Šta je novo?

[VGA] MSI GeForce GTX 750 Ti Gaming Series OC

MSI_Guy

Zvanični perdstavnik
Vendor
Učlanjen(a)
13.04.2011
Poruke
198
Poena
169
Cao svima, konacno da mi u ruke dodje neka graficka karta, pa rekoh da podelim sa svim iskustvo :) Krenucemo od standardnih stvari, pa cemo da predjemo na testove i ostalo. Mislim da je kul to sto mi je bas GTX 750 Ti stigao, jer mislim da ce ovaj model biti bas dugo na trzistu. Maxwell arhitektura je prakticno debitovala sa GM107 GPU-om koji se nalazi u ovoj karti i pritom mislim da je ovo jedan sjajan cip sa puno potencijala. Sto se pakovanja tice nema mnogo toga da se kaze. Svako ko prati scenu prepoznace Gaming Series kutiju, a kao i obicno u srednjoj klasi gde stede na svemu osim na karti, ne dobija se nista posebno. Disk sa drajverima, neko kratko uputstvo i to je to. Uostalom, GTX 750 Ti nema SLI mogucnost, pa nema potrebe da se daje kablic, a nema ni 6-pin PCI-Express konektor, pa nema razloga da se ubaci ni adapter za isti :)




Odmah prelazimo na kartu i mislim da ce se vecina sloziti da izgleda odlicno, kao i ostali modeli sa TwinFrozr IV kulerom. Boje su standardne za ovu seriju, a to znaci crna i crvena. Sam TwinFrozr IV kuler na GM107 je realno overkill, ali isto tako realno je da kazem da ne postoji predimenzionisano hladjenje. Sto nize temperature, vise prostora za overklok, overvolt i sl. :-devil-: Pritom, kuler ima dva velika ventilatora kao i oni iz visih kategorija. Sa precnikom od 100mm sasvim je izvesno da ce karta biti necujna, a po onome sto sam citao na stranim sajtovima to su zapravo i potvrdili, ali me svakako zanima da probam u praksi.


 
Sto se izlaza tice, situacija je OK, mada mislim da bi Nvidia mogla da se ugleda na AMD u ovoj klasi. HDMI, VGA i DVI su standardna konfiguracija za ovu klasu, mada bi bilo bolje da VGA menja neki digitalni izlaz, jer mislim da je tako prosto prirodnije. Mator je VGA i moze u penziju polako, a uostalom svako od nas ima adapter u nekoj fioci ukoliko mu je bas neophodan :)

Ono sto me je zanimalo, jeste kako su resili naponsku jedinicu i zasto je stampana ploca veca nego kod referentnog modela koji, da se ne lazemo, izgleda vrlo socijalno :d Kada se skine kuler, zapravo se najbolje vidi da je uzet sa nekog GeForce-a ili Radeona vise klase. Hladnjak je prilicno veliki, a pritom ima i dva heatpipea koja imaju direktan kontakt sa GPU-om (neko ce da kaze DirectCU garant :)) Dobro je sto su heatpipeovi niklovani, jer to znaci da ne mogu da oksidiraju i potamne, kao kad se ostavi go bakar. U svakom slucaju sada sam siguran da ce temperature biti minimalne, a pretpostavljam negde oko 50-60 stepeni... U svakom slucaju, naponska je isto drasticno kompleksnija nego kod referentne verzije koja je imala dve male zavojnice.




Nisam ocekivao da ce MSI da ugradi SFC zavojnice (feritno jezgro), jer je ipak rec o budzetskoj klasi. Takodje, zanimljivo je da je ugradjena 4-phase naponska jedinica, umesto dvofazne u referentnom izdanju. Ovo ne mora da znaci nuzno da ce overklok biti znatno bolji, iako svi vole to da nas ubedjuju, posto je hladjenje i sam primerak GPU-a najbitniji faktor. Ono sto je sigurno, da ce kvalitetna naponska imati duze trajanje i manje zagrevanje prilikom opterecenja, a ako GPU to dozvoli tek onda i bolji OC potencijal. Ono sto je bitno, jeste da ova karta ne koristi jeftini NCP81172 VRM, vec znatno bolji uP1608TK kontroler koji ima podrsku za 4-phase naponsku, vecu preciznost, podrsku za softversku kontrolu napona, vDroop i sl. U prevodu, na ovom polju MSI elektronika oko naponske je drasticno bolja od referentnog modela.


 
Poslednja izmena:
shteta shto nema dodatni naponski konetor, za rudare nece biti interesantna.
 
Hm, interesantno, hvala za info. U tom svetlu, mogu da kazem samo da je bezveze sto i kod ove karte nije ugradjen, jer bi OC potencijal mogao samo da bude bolji... bem li ga, mozda su ga ostavili za neku Hawk verziju u buducnosti :)
 
Nekima je to i plus, manje kablova... :)

Jedna sugestija ili primedba povodom opisa. Dva ventilatora ne mogu biti necujna osim ako se ne okrecu. Te price su ravne onima da nesto "izuva, otkida, dere i slicni opisi...". Dakle moze biti tiha i to bez merenja ne znamo koliko tiha na koliko obrtaja...

Bilo bi super kada bi odradili nesto kao Asus da se do 65 stepeni ne okrecu ventovi... to je necujno, do 65 stepeni bar sto se tice buke koju ventovi proizvode. ;)

Edit: Mogli ste napisati i preporucenu cenu takodje...
 
Poslednja izmena:
Naravno da moze biti plus za neke situacije, zato i rekoh u kojoj moze biti minus.
Inache karta deluje na oko poprilichno mocno, pogotovo tf4 hladjenje, mada mene lichno ce vishe zanimati jachi maxwell modeli kad se pojave.
 
Nekima je to i plus, manje kablova... :)

Jedna sugestija ili primedba povodom opisa. Dva ventilatora ne mogu biti necujna osim ako se ne okrecu. Te price su ravne onima da nesto "izuva, otkida, dere i slicni opisi...". Dakle moze biti tiha i to bez merenja ne znamo koliko tiha na koliko obrtaja...

Bilo bi super kada bi odradili nesto kao Asus da se do 65 stepeni ne okrecu ventovi... to je necujno, do 65 stepeni bar sto se tice buke koju ventovi proizvode. ;)

Edit: Mogli ste napisati i preporucenu cenu takodje...

Nisam zeleo u bilo kom smislu da preterujem, nisam klinac i trudicu se da izbegnem takve konstrukcije recenica uopste, hvala na konstataciji :) Videcu tacno kakva je situacija kada je isprobam, ali sudeci recimo po Techpowerup-u, gotovo da nema razlike u idle i load fazi. Sustinski, kuler je ocigledan overkill i u tom smislu stvarno ne preterujem :D

Evo i linka tog prikaza http://www.techpowerup.com/reviews/MSI/GTX_750_Ti_Gaming/24.html


Bilo bi super kada bi odradili nesto kao Asus da se do 65 stepeni ne okrecu ventovi... to je necujno, do 65 stepeni bar sto se tice buke koju ventovi proizvode. ;)

Da, to bi bilo sjajno i mislim da je to odlicna ideja. Generalno, prosledicu ovima iz kancelarije, pa neka vide da li je to izvodljivo... Ja cu da probam da napravim neki "custom" profil da vidim da li bi to moglo da prodje, jer ako ode na 70+ stepeni, onda nema neke vajde... :)

Edit: Mogli ste napisati i preporucenu cenu takodje...

Ni sam to ne znam, ali sudeci po domacim cenovnicima karta kosta oko 16.700 RSD, sto je oko 145 EUR (ako racunamo EUR = 116 RSD) :)
 
Poslednja izmena:
Malo stigao da se poigram, ne znam da li je 100% stabilno, ali nema artifakta i nekoliko testova sam izvrteo na ovim podesavanjima, a uz to temperatura ne prelazi 50 stepeni uz minimalan broj obrtaja :D

GPU: 1260 MHz - Boost 1338 MHz (realno oko 1.4 GHz), memorija 1650 MHz - efektivno 6.6 GHz

 
Ovako je ipak realnije - 1255 MHz GPU i 6.4 GHz RAM, evo i nekoliko rezultata :)

Sve se odvija na automatskom profilu za ventilator, a temperatura ne prelazi 52 stepena. Doduse izjutra je malo hladnije napolju, ali ne verujem da bi bilo mnogo vise i da je toplije :D

Sada sam updateovao i 3DMark, pa imam i SkyDiver test :)







 
Nazad
Vrh Dno