Šta je novo?

Tehnologija punjenja mobilnog telefona za 30 sekundi

Pa ili će smanjiti potrošnju uređaja ili će da povećaju kapacitet baterije i da zadrže veličinu. Protiv zakona fizike se ne može.
 
Naslov je pogresan. Tekst je o experimentalnoj bateriji, a ne o punjacu.
U tekstu lepo stoji da joj kapacitet nije isti kao fabrickoj (ne kazu koliki je), sto znaci da moze da bude i baterija od 20mAh...
Jos jedan pokusaj uzimanja para od investitora...
 
@zechs:
Ocito ne razumes kako "radi" struja. Pokusali su da ti objasne sa kadom, crevom, hidroforom i serpom, pa opet ne kapiras. Nije u redu da i dalje dizes prasinu.

Yoyo niko se izgleda nije potrudio da procita sta pise u tekstu na linku koji sam postavio...link je sa Smitsonijanovog sajta, dakle nije neki levatorski sajt, a sama tehnologija je prezentovana na majkrosoftovom tehnoloskom simpozijumu u Tel Avivu..

A sad za one koje je mrzelo da procitaju tekst:

Rec je o eksperimentalnoj bateriji koja koristi nano tehnologiju, dakle nije rec o standardnoj bateriji..u sustini ova baterija funkcionise po principu super kondenzatora (to bi ovi dezurni fizicari mogli da mi objasne jer me mrzi sad da trazim sta je to)..

The new gadget relies on a brick-sized battery pack, which the company claims moves electrical currents more quickly than standard lithium batteries.

But the company's latest invention isn't a battery in the conventional sense. You can think of nanodot batteries as standard high-density energy storage cells combined with electrodes that function much like a supercapitator.

Embedded along the electrode tip as well as within the electrolyte inside are "nanodots," 2-nanometer long crystals about the length of a strand of DNA made of what Myersdorf describes as inexpensive organic materials capable of holding a charge.

The crystals, derived from amino acids, possess properties that allow them to self-assemble into quantum dots.

@Postar

Jes u pravu si jer bukvalan prevod naslova bi bio "Ova baterija moze da napuni vas telefon za 30sec.", pa sam ja to preradio u Tehnologiju punjenja baterije, sad mozda sam previse slobodoumno preveo naslov :d ali srz je tu, medjutim niko nije uzeo za shodno da procita linkovan tekst gde je sve objasnjeno vec su poceli da me ubedjuju kako je to nemoguce i kako je link baljezgarija (verovatno nikad nisu culi za Smitsonijan muzej i sl.)
 
Poslednja izmena:
Ali ladno ovde neki likovi kažu da ne možemo da prekršimo zakone fizike jer imamo pogrešno razmišljanje :d

Jedino što mi pada na pamet je da ta baterija ima mnogo veći napon nego obične, pa se velika količina energije prenese u kratkom vremenu uz neku normalnu jačinu struje.
 
Da ima veci napon, telefon ne bi radio..
 
Ali ladno ovde neki likovi kažu da ne možemo da prekršimo zakone fizike jer imamo pogrešno razmišljanje :d

Jedino što mi pada na pamet je da ta baterija ima mnogo veći napon nego obične, pa se velika količina energije prenese u kratkom vremenu uz neku normalnu jačinu struje.

Ovo je van domasaja fizike iz 50ih koja se izucava na ETFu zato neki imaju poteskoce da shvate nesto novo :p :d
 
Niko ovde nije rekao da je nemoguće, već ti imaš problem sa rezonovanjem. Da bi ti imao istu količinu energije, kao kod klasične baterije koja se puni sat-dva, za 30-tak sekundi, potrebna je gotovo trocifrena vrednost jačine struje, što je po tebi jedno veliko ništa. Naravno, mi ne znamo tehničke karakteristike i vrlo je moguće da su dosta visoki radni naponi u pitanju, što bi omogućilo takođe dosta nižu struju punjenja. (nije problem konvertovati u niži napon pogodan za telefon)

Baterija-kondenzator u prilogu, ili imaju visok radni napon ili je dosta malog kapaciteta kao prototip.
 
Već se duže vreme priča o nanokondenzatorima koji bi trebalo da zamene klasične baterije. Konkretan primer je o tome ali ovo uopšte nije prvi prikaz ove ideje. Čak smo je spominjali i ovde negde na Bench-u. Čuo sam prvi put za to još pre 5-6 godina.

Sama ideja ima dosta mana. Energija je energija i tu nema prevare. Da bi telefon radio kako danas radi, jedan do dva dana, sa današnjom tehnologijom procesora, displeja i ostalih potrošača, bez obzira čime ga napajamo, potrebno mu je 5-10Wh, koliko već imaju današnje baterije. Može baterija biti hemijska, kondenzatorska ili nukelarna. Telefonu treba 5-10Wh da bi radio dan dva. Da bi toliko energije izvukli iz el.mreže za 30 sec, treba nam uređaj veličine aparata za varenje.

Da bi za toliko vremena napunili bateriju za recimo elektro auto, punjač bi bio veličine zamrzivača, i to onog velikog sandučara. I kačio bi se direkt na srednjenaponsku trafo stanicu.

Još jedna mana nanokondenzarotskih baterija je velika opasnost od kratkog spoja u unutrašnjosti koji bi doveo do žešće eksplozije same baterije.

Zechs, opasno troluješ, omalovažavaš znanje i objašnjenja mnogo stručnijih od tebe, a u tehniku se razumeš koliko moja baba u kompajliranje. Neću više odgovarati u ovoj temi.
 
Nema veze videcemo za 2 god. sta ce da bude od ovoga...
 
Može da bude samo požar... :d
 
Meni se čini da je baš negde pre dve godine bila slična tema o baterijama koje treba nenormalno brzo da se pune. :d
 
Postoje baterije koje se brže pune / brže prazne / trpe visoke temperature / trpe niske temperature / male su / jeftine su / dugo ne gube kapacitet / ... ali ne u jednom proizvodu....

Bilo gde da potražite na netu, isti je problem... hemija ne napreduje tako brzo ako fizika / elektronika... A mi kao korisnici smo krivi što nam odgovara da u FullHD igramo igrice na telefonu, ali dok je na punjaču... kao i za mnoge druge kompromise.

Sa druge strane u baterije se intenzivno ulaže samo zadnjih 10-20 godina, od kako je postalo izvodljivo da nešto elektronike bude portabilno....

A što se tiče vozila, prvi automobil je bio električni, samo se jako brzo pokazalo da može biti jeftiniji ako ide na benzin... i tako 100 godina, kad se polako okreće nazad na struju. Samo što treba nadoknaditi tih 100 godina pauze u istraživanju.

Takođe, limiti koje definiše fizika materijala koji se koriste za baterije su prilično blizu, pogledajte samo šta je to uradilo razvoju hard diskova: 7.200 rpm je standard već 20 godina, probalo se na 15.000, ali nije u masovnoj upotrebi, preskupo, a magnetni prah na diskovima se može samo do nekle usitniti, kao i glava koja po njemu piše/čita. Od 1990 smo za procesore sa 16MHz stigli na 6x4GHz ( 2,6MIPS na preko 100.000 MIPS, uvećanje 40.000x), a diskovi brzinom čitanja sa 0,8MB/s (40MB model iz 1991.) na 160MB/s (4TB disk iz 2014.) ( uvećanje 200x).
Baterije u međuvremenu su postale samo 2x većeg kapaciteta, ali uz samo 10x manju cenu...
 
Nije poenta objasniti kako nesto ne moze, vec pokusati da pronadjes nacin koji ce to sto nije moguce omoguciti. Zbog toga u Srbiji nema nikakvog napretka, jer je pogresan nacin razmisljanja. Ljudi su otpisali ideju u startu pozivajuci se na osnovne zakone fizike i rekli, pa to je izmisljotina, to nije moguce.

Zasto onda NASA upucava veca sredstva nego sto iznosi godisnji budzet Srbije, u istrazivanje necega sto je gotovo nemoguce? Zasto istrazuju FTL letelicu, kada znamo da brzina veca od brzine svetlosti nije moguca?

Drevna kineska poslovica kaze: sve je moguce, nista nije lako.

Problem su materijali i energija. Kakav to materijal mora da bude da prezivi udarac cestice koja se krece brzinom svetlosti, uporedi sa peskarenjem, cestice peska pod velikom brzinom udaraju u materijal i "obradjuju ga". Nzm tacno koja je to brzina, ali je sigurno mnogo mnogo manja od brzine svetlosti. Cak iako se resi taj problem na neki drugi nacin, stvori se neko polje koje na neki magican nacin odbija strane cestice, docices do problema energije. Koliko energije je potrebno uloziti u kretanje letelice koja je teska par stotina/hiljada tona i krece se brzinom od 300 000 km/s, za poredjenje uzmi Teslu Model S koja je teska 2.1 tonu i krece se recimo prosecno 60 km/h, njoj je baterijala 85 kWh.

Sve je to bespotrebno dizanje hype-a, ovamo skiciraju motore koji ce se napraviti kroz xyz godina, a prakticno koristiti kroz n godina, a do Marsa lete ~3 meseca. Ne moze nista odmah, mora sve postepeno.
 
Sve dok zakoni fizike vaze, nije moguce napraviti bilo sta sto ih zaobilazi. Tek ako se ustanovi da neki zakon fizike u nekom specificnom slucaju ne radi i da u tom specificnom slucaju vaze drugacija pravila, onda je moguce napraviti nesto po tim novim pravilima. Postojece baterije nije moguce napuniti za 30 sekundi, a da se pri tome ne osteti baterija ili ako je proces punjenja komplikovan za upotrebu (npr. zice debele kao ruka).
 
ne znam da li je slicno i sa ovom baterijom, ali je pre jedno cca5 godina bio hype o novom kao ccd/cmos cipu, koji po specifikacijama bio wow (tada je bilo recimo 1600asa neki maximum a ovo chudo je obecavalo tipa 10x vecu osetljivost i par puta manju potrosnju na chipu velicine nokta) i neki srpski skolarac je radio na njemu. sve full intervju sam negde procitao. ja sa odusevljenjem citao i pratio povremeno bas dugo... ne lezi vraze, i dalje samo obican canon i nikon cmos :)
pojeo vuk magarca, ili ajmo u teoriju zavere :)))
 
Sve dok zakoni fizike vaze, nije moguce napraviti bilo sta sto ih zaobilazi. Tek ako se ustanovi da neki zakon fizike u nekom specificnom slucaju ne radi i da u tom specificnom slucaju vaze drugacija pravila, onda je moguce napraviti nesto po tim novim pravilima. Postojece baterije nije moguce napuniti za 30 sekundi, a da se pri tome ne osteti baterija ili ako je proces punjenja komplikovan za upotrebu (npr. zice debele kao ruka).

Yooyo niko ne prica, bar ne ja, o postojecim baterijama koje ce se napuniti za 30 sec. vec pricam o novoj tehnologiji i novom tipu baterije koja bi mogla da se ugradjuje u telefone za par godina..a to je ono o cemu je ova tema i prvobitno, a ne o tome kako ja tvrdim da se postojece Li Ion baterije puniti za 30 sec. To nikad nisam ni rekao, vec sam govorio ljudima da procitaju tekst, bar se nadam da si ga ti procitao, a ne podlegao ovom hype flameovanju od strane nekih dokonih koji su potuno promasili poentu teme... Novi tip baterije je ovde u pitanju, baterije sa nano tehnologijom..
 
Pa da ali ja nigde nisam pricao kako je to u vezi punjenja Li Ion baterija vec sam mislio da cete procitati link i videti da se u njemu prica o novoj vrsti baterija..medjutim tu su odmah svi uskocili sa komentarima kako je to nemoguce, a pri tom misle na Li Ion baterije pod 1. a pod 2. nisu se potrudili da kliknu na link i procitaju o cemu se zapravo radi i onda su potpuno skrenuli sa teme..

Jesi li ti bar procitao sta pise u tekstu na linku?
 
Jedno je sigurno, a to je da su nam potrebne bolje baterije većeg kapaciteta a manje zapremine :D
 
@zechs
U pitanju je startup projekat.
Ovakve "vesti" su namenjene za dizanje hypea i popaljivanje potencijalnih investitora.

Ako tu ima nečega oni neće imati problema sa novim investitorima.
A ako nema ostaće tamo gde su i sada, na obećanjima nove/revolucionarne tehnologije.
 
Dobro, pise da su dobili vec 6 mil. $ za projekat, kao i da neki veci proizvodjac mobilnih tel. stoji iza njih mada ne pise koji...ima potencijala
 
Yooyo niko ne prica, bar ne ja, o postojecim baterijama koje ce se napuniti za 30 sec. vec pricam o novoj tehnologiji i novom tipu baterije koja bi mogla da se ugradjuje u telefone za par godina..a to je ono o cemu je ova tema i prvobitno, a ne o tome kako ja tvrdim da se postojece Li Ion baterije puniti za 30 sec. To nikad nisam ni rekao, vec sam govorio ljudima da procitaju tekst, bar se nadam da si ga ti procitao, a ne podlegao ovom hype flameovanju od strane nekih dokonih koji su potuno promasili poentu teme... Novi tip baterije je ovde u pitanju, baterije sa nano tehnologijom..
Opet ne želiš da prihvatiš činjenicu da kroz tanku žičicu ne možeš da proteraš toliku količinu energije kojom bi napunio bateriju neke alien tehnologije za 30sec.
 
Donekle je moguće napuniti, ali samo ako su dosta visoki radni naponi, možda čak i sa tri cifre.
 
Opet ne želiš da prihvatiš činjenicu da kroz tanku žičicu ne možeš da proteraš toliku količinu energije kojom bi napunio bateriju neke alien tehnologije za 30sec.
Jesi ti procitao tekst, o kakvoj sad tankoj zici pricas? Gde se spominje tanka zica u tekstu? Daj nemoj zapocinjati ponovo pogresnu raspravu..naravno da ne moze da se progura velika kolicina energije kroz tanku zicu jer onda bi koristili zice mikronske debljine u osiguracima od 100A i sl.
 
Jačina struje, ne količina energije.
 
Tebi je jedini "argument" pitanje da li je neko pročitao tekst. Evo ja sam ga pročitao, i ništa pametno tamo ne piše. Da li su dali neke specifikacije, neke tačne podatke? Ili je samo u fazonu, pravimo nešto novo, puniće se super brzo, još mora da se radi na tome i da se istražuje. Silan ti tekst.
 
:facepalm:
 
Nije poenta objasniti kako nesto ne moze, vec pokusati da pronadjes nacin koji ce to sto nije moguce omoguciti. Zbog toga u Srbiji nema nikakvog napretka, jer je pogresan nacin razmisljanja. Ljudi su otpisali ideju u startu pozivajuci se na osnovne zakone fizike i rekli, pa to je izmisljotina, to nije moguce.

Zasto onda NASA upucava veca sredstva nego sto iznosi godisnji budzet Srbije, u istrazivanje necega sto je gotovo nemoguce? Zasto istrazuju FTL letelicu, kada znamo da brzina veca od brzine svetlosti nije moguca?

Drevna kineska poslovica kaze: sve je moguce, nista nije lako.

A jesi li se ikada zapitao ZASTO ONI TO U STVARI RADE?
Da li nam je od toga produzen ljudski vek? Da li su nestale bolesti i glad?
Koja je stvarna dobrobit za ljudski rod od svega toga?
I dalje umiru od gladi po celom svetu, ratovi i ostale posasti samo haraju....
I ja bi voleo da znam, zasto oni uopste istrazuju taj svemir, nista mi nemamo od toga. A ko ima i sta?
Mislite o tome...
 
Nazad
Vrh Dno