Šta je novo?

Pucketanje zvuka

sammy

Slavan
Učlanjen(a)
02.11.2007
Poruke
2,502
Poena
485
Od kada pamtim imam problem sa pucketanjem zvuka u Linuxu, najosetnije je u video igrama i u flashu, dakle na youtube-u.
Ista mašina u Windowsu i nikad nisam imao tih problema.
Zvučna je sa Asus ploče, realtek čip, Codec u linuxu kaže da je to Realtek ALC 662
Zadnjih dana imao nešto vremena i rešio da se pozabavim ovim problemom.
Kao bazu uzeo debian to jest ubuntu, probao sva moguća podešavanja koja sam uspeo da nadjem (veliki broj ljudi ima isti problem), razne promene u config fajlovima pulse audia, alse, flash plugina (disable hw acceleration) itd.
Ništa nije pomoglo, i dalje pucketa.
Skinem drajver sa Realtek sajta, zadnji 3.0, instaliram, ništa.
Stavim low-latency kernel, i dalje isto.
Danas kompajlirao custom kernel, sa bfs patchom i raznim drugim tweakovima za smanjenje latency-ja.
E sa njim već flash tj. youtube više ne pucketa, za divno čudo, mada nisam ga dugo probavao, neki put se desi da nakon više sati rada recimo krene da pucketa sound i dok otvaram terminal, dakle prilikom otvaranja terminala (ili bilo kog drugog programa) prekine se zvuk na sekund i nastavi dalje normalno.
Podrazumeva se dakle da music player neki radi u pozadini, stvarno je nebitno koji, nije do njih , probao sam sve moguće ja mislim.
Medjutim reper gde UVEK mogu da vidim da li je problem rešen ili nije je Portal 2 na Steam-u.
Tu pucketa kako god i uvek, čak i kada smanjim sve na low i rezoluciju na 1280x720.
Dakle naravno tu je krenuo da pucketa i sa custom kernelom, tu se iznerviram, izadjem i odem u Windows.
Civilization 5 sve na high u 1920x1080 ne pucketa nijednom recimo.
Ima još par igara na kojima ne pucketa takodje.
Probao sam i razne steam fore na koje sam uspeo da naidjem ali ništa nije pomoglo.
U principu je to jedini razlog zbog kojeg ne mogu stvarno da predjem na duže na Linux.

Ako je neko imao isti problem pa je na kraju uspeo da ga reši zamolio bih ga da napiše kako je to izveo jer ja više nemam ideja.
 
Neverovatan tajming mog posta i izlaska kernela 3.16, obzirom da ovaj problem vučem jaaako dugo :)
Naime kada sam isprobavao sve to u potrazi za rešenjem kernel 3.16 je tek bio izašao taj dan ili dan pre, kako god nije ga bilo u Ubuntu repoima tako da ga nisam ni probao.
Stavio Opensuse i kernel 3.16 i pucketanje je nestalo, nema ga nigde, čak ni u Portal2 :)

Pogledao upravo new features za kernel 3.16 i video ovo :
New audio drivers for misc. Cirrus, Realtek and Analog devices.
 
Ne znam kako da resis, ali to je klasican primer prenapregnute kartice niskom latencijom koju ona ne moze da odradi. Ako mozes da povecas latenciju, prestace sigurno.
 
Hm, ja sam mislio da je baš obrnuto, da mu treba niska latencija.

Inače problem je rešen definitivno, nema pucketanja uopšte već danima, jedino što nisam 100% siguran da li je stvar u novom 3.16 kernelu ili do opensuse-a nešto, mada sumnjam da je do distribucije jer sam imao taj problem i ranije na opensuse, doduše u kde varijanti, sad sam na gnome, mada nema to veze sigurno.
Kako god, definitivno bih to utvrdio ponovnim stavljanjem Ubuntu-a ali ovoga puta sa 3.16 kernelom, trenutno nisam raspoložen to da proveravam.
 
Meni je pucketanje izazivao Pulse audio zvucni "server". Kada sam ga deaktivirao i koristio direktno ALSA mixer prestalo pucketanje u igrama (nije ni cudo jer ga Wine bas i ne voli) i Skajpu kao rukom odneseno. Pulse audio u sustini pravi u nekim slucajevima samo probleme a korist od njega je mala.
 
Poslednja izmena:
Slažem se, probao sam i to, stvar je u tome da mi treba pulse audio na žalost.
Srećom, kao što rekoh ranije, sa kernelom 3.16 svi problemi nestali, jedino što je pucketalo je bio flash ali prelaskom na html5 player, odnosno deinstalacije flash playera i taj problem je nestao.
 
Imam isti audio čipset kao i ti i jako dugo sam imao isti problem. Problem je u tome, koliko sam ja razumeo, što taj čipset ima neki traljavi "jack sensing" tj. ne detektuje tačno šta je prikljuceno na audio izlaz. Pucketanje se samo dešava kada zvuk pređe određeni prag jačine a najviše je izraženo kada je zvuk do kraja pojačan u podešavanjima. Ono što se tada dešava zbog falične detekcije je da pulseaudio, kada je signal dovoljno jak, "zbunjeno" počinje da menja tip izlaznog uređaja u podešavanjma (headphones <-> speakers) velikom brzinom (promena se moze videti u podešavanjima), a svakom promenom izlaznog uređaja, usklađuje i snagu izlaznog signala pa se to ponašanje ustvari čuje kao pucketanje ili prekidanje zvuka. E sad, privremena rešenja na koja sam naišao su bila da u KDE-u preko njegovog mixera ili sa ALSA programom "hda-verb" koji služi za direktnu dijagnostiku i podešavanje audio hardvera, napravim nekakvu specijanu konfiguraciju ali nisam bio u potpunosti zadovoljan. Jedino rešenje koje sam našao i koje potpuno uklanja problem je da se sa matične ploče iskopča ceo prednji audio panel kućišta (a meni je i odgovaralo pošto prednji panel ionako nikad ne koristim). Ovo sad za novi kernel ne znam da li je rešio problem pošto mi je prednji panel ugašen odavno ali možeš probati da pomeriš slajdere u mikseru do kraja i da pustiš neku glasnu muziku, ako nema seckanja onda je problem rešen.

edit: zaboravio sam da kažem, prednji panel kad je uključen, preko njega je zvuk savršen i nema ovih anomalija kao na zadnjem džeku tako da je i to rešenje... ludnica :D
 
Poslednja izmena:
Probao sam sve moguće prijatelju, veruj mi :)
Prednji panel koristim za slušalice, mada nije do toga, na zadnji panel su mi uključeni 5.1 zvučnici, pucka i na slušalicama i na 5.1 sistemu.

Kao što rekoh, za divno čudo kernel 3.16 je rešio taj problem i to 100%, u changelogu za taj kernel sam video stavku da su ubačeni novi realtek drajveri, kapiram da je tu bio problem :)

Probaj kada budeš u prilici sa 3.16 kernelom prednji panel kao i da bez bojazni odvrneš sve na max ili da radiš šta god, neće više pucketati :)
 
Probao sam sve moguće prijatelju, veruj mi :)
Prednji panel koristim za slušalice, mada nije do toga, na zadnji panel su mi uključeni 5.1 zvučnici, pucka i na slušalicama i na 5.1 sistemu.

Kao što rekoh, za divno čudo kernel 3.16 je rešio taj problem i to 100%, u changelogu za taj kernel sam video stavku da su ubačeni novi realtek drajveri, kapiram da je tu bio problem :)

Probaj kada budeš u prilici sa 3.16 kernelom prednji panel kao i da bez bojazni odvrneš sve na max ili da radiš šta god, neće više pucketati :)

Evo baš sam sada probao da priključim prednji panel i problem se vratio, proverim kernel, piše 3.15.10, uradim apgrejd na 3.16.1, restartujem, pokrenem novi krenel i problem je i dalje tu. Znači ili nije do kernela ili hardver nije isti ili imamo različite probleme.

Kod:
$ aplay -l
**** List of PLAYBACK Hardware Devices ****
card 0: Intel [HDA Intel], device 0: ALC662 rev1 Analog [ALC662 rev1 Analog]
  Subdevices: 1/1
  Subdevice #0: subdevice #0
card 0: Intel [HDA Intel], device 1: ALC662 rev1 Digital [ALC662 rev1 Digital]
  Subdevices: 1/1
  Subdevice #0: subdevice #0
Kod:
$ lspci -nn
00:1b.0 Audio device [0403]: Intel Corporation NM10/ICH7 Family High Definition Audio Controller [8086:27d8] (rev 01)
 
Poslednja izmena:
Uh, sad si me baš zabrinuo.
Isti nam je čip :

Kod:
**** List of PLAYBACK Hardware Devices ****
card 0: Intel [HDA Intel], device 0: ALC662 rev1 Analog [ALC662 rev1 Analog]
  Subdevices: 1/1
  Subdevice #0: subdevice #0
card 0: Intel [HDA Intel], device 1: ALC662 rev1 Digital [ALC662 rev1 Digital]
  Subdevices: 1/1
  Subdevice #0: subdevice #0
card 1: HDMI [HDA ATI HDMI], device 3: HDMI 0 [HDMI 0]
  Subdevices: 1/1
  Subdevice #0: subdevice #0

Kod:
00:1b.0 Audio device [0403]: Intel Corporation NM10/ICH7 Family High Definition Audio Controller [8086:27d8] (rev 01)

Ne znam onda šta je, morao bih da reinstaliram OS pa da isprobavam sve dok tačno ne utvrdim.
Bio sam ubedjen da je kernel jer nema šta drugo, jedino ako nije možda novi xorg server (1.16) i zadnji stable mesa (10.2.5) , mada ne verujem, nema logike da je to.
Možda je neki optimize config kernela koji opensuse ima inače, ne znam, mnogo ima tu varijabli, probaću ovih dana ubuntu da stavim ponovo pa tu da vidim ako uspem da otklonim problem, jer tu je pucketalo nenormalno pre 2-3 nedelje.
Ako ne uspem ništa u Ubuntu-u vratiću opensuse opet i tu bi onda trebalo sigurno da vidim nakon čega zvuk više ne pucketa.
 
Možda je neki optimize config kernela koji opensuse ima

Probao sam openSUSE poslednji factory live GNOME image (od juce) i ista prica, znaci da je verovatno neka kukica ili kvacica u podesavanjima za zvuk, i ja sam to nekad uspeo da podesim u KDE-u ali se ne secam kako. Uglavnom problem jos uvek nije resen sto se tice ovog cipa.
 
Ajoj, sad si me još više zabrinuo LOL

Staviću ovde šta sam tačno uradio, i zbog sebe :

Opensuse 13.1 instaliran, uradjen update - pucketa.
Stavio kernel 3.16.1, i upgrejdovao xorg i mesa iz x11 repoa - ne pucketa.
Nekoliko dana kasnije prešao na factory, mahom da bih upgrejdovao gnome sa 3.10 na 3.12, ogroman updejt, nekih 1.5gb možda - ne pucketa.

btw nikakva podešavanja zvuka nisam radio, apsolutno ništa nisam dirao, bukvalno.

Moj zaključak tada je bio da je kernel 3.16 uradio promenu, ti kažeš da kod tebe nije, meni ostaje to da potvrdim sa ponavljanjem celog postupka opisanog iznad, ili isto to na drugoj distribuciji.
Možda je i do xorg servera, ne znam koju video kartu imaš ali 1.16 xorg donosi daleko bolje performanse za radeon.
Moguće da je i to, uglavnom kao što rekoh iznad, ili je kernel 3.16 , xorg 1.16 ili mesa 10.2.5, nešto od ta 3 je učinilo da zvuk više ne pucketa.
Jedino ako nije neka nevidjena slučajnost u pitanju ili nešto što ne mogu trenutno da dokučim.

Kažem, jedino da sve reinstaliram pa da probam, druge nema, mada se pribajavam to da uradim, slutim pucketanje i nakon svih tih koraka haha.
Ma ništa, mrzi me zapravo sve da obaram, radi mi skroz ok, javiću kad probam sve od nule ponovo.
 
Ne moras nista da obaras, mozes da skines poslednji factory iso i da probas live mada nema vajde hehe.
Jedino objasnjenje koje ja vidim je da si ti ustvari popravio to pre apdejta na novi kernel smo nisi restartovao sistem a sam apdejt kernela te je naterao na restart pa si zato zakljucio da ga je kernel popravio
 
Ma jok, nisam ništa čačkao, kažem ti, stavio 13.1 , uradio updejt nakon instalacije, krenuo da probam pucketanje, naravno pucketalo je, stavim kernel 3.16 iz stable repoa, rebutujem, e sad... nisam ništa probavao odmah nakon novog kernela jer to nisam ni očekivao da će da popravi, onda stavim novi xorg i mesu, e tada probam i nema pucketanja.
Nadam se da ti je sada malo jasnije, pazi mislim prvi put da mi ne pucketa, šokiran sam zapravo, kopka me šta je tačno u pitanju i da li ću moći to da uradim i na drugom distrou, recimo ubuntu-u.
Sve do tog momenta pucketalo je na svim mogućim distroima u svim mogućim komboima, godinama unazad.

Auuu .. dok ovo kucam setih se.. glup sam krastavac. imam još uvek stari org kernel 3.13 instaliran, mogao sam odmah to da vidim da li je do kernela, sad ću njega da učitam nakon reboot-a pa da vidim ...

EDIT : zapravo je bio kernel 3.11 taj originalni koji dolazi uz 13.1 , ne pucketa ni sa njim.
Ne znam šta je, ostaje xorg samo ili mesa, da radim downgrade njega ne mogu stvarno :)
Videću da sutra instaliram ubuntu, ne vredi , zanima me šta je sada ...
 
Poslednja izmena:
Stavio ubuntu i pucketa krastavac.
Stavljen kernel 3.16.1 , zadnja mesa (10.4 , oibaf ppa)
Jedino što nisam uspeo je da stavim xorg server 1.16 , izgleda da je nemoguće to uraditi na ubuntu-u
A na njega najviše i sumnjam da je doneo tu promenu.
Šta da se radi, ako neko zna kako da stavim xorg 1.16 neka javi.
 
Skini 14.10 i pogledaj da li je 1.16 Xorg stigao. Čini mi se da nije, ali ipak pogledaj. 14.04 će valjda 1.16 da dobije kod one velike nadogradnje, tj. 14.04.1.
 
Koliko sam pročitao neće ga biti ni u 14.10 , AMD ne podržava za sada xorg 1.16 i ko zna kada će da sredi fglrx da radi pod njim, to je razlog navodno zbog kojeg ubuntu ne radi upgrade xorg.a
btw ubuntu 14.04.1 sam i stavio, on je tu već neko vreme, mesec dana barem odkako ja znam, možda si mislio na 14.04.2

Kako god, ne mogu ubuntu da korisitim, poslužio mi za probu čisto.

Vratio sam opensuse, pukne tu i tamo ali ne mnogo, verovatno sam sav istripovan i samo čekam kad će da pukne, prošli setup je bio čini mi se bolji od ovoga sad trenutno, iako sam na istom factory rolling-u.
Razlika je što sam onda radio 13.1 , pa update regular njega, pa onda switch to factory, sada direkt factory.

youtube pucketa nenormalno, tu već ne mogu ništa, jedino kad uradim prelaz da ne koristi flash već html5 onda ne pucketa, ali zato samo imam 360p quality, u prošloj turi mi je radio HD i sa html5
fukin linux ... :)

Nema veze, da ne smaram više, nema se tu šta više ni reći, spasa izgleda nema, hvala korisniku koji je rekao da čupanje prednjeg panela rešava problem, probaću to sigurno.
 
Ma znao sam da nije do toga što si nabrojao jer ništa od toga nema veze sa zvukom, ili je bilo do ALSA-e ili do Pulseaudio-a ili ti zvuk nije bio otpanjen do kraja pa nije dolazilo do baga. Probaj da instaliraš hda-verb program u openSUSE-u i probaj ovu komandu kao root
Kod:
# hda-verb /dev/snd/hwC0D2 0x1b SET_PIN_WIDGET_CONTROL 0x82
Kod mene to rešava stvar samo što moraš posle svakog restarta ponovo da unosiš, jedino ako barataš sa rc.conf ili init ili, kako god se već zovu, skriptama onda možeš da središ to kako valja
 
Poslednja izmena:
Probao sam sa hdajackretask da ugasim front panel, kod mene je to pink mic front side, pin id 0x19, default je Microphone, stavi na not connected
isto i sa green headphone, front side, pin 0x1b, default je Headphone.
Stavio Override na oba i namestio Not connected.
I stvarno ugasi panel, dao mu i install boot override, da uradi to i na svakom boot-u.

Šta znam, pukne i dalje tu i tamo, manje čini mi se, ali ipak pukne.
Trenutno jedino gde mogu da proverim je na youtube i flash playeru, tu jedino pucketa.

Ne znam jesi li probao to, javi ako jesi, lakše mi tako da gasim panel nego fizički (to još nisam probao) pa da ga upalim ponovo kad mi zatreba.

Probaću ovo drugo što si naveo.
 
Skinuo sam i fizički sa ploče prednji panel i ništa se nije promenilo, i dalje pucketa.

Kod mene to ne rešava problem, kao ni tvoj predlog sa hda-verb.

Znaš u čemu je možda stvar, mislim razlika kod mene i tebe, ja u alsamixeru stavim da bude 6ch a u sound properties na Analog Surround 5.1 Output
Primetio sam da kada stavim na Stereo manje se oseti to pucketanje, možda čak uopšte, da nisam opterećen verovatno ne bih ni primetio, ali u 5.1 se čuje baš fino
A da koristim stereo mod umesto 5.1 ne mogu stvarno, drugačiji mi je zvuk.
Ne znam, to samo nagadjam, možda i ti imaš 5.1 , ako da onda ne znam u čemu je stvar.

Barem nije toliko sada strašno kao ranije što je bilo, praktično jedino kada gledam youtube imam taj problem.

Možda ipak pinovi nisu pravilno setovani, iako mi svi kanali rade kako treba, probaću da istumačim kako su u Windowsu setovani pa da probam to da repliciram na Linuxu.
Ima ovde kako se to radi u Win-u.
 
Poslednja izmena:
Au izgleda da mi nemamo isti problem onda, doduse ja koristim samo stereo a ne 5.1.
Da li se kod tebe desava da u podesavanjima za zvuk izlaz sam od sebe menja dok se desava to pucketanje?

Napokon sam otkrio u cemu je stvar kod mene, naime postoje dva kontrolera ili kodeka od Intela, stari zvani AC'97 i novi zvani HD Audio od kojih ovaj novi podrzava jack sensing. E sad moja ploca ima HD Audio ali izgleda da je konektor sa mog prednjeg panela stari AC'97 i zato se desava to sto se desava. Evo sta Wikipedija kaze o ovome:
The different signal assignments can cause trouble when AC'97 front-panel dongles are used with HDA motherboards and vice versa. An AC'97 dongle returns audio on pins 6 and 10 rather than a digital plug sensing signals. Consequently, a loud audio passage may make the HDA motherboard with AC'97 dongle believe that headphones and microphones are being plugged and unplugged hundreds of times per second. An AC'97 motherboard with an HDA dongle will route the AC'97 5 V audio supply (pin 7; silence) to the speakers instead of the desired left and right audio signals.

To avoid this, some motherboards allow choosing between HDA and AC'97 front panels in the BIOS. Even though the actual audio hardware is HD Audio, it will allow using the AC'97 front panel that way. Likewise, some modern enclosures have both an "AC'97" and an "HDA" plug at the end of the front-panel audio cable.

Dakle resava se ili u BIOS-u ako ploca ima opciju za to ili softverskim putem. Uputstvo za moju plocu kaze da nema BIOS opcije ali da treba stiklirati "Disable front panel detection" u podesavanjima na Windows-u. Ekvivalent na Linuxu je sledeci:

U HDAJackRetask stiklirati "Advanced override", zatim stiklirati "Override" ispod "Green headphones, Front side" i u polju "Jack detection" staviti "Not present". Posle toga "Install boot override" i onda restart sistema.
 
U kojim podešavanjima za zvuk, pulse audio ili ovaj osnovni (vidi sliku iz atačmenta), na šta tačno misliš, da se ovo što je u profile menja ili na Device iznad ?

Da, ima u BIOS-u da se namesti front panel, HD ili AC, ja kad stavim HD ne radi onda panel, odnosno na slušalicama ništa ne izlazi, na AC je stavljeno i tu radi.

Ovo drugo što si naveo sa hdajackretask sam probao baš danas isto to, ali bez reboot-a, samo sa Apply, nije bilo promena.

btw problem sa youtube i flashom sam rešio ukljanjem flasha skroz sa sistema, stavio Chrome i tu radi html5 bez problema u HD, nijednom nije zapuknuo.
U principu sa time sada više nemam ni gde da probam, u dve igre sam primetio da zapukne ali vrlo retko, ne uvek.
Sa flashom bez problema mogu uvek da istestiram.
 

Prilozi

  • snd.png
    snd.png
    38.3 KB · Pregleda: 64
Evo snimio sam:

Ali ako kod tebe puca i kad je panel ugasen onda nije isti problem.
 
Kapiram sada, hvala ti na trudu.

Evo probao isto to i ne menja uopšte, pritom pucketa.
Drugi je problem.
Imamo isti čip ali ovo ima stvarno mnogo veliki broj ljudi, sa raznoraznim čipovima, dovoljno je otkucati u guglu 'linux choppy sound'

Ne znam u čemu je stvar, ali po prvi put mi sada radi dobro, praktično jedino flash-player sada pucketa samo, pre mesec dana je pucketalo sve živo, pritom ne znam ni šta je u pitanju, tj. šta je otklonilo problem, osim novih paketa, jer ja podešavao ništa nisam.
 
Stavio Arch nakon par godina, i zanimljivo ... ne pucketa uopšte, ČAK ni Adobe flash, koji je inače pucketao u svim ostalim distroima i pod svim mogućim setovanjima sistema.

Ne znam u čemu je fora doduše.
 
Definitivno je problem bio u grafičkoj kartici, naime crkla je u medjuvremenu, izvadio sam je i od tada sam na integrisanoj.
Od tada nijednom nije zvuk zapucketao u bilo kom scenariju.
Verovatno je HDMI izlaz odnosno audio "karta" na grafičkoj zbunjivala nekako linux, nemam drugo objašnjenje.
 
Nazad
Vrh Dno