Šta je novo?

Uber app

@marxista:
Ok za izvinjenje. Moje mišljenje ne odražava stav vlasnika foruma.
U prethodnim porukama dosta je bilo pitanja kako je u NS ili Nišu taksi prevoz značajnije jeftiniji nego u Beogradu. Na to pitanje nam nisi odgovorio.
Dalje, o kakvoj povredi autorskih prava govoriš pri pružanju taksi usluga?
Jeftino i dobro.. Naizgled nespojivo, kad ono.. Prag, Audi XXXL bolji od najboljeg taksi vozila u Beogradu i jeftinija usluga nego u Beogradu u kanti staroj 15+ godina koja pri tome smrdi, a vozač peva "ide maca oko tebe, pazi da te ne ogrebe".
Cena se određuje tržišnom utakmicom ili brendom. Nijedno taksi udruženje u Beogradu nema snagu brenda, tako da je jedini način formiranja cene međusobna konkurencija, koje nema jer ste napravili kartel. I to je protivzakonito.
Slažem se da postojeći zakoni onemogućavaju rad Ubera u Srbiji, ali to nikako ne znači da je Uber kriminalna organizacija. Zakon je loše postavljen i sprečava razvoj usluga. Državi treba da je u interesu da se što više građana zalosli ili sami pokrenu svoj posao.
Čak je u početku outsourcing u Srbiji bio protivzakonit pa su posle izmenili zakon.
Da se vratimo 100 godina unazad. U to vreme je postojala ozbiljna "industrija" leda. Ljudi su išli u planine, sekli su led i prodavali na pijaci. I onda je neko izmislio frižider.
Ili Telekom Srbije je imao monopol na prenos glasa kroz žicu i onda je neko smislio skype.
I šta ce biti sa kuririma kada Google pusti na ulice vozila bez vozača? U stvari i taxistima i uberovcima se loše piše.
Ne znam kako prostije da objasnim, slične stvari su se dešavale za vreme industrijske revolucije. Sada je u ekspanziji ponuda servisa preko interneta. Moj savet ti je da ne ideš glavom kroz zid, nego se interesuj kako bi internet tebi mogao da pomogne.

U vezi krekovanog Windowsa koji kobajagi prodaješ... Loše ti je poređenje. Znamo da se šališ.
 
Odgovaracu ti malo razbacano, s brda - s dola ali necu propustiti odgovor i na pitanja na koja me podsecas.
Na prvom mestu drago mi je da si prihvatio izvinjenje. :)
Na drugom, molio bih te da ne koristis pausalne ocene o mojoj profesiji i ucesnicima iste jer tu ima jako postenih i dobrih ljudi, koji nemaju drugo uhlebljenje sem toga ...koji izdrzavaju svoje familije, skoluju decu i pokusavaju da i sami prezive. Na tvojoj strani sam kada govoris o pojedincima koji su stoka i svojim ponasanjem bruka za profesiju ali te ipak molim da budes dovoljno razuman i da ne generalizujes jer ces se ogresiti o one koji su ok a koliko god ti mozda sumnjao oni su fala bogu vecina.

Pazi, spominjes stvaranje kartela... cak sticem utisak da to i ozbiljno mislis. Moram ti objasniti jer mozda ne znas - ja, kao lice, sam privredni subjekt ...privatni preduzetnik sam i takva je situacija sa skoro svim taksistima u Srbiji a u Beogradu posebno ...iako su strucni timovi, jedne godine je angazovan Novosadski masinski fakultet a druge Beogradski saobracajni, dakle iako su strucni timovi proracunali potreban broj taksista u Beogradu, taj broj su politicari udvostrucili zarad kupovine socijalnog mira i time ucinili da cena taxi usluge u gradu Beogradu bude veca a ne manja ...reklo bi se da sam izrekao nonsens ali nisam ...evo zasto ...10.000 porodica treba da zive od novca koji se ostvaruje od broja voznji koji je konstanta i u slucaju da imas 10.000 i u slucaju da imas 4.000 taksista ...reci ces, ako budete jeftiniji taj iznos nece biti konstanta vec ce se znatno povecati ...e, vidis, ti bi tu bio u pravu da je nasa privreda zdrava ...ali posto nije, Beogradskim taksijem se voze samo oni koji moraju i oni koji imaju visak novca i tako bi bilo i da obog trenutka pustis jos 100.000 taksija na ulicu ...da bi preziveli oni bi dizali cenu jer bi obaranje cene u stvari dovelo do bankrota ...da, do bankrota jer je kolicina novca koja je u prometu (za taxi usluge) nedovoljna da prehrani toliku silu gladnih usta ...da, da, iako obaras cenu neces ostvariti vecu dobit jer su troskovi legalnog poslovanja visoki i brzo te doteraju do duvara.
Nastavak...:D kako Novosadski taksisti mogu da budu jeftiniji od Beogradskih - mlate praznu slamu, radi se o pokusaju preduzeca da uguse konkurenciju ...mali privatni preduzetnik je manje izdrzljiv od veceg ...u sledecem smislu ...ja kao privatni preduzetnik iako je moja delatnost javni prevoz putnika nemam nikakve poreske olaksice, ni kod nabavke vozila, ni kod kupovine delova, ni kod kupovine goriva ...jer ja sam pausalac, nisam u sistemu PDV ...a to preduzece ima sve te olaksice, oslobodjeno je PDV-a, u prvoj godini ne placa ovo u drugoj ono, za svakog zaposlenog dobija ovo ono...
Dakle, drzava a i lokalne samouprave prave povoljnu poslovnu klimu za velike igrace a nepovoljnu za male ...u Novom Sadu je vece prisustvo ovih povlastenih privrednih subjekata (velikih igraca) pa je to objasnjenje za nizu cenu taxi usluge ...slicno je i sa Pancevom a i nekim drugim mestima posebno u Vojvodini.

Sto se mene tice, a tako je verujem i sa svim drugim taksistima u zemlji - Novosadskim i Pancevackim taksistima bih dao da voze riksu dozivotno i to za kikiriki. Jer nemaju socijalnu svest i jer su dozvolili da ih veliki igraci metnu u dzep. Sasvim drukcije mislim o drugim gradovima Srbije u kojima je niza cena posledica jos goreg stanja privrede nego sto je to u Beogradu. Oni su samo slika svog okruzenja i dele nevolju svojih sugradjana. ....isto kao sto je ja delim sa svojim sugradjanima - i meni je zivot u Beogradu skuplji nego sto bi mi bio u nekom drugom mestu i ja radim kao crnac kako bih pokrio te troskove koji su veci nego u unutrasnjosti.
Jedan od razloga za visu cenu taxi usluge u Beogradu je dakle i visa cena zivota u Beogradu.
Da ne ostanem nedorecen - i u Beogradu je bilo pokusaja da se delatnost oduzme od malog coveka, od preduzetnika a preuzme od strane mocnika ...ali, obzirom da smo bili slozni i insistirali na doslednom sprovodjenju zakona, ti privredni subjekti su se jedan po jedan gasili. Bili su to Eurotaxi, a potom i Nacionalni taxi ...ovaj drugi je bio u vlasnistvu "kontroverznog biznismena" Peconija i za njegovo propadanje mi je posebno drago jer sam tu ustvu od coveka i licno poznavao. Pazi, imao je zastupnistvo za Opela, u voznom parku i Londonski Taxi i svejedno je propao. Svaka nam cast, nama Beogradskim taksistima! Da, istu foru je prodavao i u Novom Sadu a radio centar i novosadskog ogranka je bio tu u Zemunu.

Ja se raspisao a zaboravih da te pitam - jel i dalje mislis da je moguc kartel u Beogradskom taksiju sada kad znas da nas u stvari ima priblizno 10.000 privrednih subjekata?

Vec si me ranije pitao koliko placam udruzenju a ja ti tek sad odgovaram - onoliko koliko hocu. Cene su od 0-8.600,00 rsd ...placam isto kao sto placam i Telekomu odnosno Telenoru, placam uslugu telekomunikacija u fiksnom mesecnom iznosu i ako nisam zadovoljan cenom mogu da predjem kod jeftinijeg provajdera u roku od pola sata zezanja sa administracijom. Dakle potpuno sam samostalan privredni subjekt i spominjanje kartela na nivou tih radio centara je samo posledica neinformisanosti.

I samo da znas, odluka gradske vlade o jedinstvenoj ceni taxi usluge na teritoriji grada Beograda je ponajvise u interesu samog gradjanina! Ovo je taxi, komunalna delatnost isto kao i busplus ili vodovod i ti kao gradjanin imas pravo da znas koliko te kosta usluga nebitno ko je njen isporucilac. Taksa po predjenom metru, jedinstvena naravno jer svi su gradjani ravnopravni i niko nema prava da im naplacuje vise nego sto je propisano! A ni manje naravno. ;)

E sad, nadam se da sam na sva pitanja odgovorio. Nikako ne bih voleo da moram da ponavljam ovolike postove. :(
 
Majstore dzaba ti sad ova izvinjenja, demagogija i "trazenje pravde" ;)

Ajde reci nam koliko (po tvom licnom misljenju) ima postenih taksista u bg-u npr.? Ja sam se taxijem u bg-u vozio od vremena tristaca do pre godinu dana pa imam "malo" iskustva :)
Kada odbijemo divljake (koji vam svakako zestoko kvare prosek), koji je to procenat onih stvarno dobrih i postenih taxista/gradjana koji sve dazbine placaju na vreme, odrzavaju redovno i menjaju kola, kod kojih ista relacija uvek ispadne +- 20-30 dinara, ljubazni su, ne smaraju sa dnevnom politikom, losom muzikom, ne bazde na pljuge/znoj/alkohol, voze bez psovanja i glumatanja sumahera/klarksona na ulici, itd... itd... Bolje da ne pominjem apsolutno vecinski "profil" taksista iz 90-ih ;) a vecina (jos uvek zivih) i dalje taksira.

Ja iz ogromnog iskustva sve ovo pisem i naravno da tu ima i super ljubaznog/postenog sveta ali kao i u drugim delatnostima (na zalost) cine statisticku gresku ;)

Jos nesto... Za onaj post od ranije, ako se ne banujes na duze vreme prosto "nece biti u redu" i "pravedno" ;) (priznaces to i sam ako se stvarno toliko lozis na "pravdu" i "jednakost za sve" ;))
 
Nisam sve detaljno pročitao, ali ako preko ubera svako može da bude taksista zar to onda nije odlična prilika manijacima i sličnim bolesnicima da na lak način dođu do svojih žrtava?
 
Na stranu tehnologija i sve ostalo, ali meni je taksi ovakav kakav je jednostavno preskup.
Koristim ga samo kada baš nemam nikakav drugi izbor... što je u mom slučaju poslednji put bilo pre nekih pet godina.
Jednostavno ga ni ne računam kao prihvatljivu uslugu, jer je po mom mišljenju bacanje novca.

Kada bi imao neku normalniju cenu, zapravo bih ga i uzeo u razmatranje kao sredstvo prevoza, tako da što se mene tiče, totalno pozdravljam Uber inicijativu.
 
Em preskup taksi, em još svi imaju ono čudo iza volana ili pored menjača što pritiskaju i tako dodatno nabijaju taksimetar.

Pohlepna neljud.
 
Ja sam se taksijem u Bgu vozio 4-5 puta, i to jer sam morao, iz razloga sto je proslo 12h.
Samo jednom je covek ukljucio taximetar.

Evo npr jedna scena, prilazim taksiju kod Usca, pitam moze li do zelenjaka(dakle samo most da predje i to je to), kaze covek moze - 400 din.

Pa druze, ja se za 400 din kod mene u Valjevu mogu voziti taksijem pola dana. On me covek prevezao 500m jbt.

A to zasto je skuplje u Bgu, ja tebe opet ne razumem. Osnovni zakon ponude i traznje. Ako smanjis cenu imaces mnogo vise klijenata valjda ? S moje tacke gledista, kad bi taksi bio jeftiniji i ja bi se vozio cesce, a ne samo kad me muka natera. Cenim da moje misljenje deli jos milion ljudi u Bgu.
 
Bolji primer od Pariza je dozvola za taksiranje u Londonu. Ispit je toliko vraški težak jer se u glavi mora memorisati svaka ulica u Londonu i naći najkraći mogući put na date zadatke, bez upotrebe bilo kakve tehnologije. Plus je sam ispit skup, a o licenciranju i taksama da ne pričam.

Ja bi uvek radije da me vozi neko ko je prošao kroz sve te muke da bi uopšte mogao da se bavi tim poslom, nego neka suša koja obavlja samo zato što je u posedu dozvole, kao što je slučaj sa uberom. Isto kao što bih želeo da me leči lekar koji je završio ozbiljan fakultet, a ne na nekoj privatnoj "akreditovanoj" benzinskoj pumpi na autoputu za nigde.

nista od toga nije garant kvaliteta (tezak ispit za dobijanje taksi licence ili zavrsen drzavni medicinski fakultet).

po meni mnogo je bitnije misljenje drugih ljudi koji su imali prilike da licno budu usluzeni od strane odredjenog taksiste ili doktora.

generalizovanje da su svi londonski taksisti bolji od npr. pariskih zbog strozih licenci sigurno negde pije vodu ali zasto ne bi to sve spustili na nivo individue kad vec mozemo? (upravo ovo sto ste svi gore spominjali: ima i dobrih a ima i losih taksista... dakle individue su u pitanju)
 
Poslednja izmena:
@marxista:
Sve to što si objasnio samo tebi ima smisla. Po tebi potpuno je u redu da luksuzno vozilo i kanta imaju istu cenu usluge, jer je cena dogovorena unapred (dogovorom udruženja) bez obzira na kvalitet usluge. To se ne radi tako.

Ne postoji maksimalan broj taksista. Nijedan fakultet to ne može niti mora da izračuna. Postoji ponuda i potražnja. Ko izdrži, ostaje u poslu. Ko je i po kojoj metodologiji izračunao start i cenu po km? Mislim da je razmišljao "oderi one kojima taksi usluga baš treba".

To sto vi imate porodice, imam i ja. Broj dece u kući nije relevantan faktor u ceni usluge. Broj dece u kući utiče na količinu posla koju treba da obavis kao i cena tog posla po satu, kako bi svojoj deci obezbedio egzistenciju. Ako taksiranje nije dovoljno, nadji drugi posao.

Sad drugi deo... Obaveze preba državi i udruženjima. U drugim temama sam govorio o tome da je sistem oporezivanja u Srbiji pogrešan i da zbog toga svi beže od plaćanja poreza, a poreska uprava ne može ni da isprati sve slučajeve gde bi trebalo da npalate porez.
To što ti imas mnogo da platiš nije problem tvojih klijenata, vec problem države koja tako radi.
Akcize na gorivo su samo način da se uzmu pare na nečemu sto svima treba, a pare koje se skupe završavaju u pogrešnim džepovima, koje, verovao ili ne ti njima najviše puniš jer kupuješ gorivo više nego ja.
Umesto da svoj bes i nemoć plasiraš ka onima koji traže nižu cenu, sedi, razmisli, pokušaj da ispratiš tok novca i vidi ko tu najviše uzima i šta ti pruža za to.
Ja pređem 25km dnevno u proseku i nerviram se zbog rupa. Ti pređeš verovatno mnogo više i video si još više rupa. Što ne izađete i blokirate Beograd zato što nadležni ne plaćaju za održavanje puteva? krastavac.. Bolje ulice, brže se završi vožnja, više posla, manje goriva, auto će duže da izdrži.
Što se poštenja tiče.. Ima vas raznih. Znaš i sam... Ali zašto ste privilegovani? Ko odlučuje da u tih 10000 taksista neko može da uđe?

Da zavrsim.. Država ne bi trebala da reguliše taksi prevoz. Država treba da obezbedi mogućnost da ljudi obavljaju tu delatnost time sto će srediti ulice i srediti poreze.
Državu ne treba da brine koji posao ti ili ja radimo, sve dok taj posao nije protivzakonit. Država treba da brine da smo platili porez, penzijsko i zdravstveno. Nije država mama i tata koji će da govore no-no.

Sledeći put, kad izađete i blokirate ulice, blokirajte ih zbog pravog razloga, a ne zbog povećanja broja taksista.
 
Ne reguliše država, nego grad/lokalna samouprava, ili štagod, kao i za ostali javni prevoz. U svakom slučaju postoje pravila, i zakoni kojima se uređuje ova oblast. Uber je sa te strane potpuno ilegalan, a pošto čisto sumnjam da bilo ko iz Srbije može da kažnjava direktno Uber (a trebalo bi da može, jer ako oni mogu da naplaćuju novac iz Srbije za svoje "usluge", trebalo bi da mogu i da plate kazne u toj istoj Srbiji), može da se zabrani servis, i da se kažnjavaju vozači koji "taksiraju" ovim putem.
Rešenje problema sa beogradskim taksistima koji su ovakvi/onakvi svakako nije potpuna anarhija koju bi doneo ovaj ili slični servisi.
 
I dobro. I sam kazes da ne mozes da koristis jeftin taxi prevoz sto onda znaci da ces koristiti busplus ili svoja kola ili ces ici peske ili... kako god, izbor imas isto kao i sa doktorom. Vazno je samo da ne krsis zakon jer u suprotnom si kriminalac. ;)

Kao sto sam rekao - ako mislim da je zakon los, nemam nikakav problem da ga krsim. Prvom prilikom cu da probam CAR:GO, a i Uber kod nas, ako ikad dodju.
 
Uber je sa te strane potpuno ilegalan, a pošto čisto sumnjam da bilo ko iz Srbije može da kažnjava direktno Uber (a trebalo bi da može, jer ako oni mogu da naplaćuju novac iz Srbije za svoje "usluge", trebalo bi da mogu i da plate kazne u toj istoj Srbiji),

:D da, "trebalo bi da može"...

ali trend je upravo suprotan!
u buducnosti ce korporacije moci da tuze drzave ukoliko im drzava ne dozvoli da maksimizuje svoj profit:

welcome "Trans-Pacific Partnership" ili TPP

"Let’s be clear: the TPP is much more than a “free trade” agreement. It is part of a global race to the bottom to boost the profits of large corporations and Wall Street by outsourcing jobs; undercutting worker rights; dismantling labor, environmental, health, food safety and financial laws; and allowing corporations to challenge our laws in international tribunals rather than our own court system. If TPP was such a good deal for America, the administration should have the courage to show the American people exactly what is in this deal, instead of keeping the content of the TPP a secret." http://www.sanders.senate.gov/downl...de-tpp-agreement-must-be-defeated?inline=file


ili video ako nekoga interesuje kratak video kao uvod (2:40 min):




tako da od cele price "moraju da se postuju zakoni"... - ko pise uopste te zakone?
U engleskoj (dakle ne banana drzavi srbiji) imate X slucajeva gde MP (poslanici) nakon zavrsenog mandata ("sluzenja narodu") dobijaju poslove u korporacijama kao nagradu za uslugu koji su ucinili toj korporaciji proguravsi ovaj ili onaj zakon.
Kod nas u skupstini se diskutuje* o svemu i svacemu samo ne o zakonu za koji poslanici treba da glasaju. Pored toga od 250 poslanika u skupstini sedi njih 20 za vreme diskusije o tom zakonu za koji ce sutra glasati a koji ce direktno uticati na 7 miliona ljudi :mad:
*diskutuje je pogresna rec - prepucavaju se gore nego u kafani.
 
Poslednja izmena:
Ovde u raspravi izmedju Marxiste i yooyoa svaki tera vodu na svoju vodenicu i obojica su negde u pravu, a negde silno greše.

Taksi u BG-u mora biti skuplji nego u ostalim gradovima, zato što je u BG-u mnooogo veća gužva, samim tim je i vožnja drugačija. Konstantno kreni-stani dovodi ne samo do veće potrošnje goriva, već su na udaru i mehanički delovi na vozilima koji se mnogo brže habaju takvim uslovima vožnje tipa, diskovi, kvačilo, lamela itd.
To je ono u čemu je marxista u pravu, on kao paušalac (a sa licencom javnog gradskog prevoza) nema nikakve poreske olakšice po nabavku delova ili usluge automehaničara. Zato vozila i jesu takva kakva jesu, što dovodi i do glavnog razloga zašto je nizak kvalitet usluge.
Ono gde greši marxista, a gde je yooyo 100% u pravu je to što se taksisti uvek bune protiv pogrešne stvari.

Primer:
Sledeći put, kad izađete i blokirate ulice, blokirajte ih zbog pravog razloga, a ne zbog povećanja broja taksista.

Loši putevi su prava stvar. Poreske olakšicu su prava stvar. Zabrana još nekome da svoju porodicu hrani NIJE.

@markxista - Nije život u Beogradu toliko skuplji nego u unutrašnjosti, evo recimo grejenje u Zrenjaninu je skuplje nego u BG, a cena taksi usluga je kriminalno niska (start 20 din. ; km 40 din.) čini mi se nekad da mi je jeftinije da idem taksijem nego svojim kolima :)

A što se Uber-a tiče...hm. Svidja mi se činjenica da su na pravi način iskoristili moderne tehnologije, kao i činjenicu da veći kvalitet usluge garantuje veći broj mušterija, a i gledano u drugom smeru, bolja mušterija, bolji kvalitet usluge.
Ali, nikako mi se ne svidja to što su na način koji rade ne zdrava konkurencija, jer ne plaćaju ništa od silnih poreza/razreza itd. Medjutim ono što mi smeta više od činjenice da ne plaćaju doprinose državi je činjenica da ja kao putnik u Uber vozilu, nemam nikavo OSIGURANJE, kao što imam u bilo kom registrovanom javnom prevozu.
 
Medjutim ono što mi smeta više od činjenice da ne plaćaju doprinose državi je činjenica da ja kao putnik u Uber vozilu, nemam nikavo OSIGURANJE, kao što imam u bilo kom registrovanom javnom prevozu.

O ovome i ja razmisljam vec danima i svakako jeste istina. Sa druge strane, imajuci u vidu kakvi su sudovi u nasoj zemlji i da sve mozes da zavrsis ispod zita, nisam siguran da od tog osiguranja na kraju krajeva imas neki poseban benefit :(
 
Bez brige, rešiće takstisti "problem" sa Uberom ili CarGo, onako kako uvek i rešavaju svoja pitanja - nasiljem. Kad se neki od tih servisa bude dovoljno raširio da predstavlja konkurenciju nekom taksi udruženju, gazda tog udruženja će ovome poslati mušterije sa štanglama i bejzbol palicama. Ili će blokirati grad, jer su tako u mogućnosti. Živi bili pa videli.
 
Bez brige, rešiće takstisti "problem" sa Uberom ili CarGo, onako kako uvek i rešavaju svoja pitanja - nasiljem. Kad se neki od tih servisa bude dovoljno raširio da predstavlja konkurenciju nekom taksi udruženju, gazda tog udruženja će ovome poslati mušterije sa štanglama i bejzbol palicama. Ili će blokirati grad, jer su tako u mogućnosti. Živi bili pa videli.

Način legitiman koliko i Uber servis.
 
" Iskustva iz Zagreba, koji je takođe imao rigidno tržište, pokazuju da je, nakon ukidanja minimalne cene starta i kilometra, taksi prevoz u 4 godine postao gotovo upola jeftiniji uprkos obavezi izdavanja računa."

Zasto je voznja taksijem u Beograu luksuz

Ajde sto regulisu cene nego odredjuju minimalnu a mogu maksimalnu pa da se taksisti medjusobno bore za nize cene, ali to ne odgovara BG kartelu

Uber je fenomenalna stvar, resava problem dozivanja taksija na koji sam ja naisao u mikroekonomskoj analizi deregulisanog taksi trzista, u socijalistickim EU drzavama nema gde ga nisu zabranili, sto znaci da znacajno smanjuje cene prevoza a taksi udruzenja su svuda jaka sila, moderni ludisti.

Zamislite da ja kazem taksisti: prijatelju nov auto ti kosta 50.000 eura jer ne mogu robota da instaliram u fabrici zato sto radnici imaju porodice? Pa oterao bi me u tri lepe a ovamo kuka na tehnoloski progres kad drugi placaju troskove
 
Način legitiman koliko i Uber servis.

Inače, ceo taksi sistem u Beogradu je uređen, pa im Uber predstavlja nelojalnu konkurenciju. Sva vozila su čista, nova i ispravna pre svega, vozači su uredni i uljudni, primaju kartice, cene doduše visoke ali ne variraju uopšte (osim i do 100 dinara a vozim se skoro uvek na istu lokaciju, istom tarifom sa istim udruženjem) i niko te ne krade, uvek imaju kusur pa ne moraš da čekaš ili te tera da izađeš na trafiku, svaki svoj zahtev ne rešavaju blokiranjem grada u špicu, na aerodromu ne kruže mileći ispred terminala i ne spopadaju ljude u zgradi, na parkingu i gde sve stignu a onda ih ne oderu 50€ do Novog Beograda...


Legitimno.


Pa ne da jedva čekam da isprobam ovaj CarGo servis
 
Poslednja izmena:
Nebitno koliko je uređen, uber-taksi ilegala nije nikakav korak napred u odnosu na džiber-taksi sistem koji je trenutno u Bg-u. Stvari treba dovoditi u red, a ne uvoditi još haosa.
 
evo par kritika vezano za Uber kompaniju i servis:




a evo ga i marxista i yooyo: :d

 
Nebitno koliko je uređen, uber-taksi ilegala nije nikakav korak napred u odnosu na džiber-taksi sistem koji je trenutno u Bg-u. Stvari treba dovoditi u red, a ne uvoditi još haosa.

Taksi kartelizacija tržišta je ilegala. Zašto gradovi ograničavaju broj taksi vozila i propisuju minimalne cene? Zamisli da tako uređuju druge delatnosti: pekare, obućare, kladionice. Ja sam za slobodnu konkurenciju jer jedino to dovodi do poboljšanja usluge i smanjenja cena. Nisam čuo da je iko u Beogradu odustao od taksiranja a znam mnoge pekare da su propale zbog konkurencije. U razvijenim državama taksiranje je jedan od najslabije plaćenih poslova.
 
Taksi usluga je deo javnog prevoza, a javni prevoz se u uređenim državama, zamislite - uređuje.
Meni je jasno da prof.dr. iz beogradske uprave nisu u stanju da srede ni svoju kancelariju, a kamoli neku službu, ali to je već drugi problem tj. još neka kvaka 22 kojih je beskrajno mnogo u Srbiji.
Ono što je sigurno je da je Uber neće rešiti.
 
Slazem se. I ne bih se tako obracao @yooyo da je i on pokazao elementarno postovanje prema profesiji o kojoj govori.
Takodje se ni ostatku staffa i vlasniku foruma ne bih obracao onako kako sam se obracao kada bi se oni pridrzavali i postovali zakone svoje zemlje.

Svejedno osecam potrebu da se izvinim @yooyo jer sam i mislio a i uverio se da nije los covek a ni staffer. Yooyo izvini! :)

Ono sto se ne menja jeste moj stav da ste vi u staffu a i sam vlasnik ipak ljudi sa dvostrukim arsinima jer afirmativno govorite o aplikaciji i pojavi u drustvu koja je po Srpskim zakonima protivzakonita a negativno i represivno o pojavi krsenja "autorskih prava".
Konsekvence za privrednu kriminalnu radnju koju vi ovde propagirate su iste kao i za sve druge "divljake" i s vremena na vreme ste mogli da procitate kako su organi vlasti zaplenili taj i taj broj vozila od "divljaka" jer su ucestvovala u privrednom prekrsaju. Te zaplene su trajne i podrazumevana je i visoka materijalna kazna za prekrsitelje. Jedina karta na koju igraju "divljaci" jeste lenjost organa reda zbog cega poneki od "divljaka" uspevaju da kraduckaju mesecima pre nego sto na kraju ipak puknu.

Evo, samo probe radi, ja cu na ovoj temi ponuditi krekovane verzije skupih programa i fejk OEM licence za windows ...vrlo jeftino, znatno jeftinije nego sto ih nudi LEGALNI vlasnik autorskih prava ...jer pobogu, vazna je niza cena a ne legitimnost i legalnost poslovanja ;)

Dakle ljudi javljajte se na PM, cijena prava sitnica. ;)

...a evo vlasniku sajta i staffu uplacujem 20% ostvarenog prometa na ime koriscenja njihove marketinske usluge. POSTENO! :D:D ...isto kao sto verovatno radi i kreator odnosno vlasnik ubera.


Da! Sarkastican sam jer to mi jedino ostaje u sukobu sa tolikim odsustvom zdravog razuma i sposobnosti shvatanja da NIKADA JEFTINO NE MOZE BITI DOBRO!!!
...sto ne kupujete najjeftinije cigare ...ili pica ...ili odecu ...ili tehnicke uredjaje ...ili "umetnicke" slike ...ili ...ma dajte ljudi uozbiljite se bre vise :D ...cuj jeftino a dobro ...eno vam bre busplus ako ocete jeftino :D



Mislim da si mogao dati i bolje poređenje za raspravu u vezi ubera, barem vezano za ovaj forum. Svako je mogao uočiti da otkada je bench ušao u maloprodajni biznis, da su preko noći šverceri iz mađarske postali tabu tema koja ovde baš i nije poželjna. Ja između uber-a i švercera iz mađarske koji su u stanju da ponude 20% bolje cene za televizore i komponente ne vidim neku ni moralnu, ni legalnu razliku :)
 
Poslednja izmena:
Taksi usluga je deo javnog prevoza, a javni prevoz se u uređenim državama, zamislite - uređuje.
Meni je jasno da prof.dr. iz beogradske uprave nisu u stanju da srede ni svoju kancelariju, a kamoli neku službu, ali to je već drugi problem tj. još neka kvaka 22 kojih je beskrajno mnogo u Srbiji.
Ono što je sigurno je da je Uber neće rešiti.

Neće rešiti, ali zašto bih ja kao krajnji korisnik (koga pritom deru već godinama) bio protiv bilo kakve alternative? I veruj mi da nije problem u prof dr, već u tome što ako se donese bilo kakav zakon koji je u interesu građana a ne u njihovom (npr da se ograniči starost vozila na razumnih 7 godina), oni štrajkuju tako što izađu na ulice i blokiraju grad. A državi je lakše da ide linijom manjeg otpora. E zato me baš briga i za njihovu konkurenciju i za taj evevntualni porez državi, jer taksista ako uopšte plaća taj porez, plati ga time što mene dodatno odere turbinom na već jake cene. I, kao što neko reče, da se ne isplati kao što kukaju ne bi ih ni bilo najviše u Evropi

Znam da to tebe ne dotiče jer ne živiš u Bg.
 
Poslednja izmena:
Ja sam se taksijem u Bgu vozio 4-5 puta, i to jer sam morao, iz razloga sto je proslo 12h.
Samo jednom je covek ukljucio taximetar.

Evo npr jedna scena, prilazim taksiju kod Usca, pitam moze li do zelenjaka(dakle samo most da predje i to je to), kaze covek moze - 400 din.

Pa druze, ja se za 400 din kod mene u Valjevu mogu voziti taksijem pola dana. On me covek prevezao 500m jbt.

A to zasto je skuplje u Bgu, ja tebe opet ne razumem. Osnovni zakon ponude i traznje. Ako smanjis cenu imaces mnogo vise klijenata valjda ? S moje tacke gledista, kad bi taksi bio jeftiniji i ja bi se vozio cesce, a ne samo kad me muka natera. Cenim da moje misljenje deli jos milion ljudi u Bgu.

Uf, ako me ne razumes onda ne razumes ni principe ekonomije. Proguglaj malo: principi produktivnosti, ekonomicnosti, rentabilnosti i verovatno ce ti biti jaanije.

Nije ekonomija samo ono sto procitas u novinskim clancima koji zagovaraju konkurenciju i samo konkurenciju kao jedini nacin za pojeftinjenje ili poboljsanje usluge. Ima tu i drugih bitnih stvari. Pa nije moguce da ti i samom nije palo napamet da beskonacno spustanje cene vodi u bescenje odnosno u voluntarizam? Nije valjda da ne shvatas da bih ja kao taksista najvise posla imao onda kada bih vozio dzabe?
E vidis, negde se mora podvuci crta i ona je u Beogradskom taksiju podvucena.

Protivpitanje tebi bi bilo - vlasnik si hotela u skijaskom centru... - da li ce tvoje obaranje cene cak i do neverovatne, uciniti da ti promet poraste u sred leta? Da stvoris sezonu i van sezone?

Dakle, ako razumes hotelijere i razlicitu cenu za predsezonu, sezonu, posezonu i vansezonu onda moras razumeti i zasto je nekada visa cena taksija opravdana u odnosu na nizu. A posto je taksi u stvari komunalna delatnost koja trpi razne fluktuacije, cena mora biti fiksna i takva da privrednom subjektu omoguci postovanje osnovnih ekonomskih principa. Ta fiksna cena je takodje u najboljem interesu gradjanina jer je za njega mnogo gore ako ja sebi, kao hotelijer iz gornjeg primera, dam za pravo da cenu menjam tokom godine u zavisnosti od ponude i traznje. Jos jednom moram da ti skrenem paznju na pradoks po kome hotelijer dize cenu onda kad je prebukiran a spusta onda kad nema posla... zato budi srecan sto je grad doneo odluku koja je sprecila taksiste da se ponasaju na isti nacin.

Takodje, ako ti je Beogradski taksi skup a Valjevski jeftin, a ti preferiras jeftino, onda je za tebe najbolje resenje da se vozis Valjevskim taksijem a Beogradskim Busplusom.

I na kraju, zbog tvoje (mozda cakmi svesne) nepreciznosti kod navodjenja termina i tacnih startnihni ciljnih tacaka, osecam se duznim da kazem da:

- si verovatno govorio o voznji iza ponoci (po drugoj tarifi) a ne iza podneva;
- da si (verovatno svesno) izrekao neistinu po kojoj je tvoja voznja bila dugacka 500m jer ne postoji ni jedna tacka na uscu koja je od bilo koje tacke na Zelenom Vencu udaljena manje od 1,5km;
- si se verovatno vozio od Fensi Kafane do stanice u Jug Bogdanovoj sto ce po ceni za udaljenost uvecanoj za cenu starta znaciti da si se vozio i jeftinije nego po cenovniku;
- si se cenjkao i ignorisao taksimetar kao jedino zakonito i merodavno sredstvo za utvrdjivanje cene taksi voznje;
- si seo kod nekog divljaka koji je iz Panceva dosao kako bi meni zavukao ruku u dzep;
- si nekorektnih stavova jer ti pivo u Fensi Kafani nije skupo a popio si ih ko zna koliko, a jeste ti skupa taksi usluga koju si dobio za cenu jednog piva.


...sad bih pisao na one optuzbe o taksistima koji slusaju bogznakakvu muziku...
Ja sam sve vreme nocni taksista, nekih 20 godina ...za sve to vreme u mojim kolima se narodnjak nije mogao cuti u duzem trajanju od sveukupno 10 sati ...ta muzika nisu bile cajke ili "pornofolk" vec kafanska muzika koju sam sebi dozvolio za poneki praznik ili poseban emotivni trenutak. U mojim kolima se sem Marcela i jos dve tri stvari, stvari slicnog zanra nisu nikada slusale. Tuc-tuc takodje. Odrastao sam u SFRJ na roku i popu i gajim dobre navike, ne menjam ih. Izuzetno sam u jednom periodu podlegao klasici (cuj podlegao - to mi je i sad muzika najprimerenija nocnoj voznji) ali posto sam posle nekog vremena primetio da se moje stranke osecaju usiljeno slusajuci je, prestao sam i sebi da je pustam. Iz vise razloga imam pozitivnu emociju prema Index radiju pa je on skoro uvek moj izbor kada su radio stanice u pitanju.
E sad, nije to tako samo zbog mog ukusa i tvrdoglavosti vec u tome ima i prakticnosti - pijana i drogirana goveda koja bi da im pustim narodnjake dobovala po instrument tabli, dernjala se po kolima i dobacivala prolaznicima ...to sve ne mogu da rade uz muziku koja ide u mojim kolima ...vise puta se desavalo da pokusaju sami da menjaju stanice i pojacavaju zvuk a ja sam ih pljeskao po saci i zabranjivao da diraju komande ...cak i kad ih je cetvorica ubivenih balvana ..
i od posle tog pljeskanja po saci nisam imao vise problema, ponasali su se pristojno iako je svaki od njih realno mogao da me pojede za dorucak.

Sve sam ovo pisao kako bih kod vas probudio razum, kako biste shvatili da ima i taksista koji su ok a da ima i musterija koje nisu ok. Ako bih trebao dalje da vas uveravam kako medju musterijama ima jos vece stoke nego medju taksistima ja bih posegao za argumentom po kome su taksisti raznim potvrdama i uverenjima filtrirani deo drustva, a musterije su "djuture primerci" koji u vecini slucajeva i ne znaju sve filtere kroz koje jedan legalni taksista mora da prodje. Na kraju krajeva, nas ubijaju musterije a obrnuti slucaj je statisticka greska.

...kada govorite o turbinama i kradljivim taksistima ja sam na vasoj strani i uveravam vas da takve mrzim vise nego sto ih vi mrzite. Ali zbog istine zelim da kazem i sledece - iako ja nikad nisam imao turbinu i iako nikad nisam materijalno ostetio svoju stranku, obrnuto nije bio slucaj ...pokusavali su (poneki i uspevali) da me ostete, najcesce bezuci ili lazuci ...ali bilo je i pokusaja ubistva iz koga sam srecom izasao ziv, istina ne i nepovredjen ali ipak ziv ...epilog je bio unisteno moje vozilo i jos dva parkirana ...jedva se izvukao iz kandzi osiguravajucih zavoda i ponovo bio na pocetku - novi zajam za auto, rate i muka ...ali ziv i srecan zbog toga :D ...uf, nemojte uopstavati - zamislite da ja kazem da ste svi vi ubice (jer upadate u grupu mojih mogucih musterija od kojih je jedna evo bila i ovakva).

...ni broja ne znam slucajevima u kojima ja kao fol vozim bezbednjaka koji je na zadatku i zbog cega ja treba da prolazim kroz crveno :D ...proslog vikenda sam od Usca do Kontakta bas vozio jednu takvu grupu iz uprave policije grada :D ...i bili su besni sto sam ih u inat vozio i sporije od dozvoljene brzine :D ...u Slobino vreme mi crvena beretka prislonio utoku na slepoocnicu da na Terazijama prodjem kroz crveno ...a kad to nisam uradio, na destinaciji insistirao da sam mu ja brat i da moram s njim da pijem, da biram koju cu "kurvu" sa zadnjeg sedista i tsl. ...a i tu je bilo po mome, nastavio sam da radim a on da senluci po gradu ali bez mene.

Ukupno, taksisti su dobri ljudi. Puno je situacija u kojima su taksisti za svoje sugradjane ucinili vise nego nadlezne sluzbe ...evo ja sam 1997. porodio malog Marka ...za prevoz njegove mame hitna pomoc nije imala vozilo ...zahvalili su mi se davanjem mog imena svom sinu ...i emitovanjem beskonacno mnogo pozitivne energije ...naredne 2 godine su mi po mnogo cemu bile najsrecnije u zivotu, kao da su mi postavili neki oreol srece iznad glave. :)

E sad, da li surovi kapitalizam zna za ove kategorije? Da li bi jednu aplikaciju bolelo uvo za jednog Marka? Da li licencu za taxi treba da imam ja ili Peconi?
Da li ja treba da budem neciji rob ili treba da budem u svakom smislu ravnopravni gradjanin u drustvu u kome zivimo?


Hehehe - mi skupi taksisti ponekad ucinimo ponesto dobro za svoje sugradjane ...oni jeftini su ubacili u petu brzinu i jure novac ucestvujuci u nelojalnoj konkurenciji ...oni ispred sebe ne vide nista sem novca i bog ih ne bi nadario pribranoscu i sposobnoscu da na svet donesu i sacuvaju jedan novi zivot.
Ta glad za novcem, koju ispoljava i poneko od vas sa teme nikome sredu nije donela pa nece ni vama. Ako nista drugo, spotaknucete se negde ako ne budete videli nista drugo sem novca. ;)
 
Ne vredi. Ne može da se ograničava broj taksi vozila. Zamisli da imaš ogranicen broj pekara ili ogranicen broj frizera,... Koči se napredak servisa, jer su postojeće pozicije zauzete i vlasnici tih pozicina su uljuljkani u svojoj sigurnosti. I svoj posao rade preko q... Čast izuzecima.
Ne.. Potpuno je pogrešno ograničavanje. Koči napredak.
 
Ne vredi. Ne može da se ograničava broj taksi vozila. Zamisli da imaš ogranicen broj pekara ili ogranicen broj frizera,... Koči se napredak servisa, jer su postojeće pozicije zauzete i vlasnici tih pozicina su uljuljkani u svojoj sigurnosti. I svoj posao rade preko q... Čast izuzecima.
Ne.. Potpuno je pogrešno ograničavanje. Koči napredak.

a ni potpuna deregulacija i prepustanje free marketu da odluci o svemu nije nikakvo resenje!

tj. resenje ce u tom slucaju biti, kao sto si vec rekao: "nadji dodatni posao" a to po meni nije nikakvo, tj. bar nije inteligentno, resenje (to je resenje kakvo bih ocekivao da cujem od vecine politicara).


btw
u novom broju Sveta Kompjutera (07/2015) je izasao tekst o Uberu. Mozda G@W moze da proveri da li su ponovo sa nasim pisanjem ovde uradili copy&paste ;) :D
 
Poslednja izmena:
Ne vredi. Ne može da se ograničava broj taksi vozila. Zamisli da imaš ogranicen broj pekara ili ogranicen broj frizera,... Koči se napredak servisa, jer su postojeće pozicije zauzete i vlasnici tih pozicina su uljuljkani u svojoj sigurnosti. I svoj posao rade preko q... Čast izuzecima.
Ne.. Potpuno je pogrešno ograničavanje. Koči napredak.

Ne treba da se ograničava broj vozila nego starost. I da se vrši redovna kontrola nad njima. I da se uvede obavezno znanje engleskog npr. Ispravna selekcija, nikakvo ograničavanje. Da ne može svaki bivši robijaš da nabavi poluispravnog Stila, ugradi mu plin i počne da taksira. Kao što ne može svako da radi kao profesor, lekar, zidar, tako ne može svako ni da bude taksista. Ali avaj, daj im test engleskog (ili čak ponovo test za polaganje vožnje, garantujem da pola ne bi položilo), i eto ih u ogromnom broju ispred skupštine i u Nemanjinoj
 
Nazad
Vrh Dno