Šta je novo?

Mass Effect: Andromeda

pa naravno, sandbox i open world igre nisu toliko konzistentne po pitanju price zapleta i slicno i u njih je prvo bilo lakse implementirati ekzpanzije, pa onda je bila navala sa DLC-evima, pa su polako ubacivali skinove i slicne ******stine, i sada ce sve to da prodaju tupavoj masi uz naravno punu cenu igre, i obavezan coop kao nevidjeno otkrovenje magova iz EA

kad se setim samo koliki je otpor bio pre par godina ka DLC filozofiji, a pre toga koliko su svi pljuvali neophodnost online-only sistema ... i evo nas danas tu gde jesmo... po netu sve vise susrecem maldje generacije kojima je DLC daleko bolji pristup nego nekakva ekspanzija !@#$%
 

Slazem se. Ali zesci pedherluk je sto su mogli da izbace i DLC za SP kampanju (ispeglaju potpuno i zaokruze pricu u samoj igri a ne kroz neke stripove) - jer eno MP i dalje ima podrsku i dobijace je sigurno jos neko vreme... Jer... Pogadjate triput zasto...

U celoj ovoj prici je jezivo sto cemo dobijate igre na isti kalup, sa DLC sranjima i loot boxovim a kvalitetne SP igre ce ici down the drain. Ostaje jos par poslednjih mohikanaca od studija i indie scena.
AAA odnosno visokobudzetni kvalitetni naslovi su mrtvi.

Moram da stajem na zulj ali makar se nadam da ce na PS4 i dalje moci da se odigraju kvalitetni(ji) SP naslovi. Mada i kod njih je pitanje koliko dugo ce ostati imuni na sve to.
 
Poslednja izmena:
U svakom slučaju nije igra napljuvana bez razloga, npr priča je bolno naivna i glupa, više sam tokom Andromede kolutao očima nego tokom bilo koje druge igre.
Prosto je neuporediva sa originalnim ME.
Bolji engine, combat i druge tehničke stvari (osim animacija) su sasvim normalna stvar za igru deset godina noviju tako da to skoro da nije vredno pomena.

Ja se tu uopšte ne bih složio sa tobom. Prvi ME je imao solidno intrigantnu pozadinu koja je praktično donekle automatski u startu bila pod debelim znakom pitanja i to iz prostog razloga zato, što je kao dan bilo jasno da Ripere ne možeš dobiti nikako! Drugi deo je kamuflirao stvari donekle, a prošao je dobro samo zato što su napravljena adekvatna unapređenja u gejmerskom delu odnosno igra je uz nekoliko novih likova dobila dodatno na akciji! U trećem delu smo svi listom kolutali očima na glupost od tzv. raspleta i to je cela istina!

S druge strane, Andromeda nije napljuvana zbog priče ili zapleta, već prevashodno zbog gomilice bagova koji su bili prisutni u startu. Takođe se veliki broj igrača žalio upravo na te facijalne animacije i probleme sa svetlom odnosno efektima koji su bili prisutni na nivou engina! Meni lično se priča više dopada i to prevashodno zato što ma koliko da je bizarna, ima više smisla od onoga što je ponudila originalna trilogija! Stoji da je originalna trilogija imala nešto zanimljivije likove i bolje spakovane sekvence u odnosima između članova. U Andormedi je odnos između likova nepotrebno demontiran da tako kažem, nakaradnim vezama koje je moguće ostvariti, tipa muvanje Krogana i tome sl, što je svojevrsna bud@laština!

Dakle ovo što si nabacio gore je cenim više tvoje subjektivno viđenje stvari nego li što ima mnogo veze sa stvarnošću. Savršeno mi je logično da se većina peca na original koji je zbilja bio nešto novo u momentu kada je iskočio. Ipak je to bio prvenac a neke stvari su u međuvremenu potrošene pa je zato daleko teže sada zaintrigirati igrače u obimu koji bi mogao da se meri sa originalnom trilogijom! Verujem da je to presudan faktor koji je doveo do direktnog obustavljanja čitavog projekta! ;)
 
Mislio sam na ME1 naravno (mada su mi sva tri dela super osim kraja trojke).

Trojku sam igrao samo jednom pa se ne sećam sada koliko sam kolutao očima pre kraja ali Andromeda sa ovim balavim "pathfinderom" npr je toliko neuverljiva da je to bolno. A to nije kraj već od početka i skoro sve vreme neke nebuloze, jednostavno kvalitet priče je drastično lošiji.
Muvanje krogana mi ne smeta jer to nisam ni pokušavao :d
 
Ja se tu uopšte ne bih složio sa tobom. Prvi ME je imao solidno intrigantnu pozadinu koja je praktično donekle automatski u startu bila pod debelim znakom pitanja i to iz prostog razloga zato, što je kao dan bilo jasno da Ripere ne možeš dobiti nikako! Drugi deo je kamuflirao stvari donekle, a prošao je dobro samo zato što su napravljena adekvatna unapređenja u gejmerskom delu odnosno igra je uz nekoliko novih likova dobila dodatno na akciji! U trećem delu smo svi listom kolutali očima na glupost od tzv. raspleta i to je cela istina!

S druge strane, Andromeda nije napljuvana zbog priče ili zapleta, već prevashodno zbog gomilice bagova koji su bili prisutni u startu. Takođe se veliki broj igrača žalio upravo na te facijalne animacije i probleme sa svetlom odnosno efektima koji su bili prisutni na nivou engina! Meni lično se priča više dopada i to prevashodno zato što ma koliko da je bizarna, ima više smisla od onoga što je ponudila originalna trilogija! Stoji da je originalna trilogija imala nešto zanimljivije likove i bolje spakovane sekvence u odnosima između članova. U Andormedi je odnos između likova nepotrebno demontiran da tako kažem, nakaradnim vezama koje je moguće ostvariti, tipa muvanje Krogana i tome sl, što je svojevrsna bud@laština!

Dakle ovo što si nabacio gore je cenim više tvoje subjektivno viđenje stvari nego li što ima mnogo veze sa stvarnošću. Savršeno mi je logično da se većina peca na original koji je zbilja bio nešto novo u momentu kada je iskočio. Ipak je to bio prvenac a neke stvari su u međuvremenu potrošene pa je zato daleko teže sada zaintrigirati igrače u obimu koji bi mogao da se meri sa originalnom trilogijom! Verujem da je to presudan faktor koji je doveo do direktnog obustavljanja čitavog projekta! ;)

Slazem se sa ovim (posebno sa drugim i trecim pasusom).

Igra nije toliko losa koliko su je napljuvali (jeste losija od trilogije ali u nekim segmentima je bolja). Prica je mi je ok za sada ( ja sam na 15ak h gejmpleja), videcu kako ce se odvijati ceo tok igre do kraja.
Dijalozi jesu losi (i tu se vidi los writing, u nekim trenucima je "|facepalm worthy") i mnogo su usrali motku sa SJW sranjima.

Po onome sto sam uspeo da stvorim sliku (kada sam razmisljao da li da pazarim igru ili ne) stekao se utisak da se najvise fokus dao na bagove oko nego na neke druge elemente i da je zato kvalitetno tankovala sa ocenom (mada za sada meni je ovo negde izmedju 70-80 sto se ocene tice).
Sa druge strane Witcher 3 je znacajno podigao lestvicu, Zelda i Horizon Zero Dawn su izasli pre Andromede i prakticno su GOTY kandidati a ME:A je izasla u nedovrsenom stanju - da su je ispeglali kao sa poslednjim patchom verujem da bi utisak bio bolji (kao i da su popunjeni neki kasniji delovi u prici i vidnom nedovrsenom sistemu eksploracije na koje ljudi zale da zjape)

A sto kaze Vlada u trenutku izlaska ME 1 je bio unikat, ponudilo je nesto novo i moglo je da se progleda kroz prste na manjkavost u nekim elementima. Sa MEA koja izasla posle Witchera 3, HZD-a i Zelde (a prevashodno i posle originalne trilogije koja ima ogroman legacy) trebalo su da totalno "zveknu lopticu van terena" sa necim novim da bi odusevili publiku ili makar ovo sto su imali da potpuno ispeglano izbace kroz naucene greske iz proslosti (ME3, DA:I) ali hbg, tu su podbacili. Za to su sami iz EA-a kreiv jer je projekat vodjen bez jasne ideje, vise puta overahaulovan od nule i dat u ruke neiskusnom timu i na kraju je moglo da se saceka jos koji mesec sa peglanjem i izbaci u iole boljem stanju - verujem da bi bolje prosla kod publike sa potencijalno mogucim nastavcima, jer im se i ovako finansijski isplatila.

Opet igra nije potpuni krs, nije ni GOTY materijal, ko zeli svoj ME fix dobice ga, doduse bice malo gorak i "razredjen" ali moci ce da se proguta. I iskreno imam utisak da je potencijal odnosno bazu koju su postavili sa ME:A veci nego sa ME 1. I ovo nikako ne treba gledati kao ME 4 vec reboot odnosno offspin fransize.
 
Dovoljno je samo pogledati taj deo Andromeda galaksije gde se oni nalaze i gde se odvija kompletna ME:A priča da shvatiš da itekako ima prostora za mnogo više u eventualnim nastavcima. Ja sam i dalje optimista da ćemo za jedno 2-3 godine videti prve najave ili nastavka na ovo, ili nečeg novog. Kad ljudi zaborave na neke katastrofe od igara, kao Destiny 1, pa opet pohrle da kupe D2 (i pritom ponovo ne dobiju ništa skoro), i ove "negativne" priče oko Andromede će biti vrlo brzo zaboravljene i opet će se nastavak čekati sa hype-om.
 
Ja bih da dočekam nastavak Dead Space-a ali avaj :(
 
Ja se tu uopšte ne bih složio sa tobom. Prvi ME je imao solidno intrigantnu pozadinu koja je praktično donekle automatski u startu bila pod debelim znakom pitanja i to iz prostog razloga zato, što je kao dan bilo jasno da Ripere ne možeš dobiti nikako! Drugi deo je kamuflirao stvari donekle, a prošao je dobro samo zato što su napravljena adekvatna unapređenja u gejmerskom delu odnosno igra je uz nekoliko novih likova dobila dodatno na akciji! U trećem delu smo svi listom kolutali očima na glupost od tzv. raspleta i to je cela istina!

S druge strane, Andromeda nije napljuvana zbog priče ili zapleta, već prevashodno zbog gomilice bagova koji su bili prisutni u startu. Takođe se veliki broj igrača žalio upravo na te facijalne animacije i probleme sa svetlom odnosno efektima koji su bili prisutni na nivou engina! Meni lično se priča više dopada i to prevashodno zato što ma koliko da je bizarna, ima više smisla od onoga što je ponudila originalna trilogija! Stoji da je originalna trilogija imala nešto zanimljivije likove i bolje spakovane sekvence u odnosima između članova. U Andormedi je odnos između likova nepotrebno demontiran da tako kažem, nakaradnim vezama koje je moguće ostvariti, tipa muvanje Krogana i tome sl, što je svojevrsna bud@laština!

Dakle ovo što si nabacio gore je cenim više tvoje subjektivno viđenje stvari nego li što ima mnogo veze sa stvarnošću. Savršeno mi je logično da se većina peca na original koji je zbilja bio nešto novo u momentu kada je iskočio. Ipak je to bio prvenac a neke stvari su u međuvremenu potrošene pa je zato daleko teže sada zaintrigirati igrače u obimu koji bi mogao da se meri sa originalnom trilogijom! Verujem da je to presudan faktor koji je doveo do direktnog obustavljanja čitavog projekta! ;)

Andromeda je napljuvana pre svega zbog toga što je očajan rpg. To može da zadovolji one kojima je vrh Skyrim, Fallout 4 ili nešto slično, ili onima koji ovo igraju kao neku tps avanturicu, ali ostale nikako, pogotovo ne ako imaš jedan Divinity: Original Sin 2 recimo na tržištu. Naravno to je bilo donekle i očekivano pošto je svaki ME bio gori rpg od prethodnog, a i sam ME je bio stepenicu ispod prethodnih Bioware rpg-ova, ali ga je barem držala kvalitetna priča.
 
Konceptualno ubio što je trebalo da se pretvori ME2 i ideje koje je tadašnji tim imao praktično su gurnute kroz prozor kada je EA preuzeo franšizu... Tim se pri raspao sa devojkom da bi kod trojke ostalo još samo par ljudi koji su radili na kecu.
I kao što reče kolega rAMA, ME je maksimalno uprošćen u 3rd person shooter sa elementima RPG-a I dobrom pričom.
Svi znamo da je žešći pad Bioware-a počeo sa ME3 I ovo je samo posledica politike EA-a.

Ljudi I studio koji je na ovome radio nemaju veze sa starim Edmonton studiom I ovo je samo bled pokušaj da se kopira stara franšiza - koja bi uspela u 3/4 samo da je bilo još pola godine peglanja...
Ali opet standardi za pravi RPG i Sci-fi TPS RPG su toliko podignuti da sa ovakvom osrednjom (koja ume da bude zabavna) nisu imali šta da traže na tržištu...
Da je ovaj offspin izašao ranije koju godinu (ispeglan day one) ne bi ga toliko razapeli...
Doduše meni ovaj nadolazeći naslov Anthem ima veći vajb ME (sudeći po trejleru) nego Andromeda..
 
Uzmimo recimo ELEX na primer, trenutno je strašno bagovit, animacije vuku još iz gothic 2 :d, grafika nije ništa posebno, ali opet nije napljuvana od igrača zato što se barem trudi da bude dobar rpg.
 
Ne znam koja je prica sa PB-om nakon sto im je pukao Jowood i ona kooperacija sa Deep Silverom (Nordic ih je preuzeo ili imaju kooperaciju sa njima) - ali deluje mi da su produkt price sta mozete dobiti kada timu koji zna da pravi RPG (pa makar bio i mali) date punu kreatorsku slobodu i ne jasete ih kako bi napravili igru za mase.

Taj studio je itekako imao pedigre u pravljenju igara i niko "odozgo" ih verovatno nije "bicevao" poput EA. Posebno sto ELEX nije bio "vruc krompir" poput ME fransize, i ne verujem da je toliko neiskusan tim radio na njemu. (verujem da si procitao okolnosti u kojima je razvijana Andromeda tako da ne ponavljamo).
A plus uz to kao sto si rekao (i kao sto je bilo ocigledno) ME je degradirao kao "rpg" od ME1 do ME3 (pri cemu je vec u trojci delic originalne ekipe radio i znamo da su tu vec ispustili loptu sa krajem) i prica je tu najvise vadila stvari kao i cinjenica da je ME tada bilo potpuno "nova stvar" u tom trenutku.

ME:A nije imao jasnu viziju sta treba da bude jedno 3 od 5 godina koliko su navodno razvijali igru, radili su par puta od nule i na kraju odlucili da je prakticno "iskopiraju" najbolje elemente trilogije "and make the best of it" -> citaj 3rd person shooter sa elementima RPG-a i solidnom pricom.
Cak su i sami devovi priznali da izbacuju nedovrsen produkt ali su ocekivali da ce da se odslepaju na staroj slavi sa nesto boljom kritikom (u rangu 80-85 sto se ocena tice) i stvari ispeglaju kroz sequele. Epilog znamo.

Verujem i za ELEX da je "pozuren produkt" (nisu verovatno hteli da cekaju koji mesec kasnije zbog drugih vecih naslova) ali sigurno da nije imao pritisak na ledjima poput ovog (sto zbog deadline-a, sto zbog legacy-ja) i da je radjen pod drugacijim okolnostima sa jasnijom vizijom.
Zamisli da uhvate da rade nov Gothic serijal? Ne da ne bi smeli nego ne verujem da ce uopste da ga pipnu jer bi zbog legacy-ja morao da potuce Witchera u svim aspektima da bi mogao da se nazove uspehom.
Ili jos bolje - nov Baldur's Gate... :) (sta bese onomad sa novim "Tormentom")

Uopste ne opravdavam stanje sa ME:A (koja je po meni nesto izmedju 7/10 i 8/10 igra,iako ne vidim kao ME4 vec offspin i iako je trebalo to celokupno dosta bolje da bude sa njihove strane) vec samo navodim cinjenice i povlacim neke paralele.


Takodje vredi i napomenuti da se i publika promenila drasticno kao i trziste, posebno sa ovim "review bombing" fenomenom.

Rekao bih da je zbog veceg trzista, zastupljenosti interneta i "novije generacije gejmera", trziste sa jedne strane dosta "zatupljeno" a sa druge vrlo "osetljivo" odnosno razmazeno i da vlada efekat gremlina -> gde se "gejmeri" i "recenzenti" uhvate samo za jednu stavku i naprave totalnu dramu oko toga i od toga nastane totalni shitstorm ili masivni hype wave... Dok je pravo stanje negde izmedju u sivoj zoni...

I na kraju
Da li je Andromeda podbacila na launchu -> jeste, ali je dosta ispeglana i da je izasla u ovakvom stanju nakon poslednjeg 1.10 patcha drugacija bi slika bila (mada se i dalje oseca/vidi da je nezavrsena/pozurivana, ali verujem da je moglo da se jos preko toga ispegla i ocekivali su verovatno da to i urade i zaokruze/dodaju jos u prici kroz DLC-eve).

Da li je losija igra od prethodne trilogije -> jeste i nije (neke stvari radi bolje neke i ne), ali opet treba je smatrati za offspinom tj igrom koja prosiruje ME Lore a nije direktan nastavak tj ME4 - kao takva igra je sasvim ok (tj "dobra doza zabave za pocesati ME svrab" ).

U svakom slucaju krivo mi je sto je unistena fransiza odnosno stavljena na pauzu na neodredjeno ali mi uopste nije krivo za EA (cak im je ovo valjda i najbolji launch igre bio i sumnjam da ce da izvuku pouku iz svega toga jer su uradili to sto su i planirali - zgrnuli kintu)

Sorry na duzem postu...
 
Poslednja izmena:
Razmisljam se da kupim ovo jer zelim da testiram HDR na novom tv-u.
Ako sam dobro razumeo, platim Origin Vault godisnju pretplatu od 25e i mogu da odigram celu igru (+ ostale igre sa liste koje me zanimaju)?
To zvuci previse razumno :).
 
Uzmi trial za početak, ili mesečnu da vidiš kako ide.
 
Razmisljam se da kupim ovo jer zelim da testiram HDR na novom tv-u.
Ako sam dobro razumeo, platim Origin Vault godisnju pretplatu od 25e i mogu da odigram celu igru (+ ostale igre sa liste koje me zanimaju)?
To zvuci previse razumno :).

Da. Tako funkcionise.
 
Poceo sam da igram, za sad me smara, nadam se da ce postati bolja.
Cak i posle 1.10 patcha, kursor misa se zaglavljuje na sredini ekrana, sad sam skinuo mod za to.

Fali mi Shepard i linearno iskustvo kao u trilogiji, nikad nisam za kvantitet naspram kvaliteta.

Prica i likovi su mi prilicno dosadni za sad i iz nekog razloga CPU mi pici na 82 stepeni samo u ovoj igri, moracu da vidim sutra zasto.
 
Nisam imao takvih problema u BF5.

Elem, ocistio sam kuler na procesoru, resio problem sa kursorom misa, podigao sve detalje na max i sad mi temp procesora ne prelazi 69 stepeni, ne znam sta je tacno od ovoga resilo problem, ali bitno da je resen.

Sto se tice igre, juce sam vezao maraton od 4 sata, moze da se igra, ali ne uzivam, na kraju moze da se desi i da cu je zavrsiti, a da ce mi utisak biti, ok, presao sam, a i nisam morao... bilo je takvih igra, sa takvim utiskom, no broj igara koje me cekaju da ih predjem se dobrano smanjio, tako da i mogu sebi da priustim da ovu zavrsim.
 
Me zmas sta ti je smanjilo temperaturu procesora izmedju namestanja kirsora misa, pojacavanja detalja u igri i ciscenja cpu kulera? [emoji23]

Meni je Andromeda bila super.
Ume malo da smara repetition, ali je u globalu dobra igra.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Znam da zvuci glupo, ali ne sumnjam toliko na kuler na procesoru zato sto em nije bio nesto prasnjav, em mi nije nijedna druga igra nije toliko dizala temp proca, zato sam sumnjao da je nesto drugo, nesto sto je pravilo bas veliko zauzece procesoru, a to mogu da budu i neke trivijalne stvari, kao sto je to zaglavljivanje misa na ekranu, deluje mi da je ono izazivalo veliku trosnju procesoru, jer je mozda bagovalo ekran ili dupliralo skrin/ igru, takodje mozda krk ili sto nisam stavio da pokrece sa admin rights ili nesto od opcija... uglavnom nisam iskljuciv bio da je proc iz tih razloga, a sad vise nije ni bitno... kuler cak nisam ni skidao, vec malo produvao i usisao, malo procackao kroz hladnjak, izaslo nesto prasine, to je sve, nisam siguran da je to moglo da napravi toliku razliku da padne sa 82 na 69, nisam ga bas delidovao :D

Igram sam danas jos jedan maraton, moze da se igra, igra drzi, ali ne uzivam, sve vreme se vidi koliko je nedoradjena i nezavrsena i kolko su omasili sa gameplay-em, pricom i likovima... ali pocinje da bude malko bolje, lep je osecaj kad promenis i naselis prvu planetu.
 
Uhhh predjoh konacno igru, predugacka je.
Generalno jeste ok, dobra igra, koja moze da se predje ako se nema nista pametnije, ali nije nista posebno, dosta je ispod nivoa Mass Effect trilogije, a toliko je i razlicita da i ne mogu da je poredim sa njom.
Najveci problem sa ovom igrom je taj sto je kvantitet ubio kvalitet... trpali su i trpali lopatom dok nisu natrpali brdo kvestova i gluposti koje mozes da radis, uglavnom svi oni Taskovi su jedna teska smaracina najgora,
third tier quest koji je tu ubacen samo da bi sto vise produzio igru i da bi te sto vise...majmunisao...
Najbolji su naravno Main Quest i Loyality misije svoje ekipe.
Bedak je i sto te cak i u tim kvalitetnijim kvestovima igra majmunise sa planete na planetu, pa tako u krug dok ne poludis, kvestovima nikad kraja... najjaci je bio primer kad su me jednom zvali da proputujem ne znam kolko planeta samo da bi mi rekli "ok, resio si kvest" iako su to mogli da urade i preko vidcona.

Drugi problem igre su prica i likovi, prica je mlaka i nije na nivou na koji smo navili u ME, a likovi su slabi, isto ko i glavni lik, koji je bezveze uradjen po difoltu, morao sam odmah da ga saljem na plasticnu operaciju.
Sto se tice likova najvise su mi se svideli Krogan Drak i Peebee, sa njima sam najvise i igrao, dok su mi ostali neprimetni, ajde da izuzmem iz te grupe barem Coru, koja je barem boner ready, nju sam odabrao za luv scenu, a Peebee sam morao da odbijem... bio sam toliki baxuz da kad se ta mogucnost ponudila, u sobi su mi bili keva i sestra, tako da morao sam teska srca da idem na Nouuu opciju...

Igrao sam na Hardcore, igra je bila izazovna prvih nekoliko sati, ali posle kad sam se nabudzio, bila je laganica sve do kraja igre.
Moze lepo da se nabudzi lik i ima par kul oruzja, to su ok odradili, sniper cepa bas dobro.
Presao sam sve zive misije, osim onih Taskova, mada i njih sam gomilu, mada nisam trebao.

Research i Development segment igre mislim da je suvisan i prenatrpan, potrebno je sat vremena izdvojiti da se vidi sta sve ima da se ponudi, najveci problem je sto je lose organizovan.

Da zakljucim, ok, solidna igra, koja moze da se odigra, ali ne zasluzuje naziv ME, jer nije na tim visinama, ovo je neki Online wannabe RPG.
Cela igra pati od toga da deluje krzavo, nezavrseno i smotano, ko kretanje glavnog lika, kao i da je cela off, nesto fali, nedostaje, nema duse, povezanosti sa igrom, rogobatna je nekako, vise je ko neki tech demo, gde nema sta da radis, samo pritisnes poneko dugme, nema raznolikosti u gameplay-u.

Grafika je dobra, ume da stucne ponekad, ali isto nedovrsena kao i cela igra, zvuk je uglavnom dobar.

Od mene jedva 7/10.
 
Dao sam igri šansu... ali jednostavno je loša.

Sve je toliko veštački, ukočeno, loše organizovano, likovi, animacije, voice over neusklađeno, jednom rečiju bljak.

Loot kao u MMORPG-u je takođe big NO NO. Odustajem i od Inkvizicije, isti kalup drugi lore.

Zaista se nadam da neće više ništa ovakvo da prave i da se brukaju.
 
Nazad
Vrh Dno