Šta je novo?

Uber app

kovacm

Čuven
Učlanjen(a)
28.01.2005
Poruke
8,606
Poena
570
Uber nije nova aplikacija, niti je "rocket science" ali je definitivno za forum "Trendovi i nove tehnologije" ako nista vise onda zbog reakcija na evroposkom nivou u citavoj jednoj profesiji.
Ovo lako moze postati obrazac za buduce 'establishmenta vs "nova generacija"' situacije.

1)
ako ne znate sta je Uber prvo pogledajte opis (4 min):



2)
koliko taxisti u npr. francuskoj moraju da plate drzavi (i ostalima) danas kako bi mogli da taksiraju imate ovde:

"To make it short, city cabs are artificially limited to 17,636 cars for the Greater Paris, thanks to a license system that cost around €200,000 in Paris (€300,000 in Nice or Cannes; in New York a medallion can fetch $1 million). Such malthusian, lobby-driven policies lead to poor supply: Only 3 cabs for 1000 inhabitants in Paris, vs. 13,5 in NYC, 11 in London, 8 in San Francisco, 7 in Seoul, etc."
http://www.mondaynote.com/2014/04/27/uber-airbnb-vs-cartels-and-regulators/


3)
sta je vlade francuske preduzela povodom Uber apliakacije imate ovde (kao i finansiranje, razvoj i izlazak Uber-a na berzu; prednosti amerike... interesantan clanak u svakom slucaju ;)):

"Still, the European way of resisting these new models won’t last for long. To be sure, in Brussels, the ill-named “ministry of mobility” decided to simply forbid Uber-like system; in France, the resistance is more messy when hundreds of yelling taxi divers blocked main streets and airport accesses."
http://www.mondaynote.com/2014/05/04/the-ripple-effects-of-disruptive-models/


4)
i pogledaj koliko ima protesta sadasnjih (aka legacy :D) "taxi drivera" zbog Uber aplikacije sirom evrope:

https://www.youtube.com/results?search_query=uber+protest

npr.: 11. Jun 2014.

 
Poslednja izmena:
Sjajno :)

Nisam cuo za ovo, ali izuzetno podseca na franšizne prodavce automobila u US (aka salone) koji su se kroz istoriju izborili za monopol na prodaju vozila i odjednom se pojavljuje kompanija Tesla koja hoce da prodaje automobile preko web-a. Tada vlasnici salona krecu u masovne proteste i trazenja da se zabrani Tesli da prodaje automobile preko sajta. Na zalost, koliko god apsurdno bilo, za sada uspevaju...

Na kraju krajeva, i taksisti i vlasnici auto salona su svesni da su sa svojim postojecim modelima gubitnici i uskoro ih cekaju promene...
 
Meni nije nesto jasan ovaj sistem. U sustini Uber koristi nelegalne taxiste?
Probao sam ga ali odmah trazi CC sto automatski smatram no-noom na telefonu!

Protesti nemaju smisla, ali sam Uber mi nimalo ne uliva poverenje. Lici mi na tipican engleski biznis.
 
U sustini Uber koristi nelegalne taxiste?

Koliko sam ja shvatio, davaoci usluga su Limo kompanije i slicne kompanije koje vec obavljaju usluge prevoza, i Uber koriste za "popunu prazhog hoda" (makar formalno), mada, ako sistem ozivi, ne sumnjam da ce se stvoriti i Uber-only "prevoznici", tj to sto nazivas nelegalnim taxistima.
Cim sistem ozbiljnije ozivi/omasovi, morace da udje pod taxi regulativu...
 
Meni nije nesto jasan ovaj sistem. U sustini Uber koristi nelegalne taxiste?
upravo je to poenta: sta je nelegalni taksista! ?!?
da li je to onaj ko drzavi plati "porez (taksu)" da se bavi tim poslom?
sta mu drzava za te pare obezbedjuje? (osim sto ga klepi) - zastitu od "Uber" aplikacije :D (kao sto je uradila Francuska vlada - zabranila registrovanje na Uber servis!)

sa druge strane, Uber donosi nekoliko prednosti u odnosu na dosadasnji sistem (funkcionisanje) taksista; kako za korisnike, tako i za same taksiste:

- korisnik usluge na svom telefonu tacno vidi gde se trenutno nalazi taksi koji dolazi po njega
(dakle ako je u restoranu, kuci... ne mora da ga ceka na ulici vec izadje sekundu ranije)​
- taksistima ne treba poseban GPS uredjaj
- ne postoji dispecer, aplikacija obavlja ovaj posao
- taksistima ne treba POS terminal za kreditne kartice jer se placanje obracunava i obavlja automatski preko aplikacije
(cak ni papirni novac nije ukljucen u celu pricu sto automatski znaci da su taksisti sigurniji jer nemaju kes kod sebe!)​
- taksisti ne moraju da placaju porez/takse/clanarine (...ili sta vec)
(vec placaju Uberu % od voznje; taksisti ocigledno misle da je to ok i fer je koriste Uber aplikaciju)​
- bilo ko moze da se bavi taksiranjem: kad mu odgovara i koliko mu odgovara
- taksisti mogu da koriste bilo koji auto, mogu da iznajme i obican rent-a-car i njime obavljaju posao

i sve to je unapredila jedna aplikacija razvijena od strane nekoliko ljudi!!!

- ...ima tu jos dosta prednosti ako se udubite: ceo sistem je sa statisticke strane mnogo mocniji jer je centralizovan, ima vise korisnika nego bilo koja pojedinacna taksi sluzba, ima real-time feedback... sto ostavlja mnogo prostora za optimizaciju i poboljsanje usluge. nus efekat (pozitivan ili negativan, zavisi kako gledate) je da je smanjila broj ljudi potrebnih za obavljanje taksi usluge jer je mnoge procese automatizovala a samim tim pojedina radna mesta u taksti sluzbama ucinila "obsolete"

u sustini cela stvar podseca na iTunes: Apple je zaobisao postojeci, neefikasan model prodaje i distribucije muzike. Pre 15tak godina, inertna i troma muzicka industrija je bila u ozbiljnom problemu (!): muzika se lako konvertovala u mp3 i dalje "nelegalno" distribuirala putem nepstera, kazze i sl. servisa dok je muzicka industrija pokusavala da prodaje muziku na neprakticnim CD-ovima sa cenom od 20-30$ po disku. iTunes je prakticno doveo red u postojece stanje: garantovao je kvalitet audio zapisa, obezbedio tekstove, omote i ostale goodies, pojednostavio kupovinu i "upotrebu" muzike, i, ono najvaznije: ponudio fer cenu koju su korisnici bili spremni da plate.
Protesti nemaju smisla, ali sam Uber mi nimalo ne uliva poverenje. Lici mi na tipican engleski biznis.
izgleda da nisi procitao tekstove. Uber je delo Americke firme.

U drugom tekstu/linku koji sam ostavio Frédéric Filloux kaze (i to debelim slovima): "In these new models, the American venture capital ecosystem is acting as a weapon of mass domination. When Uber collects more than $300 million in VC money to expand in 100 cities worldwide, its London-based competitor HailO got “only” $77m and when it comes to the French LeCab, it only raised €11m ($15m). It shows how anemic the French system is when it comes to funding its startups;"...

Koliko sam ja shvatio, davaoci usluga su Limo kompanije i slicne kompanije koje vec obavljaju usluge prevoza, i Uber koriste za "popunu prazhog hoda" (makar formalno), mada, ako sistem ozivi, ne sumnjam da ce se stvoriti i Uber-only "prevoznici", tj to sto nazivas nelegalnim taxistima.
Cim sistem ozbiljnije ozivi/omasovi, morace da udje pod taxi regulativu...
sistem je vec odavno oziveo :):
- postoje Uber only "taksisti".
- Uber na berzi vredi 17 milijardi $.
- drzave jednostavno ne znaju sta da rade sa njim.


Po meni, cela stvar oko Uber-a je odlican primer promena koje se desavaju (i koje ce se neminovno desavati) kao i dubine implikacija koje ima na drustvo.
 
Poslednja izmena:
najbolje da svi onda ne placamo porez, zasto samo taksisti? :)
 
Koliko sam pohvatao, uber prevoznici naplacuju vozenje, a nemaju taksi/prevozničku dozvolu, ne plaćaju državi doprinose i obaveze = kršenje zakona, makar u Srbiji, a verujem i bilo gde drugde.

Ljiigav je lik u prvom videu, tačno zna šta prvo da kaže kako bi se odmah izbegla inkriminacija uber firme: mi smo samo programeri, ne posedujemo nijedno vozilo niti upošljavamo jednog vozača, mi samo povezujemo dve strane, nemamo veze sa činom prevoženja...
 
Mislim da ga nisi razumeo. Te kompanije svakako vec placaju poreze na prihode, a ovde je u pitanju taksi taksa/licenca koje besmisleno mnogo kostaju u pojedinim gradovima (pogledaj prvi post).

Ovde je problem sto taksi udruzenja porez dranja za licence imaju i svoju svrhu postojavanja, a to je uredjivanje taksi sluzbe i postavljanje minimalnih standarda (u smislu kvaliteta vozila, ponasanja taksiste, ...) koje taksisti koriste. Sa druge strane i pomoc u slucaju prevarenih klijenata. Uber ovo cini mi se nema i u nekom trenutku ce morati da udje po zakonsku regulativu kao i taksi udruzenja.

Btw, Novi Sad je dobar primer otvorenog samo-regulisanog trzista. Nisam siguran u sve cinjenice ali sam do njih dosao u prici sa taxistima sa kojima sam se vozio:
Svako moze biti taxista i nema tih bolesnih licenci => Masa ljudi koji nemaju bolji posao biraju da budu taxisti => Samim tim imaju manje plate jer ih je mnogo => Pristojne cene taksija

Koliko sam pohvatao, uber prevoznici naplacuju vozenje, a nemaju taksi/prevozničku dozvolu, ne plaćaju državi doprinose i obaveze

Ako ne gresim, Uber radi kolekciju novca. Prenos novca od strane kompanije Uber do kompanije koja je pruzila usluge je audable i tu ne moze biti izbegavanja poreza.
 
Poslednja izmena:
Ali je opet regulisano, imaju dozvole/licence/kako god. Nije kao ovo, random sa neta vozi ljude... mada app će verovatno pomoći da te dozvole za taksiranje ne budu više toliko dranje, da svako može da se prijavi i postane taksista, ako ima odgovorajući auto (mesta za putnike, prtljag...). U tom slučaju bi i cene trebalo da idu dole, što je i za korisnike taksi usluga dobro :)
 
Kako je u skladu sa pravilnikom foruma afirmativno pisati o pojavi krsenja taxi licenciranja a nije u skladu sa pravilima kada se afirmativno pise o krsenju licenci na software?
Inace mogu i drzava i korisnici usluge da uniste uber kao pojavu - drzava da podmece konunalce u civilu kao korisnike a korisnici da ne placaju uslugu onome ko nema licencu da je vrsi.
 
Odlican koncept ! Jedva cekam da i kod nas zazivi.
 
upravo je to poenta: sta je nelegalni taksista! ?!?
da li je to onaj ko drzavi plati "porez (taksu)" da se bavi tim poslom?
Ne, bas obrnuto :) Nelegalni taxista je onaj ko NE PLATI da se bavi tim poslom obicno :)
Taxista u vecini drzava mora imati licencu - jedino znam da u NY je dovoljna samo vozacka. Auto mora biti specifican tamo, ali vozac moze biti bilo ko sa vozackom.

sta mu drzava za te pare obezbedjuje? (osim sto ga klepi) - zastitu od "Uber" aplikacije :D (kao sto je uradila Francuska vlada - zabranila registrovanje na Uber servis!)
Za to se zali drzavi na druge nacine, ne kroz ovako nesto!

- korisnik usluge na svom telefonu tacno vidi gde se trenutno nalazi taksi koji dolazi po njega
(dakle ako je u restoranu, kuci... ne mora da ga ceka na ulici vec izadje sekundu ranije)
- taksistima ne treba poseban GPS uredjaj
- ne postoji dispecer, aplikacija obavlja ovaj posao
Sve ovo rade taxi sluzbe u Nemackoj vec koju godinu :) Taxistima ne treba GPS uredjaj ako znaju gde je ulica - inace je glupo da se na neki Google Maps servis oslanjaju! To mozes za nebitne stvari - ozbiljan taxista to nece raditi.

- taksistima ne treba POS terminal za kreditne kartice jer se placanje obracunava i obavlja automatski preko aplikacije
(cak ni papirni novac nije ukljucen u celu pricu sto automatski znaci da su taksisti sigurniji jer nemaju kes kod sebe!)​
Ovo jeste dobra stvar, ali tek treba Uber da izgradi poverenje.

- taksisti ne moraju da placaju porez/takse/clanarine (...ili sta vec)
(vec placaju Uberu % od voznje; taksisti ocigledno misle da je to ok i fer je koriste Uber aplikaciju)​
Nije sija nego vrat?
Taxista uopste ne mora da bude u nekom udruzenju, ali porez MORA da placa. Nemoj sad jos da reklamiras neplacanje poreza, nesto sumnjam da Uber reklamira krajnje nelegalnu aktivnost ^^
Dobar broj taxista koji se zale na ovo nisu u udruzenjima.
Dobar broj taxista koji JESU u Uber sistemu, JESU u udruzenju limo vozaca :)

- bilo ko moze da se bavi taksiranjem: kad mu odgovara i koliko mu odgovara
ZASTO? Neki Holandjanin, koji nije video guzvu u zivotu, dodje da taxira u London ili Nju Jork i on bi smeo da bude taxista? Jedino ako mi on sponzorise ceo put, i NIKAKO da me vozi kad treba da idem na aerodrom :)

- taksisti mogu da koriste bilo koji auto, mogu da iznajme i obican rent-a-car i njime obavljaju posao
To ne smeju nigde. Ovo uopste nije prednost!

i sve to je unapredila jedna aplikacija razvijena od strane nekoliko ljudi!!!
Pa.... jedino sto je unapredila je izbacivanje kesa iz upotrebe ocigledno :)

u sustini cela stvar podseca na iTunes: Apple

Kako nas ne cudi da si ubacio Apple u ovo :D

izgleda da nisi procitao tekstove. Uber je delo Americke firme.
Izgleda da ne citas. Engleski biznis ne znaci da je delo Engleza. To je tip posla koji ide idejom da se razvije viralno, "losim glasom", i da vrlo malo prave zastite ima za korisnike.
Iskreno mene cudi da Uber vec ne krsi gomilu zakona jer trazi kreditnu karticu pre BILO KAKVE saglasnosti, ili objasnjenja zasto to trazi!

- drzave jednostavno ne znaju sta da rade sa njim.
Nista posebno, jedino da paze da oni koji voze imaju pravo da budu prevoznici u toj zemlji, i da Uber, kao sistem naplate, prati pravila/obaveze vezane za naplatu.
To sto se taxisti zale je ono za sta drzave ne znaju sta da rade... ali ako Uber taxisti nisu nelegalni, i jesu platili neophodne licence (gde je to neophodno), ne bi mu smeli nista.
Ako je licenca za limo vozaca manja nego za taxistu, to je vec losa procena drzave.

Po meni, cela stvar oko Uber-a je odlican primer promena koje se desavaju (i koje ce se neminovno desavati) kao i dubine implikacija koje ima na drustvo.
Hm.... cek.... nesto ne valja... slazem se sa tobom oko ovoga :D
 
Kako je u skladu sa pravilnikom foruma afirmativno pisati o pojavi krsenja taxi licenciranja a nije u skladu sa pravilima kada se afirmativno pise o krsenju licenci na software?
Inace mogu i drzava i korisnici usluge da uniste uber kao pojavu - drzava da podmece konunalce u civilu kao korisnike a korisnici da ne placaju uslugu onome ko nema licencu da je vrsi.

U pitanju je upotreba tehnologije na nov nacin i na svakoj drzavi je da se postavi prema tome i odluci da li je to po zakonu, da proceni da li je u interesu krajnjih korisnika, po potrebi menja regulativu, kao sto je na taksistima da brane svoje interese. A zadatak drzave nije u podmetanju komunalaca vec u nalazenju zakonskog resenja koje je najbolje za gradjane.

Tema ovde je tehnologija, ne promovisanje krsenja licenciranja (sto btw ti mozda radis promovisuci haskintosh :) )
 
U tom slučaju bi i cene trebalo da idu dole, što je i za korisnike taksi usluga dobro :)
Naravno, jer monopoli i oligopoli, i centralizovana sluzba uvek idu na to da se smanje cene :) Sve, sve, ali smanjenje cena nikako ne treba ocekivati kada se omasovi!
 
Naravno, jer monopoli i oligopoli, i centralizovana sluzba uvek idu na to da se smanje cene :) Sve, sve, ali smanjenje cena nikako ne treba ocekivati kada se omasovi!

Više išao na ono, ako te dozvole za taksiste pojeftine, tipa da svako ko ispunjava neke uslove, recimo, kola koja ima... može da bude taksista, više će ih biti pa će i cene da idu dole :) tako bi bar kao trebalo da bude :)
 
Licence ne mogu tek tako da odu dole - to nije po zakonu u normalnoj zemlji :) Jer nekome si trazio ogromnu sumu i odjednom neka sica suma? To stavlja prve u nefer situaciju.
Znaci, mogu lagano da se smanjuju cene, da ne bodu oko, ali to onda nece primetiti korisnici, jer se nikad nece odraziti dovoljno brzo da bi se snizile cene voznje.
 
Koliko sam ja upoznat, budući londonski taksista treba da čeka dve godine i da polaže test gde mu nasumično odrede početak i kraj trase, a kandidat mora da izrecituje najkraću rutu izmedju te dve tačke (efektivno, mora da zna ceo grad napamet). Ako to ne uradi, nema taksi dozvole.

Vozač limuzine nema taj zahtev pri zapošljavanju, je l' da? Ko ili šta mi garantuje da me je prevezao najboljim mogućim putem? Gde je taksimetar i kako odredjuju tačan iznos koji treba da se plati?
 
Uber je u suprotnosti sa lokalnim zakonima o taksiranju i porezima pa su zbog toga su male sanse da uspesno zazivi van granica USA. Bice sporadicnih slucajeva ali ne verujem u globalni uspeh ovog servisa.
 
Zanimljiva bi bila aplikacija koja bi od mog autmobila napravila "gradski saobrajni autmobil" koji bi ujutro pokupio jos tri putnika usput, i pri povratku takodje.
Mozda vec i postoji, lupam.. ali realno je 90% automobila koji idu na posao ujutro prazno (tj. samo vozac je u njima).
 
U Sloveniji imaju sajt koji funkcionise na slicnom principu: Prevoz
Jednom prilikom, par dana pre povratka iz Ljubljane za Srbiju sam postavio "oglas" kada putujem, odakle krecem i cas posla nasao drustvo. Umesto da putujem sam, nasao putnike, upoznao zanimljive ljude i ocas posla prosao put.
Koliko mi je domacin preneo, to se u Sloveniji masovno koristi, uglavnom od strane studentarije.

Da se drzava ponasa kako vi zamisljate, svi ljudi koji nude prevoz tu bi odavno bili po zatvorima... ali na srecu... :)
 
Poslednja izmena:
Koliko sam ja upoznat, budući londonski taksista treba da čeka dve godine i da polaže test gde mu nasumično odrede početak i kraj trase, a kandidat mora da izrecituje najkraću rutu izmedju te dve tačke (efektivno, mora da zna ceo grad napamet). Ako to ne uradi, nema taksi dozvole.
Nema sanse, London je prevelik grad. Jedino za primarni reon to moze da funkcionise. Ali da neko zna i 50% ulicica u Londonu nece. Mada znam ljude koji mnooogo bolje od GPS-a nadju marsutu. U Londonu nije problem naci najkracu marsutu - vec marsutu koja ce trajati najkrace! Taxista ne zeli najkracu po kilometrazi marsutu (naravno :D) vec po satnici. A to u Londonu moze biti razlika od pola sata do dva sata, bez sale.

Vozač limuzine nema taj zahtev pri zapošljavanju, je l' da? Ko ili šta mi garantuje da me je prevezao najboljim mogućim putem? Gde je taksimetar i kako odredjuju tačan iznos koji treba da se plati?
Uber ti garantuje cenu puta. Ne i da je to najbolja marsuta.

Uber je u suprotnosti sa lokalnim zakonima o taksiranju i porezima pa su zbog toga su male sanse da uspesno zazivi van granica USA. Bice sporadicnih slucajeva ali ne verujem u globalni uspeh ovog servisa.
Zasto kazes da je u suprotnosti sa poreskim zakonima igde?
Mnogo bezobraznije stvari se desavaju u Engleskoj po pitanju izbegavanja poreza (sto NIJE nelegalno, naspram UTAJE, koja jeste - prvo je avoidance, drugo je evasion), ne vidim zasto je ovo protiv poreskih zakona?
Protiv specificnih zakona u taksi sluzbama, verovatno.

Zanimljiva bi bila aplikacija koja bi od mog autmobila napravila "gradski saobrajni autmobil" koji bi ujutro pokupio jos tri putnika usput, i pri povratku takodje.
Mozda vec i postoji, lupam.. ali realno je 90% automobila koji idu na posao ujutro prazno (tj. samo vozac je u njima).
Trazi "Carpool" app. Ima ih vec dugo vremena, mislim da odlicno funkcionisu u skandinavskim drzavama i nekim delovima Amerike.
 
U pitanju je upotreba tehnologije na nov nacin i na svakoj drzavi je da se postavi prema tome i odluci da li je to po zakonu, da proceni da li je u interesu krajnjih korisnika, po potrebi menja regulativu, kao sto je na taksistima da brane svoje interese. A zadatak drzave nije u podmetanju komunalaca vec u nalazenju zakonskog resenja koje je najbolje za gradjane.

Tema ovde je tehnologija, ne promovisanje krsenja licenciranja (sto btw ti mozda radis promovisuci haskintosh :) )
I svaki novi virus je upotreba tehnologije na novi nacin pa nije upitno da li je koriscenje virusa zakonito ili nije, btw i hackintosh je isto to ali obzirom da je OSx od verzije Mavericks besplatan, vlasnik autorskih prava nije materijalno ostecen od korisnika hackintosha.
Drzava Srbija, ona ista drzava koja ima ingerencije i u vezi ovog foruma se svojom pravnom regulativom VEC odredila prema uberu i on je nezakonit! Pospesuje sivu ekonomiju i njegovo propagiranje je takodje nezakonito, a sto se tice ovog foruma amoralno je koliko i trazenje crackova za vlasnicki software.

Nove tehnologije se mogu primeniti i uz postovanje zakona, ma ne samo da mogu nego i moraju a najbolji primer za to a u direktnoj vezi sa uberom je aplikacija "pintaxi" gde se kao pruzalac usluge pojavljuje iskljucivo taxista sa licencom.

Molim administraciju da obrise ovu temu jer je u neskladu sa zakonom o bezbednosti saobracaja, zakonom o drumskom saobracaju, zakonom o cenama, zakonom o komunalnom redu i pravilima o autotaxi delatnosti na lokalnom nivou, npr. pravilnikom o taxi prevozu grada Beograda.
 
Poslednja izmena:
Uber ne radi u Srbiji za sada. Ne mogy da odredim da li si ozbiljan ili ironican za zadnji pasus.
 
Kao i u celom postu, ozbiljan sam i u poslednjem pasusu. Uber nije nista tehnoloski novo a jeste software koji je nelegalan po postojecoj pravnoj regulativi u Srbiji. Probaj aplikaciju "Pintaxi", koja u BG postoji najmanje godinu dana i videces da je u njoj sve to vec primenjeno ali u skladu sa Srpskim zakonima za razliku od ubera ...dakle iskljucivo licenciran taxista u licenciranom taxi vozilu.
EDIT: ...i sa taximetrom, od strane zavoda za mere i dragocene materijale, uredno bazdarenim za propisani cenovnik.
 
Poslednja izmena:
I svaki novi virus je upotreba tehnologije na novi nacin pa nije upitno da li je koriscenje virusa zakonito ili nije, btw i hackintosh je isto to ali obzirom da je OSx od verzije Mavericks besplatan, vlasnik autorskih prava nije materijalno ostecen od korisnika hackintosha.

Apple nije ostecen zato sto si ti instalirao Mac OS X na PC (sto je nelegalno po Apple-ovim pravilima) umesto da kupis Apple HW (sto je jedini legalan nacin da koristis "besplatan" Mac OS X)?
Ja za ovaj pasus ne mogu da odredim da li si ozbiljan...

Ovaj thread nije mesto gde trebate da brinete o zakonitosti Uber-a, jer svaka drzava ima svoju sluzbu koja ce se pozabaviti time kada dodje vreme. U krajnjem slucaju, nema ga u Srbiji, pa ne morate brinuti o legalnosti istoga u Srbiji.
 
Upravo tako, ali mislim da bi masovnija primena (ozbiljnije uradjen sistem, u stilu Ubera) aplikacije kakvu je pomenuo Nervozni Postar donela mnogo vise koristi nego Uber (ne pricam o zaradi, vec o drustvenoj koristi). No, tesko je to za upustiti se dovoljno ozbiljno (daleko ozbiljnije od malog internet servisa kakvi postoje po svetu), jer cim bi uleteli zakoni i drzava, cim bi se zahtevala nekakva vrsta garancije/sigurnosti da npr. takav servis nece koristiti silovatelji/pedofili kako bi se lako domogli studentkinja/klincadije (sto bi se u masovnoj primeni bez ikakvih ogranicenja svakako desavalo), sve bi se drasticno zakomplikovalo. E sad, onaj koji ima nacin kako da razmota takvo klupko, pa jos na globalnom nivou, definitivno i zasluzuje da se ludacki obogati od toga.
 
Kao i u celom postu, ozbiljan sam i u poslednjem pasusu. Uber nije nista tehnoloski novo a jeste software koji je nelegalan po postojecoj pravnoj regulativi u Srbiji. Probaj aplikaciju "Pintaxi", koja u BG postoji najmanje godinu dana i videces da je u njoj sve to vec primenjeno ali u skladu sa Srpskim zakonima za razliku od ubera ...dakle iskljucivo licenciran taxista u licenciranom taxi vozilu.
EDIT: ...i sa taximetrom, od strane zavoda za mere i dragocene materijale, uredno bazdarenim za propisani cenovnik.

Ali Uber ne radi U SRBIJI :) Tj. mozes ga instalirati odavde, ali nemas za koji grad u Srbiji da ga koristis? Po cemu onda on krsi neki nas zakon?
Uz to, zasto mesas da li Uber krsi neke zakone sa opstom diskusijom o nekom trendu? Freedom anti-fighter?:)
 
Ovde je problem sto taksi udruzenja porez dranja za licence imaju i svoju svrhu postojavanja, a to je uredjivanje taksi sluzbe i postavljanje minimalnih standarda (u smislu kvaliteta vozila, ponasanja taksiste, ...) koje taksisti koriste. Sa druge strane i pomoc u slucaju prevarenih klijenata. Uber ovo cini mi se nema i u nekom trenutku ce morati da udje po zakonsku regulativu kao i taksi udruzenja.
bas naprotiv !! (sa prvog linka u vezi postojecih taksi sluzbi u Parizu):
"On the service side, it’s not a pretty sight: filthy cars, credit cards not accepted, beware if you don’t tip, rough manners (like in a bistro, clients are always a pain), endless tales of foreigners overcharged, no cars in sight when it rains, if you book it, expect an “approach fee” of €10-15 (plus €7 minimum fee, plus $35 per hour of waiting time or traffic jam), you’re expected have change on you, etc. I feel bad conveying such a picture, but that is exactly the situation."


Naravno, jer monopoli i oligopoli, i centralizovana sluzba uvek idu na to da se smanje cene :) Sve, sve, ali smanjenje cena nikako ne treba ocekivati kada se omasovi!
znam da si osetljiv ali moram ponovo da navedem primer Apple-a:
da li je Apple podigao cene muzike na iTunes-u kada je osvojio preko 70% GLOBALNOG trzista distribucije muzike?

naravno da treba ocekivati smanjenje cena taksi usluge jer u Parizu da bi taksista zaradio 1e. za sebe prethodno treba da radi i zaradi oko 300.000e. godisnje za drzavu na ime licence i za ostale troskove (detalje imas u prvom tekstu).

ali sa druge strane, potpuno si u pravu: ne bi bilo fer da drzava preko noci smanji postojecu taksu/porez.
 
Poslednja izmena:
Uber je u suprotnosti sa lokalnim zakonima o taksiranju i porezima pa su zbog toga su male sanse da uspesno zazivi van granica USA. Bice sporadicnih slucajeva ali ne verujem u globalni uspeh ovog servisa.

dakle drzava radi protiv svojih gradjana?
- ne zeli da promeni postojece zakone koji bi omogucili jeftiniju i kvalitetniju uslugu??

...meni to ne zvuci dobro. a ni odrzivo ;)

Ko ili šta mi garantuje da me je prevezao najboljim mogućim putem?
:) a kako danas to znas?
pretpostavljam da u Uberu kao klijent imas ucrtanu trasu koju je vozac odabrao, tj. koju je sistem odabrao kao najpovoljniju jer je uzeo u obzir ne samo razdaljinu vec prethodnu statistiku za slicne rute kao i real time traffic... ;) ...sve ono sto vozac, koliko god obucen i skolovan bio, ne moze da zna*.

*pojasnjenje ove logike mozete naci ukoliko procitate sta Ray Kurzweil misli...
 
Poslednja izmena:
Zakoni odavno ne prate razvoj tehnologije.
 
Nazad
Vrh Dno