Šta je novo?

Uber app

U Nemačkoj zabranjen izgleda
http://rt.com/business/184500-uber-ban-germany-court/
The popular taxi app Uber has been temporarily banned by a regional court in Germany. The fast-growing company will be fined up to €250,000 every time it provides service without a license anywhere in the country.

The Frankfurt Regional Court said Uber can no longer offer smartphone services, which connect drivers and customers directly. The court found that Uber is in violation of Germany’s Passenger Transport Act.
 
Prirodan rasplet. Cekamo samo da alfaunits napise nesto korisno. :p
 
Upravo se vraćam iz Johanesburga, gde ovaj sistem odlično funkcioniše. Može se naručiti taxi, birati vozilo, vidiš sliku vozača i vozila koji treba da dođu, vozio sam se samo luksuznim vozilima, može se platiti preko telefona unapred za vožnju.
 
^Iz prve ruke!
 
Jel radi Uber u Srbiji ?
 
Radi, evo baš sam izabrao neku žensku da me vozi :)
 
pics or gtfo :p
 
Kako da radi kad ovde nije moguće prebaciti novac sa jednog privatnog računa na drugi korišćenjem platnih kartica ili pp?
 
Pa nigde nije vozac privatno lice, vec ima firmu (ili DBA).
Ako moze svaka susa samo da se uvali u Uber system kao vozac, ocigledno je da postoji problem :D
 
A ne moze kesh da se koristi kao sredstvo placanja ?
 
Koristio sam Uber u Njujorku pre dvadesetak dana, od i do aerodroma. Oduševljen sam uslugom i cenom. Pošto sam novi korisnik, dobio sam 30$ za prvu vožnju, a devojka za drugu, tako da smo se vozili besplatno. :)
 
A ne moze kesh da se koristi kao sredstvo placanja ?

Za Uber? Poenta je da se koristi kreditna (meni nije hteo da ode dalje od start faze bez broja), da bi Uber mogao da uzme procenat uvek (i naplati kako treba).
 
Upravo se vraćam iz Johanesburga, gde ovaj sistem odlično funkcioniše. Može se naručiti taxi, birati vozilo, vidiš sliku vozača i vozila koji treba da dođu, vozio sam se samo luksuznim vozilima, može se platiti preko telefona unapred za vožnju.

Koristio sam Uber u Njujorku pre dvadesetak dana, od i do aerodroma. Oduševljen sam uslugom i cenom. Pošto sam novi korisnik, dobio sam 30$ za prvu vožnju, a devojka za drugu, tako da smo se vozili besplatno. :)

c c c ...

i sta cemo sad? drzati se ko pijan plota zakona koji ocigledno zivi u proslosti i ne poznaju nove tehnologije?

i sta cemo sa "porezima"? Uber, pored taksi, isisava porez iz drzava. Nemci su deb!l! ako misle da je resenje da zabrane korisnu uslugu umesto da prihvate i usklade zakone sa novonastalom situacijom.


slicna stvar je i sa solarnim panelima: u Ohaju/Amerika su uveli dodatnu taksu ukoliko posedujete solarne panele! - isti *****i kao i nemci koji hoce da zabrane uber.

link: http://www.washingtonpost.com/blogs...oming-era-of-unlimited-and-free-clean-energy/
dodatni porez/taksa/namet (kako vam drago): http://newsok.com/oklahoma-house-passes-solar-surcharge-bill/article/3955378
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Umesto da vrse pritisak na drzavu da im smanji taj harac od 200.000 eur, oni napadaju Uber taksiste. Moroncine.
 
U ozbiljnim državama ne ide tek tako spuštanje poreza, jer se od tog poreza finansiraju škole, bolnice, putevi, socijalna davanja, a francuska država i francusko građanstvo traju malo duže nego što postoji kvaziliberalna ekonomija.
 
U ozbiljnim državama ne ide tek tako spuštanje poreza, jer se od tog poreza finansiraju škole, bolnice, putevi, socijalna davanja, a francuska država i francusko građanstvo traju malo duže nego što postoji kvaziliberalna ekonomija.

i tako je mrmot zavio cokoladu u...

to sto ti kaze je: __kako bi trebalo da bude__
ali i _u_ drzavama gde "građanstvo traje malo duže" imamo sledecu situaciju:

https://www.youtube.com/watch?v=nV7KojDB87o

https://www.youtube.com/watch?v=6y1KqXwi7u4p

i gomilu slicnih primera! dakle ne ovde, vec tamo gde "demokratija" i "uredjena drzava" postoje vekovima.


ja se slazem da porez treba da sluzi za: "finansiraju škole, bolnice, putevi, socijalna davanja"...

...ali ocigledno nije tako.
uzmimo primer PUTEVA.
u srbiji se placa akciza za gorivo u iznosu od cak 1/3 cene goriva a na sta se trosi taj novac?
2007. Mirko Cvetkovic je rekao da ce taj novac sluziti za obnovu i izgradnju puteva a sledece sto znamo je da se daju koncesije na izgradnju puteva!

drugi problem je da smo mi gradjani spremni da platimo onoliko koliko drzava kaze da treba da platimo.
istovremeno drzava se vec sprema da mi u nekom trenutku necemo hteti da platimo nesto sto ce drzava traziti od nas pa zato donosi npr. zakon o akcizama koji efikasno obezbedjuje naplatu jer drzava zna da kad jednom ljudi pocnu da se pitaju za koji qrac mi placamo poreze (ili TV pretplatu pa su joj sada dali status poreza!); pogotovo kada nam privatizuju ustanove koje pruzaju osnovne zivnotne potrebe (a to je sve ono sto si gore naveo "škole, bolnice, putevi, socijalna davanja") gde ce pritom doneti zakon da ne smes npr. da imas svoju septicku jamu u dvoristu a nakon toga ce privatizovati "vodovod i kanalizaciju" koji ce traziti od tebe da placas onoliko koliko _oni_ misle da mozes! o cemu onda dalje da pricamo?

da li drzava radi u interesu svojih gradjana ili u interesu kapitalista (nekolicine) koja moze zbog: 1) postojeceg kapitala da radi sta hoce (privatizuje cak i kanalizaciju; ne znam sto sam se uhvatio nje ali...) 2) ili cak i ako neko nema kapital ali poznaje prave ljude u pravo vreme moze da zavrsi kombinaciju preko banke/fonda... (onoga ko ima kapital) i svojih drugarskih veza, onih koji pisu zakone u nase ime za njihove potrebe jer smo im mi dali "legitimitet" tako sto smo izasli jednom u cetiri godine na izbore.

>> da rezimiram: jedno je kako bi mi voleli da bude a drugo je kako jeste.

cinjenica jeste da ti, ni ja, ni niko od 99.9% gradjana ne znamo gde odlaze novaci od poreza i sl. davanja
(kao sto smo placali taksu za odvodnjavanje a onda se desi ona katastrofa, ili kao sto placas PIO ceo zivot i onda ti smanje penzije)


ono sto jeste realnost je da postoji Uber i da ljudi hoce da ga koriste...

...tacno ono sto je rekao Buckminster Fuller: "MORE WITH LESS"
cim pre svi prihvatimo to kao nasu neizbeznu buducnost i a sadasnjost, tim pre cemo naci zajednicki jezik za zajednicki zivot.

(prva dva klipa ne morate da gledate, govore o tome kako su irci privatizovali vodovod a sad traze od gradjana koji placaju porez da plate dodatnih 200$ za sanaciju vodovoda, i drugi o korumpiranim politicarima. Ali ovaj klip o Buckminster Fuller: "more with less" pogledajte obavezno ako vec niste!)

 
Poslednja izmena:
Ja bih opet pitao kako je moguce da na ovom forumu postujemo pravila i zakone o zastiti autorskog prava a ne postujemo zakone republike Srbije koji se ticu javnog prevoza robe i putnika?

Zasto je na ovom forumu dozvoljeno krsenje zakona propagiranjem aplikacije koja je u suprotnosti sa Srpskim zakonima a zabranjeno je propagiranje koriscenja neplacenih aplikacija?

Kome je u interesu da 5 programera nezakonitim ponasanjem ucestvuju na trzistu koje je regulisano i koje podrazumeva od vlasti dobijenu licencu za ucesce na trzistu, te nacine za oporezivanje ucesnika?

Dozvolili biste i nasilno upadanje u skupstinu iako je u njoj ogranicen broj mandata i regulisan nacin za njihovo dobijanje?

Dozvolili biste da vam dete operise svaka susa koja iskaze zelju za tim?

Saglasni ste da na vase racunare bude instaliran malware koji ce u konacnici ovladati vasim racunarima i vasim podacima?



Jeste li svi vi koji to radite kriminalci?
Na ovo zadnje pitanje mi u stvari ne treba odgovor jer ga znam. Da kriminalci ste!
 
Ako je zakon los, kao gradjanin imas moralnu obavezu da krsis taj zakon.
 
Dozvola za taksi u Parizu košta 100 hiljada evra. Naravno, tu je i tušta i tma kontrola, ispita, provera, legalnog poslovanja. Ti ljudi imaju potpuno pravo da se bune. Ne može država da štiti nefer konkurenciju, a ako bi poslušala savete neoliberalnih genija kojima je rešenje za sve na ovom svetu da se smanje i/ili eliminišu porezi (?) guess what - no revenue. Tako se nabudži 16 triliona (SŠA), 2 triliona (Germanija) i tako dalje. Samo, ne prihoda - nego duga. Bugger.

Još jednom da ponovim, najbogatija i najegalitarnija društva (obratiti pažnju - društva, ne nužno i države, jer bogatstvo države može da dolazi sa nekih potpuno sumanutih strana, poput prirodnih resursa ili vojne nadmoći i kontrole nad svetskom trgovinom) su uglavnom u samom vrhu po visini poreza koji se plaćaju. I oni dobro znaju zašto to plaćaju. Niko nama nije kriv što smo uništili državu, pa se ložimo na paljevine svake šuše koja je pročitala dve knjige nekog elementarnog kursa ekonomije sa koka kolom kao uzorom u reprezentativnim praktičnim primerima...
 
1. Niko ne brani taksistima da postanu deo Uber mreze i servisa.
2. Mnogo puta do sada je dokazano da stara tehnologija i navike treba da se menjaju.
3. Razvoj Interneta, komunikacija i servisa samo pokazuju da su neki zakoni jednostavno losi. Primer je ova nasa Srbija. Nastanak bitcoina ponistava granice, poreze, drzave, ...

Vozim se u taksiju i pitam taksistu o Uberu.. naravno on nikad nije cuo za to. Objasnim mu kako to radi, ali i dalje ne kapira. Verovatno covek gleda smo kesh i nista vise. Uglavnom kaze da u Bgd ima previse taksista i ako bi se nekom silom smanjio broj na 4000-4500 onda bi imalo mesta da se smanji cena taksi usluga!? Potpuno sumanuo razmisljanje.

A kako je napolju? Prosle godine sam neko kratko vreme bio u Pragu, taksi sam rezervisao preko interneta (mailom), na aerodromu nas je sacekao taksi (neki Audi ludilo), tableti, internet, voda za pice, muzika po izboru, mirise, vozac je kulturan i uredan... Cena je skoro kao u Beogradu... oko 20e. Tamo je standard malo veci, cena usluga je malo niza ali je kvalitet usluge 100x bolji.

U Londonu me vozi taksi (Tamilac koji je pobegao od rata) 45min po gradu da mi pokaze grad i onda se zaputio ka Heatrow-u.. cena 30 funti.
Opet u Londonu, zeleznicka linija je u prekidu u 23h zbog radova.. pozvali Uber i stigli gde treba.

Taksisti, zao mi je, ali vas sistem rada je zastareo i nije dovoljno funkcionalan. Da su vasa udruzenja imala dovoljno mozga, razvili bi sisteme koji su slicni Uberu. Imali bi ste vise posla i ziveli bi bolje i bili bi sigurniji jer u startu se zna ko je pozvao, gde ide i koliko ce da plati. I sami znate da su taksi udruzenja veoma bliska mafijaskim organizacijama, vlasnici taksi udruzejna su uglavnom kriminalci. Licenca za taksiranje je potpuna glupost. Pre nego sto izadjete na ulice i bunite se protiv Ubera, pogledajte sta taj servis nudi, pa razmislite gde vas u celoj prici drzava koci sa svojim nebuloznim zakonima i da li vam se isplati clanstvo u nekom udruzenju. Oni koji imaju nasviran taksimetar mogu slobodo da preskoce Uber.
 
1. Niko ne brani taksistima da postanu deo Uber mreze i servisa.
1. Sramotno je da staffer, predstavnik jednog javnog medija napise nesto ovakvo!

Cuj njega, "niko ne brani taksistima da postanu deo uber mreze" ...koje bre uber mreze? I sto bi taksisti menjali status privatnog preduzetnika za status zaposlenog kod neke "petorice programera".

Jadna li vam majka kad ste tako pametni i posteni.

Slinavci jedni prvo naucite sline da obriste pa tek onda pricajte o nekakvim revolucijama. Pa sta vi mislite da su taksisti isto sto su bili oni jadni trafikanti koji nisu umeli da se ujedine protiv Caneta Subotica, da ce kao vlasnici piljara pustiti da ih uniste razni Miskovici...? Programeri ce da uzmu posao Beogradskim odnosno Srpskim taksistima?! :D:D ...aha, malo morgen! Mnogo bre igrate igrice i mnogo ste brate naivni.

Gasite bre ovu temu, isuvise je ozbiljan problem da biste se igrali i provocirali neizvesnost kakvu donosi svaka revolucija. Shvatate li da cu ja odnosno skoro svaki taksista radije poginuti nego dozvoliti nekom programeru da mi uzme leba? Hocete krv? Onda nastavite da kenjate.

...i nemojte sutra, posle svega, da perete ruke ...da niste znali ili da niste mislili bas tako...

Zbog ove vase propagande u buducnosti se moze desiti da lete glave pa se uzmite upamet dok je jos vreme i BRISITE OVU TEMU!
2. Mnogo puta do sada je dokazano da stara tehnologija i navike treba da se menjaju.
2. Kada budemo hteli da menjamo tehnologiju to cemo i uciniti. MI, a ne neki programeri sa djozlucima! Programer ima da radi sta mu se kaze, da kreira aplikaciju i ako to dobro uradi bice dobro i placen. JEDNOKRATNO!
3. Razvoj Interneta, komunikacija i servisa samo pokazuju da su neki zakoni jednostavno losi. Primer je ova nasa Srbija. Nastanak bitcoina ponistava granice, poreze, drzave, ...
3. Zakoni koji dozvoljavaju mikro privatne privredne subjekte su dobri a losi su oni koji VI SLINAVCI propagirate, oni koji cine da se sav kapital koncentrise u rukama par mocnika. Programeri - ljudi sa cipom umesto mozga, hoce opet da nas vrate u robovlasnicki sistem. I objasnjavaju nam kako je to dobro?! Daj bre kodirajte za platu i ne mesajte se u ozbiljne stvari, niste vi za to.
Vozim se u taksiju i pitam taksistu o Uberu.. naravno on nikad nije cuo za to. Objasnim mu kako to radi, ali i dalje ne kapira. Verovatno covek gleda smo kesh i nista vise. Uglavnom kaze da u Bgd ima previse taksista i ako bi se nekom silom smanjio broj na 4000-4500 onda bi imalo mesta da se smanji cena taksi usluga!? Potpuno sumanuo razmisljanje.
Evo programer proglasi sumanutim stav po kome proracunat i regulisan broj taksista od 4.000-4.500 taksista garantuje nizu cenu. Sumanut je tvoj nacin razmisljanja ili bolje reci "nerazmisljanja" ...gledaj, ako imas struku koja na osnovu razlicitih pokazatelja ume da izracuna broj voznji za kojim gradjani recimo Beograda imaju potrebu tokom jednog meseca i ako je taj broj svakog npr. juna vrlo slican te ako se moze izracunati prosecna duzina jedne takve voznje onda znamo i priblizan iznos koji se naplati u Beogradskom taksiju za mesec jun ...ako taj iznos delimo na 10.000 taksista on ce svakako biti manji nego ako taj iznos podelimo na 4.000 taksista ...kada taksista naplati 2,5x vise onda ima prostora da obara cenu usluge ...a do tada nije imao prostora, jer je prosecan taksista za 14-satno radno vreme zaradjivao samo za prostu reprodukciju ...bez mora, bez odlaska u London, bez dovoljno novca da se i sam vozi taksijem. Jel vidis sad kako taksista nema sumanuto razmisljanje a ti imas?
Zato nemoj mnogo da pametujes, ostavi taksi taksistima a ti programiraj igrice. ;)
A kako je napolju? Prosle godine sam neko kratko vreme bio u Pragu, taksi sam rezervisao preko interneta (mailom), na aerodromu nas je sacekao taksi (neki Audi ludilo), tableti, internet, voda za pice, muzika po izboru, mirise, vozac je kulturan i uredan... Cena je skoro kao u Beogradu... oko 20e. Tamo je standard malo veci, cena usluga je malo niza ali je kvalitet usluge 100x bolji.

U Londonu me vozi taksi (Tamilac koji je pobegao od rata) 45min po gradu da mi pokaze grad i onda se zaputio ka Heatrow-u.. cena 30 funti.
Opet u Londonu, zeleznicka linija je u prekidu u 23h zbog radova.. pozvali Uber i stigli gde treba.
Pricas kako je negde drugde bolje, kako su tamo negde taksi usluge jeftinije a bolje nego u Beogradu - jesi li toliko uskih shvatanja da ne primecujes da su i druge stvari nazalost bolje u nekim srecnijim drustvima nego u nasem? U Ceskoj niko nije bio ****** da unisti i u bescenje proda celu privredu, ni u Britaniji takodje. Taksi u Srbiji je sjajan u odnosu na ostatak privrede - glavinja i posrce ali barem funkcionise i to bez ikakvih dugova prema "stranim investitorima". Izleci ti privredu pa ces videti kako ce se kao posledica tog izlecenja, Beogradski i Srpski taksi razviti i iznad onoga u Ceskoj i Britaniji.
Taksisti, zao mi je, ali vas sistem rada je zastareo i nije dovoljno funkcionalan. Da su vasa udruzenja imala dovoljno mozga, razvili bi sisteme koji su slicni Uberu. Imali bi ste vise posla i ziveli bi bolje i bili bi sigurniji jer u startu se zna ko je pozvao, gde ide i koliko ce da plati. I sami znate da su taksi udruzenja veoma bliska mafijaskim organizacijama, vlasnici taksi udruzejna su uglavnom kriminalci. Licenca za taksiranje je potpuna glupost. Pre nego sto izadjete na ulice i bunite se protiv Ubera, pogledajte sta taj servis nudi, pa razmislite gde vas u celoj prici drzava koci sa svojim nebuloznim zakonima i da li vam se isplati clanstvo u nekom udruzenju. Oni koji imaju nasviran taksimetar mogu slobodo da preskoce Uber.
Drznice jedan kako te samo nije sramota! O kakvoj mafijaskoj organizaciji pricas i kako te nije sramota da kazes da je jedan a kamoli da su svi vlasnici taksi radio centara kriminalci? Ti si bre kriminalac a kriminalac je i vlasnik ovog medija dokle god propagirate i dozvoljavate da se afirmativno govori o aplikaciji i nacinu rada koji je u SRBIJI NEZAKONIT!

Ako aludiras na pokojnog vlasnika Pink taksija svejedno strasno gresis. On jeste ubio i ja ga necu pravdati naravno jer ubistvo je ubistvo i niko nema prava da ga pocini. Ali covece, on nije ubio zato sto je kriminalac, on je ubio zelenasa koji mu je seo na kicmu dizuci kamate na kasnjenje, a ubio ga je tek onda kad mu je spomenuo dete.
I evo ja odgovorno tvrdim da si ti najmanje 2x veci kriminalac od bilo kog vlasnika taksi radio centra u Beogradu i to samo zbog svega ovoga sto si pisao na ovoj temi jer oni takav kriminal nisu nikada pocinili! Oni rade u skladu sa Srpskim zakonima a ti te iste zakone ne postujes i rusis ih. Sram te bilo!

...i, ako ces posteno, imao sam puno pravo da ti na uvrede uzvratim uvredama. Ti si poceo da govoris pezorativno o taksistima i ti si spominjao "sumanuto" i "...dovoljno mozga" a ja sam ti samo vratio kako si zasluzio
...a ako ces neposteno onda ces me svejedno obrisati i ucutkati. No, nece me to iznenaditi, ne bi vam bilo ni prvi ni poslednji put. ;)
 
Neću da brišem tako smešan i zabavan odgovor.
Pre svega, zašto je start u Beogradu skoro duplo skuplji nego u Novom Sadu ili u nekom gradu u provinciji. Kakva je veza između starta i pređenih kilometara? Zašto je cena po km veća u Beogradu nego u drugim gradovima?
Da li shvataš da su taksi udruženja u Beogradu napravila kartel jer su dogovorili cenu i ne postoji tržišna utakmica koja bi gurala kvalitet usluge i smanjla cenu.

Uber je iskoristio mobilni telefon, aplikaciju i plaćanje preko kartica i tehnološki su unapredili stari i ne efikasan sistem sa radio stanicom, operaterom i nasviranim taksimetrom.

Cena usluge se menja od opterećenja koje opet zavisi od broja Uber taksija.

Eto, došao je programer koji je napravio sistem i dokazao da je tvoj način rada zastareo, da moze bolje i jeftinije za korisnike i povećao je broj vožnji. I ti se buniš. Idi pogledaj kako Uber funkcioniše pa onda se javi.

Uber uzima od 10-20% provizije od svake vožnje. Koliko ti uzimaju taksi udruženja?
 
Primer iz 2008-2009 godine iz mog grada kada je taxi u pitanju. U relativno kratkom vremenskom periodu se u gradu pojavilo jako puno taxi udruzenja, krenula je prica da vlasnik firme kupi lupam sad 20-30 novih vozila a vozacima daje platu i/ili rade na procenat. Zavisi od dogovora.
Sta se desilo?
Pala je cena taksi usluga i odjednom je skoro svaki gradjanin Panceva mogao da koristi taksi usluge. Konkretno u mom slucaju to znaci da sam svakodnevno koristio usluge taksija bar jednom dnevno a uopste nisam imao neku ludilo platu.
Ja sam svako jutro isao na posao taksijem zato sto me je mrzelo da ustajem sat vremena ranije i da idem peske. Ne secam se tacno kolika mi je plata bila u tom periodu ali neka bude 30-40k rsd. Taksi do posla u periodu od nekih godinu-godinu ipo dana koliko sam ga koristio dok nisam kupio auto je bio oko 120-170 rsd.
Svi koje znam su koristili uluge taksija ukljucujuci i drugare koji su imali auto. Jednostavno kada krenemo uvece u izlazak uvek je problem ko ce da vozi jer taj ne sme da pije. Ovako svi idemo i vracamo se taksijem i nema problema :) Moji roditelji koji maltne nikad nisu koristili taksi usluge vec su svuda isli javnim prevozom za odlaske u posetu rodbini i prijateljima koriste usluge taksija. Jednostavno je cena bila pristupacna svima i svi su koristili usluge taksija.
Konkurencija, plin, metan ili ko zna sta je dovelo do toga?! Nije ni bitno :)
Uber?
Sto da ne ako je cena za mene niza a usluga odgovarajuca.
 
Poslednja izmena:
Neću da brišem tako smešan i zabavan odgovor.
Pre svega, zašto je start u Beogradu skoro duplo skuplji nego u Novom Sadu ili u nekom gradu u provinciji. Kakva je veza između starta i pređenih kilometara? Zašto je cena po km veća u Beogradu nego u drugim gradovima?

Pa benzin je jeftiniji u NS, jeftinija je i registracija po ccm, manje su takse za uvoz automobila, jeftinije su putarine, ma pesma...

A sad ozbiljno, marxista, ne možeš tako da se obraćaš bilo kome, bez obzira što se ne slažeš sa stavovima. Jednostavno ne može, sledeće vređanje tipa "slinavci" i slično će ti doneti samo kaznene bodove i brisanje posta. Ako želiš da ovde kažeš šta misliš, poštuj sagovornike.
 

Drugim recima, posto ste vi taksisti gomila likova koja bi da uzima ogromne pare, blokira grad kad im se digne i pruza jednako bednu uslugu u zadjih 20 godina, uz minimalnu iskazanu dozu fleksibilnosti mi svi drugi treba da trpimo zbog toga? Jer eto ti smatras da sistem ne treba da se menja jer tebi odgovara, ali meni recimo ne odgovara da platim voznju 1000 dinara za 150 predjenih metara.

Zao mi je, ali treba da propadnete svi od reda jer niko ne moze da mi objasni zasto je taksi u Nisu i NS-u drasticno jeftiniji i normalniji nego u Beogradu, na primer? Jer tako treba? Pa ako treba, onda eto vam konkurencija pa izvolite poslovati po zakonima trzista.
 
Nazad
Vrh Dno