Šta je novo?

Personalni racunari sa S-100 basom

Učlanjen(a)
15.12.2012
Poruke
179
Poena
170
Da li je ovde neko imao iskustva ili mozda ima neku masinu sa S-100 (IEEE 696) basom? Ove masine su bile aktuelne tokom 1970-ih do sredine 1980-ih, kada se pojavio IBM PC i preuzeo njihovu nisu. U to doba sam se zainteresovao za tadasnje 8-bitne racunare, ali mi je postojanje tih masina potpuno promaklo. U domacim casopisima nisu pominjane, vec samo popularni 8-bitasi, i kasnije Amiga/Atari/Apple/PC racunari.

Za ove personalne racunare sam saznao dosta kasnije sasvim slucajno, pa sam se iznenadio kada sam shvatio da je jos 1970-ih postojala klasa modularnih personalnih racunara sa sirokim izborom razlicitih kartica koje su se gurale u slotove S-100 basa, koje su koristile razlicite CPU-ove (8080,8085,Z80,8088,8086,80286 pa sve do 80386 u poslednjim generacijama, a i druge),uglavnom koristile CP/M OS itd.

http://en.wikipedia.org/wiki/S-100_bus
http://www.vintage-computer.com/altair8800.shtml
http://en.wikipedia.org/wiki/IMSAI_8080
http://www.s100computers.com/My%20System%20Pages/PROM%20Board/PROM%20Board.htm
http://www.imsai.net/movies/wargames.htm
imsai8080-topless.jpg

Inace u svetu postoji citava zajednica entuzijasta koji jos uvek razvijaju razlicite kartice za S-100 bus, ukljucujuci kartice koje daju podrsku za nove tehnologije (nove za S-100) kao sto je USB, citaci memorijskih kartica, ethernet adapteri itd.
 
Nije pominjano verovatno iz razloga so su te masine bile vise u fazonu radnih stanica. Racunar namenjen masivnijoj obradi podataka..
 
Nije pominjano verovatno iz razloga so su te masine bile vise u fazonu radnih stanica. Racunar namenjen masivnijoj obradi podataka..

Te mašine uopšte nisu bile u fazonu radnih stanica niti namenjene masovnijoj obradi podataka. 1970-ih su to bili kućni računari, ljudi su ih često naručivali u kitu koji su sami sklapali kući. Mada su mnogi našli i poslovnu primenu vlasnici ovih računara su bili uglavnom hobiste entuzijasti. U to doba su za bilo kakvu masovnije obradu podataka korišćeni mainframe i mini računari.
 
Pa u prvom linku koji si dao podnaslov retirement lepo opisuju kompletan reck .....kao i posao kome je bio namenjen .
 
Pa u prvom linku koji si dao podnaslov retirement lepo opisuju kompletan reck .....kao i posao kome je bio namenjen .
A da procitas prvu recenicu u prvom linku?
The S-100 bus or Altair bus, IEEE696-1983 (withdrawn), was an early computer bus designed in 1974 as a part of the Altair 8800, generally considered today to be the first microcomputer designed for hobbyists rather than end users.
Ozbiljnija upotreba je pokusana tek na samom kraju zivotnog veka standarda.

Inace i danasnji PC-jevi imaju razlicite primene. Neki se koriste za surfovanje i igranje igrica, neki za upravljanje elektranom, neki za data warehouse. S-100 masine su uglavnom koristili hobisti i entuzijasti, mada je postojala i poslovna primena.
 
Poslednja izmena:
Ako bi pogledali iz drugog ugla ....Kada je napravljen prvi altair ja sam se te godine rodio..nwm
Veliko glomazno kuciste ,tesko za prosvercovati u SFRJ za razliku od sinclaira zx 80 i 81 i spectruma kasnije koji su se lako svercovaliispod kaputa. To je jedan od razloga zasto se o drugima pisalo jer su bili dostupni kod korisnika za razlikuod prvih.
Masina kao masina verovatno ima fantasticne mogucnosti bar sto se prosirenja tice mada je bila nekako dosta ispred svog vremena po tom pitanju.
Mozda se jos neko prikljuci diskusiji sa jos nekim podacima
 
Ja se ne razumem mnogo u tematiku, ali pošto samo vas dvojica pričate ovde, da ja pitam nešto. Jesam li ja dobro shvatio ili si ti teoretski mogao da kupiš ovu mašinu sedamdesetih godina i da je nadograđuješ sve do 386 mašine?
 
Zanimljiva tema, voleo bih da cesce pricamo o S-100.

Ako bi pogledali iz drugog ugla ....Kada je napravljen prvi altair ja sam se te godine rodio..nwm

Me, too. :wave:

Veliko glomazno kuciste ,tesko za prosvercovati u SFRJ za razliku od sinclaira zx 80 i 81 i spectruma kasnije koji su se lako svercovaliispod kaputa. To je jedan od razloga zasto se o drugima pisalo jer su bili dostupni kod korisnika za razlikuod prvih.
Masina kao masina verovatno ima fantasticne mogucnosti bar sto se prosirenja tice mada je bila nekako dosta ispred svog vremena po tom pitanju.
Mozda se jos neko prikljuci diskusiji sa jos nekim podacima

Altair 8080 je stvorio trziste prvih personalnih racunara.
Ali ih nije omasovio do kriticne granice (o tome malo kasnije).
Prvi korisnici Altaira i kasnije IMSAI-ja nisu bili obicni kucni korisnici kakvih ih znamo danas.
Vec elektronicari, hobisti, kompjuter entuzijasti, studenti, itd. (pogledati Home Brew Computer Club)

computer_group.jpg

Obicno su te prve masine trebale same da se sklapaju, nadogradjuju i popravljaju.
Dakle ljudi koji se snalaze sa digitalnom elektronikom i umeju da koriste lemilicu.
A zamislite tek programiranje tih uredjaja u pocetku?
Pogledajte prednju masku Altaira.
Imali ste svih 8 prekidaca za Data Bus i 16 prekidaca za Adresni bus, setujete svaki bit, pa jos jedan prekidac za inkrementaciju instrukcionog pointera (unos instrukcije ili operanda u RAM), taster za pokretanje programa, taster za reset/clear, itd.
Nema IDE-a, nema C-a, nema asemblera, to je hard-core programiranje u masinskom jeziku. :p

Kasnije su u BYTE mogli da se nadju seme i uputstva kako da nadogradis Altair i slicne racunare, kako da napravis kasetni interfejs, kako da napravis jednostavan tekstualni terminal, kako da napravis interfejs za tastaturu, dodas audio funkcionalnost, itd.

https://archive.org/stream/byte-mag...-01_The_Worlds_Greatest_Toy#page/n23/mode/2up

https://archive.org/stream/byte-mag...02_Build_a_Graphics_Display#page/n21/mode/2up

https://archive.org/stream/byte-mag...02_Build_a_Graphics_Display#page/n15/mode/2up

Dakle prvi personalni racunari jesu bili personalni ali su bili prekomplikovani za obicne korisnike.

To su primetili... neki ljudi... Steva... i posle dve godine je na trziste izasao Apple II.
On je mozda bio prvi masovno popularan personalni racunar, pravljen za 'obicne' korisnike.
Pod ovim 'obican' mislim na one koji umeju da spoje racunar na struju, dzjostik i TV; da ukucaju LOAD i mozda nasteluju glavu kasetofona.
Kasnije su dosli jos mnogi drugi slicni racunari u USA a posle i iz UK, dakle Commodore-i, ZX-i, Spectrum-i, itd.
Ali do pocetka 80ih su vec bili reseni osnovni problemi koji su se javljali kod osnovne upotrebe i ocekivane funkcionalnosti racunara.
Dakle postojanje tastature, interfejsa za ucitavanje programa, osnovnog grafickog prikaza i nekog osnovnog interfejsa za zadavanje komandi racunaru (obicno BASIC u ROM-u racunara).

To je sve ono sto je bilo "falilo" prvim personalnim racunarima koji sve to nisu imali "out of the box", vec si morao da nadogradis.

Pogledajte 'Triumph of the Nerds' na YouTube.
Dokumentarac lepo opisuje pocetke industrije personalnih racunara.

Ja se ne razumem mnogo u tematiku, ali pošto samo vas dvojica pričate ovde, da ja pitam nešto. Jesam li ja dobro shvatio ili si ti teoretski mogao da kupiš ovu mašinu sedamdesetih godina i da je nadograđuješ sve do 386 mašine?

Verovatno si mogao da dodajes kartice sa x86 CPU-ima (uostalom sa znanjem elektronike svasta mozes da uradis) ali je pitanje kolika je bila realna upotrebljivost toga za produktivan rad.
Produktivnost u odnosu na to da koristis stand-alone x86 PC.
 
Poslednja izmena:
Ja se ne razumem mnogo u tematiku, ali pošto samo vas dvojica pričate ovde, da ja pitam nešto. Jesam li ja dobro shvatio ili si ti teoretski mogao da kupiš ovu mašinu sedamdesetih godina i da je nadograđuješ sve do 386 mašine?

ne.

... nekog osnovnog interfejsa za zadavanje komandi racunaru (obicno BASIC u ROM-u racunara).

To je sve ono sto je bilo "falilo" prvim personalnim racunarima koji sve to nisu imali "out of the box", vec si morao da nadogradis.

kratko je to trajalo sa BASIC interpreterom; umesto da se nastavilo sa razvojem jezika kako bi svako mogao da pravi sta mu padne napamet na racunaru (tako sto bi programiranje vremenom bilo sve lakse i jednostavnije a ne komplikovanije kao danas!) sa pojavom IBM PCja, Atarija ST, Amige i Mac-a se otislo u skroz drugom pravcu koriscenjem gotovih aplikacija dok je ideja da svako moze da isprogramira sta mu padne na pamet otisla u skroz peti, seti... red, zajedno sa "BASIC"-om.
 
Poslednja izmena:
U vreme kada su ovi računari bili aktuelni u usa, kod nas je malo ko znao šta je računar uopšte, tako da je iluzorno tražiti domaća iskustva ili vlasnike istih, tim pre što im je danas cena paprena.
Tačno je da su oni bili preteča kućnih računara i da su ih koristili hobisti ali čim su se pojavili korisnicima pristupačni Apple, Commodore, Atari, Tandy, TI modeli, ovi dinosaurusi više nisu ni mogli da opstanu, samim tim ni da se omasove.
Takođe, nije tačno da se o njima nije pisalo u domaćoj štampi, sećam se da su "Računari" u par navrata pominjali Altair 8800, ali već tada kao deo neke računarske istorije, što je sasvim logično.
Ne treba zaboraviti da su Evropljani svoj mikororačunarski bum imali 3-4 godine nakon američkog, a otprilike toliko smo i mi kaskali za njima, tako da kod nas nisu na pravi način ispraćeni ni Apple 2, TRS 80, TI-99, Commodore Pet, Atari 400/800 pa ni klasični IBM PC.
Kao što Dejan reče, u početku se pisalo o modelima koji su popularni kod nas (čitaj=švercibilni), a kasnije su se pratili aktuelni trendovi: Amiga i ST, onda PC i to je otprilike to..
 
Poslednja izmena:

zato sto ovo:

220px-Cromemco_XXU_S-100_processor.jpg


ne moze da udje u ovo:

Isa1.jpg
 
mhm, a u šta je ulazilo?
 
Pa to sam ja i pitao... Da li si mogao da imas S-100 racunar i da u njega bocnes 386 kad se pojavio... To bi bilo mnogo mocno :)
 
^
da... mogao si da bocnes i karticu sa MC68020 ...
 
Ne znam da li je neko video i mozda citao link 'History' na sajtu www.s100computers.com?
Nisam odavno citao interesantnije stivo u jednom dahu - ubacicu ga u interesantne linkove.
 
Citao sam ga ja. I to stivo je uticalo da se zainteresujem za S100 masine. S-100 masine su zapravo puno interesantnije (i mocnije) od 8-bitninh kucnih racunara iz 80/ih.
 
Citao sam ga ja. I to stivo je uticalo da se zainteresujem za S100 masine. S-100 masine su zapravo puno interesantnije (i mocnije) od 8-bitninh kucnih racunara iz 80/ih.
ja sam stigao do pola... :) krastavac nemam vremena.

to je i meni bilo cudno u jednom trenutku: kako to da AmigaDOS, Windows, OS/2... _ponovo_ otkrivaju multitasking, multiuser, memory protection... kad je sve to vec bilo izmisljeno... jos 60tih!
 
Nazad
Vrh Dno