Šta je novo?

Uber app

Boze moj, bolje valjda da kao u sfrj/zemljama posle dipl. ing. bude "direktor preduzeca" surnaja i snaja "project manager" a vec pomenuti molekularni biolog da vrti pljeske? To je valjda ta "radnicka pravda" jeli?



nije molekularni biolog vrtio pljeske u socijalizmu, nego se to dešava i očekuje upravo sad od ljudi: da izmišljaju sebi nova zanimanja i načine da zarade i prežive, te da neguju twitter profile i veze sa snajom iz SNS-a i slične gluposti.

nema dvojbe da si ti jedan od ovih "novokomponovanih" što mnogo voli da priča u prvoj lici množine o "srbima"; jedan od onih koje je prethodni politički i društveni sistem, koji je najširem mogućem krugu ljudi na ovim prostorima obezbedio 50 godina mira, prosperiteta i slobode, dobro potkačio.

i sad došlo tvoje vreme da drviš ovde slamu i pričaš o naplatama? samo napred!

ali imaj u vidu da si u manjini i da će doći trenutak kada će sve te nepravde i "propale narodne revolucije" narod naplatiti ovako ili onako. a ako nas je istorija ičemu naučila jeste da nakon svake propale revolucije ide sledeća koja može da bude samo brutalnija i krvavija.

i evo tebi jedan ;)
 
Poslednja izmena od urednika:
Ako vec nema ubera bilo bi lepo da taxi udruzenja naprave svoje aplikacije nalik na uber i da svi taksisti predju na to...
 
Za početak bi bilo dobro da u Srbiji svi počnu da plaćaju porez, proporcionalno prihodima, na sve što zarade. Ukoliko ne znaju šta i kako neka iskopiraju od Norveške.
Naravno da se ne gade poslova koji su ispod njihovog nivoa.
Kada bi svi više radili i plaćali ono što treba i da to što plate se ne zagubi u raznoraznim crnim rupama (džepovima političara i bizmismena) za 10 godina bi Srbija postala ekonomska sila.
Problem je samo u tome što većina nije spremna bilo šta da menja, a pogotovo ne sebe i svoje stavove.
 
nije molekularni biolog vrtio pljeske u socijalizmu, nego se to dešava i očekuje upravo sad od ljudi: da izmišljaju sebi nova zanimanja i načine da zarade i prežive, te da neguju twitter profile i veze sa snajom iz SNS-a i slične gluposti.

nema dvojbe da si ti jedan od ovih "novokomponovanih" što mnogo voli da priča u prvoj lici množine o "srbima"; jedan od onih koje je prethodni politički i društveni sistem, koji je najširem mogućem krugu ljudi na ovim prostorima obezbedio 50 godina mira, prosperiteta i slobode, dobro potkačio.

i sad došlo tvoje vreme da drviš ovde slamu i pričaš o naplatama? samo napred!

ali imaj u vidu da si u manjini i da će doći trenutak kada će sve te nepravde i "propale narodne revolucije" narod naplatiti ovako ili onako. a ako nas je istorija ičemu naučila jeste da nakon svake propale revolucije ide sledeća koja može da bude samo brutalnija i krvavija.

i evo tebi jedan ;)

Ijaoj... hoces da kazes da u tom "nasem" socijalzmu nije bilo partijskog i kumovskog zaposljavanja npr.??? Apsolutno jedina razlika u odnosu na danas je sto si imao samo jednu partiju kojoj si trebao da se "slihtas" ;)

Kako mozes da verujes u te Sfrj mitove nije mi jasno (sem naravno ako ti neko iz uze familije nije bio general/udbas/visoki pub/clan partije)? To je bio tipican posleratni balon od sapunice i klasicna jednoumna diktatura.... To sto si mogao da sviras gitaru i nosis dugu kosu za razliku od kine i ostalog "istocnog bloka" i nije bas neko olicenje "slobode"... Islo se npr. na robiju (bez sudjenja) zbog najbanalnijih gluposti ("loseg" vica npr.), zivelo se "na pocek" i "preko sindikata", sve je bilo "drzavno" (nekom naravno vise a vecini naravno manje), mozak je bio ispiran da je "sve svacije", po medijima si mogao da vidis tita/partiju i sport, itd...
A tek zabluda o prosperitetu, miru i slobodi??? Jedva da je jedna generacija zivela dobro a i oni jadni su posle "morali" (pod znake navoda jer ocigledno nisu imali kohones da to sprece) da gledaju kako im se deca medjusobno ubijaju... milina prava.

A MI :) Srbi btw treba da se dogovorimo sa samim sobom, da li smo levicari i "titoisti" (iako nas je taj sistem, uz njegove naslednike, kostao vise od svih ostalih pa ce proci jos xx godina dok se ne oporavimo) ili smo ipak "novokomponovani" ultra desnicari i "udbaski" nacionalisti ;)?
Ja bih rekao da smo u zadnje vreme svojevrstan mix (bas kao i veliki nam vodja AV koji se od koljaca kasikama preobratio u "evropejca" - primer iz udzbenika za "kakav narod takva vlast" izreku).
Mi smo u principu "sve po potrebi" i cija propaganda je urodila plodom ;) Lozili smo se na Tita pa na Vucka i Voju, "pomalo" na Slobu, usput na Zorana i Risabo pa sad i njihov podmladak dosao na red... Ko bolje zamaze oci/ispere mozak/okrivi "nekog drugog" taj ubedljivo prolazi...

Mnoooooogo toga mi trebamo da promenimo pre nego sto nam neki Uber zasmeta ali avaj...

I za nekoga ko lepo zaradjuje (po sopstvenom priznanju) bitcoinom/forexom "malcice" si licemeran ali i to je klasika :)
 
Mnoooooogo toga mi trebamo da promenimo pre nego sto nam neki Uber zasmeta ali avaj...

Ja glasam za vise Vulkanaca a manje Indijanaca :)

Drugari pogledajte ovo:

"In Sofia, legitimate cabs carry the same base fare as Uber (0.70 leva), but charge 0.79 leva/km during the day and 0.9 leva at night, compared to Uber’s 0.40 leva/km fee. The UberX service connects any driver with an acceptable car (as opposed to Uber’s taxi services, where the company hires the driver) to prospective customers."

Ako zanemarimo da start u Sofiji kosta 43din (obican i uber taksi) i 49 din km (obican taksi) - Mali da plagira ovo - Uber-ov predjeni km kosta 25din!!!

Za 170 dindzi se vozis 5km Oh My God!!! Pa jos sa drugarom podelis troskove izadje te 85 din voznja do grada!!!

P.S. Zna li neko zasto je Nikola Tesla otisao sa ovih prostora :d
 
A tek zabluda o prosperitetu, miru i slobodi???


vidi druže ovako. sa nekim ko zlonamerno zamenjuje teze, iznosi gomilu opštih mesta, pravi salate od reči, ne pokazuje minimum razumevanja za napisano i ne preza se da u diskusiju uvede kao argument ad hominem opaske ja nemam šta da razgovaram.

jednostavno, sa ljudima koji su ovde "po zadatku" nema diskusije.

da se ja pitam, kao što ne bih voleo da se pitam, ja bih takve slučajeve onako staljinistički rešavao avionskom kartom u jednome pravcu za sibir. da se kopa njiva, seku drva i pronalazi smisao svoga postojanja, a pri tom bude i društveno koristan.

...

prouči malo istoriju ovih prostora, pa ćeš shvatiti da u poslednjih 1000 godina nije bilo 50 godina mira u kontinuitetu, osim u slučajevima okupacije stranjske. a ako nisi dovoljno mator da se sećaš kako je pre bilo, ili su ti mama i tata u ono vreme bili na pogrešnoj strani, i prepričavali ti neke druge priče...mnogo mi je žao.

ovi ostali su išli na zimovanja i letovanja svake godine, po farmerice i kafu u trst, i uživali slobode o kojima ti samo možeš da sanjaš...
 
Poslednja izmena:
Ijaoj... hoces da kazes da u tom "nasem" socijalzmu nije bilo partijskog i kumovskog zaposljavanja npr.??? Apsolutno jedina razlika u odnosu na danas je sto si imao samo jednu partiju kojoj si trebao da se "slihtas" ;)

Kako mozes da verujes u te Sfrj mitove nije mi jasno (sem naravno ako ti neko iz uze familije nije bio general/udbas/visoki pub/clan partije)? To je bio tipican posleratni balon od sapunice i klasicna jednoumna diktatura.... To sto si mogao da sviras gitaru i nosis dugu kosu za razliku od kine i ostalog "istocnog bloka" i nije bas neko olicenje "slobode"... Islo se npr. na robiju (bez sudjenja) zbog najbanalnijih gluposti ("loseg" vica npr.), zivelo se "na pocek" i "preko sindikata", sve je bilo "drzavno" (nekom naravno vise a vecini naravno manje), mozak je bio ispiran da je "sve svacije", po medijima si mogao da vidis tita/partiju i sport, itd...
A tek zabluda o prosperitetu, miru i slobodi??? Jedva da je jedna generacija zivela dobro a i oni jadni su posle "morali" (pod znake navoda jer ocigledno nisu imali kohones da to sprece) da gledaju kako im se deca medjusobno ubijaju... milina prava.

A MI :) Srbi btw treba da se dogovorimo sa samim sobom, da li smo levicari i "titoisti" (iako nas je taj sistem, uz njegove naslednike, kostao vise od svih ostalih pa ce proci jos xx godina dok se ne oporavimo) ili smo ipak "novokomponovani" ultra desnicari i "udbaski" nacionalisti ;)?
Ja bih rekao da smo u zadnje vreme svojevrstan mix (bas kao i veliki nam vodja AV koji se od koljaca kasikama preobratio u "evropejca" - primer iz udzbenika za "kakav narod takva vlast" izreku).
Mi smo u principu "sve po potrebi" i cija propaganda je urodila plodom ;) Lozili smo se na Tita pa na Vucka i Voju, "pomalo" na Slobu, usput na Zorana i Risabo pa sad i njihov podmladak dosao na red... Ko bolje zamaze oci/ispere mozak/okrivi "nekog drugog" taj ubedljivo prolazi...

Mnoooooogo toga mi trebamo da promenimo pre nego sto nam neki Uber zasmeta ali avaj...

I za nekoga ko lepo zaradjuje (po sopstvenom priznanju) bitcoinom/forexom "malcice" si licemeran ali i to je klasika :)


Ja lično ne znam kako je bilo u vreme SFRJ, ali imam lični primer od majčinih roditelja koji su bili univerzitetski profesori, koji pri tome nisu imali partijsku knjižicu, a živeli su kako i dolikuje od te dve plate. Od te dve profesorske plate su imali stan koji su sami platili, odbili su onaj koji bi im sledovao od države pošto je bio manji od onoga što su sami priuštili i na manje "atraktivnoj" lokaciji, imali su vikendicu na HR primorju (čak su i vukli neki gliserčić tamo dole svake godine dok se moglo ići), imali su vikendicu na Dunavu i mali porodični voćnjak na Fruškoj gori, sve od profesorske plate, a pošto im je profesija omogućavala zimske i letnje raspuste, oni su ih provodili na otvorenom u tim vikendicama, što nije ni čudo pošto je deda bio biolog. Pored toga mojoj majci su omogućili da praktično kao tinejdžerka vidi i malo sveta, sa obe strane gvozdene kapije, a tu ne mislim na Trst.

Naravno za razliku od većine, nisu ništa štedeli, nikada nisu imali štek, već su sve trošili na takva zadovoljstva, uvek su živeli i razmišljali od danas do sutra, čak i kao sirotinja u poslednjim svojim danima. Isto tako nisu su imali bilo kakvu zaleđinu ni političku (nisu bili članovi partije), ni porodičnu. Deda je na studije u BG poslat sa litrom rakije, parčetom slanine i rečima da se ne vraća kući dok ne dobije diplomu, osim naravno ako ne želi da okopava njive, to je sve što je video i dobio od njih. Nešto što danas nije zamislivo. Sa druge strane baba potiče iz "kapitalističke" predratne novosadske porodica, ali ona od toga osim kratkog perioda u detinjstvu nije videla ništa, pošto su braća njenog oca bili istaknuti u honvedovcima i kada su shvatili da se rat gubi rasprodali su svu imovini, pobegli u Argentinu i odatle se nikada više nisu javili (a možda i nisu stigli tamo, ko će znati), a ono što je ostalo sve je nacionalizovano osim kućice od 80-tak kvadrata, a ni pradedu jedno vreme nije viđala, jer je određene periode posle rata proveo po zatvorima. Ona se sama sa 19 osamostalila, preselila u drugi grad, zaposlila kao profesor muzičkog sa srednjom muzičkom školom (tada je to još bilo moguće zbog manja kadrova), a zatim paralelno studirala na dva fakulteta, engleski jezik i klavir na muzičkoj akademiji. Zbog braka i dece, prvi je ostavila na zadnjoj godini, ali na drugom je napravila karijeru.

Elem, poenta ovih (dosadnih) biografija je da su pošteni, vredni i obrazovani ljudi itekako mogli lepo živeti i što je najbitnije sami sebi stvoriti karijere i uspešan život, a to danas, niti u poslednje već skoro tri decenije demokratije nije moguće na ovim prostorima.
 
Poslednja izmena:
Posto su kolege vise nego tolerantne iako su cak i oni bili vredjani na ovom topicu bez ikakvog povoda, ja necu biti.
Svaka sledeca uvreda/pretnja ce biti sankcionisana po pravilima.

Hvala.
Vec sam izrazavao postovanje prema tvom nacinu moderisanja ovog foruma. To nisam radio apriori zato sto si prema neni bio blag vec zato sto su tvoji postupci odisali pravicnoscu ...i kaznjavao si me i prastao si mi ali si uvek bio pravican i covecan. Zato ti necu zameriti i ako budes prisiljen da me banujes ali ja moram nastaviti po svome, razmisljao sam da li mogu da se korigujem ili ne i zakljucio da ne mogu.

...znas, ipak kada biram prioritete biram ih po sopstvenom nahodjenju tako da cu zadrzati pravo da sam odlucim sta je moralno ...i za mene i drustvo ispravno ...a izabrao sam da cu se potciniti Srpskim zakonima radje nego forumskim pravilima FORUMA KOJI ODBIJA DA POSTUJE SRPSKO ZAKONODAVSTVO.

...inace, uveravam te da sa mnom necete imati problem kreiranja duplih naloga ili bilo kakve druge nekorektne reakcije na banovanje pa budite slobodni da cinite kako vam savest nalaze. Ja sam dosledan i bice kako sam ti obecao ...isto kao sto cu ako bog da ispostovati i svoju zakletvu datu SFRJ.

Dugo cu pisati posto sam dugo i cutao :D ...znam da ima bar dve osobe koje ce biti strpljive da procitaju post i ako bude kilometarski sto mi jeste dovoljna inspiracija.

Malopredjasnja dogodovstina na taksiju: oko 1:30 imadnem voznju na telefonski poziv sa splavova na kraju Omladinskih Brigada ...dok cekam stranku, zagradio sam prednji deo parkiranog dzipa ciji vlasnik sticajem okolnosti ubrzo ima potrebu da se isparkira ...i trubi mi ...ja izadjem da se uverim da moze da se isparkira voznjom unazad pa ga odsecno pitam sto to i ne uradi a on dodatno gestikulirajuci rukama, kaze da eto voli da vozi unapred ...odgovorim mu da je to super ali neka se naoruza strpljenjem jer ce to moci da uradi tek kada mi stranka udje u kola ...i nista, cekao je ...****** ili mangup na baterije ko ce ga znati. Ispricah ovo koliko da oslikam jednu situaciju iz koje ce neko izvuci zakljucak da sam ja bio nasilni taksista a neko da nisam dozvolio da me sikanira nasilnik u dzipu. Sto ljudi sto cudi i na kraju svako misli onako kako on hoce ;)

...inace, secate se malog Marka koga sam porodio u svom taksiju? Secate se, super : ) ...e taj "mali" Marko za nekih sat vremena slavi punoletstvo! I ja se osecam dobro, mislim na njega i verujem da ce se i on mene danas setiti. :)

Patetican sam nego sta, potpuno je u pravu ivke76 ...isto kao sto je on priznao da sam ja u pravu kada tvrdim da je on osoba prosecnih ili ispodprosecnih intelektualnih sposobnosti i osoba koju odlikuje sumnjiv moral i nedostatak covecnosti.

@yooyo u jednom trenutku si me pitao da li bih, pod uslovom da je uber aplikacija legalna i da nije zlo kakvim je smatram, prihvatio njeno koriscenje obzirom da je njen nacin rada tehnoloski napredan... ...odgovoricu ti ovako: ako cemo da govorimo o tehnickotehnoloskom napretku uz postovanje zakona republike Srbije onda vec imamo domacu aplikaciju pintaxi koju mozemo da raspravljamo bez da ja moram da prihvatam da se nadjem u zamisljenoj situaciji kako bismo govorili bas o uberu ...ajde onda da budemo realni i da govorimo samo o prednostima i nedostacima koriscenja tehnologija na kojima se zasniva uber ali na primeru legalne aplikacije pintaxi te da eliminisemo uberov element koji je u suprotnosti sa zakonom i kao takav ne bi smeo da bude interesantam jednom IT forumu. Dakle insistiram na postovanju Srpskih zakona i odgovaram ti iz tog ugla prvenstveno komentarisuci pintaxi a ne uber aplikaciju:

Da, itekako me interesuje i itekako zelim da taj pristup bude sastavni deo funkcionisanja buduceg taksija ali nikako ne mislim da je ona ili bilo kakva aplikacija te vrste sposobna da u ovom trenutku u potpunosti istisne koriscenje radio stanice u taxiju! Evo zasto - mobilni internet u sprezi sa GPS logovanjem pozicije vec nije idealan i pravi nedopustivu gresku u proracunu cene voznje a takodje ne nudi blagovremeno tacno pozicioniranje vozila sto cini da se mogu desavati situacije u kojima bi bilo ostecenih taksista usled te greske. I ono osnovno, u ovom poslu radio stanica stvarno ima prednosti zbog kojih, i ako aplikacije poput pintaxija zazive, ona kao takva ne treba da bude iskljucena iz upotrebe. Evo na primeru one vanredne situacije sa radjanjem malog Marka ...tada, je upravo radio stanica i koriscenje vise radio frekvencija ucinilo da se sve zavrsi u najboljem redu... ...postoje nekakva pravila i hijerarhija kojih se pridrzavamo a koje omogucavaju vrlo brz dolazak do korisnih informacija i prosto postoji jedan vid interakcije gde ljudi sto govoreci sto slusajuci izvlace zakljucke kako da se u datoj situaciji ponasaju ...sto i rade
...tada su meni moje kolege davale savete na jednoj frekvenciji dok su se na ostalim frekvencijama druge kolege dogovarale kako da sto brze i sto bolje sprece saobracaj iz ulica koje su se ukrstale sa mojom putanjom. I sve je idealno odradjeno, vozio sam 140 i kroz centralne ulice a kroz Narodnog Fronta cak u suprotnom smeru ...o celoj akciji je i policija obavestena pa nikada nisam snosio nikakve konsekvence.
...e vidis, za takve stvari su uberolike aplikacije sterilne sto je samo jedan od razloga zbog kojih se na njih ne mozes 100% osloniti. Pazi, taksimetar se bazdari veoma precizno a ovaj nacin izracunavanja predjenog puta nije precizan i na njega zavod za merne instrunente i dragocene metale ne bi stavio svoj zig pa bi taximetar morao takodje da opstane. Dakle korisna je opcija proracuna ocekivane cene voznje ali samo kao informacija. Radio signal u najmanju ruku treba da ostane kao backup za nedorecene situacije ili situacije u kojima internet kao medij izda.
Posto ova oblast mora ostati regulisana i u interesu grada i u interesu privrednog dubjekta i u interesu krajnjeg korisnika onda se sve mora logovati i nikako se ne bi smelo desiti da do kontaktiranja taksija i stranke dodje bez zapisa o tom kontaktu ...pored logovanja mora postojati i "nadzorni organ" koji ce po potrebi trenutno pomagati u resavanju nastalih problema i eventualnom prebacivanju na B plan. Kako vreme bude prolazilo i kako se gps logovanje bude popravljalo a takodje i kvalitet i pokrivenost mobilnim internetom ponesto od ovoga sto sam pobrojao mozda moze biti eliminisano ...pa ko zna, mozda i radio komunikacija bude eliminisana. Problem koji sam spomenuo u vezi taksimetra nije tako strasan jer se moze bajpasovati - USB dodatak tabletu koji bi mu interpretirao broj obrtaja izlaznog vratila menjaca i voila! Na taj dodatak, pod uslovom da je signal koji salje kriptovan, mislim da zavod za merne instrumente i dragocene metale ne bi bio od raskida da udari svoj zig. Ostaje problem koji bi mogli imati vlasnici radio centara ...oni bi ili bili istisnuti ili bi, ako budu dovoljno inovativni, bas oni bili taj "nadzorni organ" koji bi logovao voznje i upadao sa backup planom po potrebi ...taj njihov umanjeni znacaj bi verovatno vodio njihovoj manjoj zaradi zbog cega bi mozda pruzali otpor inovaciji. Podseticu na urbanu legendu po kojoj je svojevremeno najmanje dvoje taksista (protivpravno) izgubilo pravo da koristi radio frekvencije jednog od tih radio centara zbog toga sto su imali instaliranu aplikaciju pintaxi i radili koristeci i nju. Ako je to istina onda bi se ponavljanje takve pojave moralo spreciti.
...i jos jednom APSURDNE I ZLONAMERNE SU TVRDNJE POJEDINACA DA JE U BEOGRADSKOM TAKSIJU MOGUCE KARTELSKO PONASANJE!!! ...jer kao sto sam vec rekao mi smo skoro svi samostalni privredni subjekti a valjda ne postoji neko ko sada kad to zna moze misliti da je moguc kartel sa vise hiljada privrednih subjekata ukljucenih u njega?! ...i koliko god negotivio Peconija i koliko god se radovao njegovom propadanju u pokusaju "ukrupnjavanja kapitala" na taksiju moram da kazem da nikada nisam cuo da je u ovoj bransi uradio ista sto bi se moglo podvesti pod "mafijasko organizovanje" ...cak mislim da nije potrosio ni neku silnu lovu na lobiranje svog htenja. Daaaa, zaboravio sam da kazem, i Miskovic je pokazivao zainteresovanost za istu stvar ali je fala bogu odustao.

...ako me pitate da li cu se solidarisati sa dosadasnjim vlasnicima centara kako ne bi ostali bez uhlebljenja, odgovaram da naravno da hocu jer ni oni meni nisu okretali ledja onda kad je meni bivalo tesko!

...tokom cele noci sam pisao ovaj post, bilo je posla pa sam pisao na preskoke i moze se desiti neka nelogicnost odnosno ponavljanje vec recenog pa molim za razumevanje.
 
Ko drugi? Mozda onaj sto je 40 god. radio kao konj i stedeo u zemlji gde je sve bilo "drzavno" a posle "pojela maca" i stednju i penziju i sve ostalo???
Velika većina tih ljudi danas misli da im je to pojela lopovska privatizacija, neo-liberalizam, kapitalizam, demokratija i slične mantre... Ni danas nisu svesni da su živeli od titinih kredita, misle da su stvarno proizvodili nešto u tim fabrikama i prodavali braći nesvrstanima, u prosperitetu i slobodi koje obezbeđuje udba i goli otok. Sve ove vikendice na moru, Dunavu, gliseri, vinogradi na Fruškoj gori, su došli na naplatu.
 
Poslednja izmena:
Pa je zato zaduzenost cele SFRJ koju je zatekao Anta Markovic "89. bila 22 milijarde dolara a on je dodatno za sledece 2 godine prepolovio?

Pamti podatke ...te "91. nam je uz gradjanski rat nametnut i kapitalizam, sto ce reci da je kapitalizam od socijalizma zatekao dug od 11 milijardi dolara i to za celu SFRJ ...ako mi dozvolis da pretpostavljam ja cu pretpostaviti da od tog iznosa na Srbiju ide maksimalno 3-4 milijarde...
...piredjenja radi, za prvih sest meseci, postmilosevicka vlast se zaduzila preko 20 milijardi dolara ...i nusta pid milim bogom od tog novca ovaj narod nije video...

...a od onih 3-4 milijarde duga koje je kapitalizam nasledio od socijalizma je finansirana sva infrastruktura koja pre socijalizma u Srbiji nije postojala, sve fabrike koje su "kapitalisti" unistili i u bescenje prodali, celi gradovi, industrija koju pre socijalizma nismo imali, jedna od 3 najmocnije vojske u Evropi, standard visi od onoga u Austriji...

...ima li stvarno nekoga ko ne zna matematiku do te mere da i dalje moze govoriti o SFRJ u negativnom kontekstu? :lupko:
 
Poslednja izmena:
Podaci koje ti pamtiš su za ****** i danas ne vrede ništa...pojela inflacija. Šteta koja je naneta za vreme SFRJ je ogromna i još uvek je plaćamo.
 
Zar on nije napisao da je šteta naneta nakon raspada sfrj a ne pre?
Ne razumem se puno u to pa me zanima kakva šteta je naneta za vreme sfrj.
 
Stvarni dug koji je kapitalizam nasledio od socijalizma je za sve ovo vreme otplatila samo naplacena drumarina na autoputu ZG-BG ;) ...koga je takodje ni iz cega stvorio socijalizam ;)
 
Ne razumem se puno u to pa me zanima kakva šteta je naneta za vreme sfrj.
IMO, najveću štetu je napravio diletantizam u svim strukturama društva, posle idu jednoumlje i sklonost manipulaciji, bahatost, itd.
 
Super ce biti ako i sam shvatas sta uopste pises ...kao da si naucio pesmicu ali pobrkao redosled strofa ...a bome i reci :lupko:
 
Napisaću ti i prostije sa primerima ako ima vajde?
 
Ne vredi objašnjavati kada pojedinci u kritici SFRJ, koja svakako nije bila savršeno društvo, jednostavno ispaljuju gomilu opštih mesta, umišljajući da je tada bilo isto kao danas, samo što smo svi mi ludi pa to ne vidimo jer je feljton Novosti sve to objasnio razotkrivanjem Udbe i Titovog porekla.

Mi danas imamo 66% BDP-a, prilagođeno na današnji sistem merenja, u odnosu na BDP iz 1989. Dakle, mi danas trebamo da proizvedemo 50% više da bismo dostigli nivo od pre 25 godina! Na to dodajte da je tada društveno bogatstvo daleko ravnomernije raspoređivano, i postaće jasno kako su ljudi onda mogli drugačije - i kvalitetnije - da žive. Uprkos hiljadama problema koje je zemlja imala. Mi i danas živimo od privatizacije onoga što je tada stvoreno. I najviše volim kada se kritikuju krediti, pošto su USA, Nemačka, Francuska, Britanija...svoje bogatstvo valjda stvorile na alhemiji, a ne na kreditima. Naravno, i tu se odbija gledati istini u oči i tvrdi se da je to bilo isto što i danas, iako je zemlja bila manje zadužena, a imala neuporedivo jaču privredu koja je mogla da vraća te kredite. I naravno da je Tito bio svetska faca, koju niko nije odbijao. Čovek je podržavao sve oslobodilačke pokrete, prodavao oružje, prodavao traktore, prodavao...sve živo. Ko je u ono vreme mogao da odbije poslednjeg komandanta savezničke vojske u drugom svetskom ratu? Niko.

Naravno, posle su došli oni koji znaju bolje, pa nas tako u poslednjih 7-8 godina zadužiše više nego sve vlade ove zemlje od 19. veka naovamo. I svo vreme pljujući one koji su stvorili to malo što imamo. Plus je ta zemlja bukvalno nastajala iz pepela, a kako ne verujem u patetične teorije i ponižavajuće teze da su ljudi jedne generacije bolji od ljudi druge generacije, mora biti da se makar nešto radilo bolje nego danas.


No, opet se udaljavamo od teme, u offtopic oko koga se ama baš nikada nećemo složiti.


Ako vec nema ubera bilo bi lepo da taxi udruzenja naprave svoje aplikacije nalik na uber i da svi taksisti predju na to...

Prema informacijama koje imam, to se i priprema. Trebalo bi da krene tokom naredne godine i eliminisaće se dispečeri, a.k.a. oni što trtljaju u radio, a taksisti će imati manje praznog hoda između tura. Nije baš da se ne radi ništa, kao što bi demagozi rado predstavili.


Za početak bi bilo dobro da u Srbiji svi počnu da plaćaju porez, proporcionalno prihodima, na sve što zarade. Ukoliko ne znaju šta i kako neka iskopiraju od Norveške.
Naravno da se ne gade poslova koji su ispod njihovog nivoa.
Kada bi svi više radili i plaćali ono što treba i da to što plate se ne zagubi u raznoraznim crnim rupama (džepovima političara i bizmismena) za 10 godina bi Srbija postala ekonomska sila.
Problem je samo u tome što većina nije spremna bilo šta da menja, a pogotovo ne sebe i svoje stavove.

+1.000.000

Svi su spremni da objasne drugima kako bi trebalo da se radi i da je jeftinije bolje, ali kada to potkači njihovu branšu, onda jok more.
 
IMO, najveću štetu je napravio diletantizam u svim strukturama društva, posle idu jednoumlje i sklonost manipulaciji, bahatost, itd.

A toga danas nema? Ili jednostavno ne vidiš/odbijaš da priznaš da je to danas dignuto na n-ti stepen?

U Srbiji danas imaš nekoliko puta više članova partija nego u vreme "jednoumlja", pri čemu je jedno 20-ak % njih tu iz ubeđenja a ostatak je jedna amorfna masa koja se uvek kači na novu vlast, prelazeći iz stranke u stranku kako bi imala benefite, a o bahatosti, diletantizmu, sklonosti manipulaciji da ne govorimo. Mislim, ne kapiram kako iko može da to poredi sa nekadašnjim stanjem. I ako je ta zemlja "zaslužila da se raspadne", šta onda ispada da zaslužujemo mi?
 
Poslednja izmena:
A toga danas nema? Ili jednostavno ne vidiš/odbijaš da priznaš da je to danas dignuto na n-ti stepen?

U Srbiji danas imaš nekoliko puta više članova partija nego u vreme "jednoumlja", a o bahatosti, diletantizmu, sklonosti manipulaciji da ne govorimo.
Nasleđe sfrj. I diletantizam i sklonost manipulaciji, bahatost. Da si imao zdravo konkurentno društvo toga bi bilo daleko manje. Zato je ta šteta toliko velika, jer se mnogi još nisu osvestili, a mnogi ni neće.
 
Poslednja izmena:
Eto, sreća pa nema više nepismenih komunjara da uzimaju kredite i prave nepotrebne fabrike, puteve elektrane i šta ti ja znam. Sad imate dole i demokraciju, i kapitalizam, i slobodno tržište, i intelektualne gromade sve neke profesore, doktore, magistre na ključnim pozicijama. Potpuno blagostanje. Čujem da Norvežani hoće da privatizuju Statoil, Telenor, i ostale državne firme, kažu u Srbiji med i mleko teče od kad se raskrstilo sa tom komunjarskom praksom...
 
Ne vredi objašnjavati kada pojedinci u kritici SFRJ, koja svakako nije bila savršeno društvo, jednostavno ispaljuju gomilu opštih mesta, umišljajući da je tada bilo isto kao danas, samo što smo svi mi ludi pa to ne vidimo jer je feljton Novosti sve to objasnio razotkrivanjem Udbe i Titovog porekla.

Mi danas imamo 66% BDP-a, prilagođeno na današnji sistem merenja, u odnosu na BDP iz 1989. Dakle, mi danas trebamo da proizvedemo 50% više da bismo dostigli nivo od pre 25 godina! Na to dodajte da je tada društveno bogatstvo daleko ravnomernije raspoređivano, i postaće jasno kako su ljudi onda mogli drugačije - i kvalitetnije - da žive. Uprkos hiljadama problema koje je zemlja imala. Mi i danas živimo od privatizacije onoga što je tada stvoreno. I najviše volim kada se kritikuju krediti, pošto su USA, Nemačka, Francuska, Britanija...svoje bogatstvo valjda stvorile na alhemiji, a ne na kreditima. Naravno, i tu se odbija gledati istini u oči i tvrdi se da je to bilo isto što i danas, iako je zemlja bila manje zadužena, a imala neuporedivo jaču privredu koja je mogla da vraća te kredite. I naravno da je Tito bio svetska faca, koju niko nije odbijao. Čovek je podržavao sve oslobodilačke pokrete, prodavao oružje, prodavao traktore, prodavao...sve živo. Ko je u ono vreme mogao da odbije poslednjeg komandanta savezničke vojske u drugom svetskom ratu? Niko.

Naravno, posle su došli oni koji znaju bolje, pa nas tako u poslednjih 7-8 godina zadužiše više nego sve vlade ove zemlje od 19. veka naovamo. I svo vreme pljujući one koji su stvorili to malo što imamo. Plus je ta zemlja bukvalno nastajala iz pepela, a kako ne verujem u patetične teorije i ponižavajuće teze da su ljudi jedne generacije bolji od ljudi druge generacije, mora biti da se makar nešto radilo bolje nego danas.


No, opet se udaljavamo od teme, u offtopic oko koga se ama baš nikada nećemo složiti.




Prema informacijama koje imam, to se i priprema. Trebalo bi da krene tokom naredne godine i eliminisaće se dispečeri, a.k.a. oni što trtljaju u radio, a taksisti će imati manje praznog hoda između tura. Nije baš da se ne radi ništa, kao što bi demagozi rado predstavili.




+1.000.000

Svi su spremni da objasne drugima kako bi trebalo da se radi i da je jeftinije bolje, ali kada to potkači njihovu branšu, onda jok more.

Cekaj sada, a sta cemo sa nasilnim prisvajanjem tudje imovine pod izgovorom "nacionalizacije"? Sta cemo sa bogacenjem tog istog politickog vrha gde su se narodu zamazivale oci pod idejom socijalizma? Sta cemo sa dodeljivanjem statusa Autonomnih pokrajina Kosovu i Vojvodini koje taj status nisu imale u Kraljevini Srbiji?

SFRJ je propali eksperiment stvoren zarad drugih ciljeva i isto tako rasturen zarad trecih ciljeva.. Valjda mozemo gledati malo van okvira "slobodnih" radnih mesta ako se zna da se na jedno radno mesto zaposljavalo po 2-3 coveka samo da bi se reklo da su svi zaposleni i svi rade. Krediti su i tada uzimani, samo sto se gledalo kroz prste jer je zapadnim silama tako odgovaralo. Raspadom SSSR-a prestala je potreba za SFRJ-om.
 
Eto, sreća pa nema više nepismenih komunjara da uzimaju kredite i prave nepotrebne fabrike, puteve elektrane i šta ti ja znam. Sad imate dole i demokraciju, i kapitalizam, i slobodno tržište, i intelektualne gromade sve neke profesore, doktore, magistre na ključnim pozicijama. Potpuno blagostanje. Čujem da Norvežani hoće da privatizuju Statoil, Telenor, i ostale državne firme, kažu u Srbiji med i mleko teče od kad se raskrstilo sa tom komunjarskom praksom...
Kao što sam i napisao, te komunjare i dalje truju raznoraznim mantrama, narod je još uvek sklon manipulaciji, nekonkurentan, ubijen u pojam ... sistem se teško menja.
 
Poslednja izmena:
Jos malo pa cetvrt veka traje kapitalizam u Srbiji ...za to vreme je unistio skoro sve sto je socijalizam ni iz cega stvorio. De reci nesto konkretno. Cifre ...npr. jos koliko ce godina proci dok "kapitalisti" ne prodaju i vazduh koji udisemo.
...ili, koliko je godina pored ovih 24, kapitalizmu potrebno da vec jednom uvede to "zdravo konkurentno drustvo"?

Mislim, okrenem se oko sebe po Novom Beogradu i shvatim da je 95% svega oko mene stvorio socijalizam, odem na Cukaricu i isti zakljucak ...i gde god drugde da krenes vidis slicno, ogromnu vecinu onoga sto ti staje u pogled stvorio je socijalizam ...i kako onda sebi das za pravo da ga tako neumereno i neargumentovano kritikujes? ...s par (verovatno od ivke76) naucenih strofa, ciji si redosled pobrkao ...i cije si reci izmesao ...do komicnog.
 
Nije to stvar godina nego shvatanja...
 
Poslednja izmena:
I kad ces se ti probuditi? I kad ce se taj kapitalizam vec jednom probuditi i poceti nesto i da stvara? Mislim 24 godine sna, ukrutice se bre?

EDIT: opaaaaaa i time se sluzimo? Pravis mi zamkke brisanjem dela posta? :D ajde nema veze, nek ispadne da ne znam sta pricam :D
 
Poslednja izmena:
Obrisao sam ovo: ... 'Obično se čovek probudi kad ga nešto jako cimne'... Ali sve više sumnjam da je to tačno, zato sam obrisao.
 
Kao što sam i napisao, te komunjare i dalje truju raznoraznim mantrama, narod je još uvek sklon manipulaciji, nekonkurentan, ubijen u pojam ... sistem se teško menja.

Pa eto, već skoro 30 godina nema zlih komunista, ne znam koliko još vremena treba da se nešto promeni, još 30, 50, 100. Dok sam bio mlad i glup mislio sam kad skinemo Slobu da će nešto da se promeni. I prođe 15-ak godina, i jedino što se menjalo su veseli cirkusanti na TV ekranima. Tako da sam ja na kraju spakovao kofere i napustio cirkus. A ko je pročitao nešto od Nušića i Domanovića, iz vremena pre zlih komunista, može da vidi koliko je drugačije bilo i tad...
 
Jedino slepac može da kaže da danas nema 'zlih komunista' i tog sistema.
 
Najviše volim kada oni koji su kritikovali socijalizam sa pozicija realnosti i praktičnih boljki, čim iz iste tačke njihov sistem popije kritiku, odmah kreću da se 'vataju za mentalitet, shvatanja i tome slično. Dakle, predstavljaju par ekselans naslednike komunističkog rasuđivanja o potrebi menjanja mentaliteta i stvaranju nove društvene stvarnosti, a te iste komuniste pljuju. Za šta me zabole, jer je to sve teško teoretisanje, nego me interesuje, kao i neke iznad - koliko još godina treba? 10, 20, 30? Da podsetim, ti koje kritikujemo su krenuli iz pepela WW2. Mi danas, kao što sam naveo u jednom od gornjih postova, trebamo da dignemo BDP za 50% pa da dostignemo njihov BDP iz kriznog vremena od pre 26 godina...


Pa eto, već skoro 30 godina nema zlih komunista, ne znam koliko još vremena treba da se nešto promeni, još 30, 50, 100. Dok sam bio mlad i glup mislio sam kad skinemo Slobu da će nešto da se promeni. I prođe 15-ak godina, i jedino što se menjalo su veseli cirkusanti na TV ekranima. Tako da sam ja na kraju spakovao kofere i napustio cirkus. A ko je pročitao nešto od Nušića i Domanovića, iz vremena pre zlih komunista, može da vidi koliko je drugačije bilo i tad...

I Arčibalda Rajsa, pre svih. Da se pročita kako su invalidi ostavljani bez penzija, veterani prosili po ulicama, kako su ministri zgrtali pare preko noći, kako su vrhovi vlasti pljačkali državne fondove. Ali došli ovi zli pa promenili stvarnost i Milunki Savić dali penziju i "oteti smeštaj" od 20 kvadrata, umesto da sirotica čisti ulice za koru hleba i živi u ostavi jedne osnovne škole. To je to što danas valjda moramo da vratimo na staro da bi krenulo na bolje. :d
 
EDIT:
Jedino slepac može da kaže da danas nema 'zlih komunista' i tog sistema.

A koji telesni odnosno mentalni nedostatak ima onaj ko tvrdi da su "komunisti infiltrirani u nase redove" krivi za stanje zemlje u zemlji u kojoj vlada kapitalizam cetvrt veka?

Pa i komunisti su u svojim redovima imali "kapitaliste infiltrirane u nase redove" pa svejedeno izgradise zemlju iz pepela?! Pratis li ti sta pricas ili nas samo zajebavas? :D:D:D
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno