča sa 16 slotova koja čita ECC Registered memoriju. Ovo R je vrlo važno.
Skoro sve C602 ploče čitaju R mememoriju, a CPUova ima da nadje. Ploča ima malo al može da se nadje ako si uporan.
Memorija je recimo ovde
https://www.kupujemprodajem.com/Kom...morija-63012715-oglas.htm?filter_id=105936308

Ili 16GB moduli pa da naručiš sa amazona/ebaya i 8 slotova ploča ili 16 svejedno.


Sretno!
 
Hvala, čini se da je ddr3 baš značajno jeftiniji pa ću malo da pratim oglase. Ako ne bude ništa, onda jurim novo.
 
Nazad
Vrh Dno