Šta je novo?

Industrija igara

i ja pričam o igrama, samo što ti zamišljaš "jedno te isto" a ja ne postavljam te granice. tekst koji si citirao je samo jedan u nizu "sedi tamo šta ti znaš" tekstova koje pišu ljudi koji misle da su popili svu pamet sveta, i brane svoje pozicije "stručnjaka". toga imaš i u ovoj temi, ne moraš da citiraš druge sajtove.

holo sobe su možda budućnost, ne znam, ali siguran sam da je tehnologija koja ih pokreće nerealno skupa za današnje uslove.
kad pričamo o igrama pričamo o kućnom igranju, to je ta hiperprodukcija na koju smo se navukli i to je ono gde će vr ipak biti predvodnik, dok god hologramski projektori ne postanu konkurentni sa cenom. vr hedsetovi su trenutno u prvim iteracijama nakon pre alfe i alfe. ovo bi se po današnjim kriterijumima zvalo beta, odnosno early access, bez obzira što na oculusu piše consumer version 1.

pravi consumer version će biti kada bude lagan i bez kablova. tada ćeš doći u situaciju da igru kao što je mass effect igraš na način koji danas ne možeš ni da zamisliš, kontrolerima koji trenutno nisu ni u razvoju i pričajući svojim glasom sa npc-ovima (bzvz) i drugim igračima (jeeeeeee).
ali to sve neće promeniti samu igru i to što se u njoj dešava. taj deo se zapravo menja lagano već sada, i to rade manji indie timovi koji izdaju ozbiljne nove hardcore igre od kojih većina igrača beži jer nema iskustva sa takvim igrama, ali vremenom, kvalitetnije iskustvo će prevagnuti nad "do sad uobičajenim"
 
Ja i dalje pitam (da se prebacim iz teme Vesti) sta to nove igre treba epohalno da donesu? VI nikako da shvatite da nema vise nista novo iz prostog razloga jer je sve vec otkriveno, napravljeno...moze da samo da se unapredjuje staro novijim tehnologijama i to je to. I dalje koristite mis i tastaturu za igranje, cudi me da i na tom polju niste nasli neke zamerke tipa mis i tastatura se pojavili pre 20+ godina, a novi misevi i tastature nista novo nisu donele u odnosu na stare :D

Trazite nesto samo zarad trazenja, a ni sami nemate pojma sta je to.
Za pocetak, da prestanu da zaglupljuju igre - markeri na mapi, health koji se obnavlja, AI koji nista ne radi, pa onda sve ostalo. To sto ti ne mozes ni da zamislis nesto novo, ne znaci da to nije moguce. Pa i taj Half Life je samo promesao stvari i dobio krajnji rezultat, tako bi mogli i ovi novi naslovi. Nazalost, oni idu u suprotnom smeru, samo na sigurno i samo da se dopadnu svima. A kada to je cilj da budu prosecne, onda tu nema iznenadjenja.
 
Šta fali healthu koji se obnavlja? Meni je to super stvar..
 
Odigrajte neki stariji naslov poput Gothic-a ili VTMB pa cete videt da su igre od pre 10+ godina pune "inovacija"...igre nisu inovativne jer oni koji se igraju to ne traze...nekada je profil prosecnog gejmera bio potpuno drugaciji o danasnjeg...igre ce postati inovativnije kada ljudi koji ih igraju to budu trayili...ovako nista od toga jer prosecan igrac to ne zeli.

Generalno mislim da se na polju AI-ja najmanje napredovalo...tu i vidim naveci prostor za poboljsanje...pa Fear i dalje ima jedan od najboljih combat AI- a...sta reci vise...
 
Poslednja izmena:
Šta fali healthu koji se obnavlja? Meni je to super stvar..
I meni.
Dosadjuje da svaki put moras da juris pakove. Bolje da imas manji HP i da brze umres po primanju dmg-a, nego da imas vise hp i da moras da juris pakove.

P9 Lite TT
 
Odigrajte neki stariji naslov poput Gothic-a ili VTMB pa cete videt da su igre od pre 10+ godina pune "inovacija"...igre nisu inovativne jer oni koji se igraju to ne traze...nekada je profil prosecnog gejmera bio potpuno drugaciji o danasnjeg...igre ce postati inovativnije kada ljudi koji ih igraju to budu trayili...ovako nista od toga jer prosecan igrac to ne zeli.

Generalno mislim da se na polju AI-ja najmanje napredovalo...tu i vidim naveci prostor za poboljsanje...pa Fear i dalje ima jedan od najboljih combat AI- a...sta reci vise...

Igrao sam Vampire The Masquerade, super igra onda, kao i Mass Effect, Fallout 3 danas npr... A koji je to profil prosečnog gejmera bio 1996. i danas 2017. ?
 
Igrao sam Vampire The Masquerade, super igra onda, kao i Mass Effect, Fallout 3 danas npr... A koji je to profil prosečnog gejmera bio 1996. i danas 2017. ?

gejmer 96-te je bio ekskluziva, nisu svi imali kompjuter a i oni sto jesu uglavnom su bili "bolji djaci" iz cega je prozilazio i sistem vrednosti...i developeri i same igre su bile sadryajnije jer nije bilo tog pritiska masprodukcije...isto je i svim ostalim aspektima medija...muzika, film...sve ostalo je sada daleko vise instant nego tada, jednostavno potraznja je tolika da sve prolazi...ne znaci nuzno da sada nema kvaliteta, ima ga, ali publike je manje - kome treba takav kvalitet...pa klinci se smaraju ako posle pet minuta nema eksplozije ili nekog bonus intsant kill-a...
 
Poslednja izmena:
osamdesetih su računare imali ljudi koji su bili skloni inovacijama, ljudi koji su bili "zaljubljenici" u nove tehnologije, ljudi zagledani u budućnost i prosečan igrač je bio neko ko je umeo mnogo više od tada uobičajenog load ""
igre su pravili manje više "obični korisnici", dakle zaljubljenici, uglavnom solo, retko kad u paru sa nekim kolegom ili prijateljem.

devedesetih je to postala "popularna stvar" i najava novog doba. igre su pravili mali timovi, igrali su ih mladi i mladi duhom. nove mašine su omogućile da ideje osamdesetih mogu da se razviju "u dubinu", dobili smo prvu šminku i prve male revolucije (wolfenstein 3d, dune 2, kick off). prosečan igrač je bio posvećen i želeo je što teži izazov. kraj devedesetih je obeležio nagli razvoj lan igara (forsaken, quake, heroes III, starcraft...) izrazito takmičarskog karaktera.

dvehiljaditih je računar već stigao u svaki dom i hiperprodukcija je zatrpala tržište masom različitih igara, svih tipova. novitet su bile mmo internet igre, i fokus je bio na raznoraznim wow-ovima i eve-ovima. ako mene pitaš, upravo tad je razvoj šminke polako počeo da istiskuje "dubinu" iz igara, i bilo je bitnije da se igra dopadne na prvi pogled, nego da ima nekakav replay value. satnica po naslovima je lagano krenula da opada. igre su radili sve veći i veći razvojni timovi.

poslednju deceniju (ako izuzmemo indie scenu) je obeležio "ozbiljan business" pristup. igre igraju svi, babe, dede, omladina, svako ko je na bilo koji način zaludan. "dubina gejmpleja" je postala psovka, a šminka je apsolutni imperativ. kako ozbiljan business ne trpi velike rizike, igre masovno počinju da liče jedne na druge, a od inovacija se beži kao đavo od krsta. kompleksnost u igrama je pojam kojim plaše malu decu pred spavanje a healt se u 99% slučajeva sam obnavlja :)
 
Poslednja izmena:
Pa bio je ekskluziva jer se trziste tek razvijalo. Broj ljudi koji su 96. imali racunar u Srbiji, a i u svetu je manji nego danas, logicno. Tada kao tehnologija koja se razvijala sta god da si izbacio na trziste ako nisi bio prvi, bio si medju prvima. Imao si lose instant naslove i tada. Danas je ocigledno da imas hiper-produkciju ali isto tako ima i kvalitetnih igara, pa i muzike i filmova. Na kraju osnova svake igre, filma je prica. Prica u Mass Effectu je po meni odlicna. Pa prica i u Doomu je odlicna iako ce je neki okarakterisati kao tu masprodukciju. Dead Space je igra novijeg datuma pa sta joj fali. Isto tako i FEAR, RAGE itd..itd..

Ljudi mislim da previse nosite ruzicaste naocare pa mislite da je sve sto je bilo ranije, 100x bolje od onog sto je danas.
 
Ako pod "sminkom" smatras grafiku, mislim da je to pre bilo izrazeno pocetkom 3D revolucije nego danas, danas bas niko ne ocekuje nekakvu revoluciju po tom pitanju. Od prvog Crysisa odmaklo se jako malo, a prosla decenija.

Quake2/Quake3, dve godine izmedju a ogroman pomak.
 
Ako pod "sminkom" smatras grafiku, mislim da je to pre bilo izrazeno pocetkom 3D revolucije nego danas, danas bas niko ne ocekuje nekakvu revoluciju po tom pitanju. Od prvog Crysisa odmaklo se jako malo, a prosla decenija.
Quake2/Quake3, dve godine izmedju a ogroman pomak.
ako mene pitaš q2 je mnogo bolja (a bogami i lepša, svakako manje iritantno šarena) igra nego q3.

inače, nemam ništa protiv šminke kad je šminka samo šminka. nekada je fokus bio na gameplay-u, danas kad se najavi nešto novo prvo o čemu raspravljate je da li je animacija napredovala, kakav je engine, da li kosa leluja i slične gluposti zbog kojih se SASVIM SIGURNO nikada nećete vratiti tom naslovu. uzimate igre "zdravo za gotovo" i sve je, što reče exste totalno instant.
 
ako mene pitaš q2 je mnogo bolja (a bogami i lepša, svakako manje iritantno šarena) igra nego q3.

inače, nemam ništa protiv šminke kad je šminka samo šminka. nekada je fokus bio na gameplay-u, danas kad se najavi nešto novo prvo o čemu raspravljate je da li je animacija napredovala, kakav je engine, da li kosa leluja i slične gluposti zbog kojih se SASVIM SIGURNO nikada nećete vratiti tom naslovu. uzimate igre "zdravo za gotovo" i sve je, što reče exste totalno instant.
Q2 je ipak izbledeo malo pojavom Unreala, dok se Q3 ipak ravnopravnije nosio sa njim. Jeste saren, ali je ipak to MP naslov, i po meni je to Q3 mnogo bolji, QL je uostalom i dalje ziv. U kasnijim naslovima je Q3 pokazao svoje limite, pogotovo u Elite Force 2 npr.

Opet kazem, to sto se danas prvo govori o performansama na odredjenom hardveru je relikt tog vremena gde bi, npr. Unreal trazio prakticno nov racunar (nije da su 1998. svi imali tek izasli P2 pa samo jos da ubace Voodoo 2 u SLI i 800x600 @60FPS je tu), a i to je najzanimljiviji deo danasnjih AAA igara, jer je gotovo svaka poslednjih godinu dana veliko razocaranje, tipa Deus Ex, sada Mass Effect. Bas ti veliki naslovi flopuju jedan za drugim, sto malo zabrinjava, a najprodavanija igra skoro svakog meseca na Steamu je i dalje GTA V iz 2013.
 
Na kraju osnova svake igre, filma je prica. Prica u Mass Effectu je po meni odlicna.
neću reći da nisi u pravu, nego da imaš klasičan rpg-aški priostup po ovom pitanju (mada ima i dobrih rpg-ova bez priče - recimo mount and blade).

osnova svake igre je gameplay mehanika, i to je ono što je čini drugačijom od drugih i to je ono što igri daje replay value i to je ono zbog čega ćeš se vratiti nekom naslovu i posle 10, 20 ili 30 godina. priča je bitna za neke malo manje interaktivne vidove zabave i umetnosti, poput filmova, stripova i knjiga.
 
I meni.
Dosadjuje da svaki put moras da juris pakove. Bolje da imas manji HP i da brze umres po primanju dmg-a, nego da imas vise hp i da moras da juris pakove.

P9 Lite TT

Paketi zdravlja su tako koncipirani zato sto tehnologija nije dozvoljavala vise. Danasnja tehnologija dozvoljava realisticnu simulaciju kako ranjavanja tako i lecenja. Previjanje zavojima, adrenalinske injekcije (medpack je upravo to), painkillers, namestanje kostiju, simulacija trovanja, strunih udara, sve je to danas izvodljivo nego gejmeri to ne zele jer im je "komplikovano" a developeri ne zele da se cimaju ako vec gejmeri ne zele. Renegeraciju zdravlja je popularisala igra Halo, igra koje je ekvivalent Bruta ako posmatramo PC kao Cezara. Halo je zadao prvi udarac PC igrama, otali su dovrsili posao.

Ne zelis simulaciju u igrama? Onda se nemoj ljutiti kada ih neko zove igricama. Sa aspekta gejmpleja, 3D grafika u igrama nam apsolutno nije nikad trebala. First person 3D je otvorio put ka igrama koje simuliraju realnost. Cela poenta takvih igara je da budu sto realisticnije ali i dalje zabavne. Nazalost sa tim se stalo, gore sam objasnio zasto.
 
action quake i brazen (quake 2 modovi s kraja 90tih) su imali izuzetno realičnu simulaciju ranjavanja i lečenja. pogode te u nogu ili padneš sa veće visine - šepaš, krvariš dok se ne bandažiraš i sl. iz action quake-a je kasnije izrastao counter strike, a deo tih istih developera sada radi na rust-u.
 
VR je zalepljen monitor na tvoju facu. Promasena tehnologija za mene.

Pokusaj da zalepis monitor za facu i reci da li nesto vidis.

Bogami, SONY je sa VR-om odigrao jako pametno

Sve sto PSVR nudi je gomila niskokomercijalnih tech prezentacija i glorifikovanih demoa bez ikakve sanse da naprave splash koji je neophodan za penetraciju izvan uskog kruga entuzijasta. To su sve jedinice kupljene sa obecanjem buducnosti a sada skupljaju prasinu na policama bez AAA VR igara na vidiku.
 
aaa ne znači kvalitet, to smo valjda već apsolvirali
 
Dobro je li VR tema ovdje?

Imate temu u kojoj o tome mozete pisati!
 
nije ni skyrim, ali ae. ti si veliki mod, ti usmeravaš vodu na svoju vodenicu.

tema se preko skyrima prebacila na naša očekivanja od modernih naslova, i gde tu ima mesta poboljšanju, umesto uprošćavanju.
 
nije ni skyrim, ali ae. ti si veliki mod, ti usmeravaš vodu na svoju vodenicu.

tema se preko skyrima prebacila na naša očekivanja od modernih naslova, i gde tu ima mesta poboljšanju, umesto uprošćavanju.

Ja bar poredim Skyrim sa Andromedom jer ima smisla. Isti zanr je u pitanju takodjer.

Ali VR!?
 
Ja i G@W smo otisli u off zato je i doslo do ovoga, tako da nema potrebe da se dizu tenzije...
 
nikako ne dižemo tenzije :) nije to naš stil. moj svakako ne.


Ja bar poredim Skyrim sa Andromedom jer ima smisla. Isti zanr je u pitanju takodjer.
Ali VR!?
vr headseti su, hteli vi to da priznate ili ne, budućnost gejminga. cenim da će rpg žanr osvojiti istovremeno kada se usvoje neki novi koncepti u upravljačkom interfejsu fps naslova, a do toga ćemo neminovno stići, kad tad.
 
Poslednja izmena:
Pa bio je ekskluziva jer se trziste tek razvijalo. Broj ljudi koji su 96. imali racunar u Srbiji, a i u svetu je manji nego danas, logicno. Tada kao tehnologija koja se razvijala sta god da si izbacio na trziste ako nisi bio prvi, bio si medju prvima. Imao si lose instant naslove i tada. Danas je ocigledno da imas hiper-produkciju ali isto tako ima i kvalitetnih igara, pa i muzike i filmova. Na kraju osnova svake igre, filma je prica. Prica u Mass Effectu je po meni odlicna. Pa prica i u Doomu je odlicna iako ce je neki okarakterisati kao tu masprodukciju. Dead Space je igra novijeg datuma pa sta joj fali. Isto tako i FEAR, RAGE itd..itd..

Ljudi mislim da previse nosite ruzicaste naocare pa mislite da je sve sto je bilo ranije, 100x bolje od onog sto je danas.

Nisam imao nameru da zvucim elitisticki tu sam fazu porebrodio pre 7-8 godina...sada na stvari gledam iz daleko vise uglova ali ostalo je jedno te isto kao kriterijum> igra te je zabavila ili nije. Kao sto rekoh nije to do igara vec do osnovnih principa trzista. Trziste se prilagodilo potraznji i to je to. Mnogo interesantna stvar. ME naslovi su meni sva tri bila ok...ljudi kukaju na ME2 a meni je ona odlicna jer su price iza kompanjona zaista lepe i pravi su sf u najboljem izdanju, nisam nikada u njima trazio combat, jesam rpg ali sam odustao jer sam video da nece ici na tu stranu...nadao sm se da bi mogao biti Gothic u svemiru ali to su bila prevelika ocekivanja pa sam se zadovoljio samo sa pricom...
 
Poslednja izmena:
osamdesetih su računare imali ljudi koji su bili skloni inovacijama, ljudi koji su bili "zaljubljenici" u nove tehnologije, ljudi zagledani u budućnost i prosečan igrač je bio neko ko je umeo mnogo više od tada uobičajenog load ""
igre su pravili manje više "obični korisnici", dakle zaljubljenici, uglavnom solo, retko kad u paru sa nekim kolegom ili prijateljem.

devedesetih je to postala "popularna stvar" i najava novog doba. igre su pravili mali timovi, igrali su ih mladi i mladi duhom. nove mašine su omogućile da ideje osamdesetih mogu da se razviju "u dubinu", dobili smo prvu šminku i prve male revolucije (wolfenstein 3d, dune 2, kick off). prosečan igrač je bio posvećen i želeo je što teži izazov. kraj devedesetih je obeležio nagli razvoj lan igara (forsaken, quake, heroes III, starcraft...) izrazito takmičarskog karaktera.

dvehiljaditih je računar već stigao u svaki dom i hiperprodukcija je zatrpala tržište masom različitih igara, svih tipova. novitet su bile mmo internet igre, i fokus je bio na raznoraznim wow-ovima i eve-ovima. ako mene pitaš, upravo tad je razvoj šminke polako počeo da istiskuje "dubinu" iz igara, i bilo je bitnije da se igra dopadne na prvi pogled, nego da ima nekakav replay value. satnica po naslovima je lagano krenula da opada. igre su radili sve veći i veći razvojni timovi.

poslednju deceniju (ako izuzmemo indie scenu) je obeležio "ozbiljan business" pristup. igre igraju svi, babe, dede, omladina, svako ko je na bilo koji način zaludan. "dubina gejmpleja" je postala psovka, a šminka je apsolutni imperativ. kako ozbiljan business ne trpi velike rizike, igre masovno počinju da liče jedne na druge, a od inovacija se beži kao đavo od krsta. kompleksnost u igrama je pojam kojim plaše malu decu pred spavanje a healt se u 99% slučajeva sam obnavlja :)

Predobar post. Svaka cast !
 
Predobar post. Svaka cast !

Ma sve je ubo nego je zaboravio da kaze zasto je to tako. Od 1970. do 1990. su igre pravili matematicari, studenti, genijalci. Od 1990. do 2005. igre su pravili oni sto su igrali ove prve igre, od kojih su neke bile bruka napredne za svoje vreme (Elite i slicne stvari). Od 2005. pa do danas igre prave ljudi sto su igrali World of Warcraft. Neki se zaista iscimaju pa naprave nesto nesvakidasnje (Dwarf Fortress na primer) ali vecina pokusava WoW da sabije u singplejer igru jer je subscription model prso a sa njim i MMO igre. Zato je svaka nova igra open world sa kvestovima, budzenjem, otkljucavanjem. Em drugo ne poznaju kreatori igara, em im menadzeri/psiholozi govore da je to pravi put jer se veoma lako svaki element gejmpleja moze naplatiti pravim parama kroz utvrdjivanje odnosa izmedju nagrade za obavljen zadak i utrosenog vremena. Grindaj il plati.

Cak i kada je bila WoW manija, ma i ja sam ga igrao neko vreme, tvrdio sam da od toga nece nista dobro da se izrodi i da to nije dobra igra. Danas je jasno da od WoW-a nikakve koristi nije bilo po gejming vec upravo suprotno. Zbog uspeha WoW-a je unisten gothic look & feel Diablo serijala, zbog WoW-a se desio Overwatch, zbog WoW i Warcrafta postoji DotA, postoji LoL. Poput komedijasa sa Xbox scene koji su tripovali da je Halo takmicarska igra, danasnji klinci zaista veruju da igraju takmicarske igre a igraju se zatupljenih strategija (Moba), kliktalica (action/slash RPG) i prosecnih pucacina pretvorenih u crtani film novijeg doba (Ben10) sto se zove Hero Shooter. Ove lajt MMO u jednog igraca su direktan rezultat te evolucije.

Edit: Pre tri dana je objavljen clanak na Arstehnica od strane nekog Engleza na temu Open World igara. Nije tupava prica kao sto ovi tjuberi blebecu ali se vidi da decko nema pojma. Istorija OW igara po njemu je Mario 64 - GTA - ovo sad. Mafiju je nazvao interesantnom kopijom GTA... komentari su u fazonu hvala Bogu pa istrazivacko novinarstvo jos uvek postoji na netu. Uzas! Arstechnica je jos uvek respektabilan sajt, ostali tek pisu prave gluposti.
 
Poslednja izmena:
Znači trebalo bi samo matematičari, genijalci/teški geekovi da prave igre, jer se to uklapa u razmišljanje izrazito malog dela gaming populacije?

Ako je to bilo nešto što je zdravo, zašto je većina takvih igara propala na tržištu i pored toga što su korisnici bili takvi kako ste ih opisali?

Pre će biti da je ta priča od starta bila nerealna i osuđena na propast, koliko god cool zvučao taj by geeks for geeks pristup.

Pričate samo lep deo te stare priče, a ignorišete ono što se sa tim igrama desilo na tržištu.

Ima istine u svemu što pričaš, ali previše gledaš iz svog ugla i podrazumevaš da baš tako treba jer se tebi dopada.

Ima mnogo pogleda na celu stvar.
 
Propali su zato što je piraterija bila deo geek kulture. Mnogi su igrali, malo njih je plaćalo. Tek u poslednjih 5-10 godina, odnosno ekspanzijom digitalnih distribucija i prednostima koje daje (install/down na jedan klik, automatski update, online komponente) piraterija je suzbijena.

Mada ne slažem se sa g@w da su wow, mobe i overwatch nešto najgore što su se desili gejming industriji, što se mene tiče to su jedne od retkih pozittivnih strana u istoj.
 
Sad je još jednostavnije što se tiče piraterije. Tad nije bilo interneta ili je bio ultra spor.

Jeste to bio deo geek kulture, ali to samo znači da taj deo populacije nije bio dovoljno zreo da podrži celu stvar na pravi način.

Ispadaju "bolji" oni koji nemaju pojma, ali su ipak nešto kupili tada.

Zbog toga i mnogih drugih faktora ispada da je tadašnje stanje bilo neodrživo osim ako ti geekovi neće zauvek besplatno da prave igre.


Mada se ovde to tako često i doživljava, neki tamo cool ljudi to prave, mi smo tu da ocenino.

Ni trunke malo realnijeg pristupa celoj stvari.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno