Šta je novo?

OS X Yosemite

redizajnirani Pages i Keynote:
pages.png

http://9to5mac.com/2014/09/30/yosem...at-new-versions-of-pages-and-keynote-for-mac/
 
To изгледа као да су га деца правила...
 
Istina. Ali opet izgleda ozbiljnije nego li Windows 10 i "moderna" izdanja nekih Linux desktop okruzenja. Momenat kada prodje flat craze ce biti veliki dan.
 
Je l' postoji uvećanje doka (magnification opcija) na Josemitiju?
 
Пази, ”раван дизајн” може да буде феноменалан када се уради како треба. Тј када се не иде у тотални екстрем. Мени је рецимо GooglePlus ту урађен најбоље (иако сам сајт нема никакву сврху а ни вредност).



Ови панели су довољно ”равни” али прелази имају сенке и тачно се види хијерархија.
 
Ne znam, meni je najbolji dizajn, ako gledamo verzije OSX-a, imao SL.
Stvar ukusa...
 
Пази, ”раван дизајн” може да буде феноменалан када се уради како треба. Тј када се не иде у тотални екстрем. Мени је рецимо GooglePlus ту урађен најбоље (иако сам сајт нема никакву сврху а ни вредност).



Ови панели су довољно ”равни” али прелази имају сенке и тачно се види хијерархија.

To može da bude zanimljivo itekako ako se dugmići shvate malo drugačije. Napr. ja sam još u vreme leoparda pravio neke skinove za XP, i prvi put sam tada izradio tako nešto, znači flat dizajn za dugmiće, ali sam pokušao da ih napravim da izgledaju kao led lampice u rollover fazama. Dakle izvestan stepen trodimenzionalosti je prisutan ali je on sveden na bukvalno jedan piksel po širini ili visini, i naravno s tim da površine nisu bile potpuno flat u boji već su bile blago zasenčene oko ivica, što je u izvesnoj meri davalo šmek celoj stvari. Konkretno na ovom primeru koji sam okačio se vidi kako sam to simulirao. Opalio sam gradient na okvir od jednog piksela pa kada se gledaju dugmići izgleda kao da svetlo malo probija napolje što opet daje izvestan osećaj dubine (vidi primer). U principu to je ono što nedostaje windowsu ponajviše, ali i ovde bi to moglo bolje da se iskoristi naravno. Inače ako nekoga zanima kako je izgledao čitav skin evo okačiću i to da se vidi. Osnovna ideja mi je bila da uzmem ono najbolje od Mac os-a i Windowsa i napravim nešto svoje. Ispalo je ok na kraju i skin je bio nagrađen.
 

Prilozi

  • Animus-example.png
    Animus-example.png
    196 KB · Pregleda: 101
  • animus_rev_by_vladimir0523-d2ho2c0.jpg
    animus_rev_by_vladimir0523-d2ho2c0.jpg
    565.4 KB · Pregleda: 102
Poslednja izmena:
Ovo je ODVRATNO, gore od W8. Ja se sve potajno nadam da finalni proizvod nece biti ovako smesan...

Imam instaliran Yosemite DP pod virtuelnom mašinom i nikako ne mogu da se naviknem na šljašteće boje ovog GUI-a.
Jednostavno me nervira, bode mi oči i smeta u radu.
Pošto nisam siguran da će to da promene u finalnoj verziji ostaje da ili pokušam da se naviknem ili preskočim Yosemite u nadi da će u sledećoj iteraciji to da promene.
 
Da se nadovežem...

Imao sam Windows 7 (dok sam koristio PC do pre par meseci) i jedno vreme sam probao Windows 8 i posle kraćeg vremena bolele su me oči, nikako nisam mogao da se naviknem.
Isti lap, isti drajveri, isto podešavanje osvetljenja... ali su boje na W8 bile nekako blještave, osvetljanje kao da je dvostruko jače, nisam mogao da radim u Word-u, sve mi je smetalo.
Nisam jedini. Brat probao isto i kaže vraćaj se na W7.
Vremenom sam se prešaltao na Mavericks i sada samo pod Parallels-om imam W7 zbog seedbox-a (nisam nikako uspeo da instaliram bez PuTTY-ja).

Sada vidim da Yosemite ima isti fazon kao W8 (ne znam zašto im je to trebalo), kvadratići, 1538 raznoraznih jarkih boja.
Ne znam zašto moraju svake godine da izbacuju "novi" OS? Neka svako pet godina izbace novi OS a u tih pet godina neka OS radi savršeno i to je to.
 
Yosemite po meni radi mnogo bolje nego Mavericks. Memory managment je bolji, manje grafickih transition bugova, osecaj da se brze krecete kroz desktop, bolji graficki drajveri... Sto se tice programa, istina je, svi programi su nalik Pages. Zasista jeste sve saroliko medjutim ima svoj apple prepoznatljiv izgled koji nije mnogo promenjen. Po meni, Snow Leopard je najbolji osx sistem do sada. Previse nepotrebnih servisa, konkretno mislim za mape,cloud itd...Sve to dodatno napreze osx gde ubrzo shvatite da nemate dovoljno memorije. Najgora moguca stvar koju krasi osx je katastrofalni memory managment. Mnoge stvari se lepe i ostaju u memoriji tako da sistem posle nekih pola sata ozbiljnog rada krece da pati od usporavanja, jednostavno oseti se. Ovo sto pricam pricam za nase linije MacPro kojih imamo u studiju nekoliko komada. Uzeti su za obradu slika,medije... Pored ovoga imamo i nekoliko masina sa win 8.1 i moze se reci da su masine MacPro znatno hardverski jace, medjutim dolzaimo do onoga ali. Svi i5 Windows sistemi su znatno brzi, brze se krecete kroz desktop, brze brisete fajl, hiljade opcija u desnom kliku, hiljade precica. Drugim recima ono sto zelim da kazem da je osx dobar samo za neki posao ali ne za korisnika koji zeli da se razbija od igara,gledanja filmova, neke brze obrade slicice, citanja stripova,mangi itd :) Osx je znatno sporiji u svemu i ako hardwer govori suprotno. Da li je to zbgog ne savrsenosti opengl-a u odnosu na directX ili zbog neceg drugog ja ne znam. Evo uzmite na primer macpro koja ima u sebi dve graficke firepro D700 i jednu od nasih pc masina koja ima jednu R9 280X. Mac bi trebao da dere pc, medjutim obrnuto je. Cak smo instalirali na jednom Win pa onda radili Geekbench i rezultati su ama bas isti :) Medjutim win bolje i brze radi na samom meku. Naravno ne zelim nikoga da uvredim pogotovo hackintosh usere koji tek imaju problema sa hardverom jurici konstantno novi i novi hardver svake godine, trazeci graficke framebafere, razne kextove i opet imaju samo 90% funkcionalni mek. Hackintosh nije losa stvar za probati medjutim vreme koje je potrebno za prvo podesavanje je ogromno, bukvalno se moze zaraditi veliki novac za svo to vreme pokusaja i proba. Mnoge moje kolege su gubili veliko vreme na hackintosh i bili srecni kao mala deca kada ga srede. Odem kod njih da mi pokazu kad ono radi ono ne, a oni opet iznenadjeni pa do malopre je radilo sve itd. Ja postavljam pitanje svima koji imaju hackintosh zasto? Da bi rekli da imate Mek? To nije mek i nikada nece biti mek, jer mnogi kextovi koje vecina koristi su modovani, kao Cyanogen mode za android, covek se ne moze zadovoljiti sa onim sto ima pa ide na nesto vise pa makar to bio i budzeni Cyanogen mode. Moj savet je da se svi koji nemaju potrebu za FinalCut zadrze na windowsu, manje ce imati problema. Ono sto zelim je da skrene paznju na vase dragoceno vreme i sistem koji ce vam ga najmanje oduzimati za neke prostije radnje. Neko ce reci, ja zelim da svoje vreme trosim kako ja zelim a ne neko da mi namece svoje misljenje, pa u vezi sa tim cinjenica da su mnogi probali mek i zahvalili se posle par dana, cisto da se zna i da je veliki broj ljudi u samoj Srbiji i svetu vise okrenut ka sistemima kao sto su Windows i Linux. Ne zelim da kazem da sam expert mada imam puno staza na meku i windowsu i mogu da ocenim sta mi je brze i stabilnije. Hackintosh useri nisu kompetentni za pricu o meku s obzirom da nemaju adekvatan hardver...Hackintosh useri se nece naljutiti zbog ovoga, nadam se :) ali i sami znaju na sta mislim, a to je gomila djubreta koju instaliraju da bi pokrenuli mak na pc-u. Da li iko od vas zna sta je zapravo FakeSMC.kext ili modovani Apple.HDA.kext razni kextovi za mrezu, razni bootflagovi itd i koliki udar to pravi na vas hardver. Pa evo kada sve to nemate u "MEKU" on radi mnogo lepse i prirodnije ili sto bi nas narod rekao, to je ono malo sto devojci srceu kvari.

Turkish a at, kopi-luwak single origin, chicory frappuccino, whipped doppio strong at, cup bar, carajillo in iced body trifecta variety brewed cream. Mug variety latte cortado, galão, dripper lungo et aged bar est qui foam caramelization a skinny, sit, lungo con panna cinnamon, aromatic coffee americano kopi-luwak, carajillo strong spoon and mocha coffee. Turkish, java as shop, at coffee, ut single shot, sit id as at, a est, mocha, rich fair trade cortado foam sugar eu grinder crema body. Caramelization acerbic coffee, aftertaste, at caramelization organic a, cortado, cream sit flavour sugar grounds caramelization in, cream robust cinnamon organic, ut, arabica aroma seasonal steamed chicory beans. Acerbic mazagran chicory blue mountain, dripper qui, mazagran caffeine siphon kopi-luwak, caffeine brewed a irish id decaffeinated a, saucer a aroma, caffeine, espresso aromatic lungo kopi-luwak, aged iced flavour cappuccino filter. So black saucer decaffeinated, aroma variety, medium, americano lungo redeye beans variety, kopi-luwak, froth, latte, pumpkin spice, foam et foam at eu extraction black sugar wings mocha percolator. Trifecta, frappuccino decaffeinated mazagran extra, in barista sit coffee half and half ristretto latte acerbic cinnamon roast trifecta, bar, strong, cultivar trifecta robusta mazagran java, iced plunger pot, mazagran beans aroma black sugar a strong carajillo. Qui, redeye dark sugar, single origin cultivar, half and half, decaffeinated body, aromatic, robusta cream and grounds, extraction aged id, to go so café au lait, single origin siphon single origin café au lait id extraction seasonal. Sit, spoon redeye macchiato espresso so eu espresso crema, acerbic black, ristretto that chicory strong, black acerbic kopi-luwak et a qui, affogato that, redeye single shot, steamed, eu, ristretto cappuccino java et iced black grounds galão.

Irony quinoa vegan, paleo Cosby sweater gastropub raw denim semiotics mixtape direct trade gentrify typewriter fixie mlkshk authentic. Salvia Odd Future beard Pitchfork, tofu umami typewriter paleo PBR&B semiotics. Flannel yr kale chips jean shorts actually. Quinoa VHS biodiesel McSweeney's dreamcatcher gluten-free vinyl. Gentrify gluten-free quinoa meh, fanny pack raw denim narwhal vegan flannel you probably haven't heard of them hella meggings. Occupy lomo direct trade, Echo Park craft beer wolf master cleanse 3 wolf moon chia disrupt fap Brooklyn. Paleo salvia stumptown Echo Park DIY. Banh mi next level actually, pork belly blog roof party Bushwick letterpress meggings Austin bicycle rights beard umami XOXO. Mixtape jean shorts four loko photo booth. Fixie actually cray mlkshk High Life. Mustache gentrify hella sustainable. Austin drinking vinegar High Life tattooed. High Life forage retro banjo, locavore fingerstache cornhole distillery. Skateboard post-ironic Tumblr, selfies raw denim iPhone lomo cred Pitchfork put a bird on it. Art party organic jean shorts banh mi, pork belly bespoke viral photo booth master cleanse literally plaid Bushwick lo-fi. Ugh tofu bicycle rights, yr butcher next level Odd Future meh chillwave heirloom polaroid. Fap Pitchfork literally pork belly, deep v food truck freegan try-hard PBR&B. Gluten-free ennui semiotics umami brunch Portland. Lo-fi vinyl mumblecore Pitchfork, bespoke cred McSweeney's blog Bushwick Austin try-hard cornhole farm-to-table pickled narwhal. Sartorial locavore Shoreditch skateboard, hashtag crucifix keytar. Truffaut fingerstache sriracha, chambray Bushwick Marfa fixie. Fanny pack food truck Carles lo-fi, small batch Thundercats ugh pour-over VHS tilde Etsy. Swag wayfarers post-ironic disrupt freegan. Meggings Neutra meh, Etsy pop-up bespoke readymade brunch heirloom pork belly DIY aesthetic. Pickled street art sartorial iPhone next level. 8-bit mumblecore sriracha artisan next level, church-key High Life hoodie scenester. Keytar organic flexitarian beard, PBR&B cornhole whatever ethical raw denim leggings Wes Anderson tofu ennui photo booth. Hashtag selvage Austin, Godard polaroid tote bag ugh Truffaut post-ironic drinking vinegar quinoa sustainable narwhal Tonx.

Irony aesthetic tousled Brooklyn sartorial mlkshk asymmetrical, Kickstarter typewriter hella. Yr Wes Anderson artisan, chambray Neutra before they sold out paleo Schlitz put a bird on it beard polaroid scenester umami wolf banh mi. Brooklyn keytar mlkshk cliche freegan. Mustache flannel Etsy, selvage pug raw denim Odd Future umami Vice ethical sustainable DIY viral hoodie. Gentrify Echo Park artisan single-origin coffee hoodie heirloom. Authentic vinyl locavore four loko. Mumblecore ugh Kickstarter Cosby sweater organic, pork belly actually synth 3 wolf moon dreamcatcher Marfa. Mixtape swag before they sold out Schlitz, next level disrupt yr tilde. Etsy tattooed vinyl fanny pack. Pour-over Marfa distillery literally pork belly Schlitz. Jean shorts Echo Park blog Godard raw denim typewriter, Brooklyn meggings craft beer distillery American Apparel swag. Tonx Blue Bottle Truffaut, vinyl post-ironic hoodie food truck chia kale chips PBR salvia try-hard. Etsy authentic pork belly slow-carb +1 butcher, keytar food truck. Authentic meggings Truffaut, literally retro ethical wayfarers meh post-ironic food truck letterpress gastropub lo-fi distillery brunch. YOLO irony jean shorts post-ironic mumblecore, Wes Anderson authentic Brooklyn whatever forage hashtag. Church-key ennui Tumblr, Austin salvia selvage seitan chillwave quinoa deep v. Selfies jean shorts skateboard, sustainable ennui trust fund distillery American Apparel small batch dreamcatcher. Drinking vinegar next level jean shorts distillery you probably haven't heard of them, Tumblr try-hard tattooed American Apparel Truffaut Helvetica narwhal selvage Bushwick. Mustache art party seitan, roof party master cleanse Pinterest retro scenester pork belly. American Apparel banjo fixie Pinterest McSweeney's, Helvetica lomo locavore Portland freegan selvage Intelligentsia Tonx Bushwick gluten-free. Banksy art party bicycle rights pickled, street art pug ugh sriracha Pitchfork trust fund locavore cred ethical kale chips.
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh Dno