Šta je novo?

Arch Linux

sysninja

Moderator
Super Moderator
Učlanjen(a)
21.11.2005
Poruke
4,556
Poena
450
Kolege,

Koristi li neko Arch Linux? Ja sam pre neki dan stavio i sve podesio po mojim potrebama (okruženje je XFCE, Cinnamon i dalje ima problem sa fantomskim ikonama u systrayu) i jako sam zadovoljan kako radi. Laptop je Lenovo Thinkpad T440s, jeste malo komplikovanija instalacija i podešavanje, ali mi je bilo ovako mnogo lakše da ga podesim svojim potrebama nego Ubuntu + sjajna podrška zajednice preko AURa.
 
Koristim ja kao sekundarni OS (Ubuntu je primarni, tu je jos Win8.1) Arch Linux ima mnogo potencijala ali mu fale neke stvari kako bi postao interesantniji kako obicnim korisnicima tako i profesionalcima. Sjajan OS za ucenje Linuxa.

Arch Linux Wiki je sjajan, medjutim fali jedna strana koja bi u desetak redova dala primer tipicne instalacije, bez da se prolazi kroz svaki korak i objasnjava sta je sta. Ima toga na redditu ali mora da se pretrazuje. Ja sam najvise vremena izgubio sa podesavanjem lvm-a, pa onda oko gruba, ostalo je proslo bezbolno i brzo. Ko ne koristi lvm i preferima syslinux umesto gruba, moze instalirati Arch Linux bazu za jako kratko vreme.
 
To da, slažem se, ima onaj Begginers' Guide, ali to nije ništa, jer tu nema kako podesiti neki display manager (ja koristim SLiM) ili grafičko okruženje, već moraš da kopaš.

Je l' ti zasmetalo još nešto kod Archa sem toga za LVM i Grub?

Meni je Ubuntu bio primarni (skroz sam izbacio Windows sa poslovnog laptopa, jer radim kao Linux sistem inženjer), čak mi je i Unity ok, ali još uvek ima ozbiljnih nedostataka, a isto tako znaš i sam koliko Compiz ume da nervira... Ovamo mi je xfwm4+compton.
 
Poslednja izmena:
Meni kao obicnom korisniku za sada ne smeta nista, ne znam na kakve bi ti probleme mogao da naletis. To ce morati da ti kaze neko ko se bavi poslom kojim se bavis i ti.

Mozda mi malo smeta sto pacman, iako ga obozavam, nije bas mocan kao portage/emerge. Mada se meni dopada sto je pacman koristiti uglavnom jednostavno i samo kompajliranje trivijalno. Mnogo je jednostavniji zivot sa Arch Linuxom nego sa Gentoom, a nudi pribliznu fleksibilnost.

Ostalo sto mi smeta, vazi za sve Linux distribucije. Voleo bih da je vise orijentisan ka obicnim korisnicima kao Ubuntu, da bazu nadograde GUI alatima kao sto ima Ubuntu. Nisam pristalica Manjara, niti ideje da se tako nesto mora izvesti u formi zasebne distribucije.
 
Ја користим Арчија можда пола године и тешко да бих се вратио на неки други. Не толико због не знам којих детаља, само ми је AUR толико добар* да је ту крај мог бирања и тестирања.

Pacman слабије користим, yaourt ми је комплетнији јер иде и на AUR базу што pacman ваљда не ради ... па сам остао на yaourt варијанти. Ко воли GUI, никакав проблем да се инсталирају Octopi или Apper, код мене је Octopi активан ... успут сам набацио и Octopi-notifier па ме он обавести да ли има апдејта. Када их буде, онда бирам да ли ће да ради Octopi или терминал.

За инсталацију ми је сасвим ОК Хелмутова скрипта, довољно је да се запамти пар команди а онда он све сам води и наводи. У процедури је и избор ДЕ, разних додатака, већине нечега што бих ионако инсталирао одмах по основној инсталацији.

Зашто syslinux а не grub?


*Обично инсталирам firefox-nightly и још пар програма који ретко иду уз неки линух. За к/убунту сам користио РРА, за неке друге линухе сам се сналазио ... мада нисам успевао код свих. А Арчи то ради превише једноставно, откуцам yaourt -S firefox-nightly, потврдим пар питања а он све остало сам уради. То још нисам видео код других.
 
Da u pravu si, ja sam pobrkao loncice kada sam poredio pacman i portage. Pacman je binary packet manager, koji povlaci pakete iz zvanicnih arch repozitorijuma i resava medjuzavisnosti. U Arch User Repository se ne nalaze binarni paketi vec iskljucivo source code zapakovan kao .tar.xz arhive. Pacman moze instalirati iz AUR-a ali prvo mora da pripremis .pkg.tar.xz tj. da kompajliras source kod u binarni paket pa da ga instaliras pacmanom. Yaourt je nista drugo do pacman prosiren funkcionalnoscu automatizacije pripreme paketa tj. otpakuje arhive koje sadrze source code, kompajlira ih i instalira.

Takav nacin instalacije paketa je sadasnjost Linuxa, buducnost je nesto drugacija, kao sto je na Androidu.

Syslinux je jednostavniji za instalaciju i koriscenje i ne pravi probleme. Ne moze se lickati i prosirivati kao grub. Mislim da ne moze da ucitava OS-eve koji se nalaze na razlicitom disku od onog na kojem je instaliran syslinux.
 
Poslednja izmena:
Не знам мане syslinuxa али ако је овако, тек онда ме не занима. Grub ради без грешке па не видим зашто бих га мењао.
 
Koje okruženje koristite na Archu?

Ja sam instalirao sve ručno, nisam hteo preko skripte, bolje je da se nauči kako sistem radi.

G@W, u pravu si za syslinux, može učitavati samo sa istog hdda. Mada, meni to ne smeta, pošto mi je single system.
 
Na Arch Linuxu koristim KDE. Unity nazalost ne radi kako treba, isto vazi i za Pantheon. Bilo bi sjajno kada bi Unity 8 radio van Ubuntua, mada ce biti potrebno da proradi Mir pod Archom. Verujem da ce se naci neko voljan da to odradi. Unity najvise volim zbog HUD-a.
 
Ја практично свуда користим КДЕ, осим на Убунту где остављам оригинал окружење. Сад сам проверио, ту је и један Арчи Gnome и један Минт Cinnamon али је то тек колико да буду ту.

Не верујем да бих икада почео са Арчијем да сам ишао пешак инсталацију, мени је ОС окружење под којим ћу нешто да радим а не лекција коју хоћу да научим. Практично сам кроз скрипту видео шта и када иде, могао бих (уз помоћ другог компа) да одрадим али ... шта ако се нађем негде где нема другог компа па морам све да радим без помоћи? Ипак ми је скрипта добра помоћ, па ја сам још у GCOS-у правио .ec фајлове, после .bat а сада ћу да пешачим.
 
Meni je Gnome od 3.10 verzije postao fenomenalan, biće sve bolji i bolji.
Sa ekstenzijama naravno, bez njih ne vredi, barem kako sada stvari stoje, ne razumem Gnome tim zbog čega ne uključi neke od ekstenzija kao default, kao recimo dock sa leve strane (Dash to dock) , menu sa svim aplikacijama gore levo (Applications menu) i tray ikone na panelu (Topicons).
Neshvatljivo, ali dok rade ekstenzije nije ni važno :)
 
Кад Гномету наређаш гомилу екстензија, он помало постаје КДЕ. ;) Мислим, набацим сирото окружење па додајем свашта не би ли прорадило нешто што ми је на КДЕ основно и без чега је тотално неудобно. Ипак ме прошао период мазохизма. Да ли је боље да се инсталира окружење које има 1000 подешавања од којих ми је битно 150 или почети од окружења које има 10 па додавати да се макар мало приђе броју 50 или бар 100? А битно је 150. Онда се каже ... ма то ми није потребно и полако се одричемо свега не би ли оправдали сирото окружење.

Како год, Арчи код инсталације може да бира окружење (Хелмут је понудио десетак, вероватно може свако мада се не сећам да сам видео Unity што ваљда није случајно) што му је велика предност у односу на напаковане подваријанте Manjaro кога има у разним облицима и NetRunner који је уобичајено само КДЕ.
 
Да ли је боље да се инсталира окружење које има 1000 подешавања од којих ми је битно 150 или почети од окружења које има 10 па додавати да се макар мало приђе броју 50 или бар 100?

Meni više odgovara ovo drugo. :) Uvek sam voleo da ja budem taj koji kontroliše šta će imati u okruženju, bio to XFCE ili nešto drugo... A što se tiče KDE, možda ću uzeti da ga probam, nisam ga koristio od 2004. kada sam bio na Gentoo, baš me zanima da li su i koliko napredovali.
 
Još jedan Arch korisnik, i kao što neko reče ne mogu da pređem na drugi distro, niti to želim :)
 
Meni više odgovara ovo drugo. :) Uvek sam voleo da ja budem taj koji kontroliše šta će imati u okruženju
Навике су чудо, када пробам неки гноме (ту спада и unity) па хоћу да подесим нешто што иначе стално радим, прво ме зачуди што то не може па се сетим да је гноме па пробам, трагам, некад нешто нађем у твиковању или екстензијама ... али да се за сваку ситницу мајем по пола дана е да бих мало олакшао коришћење ...

То што волиш да контролишеш је у реду ако би набацио минимални (рецимо) КДЕ па додавао функције и опције које хоћеш. Уместо поменутих 1000, ти набациш само оних 150 које хоћеш и то је у реду. А ако узмеш друго окружење које има 10 опција, да ли онда мислиш да си ти тај који контролише? Ту крећу приче ... ја не волим луксуз (јер га нема, али није битно), па КДЕ много личи на омражени ОС, па то је ружно, па иконе су шарене, па шта ће то мени ... само да би се оправдало то што неко окружење не може. А убациће и ту једног дана па ће онда да буде кул.

Помињан је положај прозора, ја у КДЕ подесим за сваки али сваки програм где и колики прозор отвара. Панеле подесим где и како хоћу, иконе такође, System Settings је нешто што је збир разних Гноме подешавања, компиза, твикова, екстра твикова ...

Зато је Арчи конза, инсталираш (рецимо) КДЕ али не фул него основну варијанту и онда идеш детаљ по детаљ и набациш само оно што те занима. Мене мрзи да то радим, изаберем фул а оно што ме занима и не гледам, ту је и нека га. Наравно, ако неко има 486 са 32 мега рама, онда јесте важно шта и колико инсталира. ;)
 


Kad pokusam da apdejtujem sistem izbaci mi ovo. Postoji li neki nacin da se apdejtuje bez brisanja ffmpeg? Posto kada njega pokusam da obrisem onda mi izbaci milion nekih programa koji zavise od njega i opet mi ne da da ga obrisem.
 
Кажу да је ово решење помогло:
Kod:
sudo pacman -Sy vlc
sudo pacman -R ffmpeg2.8
sudo pacman -Syu

мада кажу да је ипак довољно и
Kod:
pacman -Rs ffmpeg2.8
Научио сам да морам да редовно апдејтујем а ако се појави сличан проблем, сачекам неколико дана и ако не буде решено, гуглам за решење. Мислим да је ово стар проблем и да сам га решио на први начин.
 
Hvala. Obrisao sam Bomi sa kojim se obrisao i ffmpeg2.8. Onda je prosao apdejt.
 
Nazad
Vrh Dno