Šta je novo?

AMD FX6100 overclock

Srle22

Cenjen
Učlanjen(a)
24.11.2012
Poruke
896
Poena
180
Imam procesor FX6100 i graficku MSI RADEON HD 7770, hteo bih da clockujem, pre svega procesor a mozda i graficku, pa me interesuje koja maticna ploca bi bila optimalna za to sto nameravam, i na koliko da klokujem ovaj procesor? Koji bi CPU cooler bio najbolje resenje za tako clockovani procesor? Mislim na neko prakticno iskustvo u ovom poslu.
 
Sa tom plocom koju imas nemoj da klokujes, najjeftinije resenje za dobar OC ti je Gigabyte 990XA UD3, sa njom bi mogao da ides do krajnjih granica sa tim cpu-om, ali ne ide to tek tako, i trebace ti neki tower kuler sa dva 12cm ventilatora u push-pull varijanti, mislim da trenutno Raintek-ovi kuleri nude dosta po prisupacnoj ceni...
 
^al ga odvali, pa najskuplju plocu za crossfire? Istu naponsku i oc mogucnosti nudi gigabyte 970ud3p, 8+2 digitalna naponska.
Bilo koji kuler preko 1500din je ok.
Na kraju se postavlja pitanje isplativosti, po meni bolje uzmi cooler, probaj blag oc a umesto ploce uzmi ssd. Mnogo vece ubrzanje ces primetiti nego par stotina mhz sto dignes proc.
 
Poslednja izmena:
^al ga odvali, pa najskuplju plocu za crossfire? Istu naponsku i oc mogucnosti nudi gigabyte 970ud3p, 8+2 digitalna naponska.
Bilo koji kuler preko 1500din je ok.
Na kraju se postavlja pitanje isplativosti, po meni bolje uzmi cooler, probaj blag oc a umesto ploce uzmi ssd. Mnogo vece ubrzanje ces primetiti nego par stotina mhz sto dignes proc.

Interesantan odgovor, o tome nisam razmisljao.....Ova moja sadasnja ploca ima SATAII prikljucak. Da li ce na njoj ubrzanje koje se dobija SSD-om biti znacajno, ili ce mi i ovde trebati bolja ploca? I na kraju pitanje, na koliko GHz bi mogao da se clockuje ovaj FX6100 procesor? Nisam potkovan po ovim pitanjima, zato i trazim savet, koji je nacin za ubrzanje racunara optimalan, sto se tice ulaganja i poboljsanja performansi.....
 
I ja imam sata 2 plocu i ssd. Access time je identican, jedino kod kopiranja se mozda moze primetiti razlika ali je ubrzanje identicno.

Ta ploca ima 4+1 naponsku ako se ne varam, 3.5ghz bi trebala da izgura sa novim kulerom.
Sa redovnom plocom bi izvukao 4ghz plafon.

Ja bih uzeo ssd. Digao proc na 3.5ghz i to je to do sledece amd generacije.
 
^al ga odvali, pa najskuplju plocu za crossfire? Istu naponsku i oc mogucnosti nudi gigabyte 970ud3p, 8+2 digitalna naponska.
Bilo koji kuler preko 1500din je ok.
Na kraju se postavlja pitanje isplativosti, po meni bolje uzmi cooler, probaj blag oc a umesto ploce uzmi ssd. Mnogo vece ubrzanje ces primetiti nego par stotina mhz sto dignes proc.

Moze i ta ploca naravno, zaboravio sam..., ali mislim da nije isplativo zezati se sa 760gm, cak i sa bilo kakvim oc-om.. Nije losa i asus m5a97 r2.0, nju sam imao i radio je phenom II 965 na 4ghz za stalno oko pola godine bez ikakvih problema dok nisam kupio cpu i plocu iz potpisa... Dace ti ogromno ubrzanje ssd cak i uz sata II, u radu sa programima itd, za igre i ostalo gde je bitna procesorska ili graficka snaga ne naravno...
 
Hvala na savetima......Dakle SSD je pravi izbor.....Da li da, pored SSD-a, uzmem i neku polovnu plocu sa 970 chipsetom, ako naleti povoljno, pa da se igram malo sa clockovanjem? I na koliko GHZ bih mogao podici procesor na ovakvoj ploci? Vredi li sve to para i zezanja?
 
gigabajtove ploče ( čak i 8+2phase rešenja) nisu dobre za OC jer imaju veoma loše biose. LLC im radi loše ili uopšte ne radi.

ako misliš da menjaš ploču zbog overkloka idi isključivo na m5a97 r2.0 EVO ostalo je ili preskupo, ili preslabo, ili problematično.

fx6100 može da ide do 4.2ghz u najboljem slučaju, što i nije tako loše. trebaće ti i bolje hladjenje za to.

preporuka http://www.itsvet.com/proizvod/raijintek-aidos/comp_comp_cooler/1276/1649
 
Poslednja izmena:
Hvala na savetu, ovo za ploce nisam znao.......A kakve su MSI ploce sa chipsetom 970 za overclock?
 
Нису се прославиле...
Кокан ти је све написао, нема ту много филозофије :)
 
Ja sam siguran da je m5a97 r2.0 evo dobra maticna, ali ne mogu nista da tvrdim posto mi je crkla posle 2 dana :d
Sad cekam zamenu.
 
Klokane ti kao da radis za Asus pa ih proguravas na svakoj temi. Evo ja te i ovde prozivam da pokazes test gde je EVO ploca bolja od UD3(P). Dakle jedan isti procesor da je izvukla bar 1mhz vise.
Gigabyte ploca je jeftinija, identicna naponska a podrzava i core unlock za razliku od Asusa.
Shomi kako mozes da tvrdis da je dobra ako je crkla posle 2 dana?
 
Na papiru je dobra. Za realan rad cemo videti.
 
A taman sam mislio da mi je nesto jasno.....
 
Brate uzmi ssd i ne razmisljaj. Plocu juri po oglasima, mislim da su ove cene preterane posto je am3+ matora i realno mrtva platforma.
 
Ja se izvinjavam, sto prekidam vasu srdacnu polemiku, ali bih imao molbu za obojicu. Ja sam u ovoj temi trazio savet od clanova foruma koji imaju vise iskustva i znanja od mene u ovoj oblasti, kako bih na pravi nacin, eventualno, clockovao procesor. Hvala obojici na odgovorima i misljenju, sigurno da ste mi i jedan i drugi pomogli, ali bih vas zamolio da svoju raspravu (cini mi se poprilicno licnu) prenesete na neko drugo mesto, jer ovde odoste u off.....bez ljutnje, ali moslim da bi to bilo Ok. Hvala.
 
Imam problem sa FX 6100 na ploci ,Asus M5A78L-M LX V2 sa zadnjim BIOSOM 1602 ( dopuna za FX 8320E), naime ne mogu da
ga klokujem non-stop je u trotl-u 1400-3600 Mhz , iskljucio QnQ, Turbo mod u BIOS u i C6 sve je iskljuceno i nista, hladnjak od 8300 ili 1100 znaci malo bolji od stoka CPU temperature 40C jezgra 26 C, preporuceni BIOS 0402 ne mogu da stavim posto je stariji od ovog koji je na ploci Asus,
probao i AMD overdrive i nista, non-stop je ukljucen nekako turbo mod, testove prolazi normalno Cinebench i PT 8 i CPU z i WEI, svaka ideja, sugestija su dobrodosle, unapred zahvalan...
 
Mora nekako iz Overdrajva da se iskljuci Turbo kako bi se iskljucio i APM da ne bi "trotlovao".
 
Iz Overdrajva hoce jednom iako mu kazem da zapamti posle boot a , posle boot a zaboravi opet vrati ali u Overdrajvu stoji da je turbo iskljucen dok cpu z i Aida kazu da throtluje
 
Hvala al nista kad pokrenem program kaze CPU not support
 
Hoce ploca tako da se ponasa ako naponska na ploci ne moze da izbaci dovoljno napona za CPU...Probaj da smanjujes napon za cpu, dok ne prestane da throtluje, cisto da vidis da li je to problem.

Sent from my RN3 Pro
 
gigabajtove ploče ( čak i 8+2phase rešenja) nisu dobre za OC jer imaju veoma loše biose. LLC im radi loše ili uopšte ne radi.

ako misliš da menjaš ploču zbog overkloka idi isključivo na m5a97 r2.0 EVO ostalo je ili preskupo, ili preslabo, ili problematično.

fx6100 može da ide do 4.2ghz u najboljem slučaju, što i nije tako loše. trebaće ti i bolje hladjenje za to.

preporuka http://www.itsvet.com/proizvod/raijintek-aidos/comp_comp_cooler/1276/1649
Ma ne valja ništa GA-990XA-UD3 ploča, jedva ovo da izvučem:
Cpu-Z 4.8.JPG
 
Ne valja nista, jedva 4.8 ghz overclock?
Pa nece svaki chip preko 5...

Shvatio sam zasto si to napisao sad, videh prethodni post :D
Imam i ja gigabyte, 970a-ud3p i nasvirao 6300 na 4.3 bez po muke

Sent from mTalk
 
Poslednja izmena:
Za Kidence
Bilo koju Voltazu da stavim ponasa se kao da je ukljucen QnQ ili turbo core a nije, ne drzi stabilnu voltazu, mislim da se reinstalacija OS a da pomogne (samo treba naci vremena) ili stavljanje starijeg BIOS a 0402 koji je preporucen za FX 6100 samo ne moze normalnim putem da se flashuje ( EZ flash) na stari BIOS
 
Evo primer od skoro, ploca nece preko 1.4v...Mrvicu preko 1.4v desava se kao kod tebe, dva jegra obara, dva drzi normalno...non-stop menja frekvencije, od najmanje-do najvece...pa sam ti zato rekao da probas...

Sent from my RN3 Pro
 
Probao i nista, nesto tu nie sa FX i potrosnjom kako treba, FX 6100 i X4 640 istu potrosnju TDP imaju 95W , kod X4 640 na ovoj ploci dizao sam voltazu i na 1.5 V
 
U pravu je Koki moz se upegla AOD om, mada sam bio speptican al jes, oduran mi je i dalje AOD al radi posao, a i normalno je i to sto se tebi desava sa 8350,
poduza prica i ovde ima ocitavanja kao AM3 sa tim protokolima do valjda SSE4a, 4 jezgra stabilna a dva ferceraju al moze da se pegla kom se pegla sa AOD
ko nema EFI, UEFI bios
 
I ovde da se pofalim, sa ovom plocom ( 780,760,960) Oc uje se kao i AM3 ne koristi se otkljucan mnozilac, cak sta vise stavih ga 19 a ne na 19,5, a kolicnik sa 200 na 220 Mhz voltaza 1.36 V i ukljucim ACC i Core spred per core 2% eto stabilno radi na 4180 Mhz, prolazi sve testove ja jurim i5 3470 i stize ga 6100 u benchmarcima OC ovan, posto 3470 nema otkljucan bllc pa se ne OC uje, to radim da bi nervirao brata, mada se ne vidosmo par meseci.
 
Da i ovde skacim rezultat sa OC FX 6100 4.18 Ghz, 1.36 V, hladnjak od FX 8XXX 3D MArk 11 5057 P tu je izmdju i3 4160 i i5 3330
Bench 1s.jpgBench 4180aag.jpg ( u PC testu 9 znaci zadnjem stize i5 3470 koji se ne OC uje 3470 ima 6592 P vs 6578 P FX 6100 i to na slaboj ploci mali OC za ploce ( 760,780G,960, ukljuciti ACC obavezno, sve QnQ i Turbo iskljuciti voltaza 1,35-38 V kolicnik 19 a mnozilac 220Mhz kraj.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno