Šta je novo?

Uber app

Nisam pročitao celu temu, pa se izvinjavam ako nešto ponavljam: zašto lepo beogradski (ili srpski taksisti generalno) ne naprave servis/aplikaciju po ugledu na Uber, GPS praćenje svake vožnje, ocene za vozače, ali i klijente (pa će onda bilmez koji maltretira taksiste lepo peške kući u 4h)...
 
Nisam pročitao celu temu, pa se izvinjavam ako nešto ponavljam: zašto lepo beogradski (ili srpski taksisti generalno) ne naprave servis/aplikaciju po ugledu na Uber, GPS praćenje svake vožnje, ocene za vozače, ali i klijente (pa će onda bilmez koji maltretira taksiste lepo peške kući u 4h)...

Zato što im nije u interesu. Njima je u interesu veći broj vozača i bezakonje
 
Poslednja izmena:
...a taksistima je u interesu da ih ima sto manje.

Ali im nije u interesu da ja unapred znam cenu vožnje a još manje da ga pratim.

U Amsterdamu sam koristio takvu aplikaciju i funkconiše savršeno: oko 22h sam zakazao vožnju za 03h, vozač došao na adresu tačno u sekund, cena vožnje je bila tačna u evro. Nikome nisam morao ništa da objašnjavam (gde se nalazim i gde idem), samo sam tapnuo na mapu unutar aplikacije
 
Poslednja izmena:
Da, na takve stvari mislim. Uber i slične aplikacije su zapravo šablon po kome treba da se organizuju taxi službe u današnje vreme.
 
Ja sam fasciniran odbranom "taksiste"
Nekoliko pitanja/konstatacija za taksiste:
1) Koji auto vozis i koliko je star?
2) Ja bih dozvolio neogranicen broj dozvola za taksiste svake godine se placa X dinara pa nek kupi ko hocje i nek voza uz neki polozen test znanja ulica i uz tehnicku proveru vozila koje ne sme da bude starije od 5 godina. < TO JE TRZISTE
3) Ne bi postojala minimalna, garantovana ili bilo koja cena...AKO ZA HLEB ne postoji zasto bi postojala za taksi? Taksi je bitniji od hleba?
4) Novosadski taksi jeftinije mene odveze do BG aerodroma autoputem ( 70 km za 2500din), koliko je vama u BG od aerodroma do NBG?
5) To sto vam smetaju "udruzenja" koja postoje u NS, je dokaz da ste nasilnici koji blokiraju grad da bi im sve bilo po vasem, u NS dobijete fiskalni, mozete da platite karticom, jeftinije je, novija su vozila, vozila se narucuju iz aplikacije..
6) Zasto nemate fiskalne kase kad ste takve postenjacine? Ako ste vecinom posteni, zasto vam to tako smeta?
7) Molim objasnjenje, zasto bi ja kao osoba koja se svaki dan po BG vozi taksijem odabrao VAS mesto UBER vozaca ( izbacite nelegalan deo posto mene kao musteriju to ne interesuje).
 
Ali im nije u interesu da ja unapred znam cenu vožnje a još manje da ga pratim.

U Amsterdamu sam koristio takvu aplikaciju i funkconiše savršeno: oko 22h sam zakazao vožnju za 03h, vozač došao na adresu tačno u sekund, cena vožnje je bila tačna u evro. Nikome nisam morao ništa da objašnjavam (gde se nalazim i gde idem), samo sam tapnuo na mapu unutar aplikacije

najveci problem nase civilizacije i jeste sto se slabo razumemo i onda u celom tom haosu se naravno nadje neko ko ce smisliti nacin da jasi druge (ne u smislu prevoznog sredstva :D).



** Uber i slične aplikacije zapravo treba da budu sablon kako da se bolje razumemo i da na kraju organizujemo drustvo gde nam trziste, i njegova uloga kakvu danas ima, nece ni trebati.
 
Poslednja izmena:
@iznogood

I ja bih voleo da odgovori na svako pitanje ponaosob, ali on će se uhvatiti za ono da vožnja od aerodroma do NBG košta 1.000 - 1.500 po taksimetru iako vrlo dobro zna da u praksi neko ko je došao sa strane (a naročito stranac) i ne zna za štandove, vaučere i ostale kerefeke, neće platiti tu vožnju manje od 20-30€. Isto kao što je etiketirao čoveka da je išao sa splava a vrlo dobro zna kakvi taksisti čekaju na toj stanici kod TC Ušće

@kovacm

tačno tako :)
 
Poslednja izmena:
To ti je "fiksno" za strance.
 
Treba da dodjete u NS, ima lepih udruzenja
primer 1:
vozite pasatom/golf 6/7 starim 1-3 godine, udruzenje ima viber/whatsapp/android aplikaciju.
CENOVNIK
Start: 70,00
Gradska vožnja/km: 52,00
Gradska vožnja/km (tarifa II): 66,00
Vangradska vožnja/km: 98,00

Cisto da imate da uporedite cene u BG:

Start 170 din.
I Tarifa 65 din.
II Tarifa ** 85 din.

Meni u NS voznja kao start u BG.
 
Poslednja izmena:
Postoji takva aplikacija i spominjana je na temi. Zove se Pintaxi i uskladjena je sa zakonima republike Srbije i pravilnikom o taxi prevozu grada Beograda.

Mojim oponentima ona nije zanimljiva a posto pruza isti servis kao uber ali uskladjen sa Srpskim zakonodavstvom ja s punim pravom izvlacim zakljucak da je njima u stvari bitna anarhija i krsenje i nepostovanje zakona zemlje u kojoj zive.

Na jednom IT forumu je valjda trebalo popularizovati i raspravljati DOMACU aplikaciju koja je pride uskladjena sa Srpskim zakonima, pre nego o tudjem proizvodu koji se ne pridrzava Srpskih zakona a profit iznosi van zemlje i to ne placajuci poreze.

Bas zbog toga sto se raspravlja uber a ne pintaxi ja imam puno pravo da staff i vlasnika sajta nazivam licemerima koji imaju razlicite arsine jer postuju zakon o zastiti autorskih prava a ne postuju zakon o drumskom saobracaju i pravilnik o taxi prevozu.

@yooyo jedino ispravno resenje je da taxi prevoz bude regulisana oblast sto i jeste slucaj sa ogromnom vecinom drzava na planeti. ...Isto kao i metro ili zeleznicki saobracaj, avionski ili brodski, linijski i vanlinijski, gradski i prigradski, turisticki i medjugradski ...isto kao vodovod i kanalizacija, isporuka struje ili telekomunikacija ...skupstinski kvorum i drugi kvorumi -

DA, jedino ispravno je regulisanje uz ogranicavanje broja licenci ili mandata, uz filtriranje kvalifikovanosti pruzaoca usluga i njihovo nadziranje u radu.

NE, neiskusni klinci ne mogu znati sta je dobro za jedan narod ...posebno ako samo bleje u monitor [emoji14]

...gornji pasus je naravno sala, ne mislim 100% tako ...vec samo 99% ;)
 
Uber bi bio skroz OK da živimo u aplikaciji, a ne u državi, i da jedemo memorije (koju stalno neko udvostručuje), a ne 'leba.

Da se razumemo, govorim sa makro stanovišta. Naravno da je legitimno i stanovište koje je npr. izneo Dandy, a to je "mene zanima da li je to jeftinije ili nije od ovog što imam sada." Inače, ja ni ne tvrdim da je sada dobro. Samo mislim da stvari kao što je Uber nisu rešenje, ali je tu problem što dok se izrade studije da li je to sve ukupno gledano povoljnije i bolje ili nije, prođu godine/vozovi i stanje se nepovratno izmeni.
 
Na jednom IT forumu je valjda trebalo popularizovati i raspravljati DOMACU aplikaciju koja je pride uskladjena sa Srpskim zakonima, pre nego o tudjem proizvodu koji se ne pridrzava Srpskih zakona a profit iznosi van zemlje i to ne placajuci poreze.

Upravo tako, CarGo je DOMAĆA aplikacija, usklađena sa srpskim zakonima.

Zašto ne odgovoriš na pitanja koja ti je postavio @iznogood?
 
Nisi se kvalifikovao za mog sagovornika. Na prvom mestu zato sto BEZOCNO LAZES da je car.go aplikacija uskladjena sa Srpskim zakonodavstvom.
 
Ja kada odem u novi sad, ostavim auto i svugde idem taksijem, jer je cena pristoljna.
Na primer kada idem do kancelarije, da je cena kao u ns, isao bi SVAKI dan taksijem do tamo i nazad umesto kolima. I generalno bi se mnogo vise vozio taksijem nego sada.

Tako da sa smanjenem cene i liberizacijem trzista, obim posla ce se povecati.

Inace ja znam decka koji radi privatno prevoz na crno, i radi za 30% manje cene od taksija u bg-u i jos ima 2-3 svoja vozaca kojima prebacuje kliente. I ubija se od posla, pa vidi. I pricam ja sa njim, kada bi mogao on bi se naravno registrovao i placao poreze i sve. Ali posto je tako kako je on mora da radi na crno.
 
Nisi se kvalifikovao za mog sagovornika. Na prvom mestu zato sto BEZOCNO LAZES da je car.go aplikacija uskladjena sa Srpskim zakonodavstvom.

http://startit.rs/srpski-uber-srbija-cargo/

Samo čitam kako piše na sajtu. I nisam ti ja postavio pitanje već drugi član, a ti si ih ignorisao jer nemaš prave odgovore, nego vrtiš jednu te istu ploču kao i svi ostali taksisti (tipa cena je opravdana jer vam prislanjaju pištolje i sl)
 
...
3) Ne bi postojala minimalna, garantovana ili bilo koja cena...AKO ZA HLEB ne postoji zasto bi postojala za taksi? Taksi je bitniji od hleba?
4) Novosadski taksi jeftinije mene odveze do BG aerodroma autoputem ( 70 km za 2500din)...
Zbog ove DVE BEZOCNE LAZI ni ti se nisi kfalifikovao kao moj sagovornik ...ali cu zbog drugih, manje pazljivih citalaca da prokomentarisem:

3) Cena hleba u Srbiji jeste zasticena!
4) Udaljenost Novog Sada od Beogradskog aerodroma je veca od 80km. Po cenovniku novosadskog taxija koji si okacio izlazi da je cena voznje oko 8.000,00 a ne 2.500,00 KAKO SI SLAGAO!

...mislim da nekima od vas ne vredi govoriti, u slepoj mrznji koju osecate prema Beogradskim taksistima vi gubite dodir sa realnoscu i mislite da je laz nesto sto moze proci u diskusiji. Gubim entuzijazam pa cu nadalje odgovarati samo korektnim sagovornicima, onima koji ne lazu i koji su procitali temu na kojoj pisu.
 
Ja sam 2009-e vozio aerodrom 4.000 Suboticu 6.000.
Nikad taksisti u Novom Sadu nisu vozili voznje van grada po taksimetru jer znaju da to nece niko da plati.
To se uvek vozilo na dogovor.
 
...A dogovor o ceni je protivpravan ...Sto onda samo potvrdjuje da je vecini mojih oponenata u stvari bitna ta kompojenta ubera u kojoj je on "sposoban" da zaobidje Srpske zakone i pravilnike lokalnih samouprava.
 
Zbog ove DVE BEZOCNE LAZI ni ti se nisi kfalifikovao kao moj sagovornik ...ali cu zbog drugih, manje pazljivih citalaca da prokomentarisem:

3) Cena hleba u Srbiji jeste zasticena!
4) Udaljenost Novog Sada od Beogradskog aerodroma je veca od 80km. Po cenovniku novosadskog taxija koji si okacio izlazi da je cena voznje oko 8.000,00 a ne 2.500,00 KAKO SI SLAGAO!

...mislim da nekima od vas ne vredi govoriti, u slepoj mrznji koju osecate prema Beogradskim taksistima vi gubite dodir sa realnoscu i mislite da je laz nesto sto moze proci u diskusiji. Gubim entuzijazam pa cu nadalje odgovarati samo korektnim sagovornicima, onima koji ne lazu i koji su procitali temu na kojoj pisu.

Ne osećam mržnju ni prema kome, pa ni prema taksistima, ali ne osećam baš ni ljubav prema nekome kome plaćam visoku cenu koja nikad ali nikad nije ista, ko neće da upali klimu, ko se ne brije i ne tušira redovno, ko je ugasio cigaretu minut pre nego što je došao na poziv, ko mi traži da izađem na trafiku jer nema da mi vrati 200 din kusur a karticu ne prima i račun ne izdaje, ko staje u sred vožnje da glumi medijatora (ili silu, nisam čuo) jer mu se kolega sudario a on je kolegijalan, kome ne radi unutrašnja kvaka pa moram da izlazim na kolovoz iz vozila, ko blokira grad kad god nije zadovoljan nekom odlukom vlasti... Još uvek nemam Štokholmski sindrom. Naravno da ima i pozitivnih primera (Moma iz Luxa npr), ali neuporedivo manje.
 
Poslednja izmena:
Problem je u crno-beloj slici koja obično provejava u ovakvim diskusijama. Niti su BG taksisti najgori ološ, niti su cvećke. Ima tu svakakvih primera. Sa druge strane, mislim da rešenje nije u anarhiji, nego u uvođenju reda. Slobodno tržište je OK, ali mora da postoji neki minimum propisa i zaštite i davalaca usluga i klijenata.
Mali OFF: u našoj državi neki ljudi rade puno radno vreme za 15000 dinara. Po meni je to strašno i nikakvo "slobodno tržište" ne može da bude opravdanje za tako nešto. Naravno, glavni krivac su bezobzirni poslodavca, ali ja krivim i ljude koji pristaju na to - kada bi ljudi bili malo pametniji i normalniji, organizovali se u sindikate i rekli da niko ne može da radi ispod 30000 i na crno, a svakoga ko pristane na tako nešto dobro nalupali, verujte da niko ne bi radio za 15000.
Slično je i sa taksistima: cene u BG jesu više, ali sa totalnom deregulacijom došlo bi do toga da neki mafijaš kupi 1000 vozila, plaća sirotinji neku siću da voze i taksira u pola sadašnje cene, obarajući cenu i svima ostalima. Na prvi pogled, neko ko se vozi taksijem bi kratkoročno profitirao, kao i mafijaš, ali društvo u celini bi dugoročno imalo štete. Mora da postoji i neka donja i neka gornja granica za takve stvari. Aplikacije poput Ubera su odlične za regulaciju takvih stvari ali sa profi registovanim taksistima, a čak i pre toga se može uvesti obaveza da svako taksi vozilo ima GPS rutiranje vožnje i praćenje i da izdaje račune.
 
Inace ja znam decka koji radi privatno prevoz na crno, i radi za 30% manje cene od taksija u bg-u i jos ima 2-3 svoja vozaca kojima prebacuje kliente. I ubija se od posla, pa vidi. I pricam ja sa njim, kada bi mogao on bi se naravno registrovao i placao poreze i sve. Ali posto je tako kako je on mora da radi na crno.

Osiguranje!!!
Ljudi šta vam je glavna prednost legalnog taksiste nad divljacima i Uber-om je osiguranje putnika.
Ko će vam platiti odštetu ako u Uber vozilu doživite nezgodu?

Treba da dodjete u NS, ima lepih udruzenja
primer 1:
vozite pasatom/golf 6/7 starim 1-3 godine, udruzenje ima viber/whatsapp/android aplikaciju.
CENOVNIK
Start: 70,00
Gradska vožnja/km: 52,00
Gradska vožnja/km (tarifa II): 66,00
Vangradska vožnja/km: 98,00

Ajde onda u Zrenjanin, takodje udruženja imaju aplikacije, besplatne linije sa fiksih i mobilnih telefona, čak neka udruženja ne koriste radio stanicu, nego im zahtev za vožnju stiže direktno na tablet, gde call centar poziv delegira najbližem vozilu. Nema laži nema prevare.

A cene su MNOGO niže. Start 20 din. I tarifa 40din/km, za drugu i treću ne mogu da nadjem :( Još na sajtu nisu promenili cenovnik, mada su nove cene stupile na snagu još 01.05.

Blic
Sajt taksi službe

2) Ja bih dozvolio neogranicen broj dozvola za taksiste svake godine se placa X dinara pa nek kupi ko hocje i nek voza uz neki polozen test znanja ulica i uz tehnicku proveru vozila koje ne sme da bude starije od 5 godina. < TO JE TRZISTE
7) Molim objasnjenje, zasto bi ja kao osoba koja se svaki dan po BG vozi taksijem odabrao VAS mesto UBER vozaca ( izbacite nelegalan deo posto mene kao musteriju to ne interesuje).

Slažem se da te nelegalnost ne zanima, ali ovo bi trebalo. To što si gore naveo nema ni Uber, kao ni već pomenuto osiguranje putnika.
 
Naravno da ima i pozitivnih primera (Moma iz Luxa npr), ali neuporedivo manje.

Retko sam se vozio taksijem, ali kao i većina imam loša iskustva. Međutim poslednji put me je vozio čovek koga pominješ i to je bio prvi put da sam se osetio kao čovek u taksiju. Sve po propisima, prijatan taksista, zaista retka pojava. Kada bi ovaj Uber uspeo da promeni stvari na bolje, da to bude standard svakako bih podržao ideju.
 
Kada bi uber stvarno bio "milosrdni andjeo" (na sta li vas samo ovaj naziv asocirao :D ) i kada bi se u svom poslovanju rukovodio bilo kakvom moralnom normom i ja bih ga podrzao!

Ali nazalost, iskustvo ubera postoji u svetu i jasno nam je da on ne stvara i ne zaposljava ljude poput Mome iz Luxa, vec naprotiv on ih unistava i uzima im posao.
 
Mislim ako taxista obavlja javni prevoz trebalo bi i da je stručan za taj posao što bi značilo da taxista može da bude samo profesionalni vozač, tj. da ima završenu srednju školu gde je stekao zvanje vozača, što je nekada i bio uslov. Isključio bi svakog taxistu koji nema važeće lekarsko uverenje, ko ne plati porez dva meseca takođe na odmaranje dok to ne reguliše. Naravno obavezno izdavanje fiskalnog računa, to ne menja ništa pošto je porez paušalni itd.
 
Sve je ok sem fiskalnog racuna. Ako mi vozilo nije osnovno sredstvo i ako nemam poreske olaksice za kupovinu i odrzavanje istog te ako nisam oslobodjen poreza i akciza na gorivo kao sto je to slucaj sa mojom konkurencijom koja jeste u sistemu PDV onda ne prihvatam ni fiskalnu kasu. Pazi, bilo koje preduzece, sa delatnoscu koja nema veze sa javnim prevozom ima neke od ovih olaksica a ja koji zivim na tockovima nemam?! Drugi ucesnici u javnom prevozu putnika imaju ...kao npr. taxi preduzeca po Novom Sadu, Zrenjaninu, Pancevu...

Znaci taxista privatni preduzetnik ne moze da izda fiskalni racun vec samo blok racun koji je validan knjigovodstveni dokunent. To sto i u Beogradu ima taksista ciji taksimetar izbacuje racun isprintan na termo traci ne znaci da je taj racun fiskalni. Drugim recima on nije validan knjigovodstveni dokument ali jeste nesto sto izmedju korisnika usluge i taksiste umanjuje nepoverenje.

I da se razumemo - svaki taksista je duzan da vam izda validan i tacno popunjen racun ...u suprotnom nemate obavezu placanja usluge. Isto je i u situaciji da vam nije ni ukljucio taksimetar - takodje nemate obavezu placanja usluge ...na vama je da procenite da li je greska mozda slucajna pa da mu onda ako zelite i platite ...bitno je znati da nemate obavezu placanja ako vam nije ukljucen taksinetar ili ako vam na vase trazenje nuje izdat uredno popunjen i pecatiran racun ...ako smatrate da ste osteceni racun vam je nephodan kao dokaz a u vasem najboljem interesu je da pogledate registarske tablice po izlasku ...jer firme na krovubse fejkuju ali registarske tablice ne ...samo oni najveci lopovi, uglavnom Pancevci i Kovacicani umeju da skinu zadnju tablicu ...pa zato gledajte prednju. Tek tada ste opremljeni za isterivanje pravde ...a fotografisacu sad nesto sto verovatno niste znali da svaki taksista mora imati vidno istaknuto ...a sluzi vasoj zastiti:
img20150703001414.jpg
 
Poslednja izmena:
Hvala, znaci podrska posebno kad je data onome koji je u manjini ...a bas tada ju je najteze dati jer zahteva i licnu hrabrost. :)
 
Hipotetička situacija za drugara Marxistu - Uber je recimo stigao u Srbiju, igrom slučaja postao popularniji od standardnog taksija, a ti si umesto regularnog taksiste postao Uber vozač. Šta si konkretno izgubio u tom slučaju?

Zaboravi na trenutak pitanje zakona ili stav da ne treba bilo koja individua sa autom da prevozi ljude, šta bi bila negativna strana u tome da postojeći iskusni taksista pređe na Uber način poslovanja? Takođe, da li smatraš da postoji možda neka pozitivna stvar da legalni taksista odluči da postane Uber vozač? Još jedna stvar, da li misliš da bi kao Uber vozač zarađivao manje ili viša novca na mesečnom nivou u odnosu na standardno taksiranje?

Ponovio bih da pričamo hipotetički, upoznat sam sa tvojim stavom o Uberu, ali hteo bih da malo teorišemo i pogledamo na celu stvar iz potpuno drugačijeg ugla.
 
Poslednja izmena:
Uf Gizmo moj stavljas me na muke. Ukljucicu se u hipoteticku situaciju koju si opisao ali prvo noram da ukazem na verovatniji rasplet.
Vec sam rekao da u Srbiju uber ne moze uci i zagospodariti a da ulicama ne teku potoci krvi. I njihove i nase i pandurske, mozda nazalost i neduznih civila. Upoznali smo se i verujem da si umeo da me osacujes te da znas da bih ja bio jedna od prvih zrtava ...jer bez obzira na svoje godine i dalje sam romantik koji nece trepnuti ginuci za ideal. Dakle kod stvarnog sukoba sa uberovcima mene vise nema a verujem da je moja opcija pobedila.

A sada zamisljam scenario koji si opisao, uz neki sticaj okolnosti ja vozim za uber i treba da kazem sta sam time dobio a sta izgubio...

Izgubio sam sve do cega mi je ikada bilo stalo ...ideale, cast, osmeh, slobodu, prijatelje, decu, ma sve sam izgubio jer svi bi me se stideli a ja bih se sebe stideo najvise ...novca bih imao manje jer surovi kapitalizam koji podrzava danasnja mladez i poneki matori imbecil takobfunkcipnise - kad pomislis da vise nema ni kapi krvi koju bi mogao da ti isisa on dodje na novu ideju i isisa i one mikrocestice koje su ti ostale ...a mladost- ludost misli da se hebe sve sto leti, mislu da to ona menja svet i da ce svet posle njenog angazmana biti lepsi ...afirmativno se odnosi prema tom zlu, prema kapitalizmu i naravno i u uberu mi pravi nelojalnu konkurenciju ...kapitalisti odgovara ovaj generacijski jaz i koristi ga za dodatno osiromasivanje i mene i tog mladog coveka, mog nelojalnog konkurenta. To sto taj kapitalista osiromasuje mog mladog nelojalnog konkurenta i mene ne znaci da ce obarati cenu za krajnjeg korisnika - neeeeee, pa on se za monopol i borio, zasto ga onda i ne bi iskoristio iskljucivo za zadovoljavanje svog sebicnog interesa? Pa tako je sve i pocelo ...faza u kojoj nekada borio sa legalnim taksistima, nama privatnim preduzetnicima je krunisana uspehom ali je kostala ...dosta je ulozio da nas unisti i sada je doslo vreme placanja ...ceh ce biti isporucivan krajnjem korisniku. Onom istom korisniku koji se svojevremeno odrekao svojih komsija, malih privatnih preduzetnika: Mome iz luxa, marxiste... i zabio im noz u ledja iako su se oni uvek trudili da budu bolji i da poprave svoje okruzenje.

- ajde Gizmo, pucni prstima da se probudim iz ovog grozomornog hipnotickog sna, plasim se. :(
 
Nazad
Vrh Dno