Šta je novo?

I7 4960x + CM Nepton 140xl

Frubi

Slavan
Učlanjen(a)
28.01.2009
Poruke
174
Poena
320
Pozdrav,
malopre stigla masina, i7 4960x + cm nepton 140xl, sabertooth x79, kingston beast ( 1600/2400oc 4x4gb quad kit ) , seasonic 1000w .

Evo temperatura , ja sam ga pustio na XMP i nisam menjao nista, on je memoriju podigao na 2.4ghz , a proc sa 3.6 na 4ghz. Recite mi da li je ovo ok?

Problem je sledeci kada upalim cpu-id on pokaze 3.999ghz, onda posle par sekundi spusti tj.pokaze 1199?
Da li je greska sa cpu-z ili ja nesto nisam uradio kako treba?

test-cpu-z.png


Ty
 
test-123.png

evo kada se restartuje komp i posle 1 minut izadje ovo gore
?
 
nasao, zvalo se speedstep i to se ugasi i sad drzi na 4ghz konstantno s'tim da je temp skocila na oko 55c u proseku, pusticu posle onaj prime95 da vidim kako trpi opterecenje itd.
 
Sta ti pa treba iskljucen EIST?
 
Sta ti pa treba iskljucen EIST?

pa ne razumem se u sve to , da li treba da bude iskljucen ili ukljucen ? Sta mi je bolje ? Da li je bolje da radi non stop normalno ili ovako da ga spusta i dize po potrebi? Kazem ne razumem se , stabilnost mi je na prvom mestu pa ako je bolje da ukljucim vi mi javite.
 
bice stabilan u oba slucaja. sa ukljucenim, kad procesor nije pod opterecenjem, trosi manje struje, radi na manjem taktu, i manje se greje. sa iskljucenim, radi stalno na istom taktu i pod istim naponom.
cena koju placas za tu potrosnju(ukljucena opcija) jeste da procesoru zatreba trenutak da podigne takt, tako da imas mali vremenski prozor gde ne radi kako treba kad ga opteretis. i to sto, po mom licnom misljenju, takve promene takta i napona nisu bas najboje za procesor.
ja sam na oba svoja i7 drzao iskljucenu opciju, i nikad nije bilo nikakvih problema, dok sam sa ukljucenom primecivao to kasnjenje u odzivu.
 
pa to i ja logicki razmisljam, lakse mi da ga drzim non stop pod istim taktom i to je to .

potrebna mi je jos pomoc, samo ne znam dal da ovde pisem ili da otvaram novu temu da ne spamujem forum za dzabe... kako da stabilno dignem memoriju na 2400mhz , bios mi je predposlednji 4608 verzija . kada xmp ukljucim imam u opcijama profil 1 on onda stavi memoriju na 2.4, profil 2 na 2.133, e sad je problem sto u oba slucaja sistem nije stabilan, windows sistem index nece da verifikuje sistem , prime 95 takodje puca posle par sec. kada rucno promenim dram mhz na 2400(bios je stavi na 2407ghz), onda odmah blue screen se pojavi kada pokrenem win.

evo u softweru od ploce sta imam da menjam, pa ako moze i tu meni jos lakse , da mi kazete sta da svirnem :)

memorija.png

hvala puno!
 
Poslednja izmena:
samo stavim ram speed 2133 i to je to , ne moram latencije i napone da menjam ?
 
uspeo sam neko da ukljucim da radi stabilno na 2400mhz, e sad uradio sam prime 95 test torture mode:
4tests in 6 minutes-0 errors , 0 warnings

temp procesora nije presla 55c ( sa full loadom, klokovan je na 4ghz ) i temp ploce nije presla 45c

da li postoji jos neki test , tj. da li sam dobro uradio ovaj ? ili da ga pustim da radi par sati ?

takodje sam prosao i windows expirience index , koji do sada nisam mogao da prodjem .

intel extreme tuningg utility je takodje prosao memory stress test u trajanju od 5min(bilo na default nisam dirao nista)

weeee :)
 
Poslednja izmena:
bice stabilan u oba slucaja. sa ukljucenim, kad procesor nije pod opterecenjem, trosi manje struje, radi na manjem taktu, i manje se greje. sa iskljucenim, radi stalno na istom taktu i pod istim naponom.
cena koju placas za tu potrosnju(ukljucena opcija) jeste da procesoru zatreba trenutak da podigne takt, tako da imas mali vremenski prozor gde ne radi kako treba kad ga opteretis. i to sto, po mom licnom misljenju, takve promene takta i napona nisu bas najboje za procesor.
ja sam na oba svoja i7 drzao iskljucenu opciju, i nikad nije bilo nikakvih problema, dok sam sa ukljucenom primecivao to kasnjenje u odzivu.

Mozes li mi/nam objasniti u kojim si to uslovima vidio "kasnjenje u odzivu"?!
 
uspeo sam neko da ukljucim da radi stabilno na 2400mhz, e sad uradio sam prime 95 test torture mode:
4tests in 6 minutes-0 errors , 0 warnings

temp procesora nije presla 55c ( sa full loadom, klokovan je na 4ghz ) i temp ploce nije presla 45c

da li postoji jos neki test , tj. da li sam dobro uradio ovaj ? ili da ga pustim da radi par sati ?

takodje sam prosao i windows expirience index , koji do sada nisam mogao da prodjem .

intel extreme tuningg utility je takodje prosao memory stress test u trajanju od 5min(bilo na default nisam dirao nista)

weeee :)

ako ti u radu ne pravi probleme- dobar je.

Mozes li mi/nam objasniti u kojim si to uslovima vidio "kasnjenje u odzivu"?!

pri pokretanju bilo koje cpu zahtevne aplikacije(od igara pa nadalje). ono sto je instant sa iskljucenim eistom, sa ukljucenim mu je trebalo 0.5-1 sekunde. nakon toga nema promena, tj., sve je stabilno. i7 2600k+asus z68v-pro+8gb rama je bila ta konfa.
 
^ rekao bih da je cist placebo efekat u pitanju, jer da ti stavim nekoliko masina jednu pored druge, sigurno ne bi mogao pogoditi na kojoj nije iskljucen Eist. :)
 
nije placebo, jer nije bio test, nego sam ozbiljno hteo da koristim eist jer sam u to vreme bio na stock kuleru u losem kucistu. znacio bi mi i zbog buke i zbog temperature. potrajalo je dosta vremena dok sam prokljuvio zasto to masina "laguje". ugasio eist, sve ferceralo kako treba. od tad nikad vise, a realno i zasto bih :p
 
samo da dodam, mozda bude nekome zanimljivo, to nisam okacio :), kada se procesor pusti na max opterecenje ( 100% ) i memorija 15.5gb usage , ne prelazi 50c , hladjenje se iz biosa ubrza , tako da je bolesno stabilno :) . nisam ga nesto klokovao preterano, default xmp ( nema potrebe za ovo sto radim ) 4ghz je i mem je na 2.4ghz ;)
 
Jos samo neka grafulja da se nabaci, steta na toj masini da kotrljas tu 5670. ;)
 
ubacio sam iz drugog kompa neku 7700, malo bolja :)))
sad cu promenim u opisu :)
 
Sto ne isprobas malo taj procesor? Moze to da ide do 4.4-4.5GHz sigurno.
 
mogu da probam da se igram, sta sve trebam da podesim ? posto ne znam sta treba ?

bclk freq-100
cpu vcore volt- 1.235
cpu vccsa volt - 1.350
cpu pll volt - 1.800
vttcpu volt- 1.050
pch 1.1.volt -1.100
pch 1.5v volt - 1.500
cpu ratio - 40.0 - 4.000 mhz
cpu strap 100mhz

onda kada udjem u digi + power control imam opcije :
cpu current capability - 100% je stavljeno , moze do 140 % da se povecava
cpu voltage freq - auto je stavljeno ima cpu fixed freq kada se odabere 300khz je default moze da se dize do 500khz
cpu load line calibration - regular ima opcije medium, high i extreme

sta sve trebam da podignem/promenim da ga povecam i isprobam na 4.5??
 
Samo dizi vcore za pocetak i LLC - ako nema napon koji si mu zadao. Za ostalo ce ti se javiti neko ko ima slicnu platformu, posto ne znam da li ima nesto specificno za Ivy-a.
 
ehej narode opet mi treba pomoc :) , ako neko moze da mi pregleda ovo :
untitled.png
posto sam imao problema sa biosom i xmp profilima, nije radila memorija stabilno (prijavljivala autoclocking failed 1/3 x kada se komp upali), bsod itd. sada sam igrom slucaja u biosu samo stavio performance mode ( bilo je optimal i powersaving ) i bios je sam klokovao memoriju na 2.333mhz i procesor na 4.12 ghz . Do sada kada sam birao xmp profile 1 on je dizao memoriju na 2.400mhz i procesor na 4ghz .
Ovo su temperature u toku rada , na idle su malo manje, kada sam radio intel stress test max je bila 80c , a srednja oko 60, radilo je 5minuta i test je prosao. Kada budem imao vremena provrtecu i prime95 i superpi za memoriju .

Za sada me interesuje da li za neki optimalan rad ovo ok ? Do koliko C ovaj procesor moze da ide u teoriji? :)
 
posto sam imao malo vremena da se "igram" sa ovim , nasao sam izgleda kako da sve radi dobro(nadam se da necu da jinxujem sam sebe nakon ovog posta :) )
cpu-z.png

namestio sam na 1.185v , latencije sam zategao max(mozda da probam cl 10 da stavim jos) na 2.333mhz . sve radi stabilno, prosao je sve testove I prime I hiperpi I pi32 , xtu . izgleda je bila fora da se bus poveca na 125 I onda memorija radi mnogo stabilnije. na 4.4ghz I 4.5ghz sa ovom voltazom ne mogu da podignem win(bsod se javlja), nije mi ni potrebno vise za sada.
Temperatura na full loadu ne prelazi 70c, u idle izgleda ovako :
temp.png

Da napomenem da sam ove rezultate dobio na vazduhu(cm evo 212)
 
Poslednja izmena:
mogu da probam da se igram, sta sve trebam da podesim ? posto ne znam sta treba ?

bclk freq-100
cpu vcore volt- 1.235
cpu vccsa volt - 1.350
cpu pll volt - 1.800
vttcpu volt- 1.050
pch 1.1.volt -1.100
pch 1.5v volt - 1.500
cpu ratio - 40.0 - 4.000 mhz
cpu strap 100mhz

onda kada udjem u digi + power control imam opcije :
cpu current capability - 100% je stavljeno , moze do 140 % da se povecava
cpu voltage freq - auto je stavljeno ima cpu fixed freq kada se odabere 300khz je default moze da se dize do 500khz
cpu load line calibration - regular ima opcije medium, high i extreme

sta sve trebam da podignem/promenim da ga povecam i isprobam na 4.5??

VCSSA - 1.2v ili nize. Ja sam sa memorijom na 2133mhz 4x4gb na x79 deluxe drzao na 1.1v bez ikakvog problema CPU na 4.5ghz
Cpu voltage freq - mozes slobodno da ostavis na auto
CPU current capability - 120% ili eventualno 130% . Za [email protected] ja sam drzao na 130%.
Load line calibration - Ultra High
 
Podesio sam na gornjoj slici sve da radi za sada kako treba, samo imam par pitanja jos vezano za LLC I cpu current cap. LLC mi je medium, cpu current cap je 120% , kao sto rekoh prosao je sve testove , I vec 5-6 dana radi sve super. Da li da dizem LLC I cup currernt cap ? Da li cu dobiti na dodatnoj stabilnosti ili ?
VCCSA mi je 1.2 to sam stavio da bude priblizno voltazi procesora (1.185v), nisam imao post bios probleme(gde sam pre imao probleme sa porukom overclocking failed) .
 
posto sam imao malo vremena da se "igram" sa ovim , nasao sam izgleda kako da sve radi dobro(nadam se da necu da jinxujem sam sebe nakon ovog posta :) )
cpu-z.png

namestio sam na 1.185v , latencije sam zategao max(mozda da probam cl 10 da stavim jos) na 2.333mhz . sve radi stabilno, prosao je sve testove I prime I hiperpi I pi32 , xtu . izgleda je bila fora da se bus poveca na 125 I onda memorija radi mnogo stabilnije. na 4.4ghz I 4.5ghz sa ovom voltazom ne mogu da podignem win(bsod se javlja), nije mi ni potrebno vise za sada.
Temperatura na full loadu ne prelazi 70c, u idle izgleda ovako :
temp.png

Da napomenem da sam ove rezultate dobio na vazduhu(cm evo 212)

Dobar rezultat!
 
Podesio sam na gornjoj slici sve da radi za sada kako treba, samo imam par pitanja jos vezano za LLC I cpu current cap. LLC mi je medium, cpu current cap je 120% , kao sto rekoh prosao je sve testove , I vec 5-6 dana radi sve super. Da li da dizem LLC I cup currernt cap ? Da li cu dobiti na dodatnoj stabilnosti ili ?
VCCSA mi je 1.2 to sam stavio da bude priblizno voltazi procesora (1.185v), nisam imao post bios probleme(gde sam pre imao probleme sa porukom overclocking failed) .

Ako radi kako treba ne diraj vise nista.
 
Nazad
Vrh Dno