Šta je novo?

Novi ASUS Memo Pad 7 (ME176), 64-bitni Android tablet

Нажалост не могу од сина да узмем таблет. Не свиђа ми се асусов покретач. Мислим да га зову zenUI. Није преведен на српски како треба и веома је "тежак" (има ствари из њега да се избаци), па чак и за овај процесор. Убацио сам Apex launcher за сада СТВАРНО лепо ради.

За моју реценцију има времена. Урадићу је до ситних детаља, али кад га будем имао у рукама дуже од два дана.

Ако га будем рутовао, направићу мале измене у framework и systemui фајловима, па и у покретачу. Не смем пуно да причам, јер ови из асуса ће речи, здраво гаранција! ;)

Е кад смо код ових из асуса, подршка за овај таблет је ужасна (читај: очајна)! Нема нигде да се купе заштитне фолије, футроле, пуњачи за аута, носачи за возила (како вакумска, тако и за седишта). Све што сам нашао, не одговара овом уређају! Дајте људи, мислите мало на своје муштерије!
 
Ма има на Aliexpress свега да се нађе, али мени треба одмах. Треба заштити уређај кад га купиш.
 
gde ima?
bio je best buy i za 20k a ovako je tek :D

U svim velikim shopovima, jer sam uvoznik je spustio cenu (izvor: novi broj SK-a). Ja cu ga uzeti u BCg**** (imaju dobre popuste i cak poklon sd karticu ili futrolu)

Da, definitivno ne postoji bolji odnos placenog i dobijenog. Jos da nisu dizali PDV, uh. Mada svejedno svaka cast uvozniku sto je posle samo mesec ipo spustio cenu iako je komotno mogao da nastavi da ga prodaje po originalnoj ceni i uzima jako lepe novce.
 
Poslednja izmena:
uf jako lepe novce- 15 evra :d
 
Od juce ovo cudo ima da se nadje za 17.5k dinara tj. pojeftinio je za nekih 15€.
Verovatno prave mesto za verziju sa normalnom prednjom kamericom, ne ovim 0.3mpix-om kršom :)

Uzgred, meni je best buy Lenovo 8" za manje od 17.000 ;)
 
ma ovaj asus je superioran po pitanju hardvera u odnosu na bilo koji tablet ispod 20k dinara zato je best buy
 
ma ovaj asus je superioran po pitanju hardvera u odnosu na bilo koji tablet ispod 20k dinara zato je best buy
Pa, zavisi od potreba :)

U poređenju sa Lenovo A8, novi Asus HD7 ima jači CPU/GPU (bolje za "ozbiljnije" igre, ali više se greje), ali zato Lenovo ima veći ekran (bolje za surf, knjige i filmove) i bolju prednju kameru (korisno za Skype).
 
U poređenju sa Lenovo A8, novi Asus HD7...

Nemojte da mešate, jer unosite zabunu. Naziv ovog tableta je Memo Pad 7, a ne HD7. Iako mala razlika u nazivu, velika je kada su performansame u pitanju. :)
 
Pa, zavisi od potreba :)

U poređenju sa Lenovo A8, novi Asus HD7 ima jači CPU/GPU (bolje za "ozbiljnije" igre, ali više se greje), ali zato Lenovo ima veći ekran (bolje za surf, knjige i filmove) i bolju prednju kameru (korisno za Skype).

za ekran se slazem,a kamera je vise subjektivna stvar
meni recimo ne treba kamera uopste,osim mozda neke minimalne prednje i rado bih kupio uredjaj bez kamere,a da je nesto jeftiniji

a inace sto se tice poredjenja,hardver je uvek taj koji odredjuje da li je uredjaj value for money
onda tek ostale stvari

ako se secate,prosle godine je asus memo pad hd7 bio best buy zbog hardvera,a nije bio bas kvalitetno izradjen i nije bas vizualno primamljiv i elegantno resen,kazu da je to ispravljeno kod ovog memo pad 7

od ovog asusa stvarno ne postoji bolji izbor do 20k dinara
razlika izmedju 7 inca i 8 inca i nije toliko velika da bi cena lenovo tableta koji ima slabiji hardver bila ista ili malo veca nego cena asusa

pohvalno je sto taj lenovo ima 1280x800 rezoluciju,dok uglavnom drugi 8 inch tableti do 20k dinara imaju 1024x768,ali da je lenovo best buy,nije
jeste dobar tablet,ali nije best buy...
da ne pominjem da tesla koji je 5k din jeftiniji od lenova ima bolji hardver,a razlika u rezoluciji izmedju 1024x768 i 1280x800 na ekranu od 8 inca i nije tako velika,pogotovo prosecnom korisniku

mnogi ce da pricaju da je tesla kinesko djubre i ostale gluposti,ali tablet je tu,ima hardver,taj hardver daje rezultate i odlicni su i bolji nego dosta skuplji tableti
naravno osim ovog asusa
 
Poslednja izmena:
pohvalno je sto taj lenovo ima 1280x800 rezoluciju,dok uglavnom drugi 8 inch tableti do 20k dinara imaju 1024x768,ali da je lenovo best buy,nije
jeste dobar tablet,ali nije best buy...
da ne pominjem da tesla koji je 5k din jeftiniji od lenova ima bolji hardver,a razlika u rezoluciji izmedju 1024x768 i 1280x800 na ekranu od 8 inca i nije tako velika,pogotovo prosecnom korisniku

Razlika između ekrana kod Tesla 785 i Lenovo IdeaTab A8-50 nije samo u rezoluciji, već je velika razlika i u kvalitetu. Tesla 785 je skoro neupotrebljiv napolju zbog lošijeg ekrana i slabog osvetljenja (na 100%), dok IdeaTab A8-50 pruža solidan i upotrebljiv prikaz. Po meni, običnom korisniku će biti značajnija prednost kvalitetniji displej nego 2500-3000 veći score u AnTuTu testu. Ali razlika u ceni je opet, na kraju, odlučujući faktor kod nas u Srbiji.
 
za napolje ne znam,ali sam gledao uporedo ekrane od 1280x800 i 1024x768 i razlika nije toliko velika
mozda deluje svima da u odnosu na teslu jeste,jer ima slabije pozadinsko osvetljenje,ali gledao sam acer,prestigio i ostale tablete koje imaju u radnjama izlozene i razlika izmedju 1024x768 i 1280x800 je neznatna

razlia u antutu je 5000 sto nije malo....tih 5000 poena deli moj telefon sa 768mb rama i dual core mtk procesorom na 1ghz od asus memo pad hd7 koji je prosle godine bio best buy...nije mala razlika uopste

nego opet se ide u offtopic bez veze

jednostavno,ne postoji bolja kupovina od ovog novog asus memo pad 7 i besmisleno je pominjati bilo kakve tablete osim njega u tom cenovnom rangu,ali kad se vec pominju morao sam da kazem sta sam imao
 
razlika izmedju 7 inca i 8 inca i nije toliko velika da bi cena lenovo tableta koji ima slabiji hardver bila ista ili malo veca nego cena asusa
Razlika je prilično velika i vrlo primetna :) Npr. kad otvoriš neki časopis (PDF, A4) na tabletu u uspravnom položaju, na 8" se tekst obično solidno vidi, dok je na 7" ipak presitno za čitanje (pričam iz ličnog iskustva, jer imam i Asus ME173X i Lenovo A8).

Inače, Lenovo A8 je jeftiniji od novog Asusa ME176, odn. košta otprilike kao ME173X.

Što se tiče kamere... meni ne treba zadnja kamera uopšte, ali prednja mi treba, i to bi bilo dobro da je minimum 1 Mpix.

Ali, kao što rekoh, sve je stvar ukusa i potreba :) S moje tačke gledišta, i Asus ME176 i Lenovo A8 spadaju u grupu "best buy". Koji bih preporučio nekome - zavisi od namene tog tableta. Ako bi se koristio za igre pre svega, onda je prednost na strani Asusa. Ako je namena surfovanje, društvene mreže, video chat, čitanje knjiga i časopisa, gledanje filmova - onda je u velikoj prednosti Lenovo...

@ Corvus Corax: da, u pravu si :) Sad sam ubacio zvanične oznake, da bi bilo manje zabune :)
 
Poslednja izmena:
Ja imam momo pad običan onaj prvi sa single core cpu i 1gb ram-a.

E sad za čitanje me interesuje šta je najbitnije
1. Veličina ekrana
2.Rezolucija ekrana
3. Dosta ram-a i jak cpu da bi sve bilo tečno kod pregledanja.
 
rezolucija i pozadinsko osvetljenje su najbitniji za citljivost i ugodjaj
velicina ekrana i ne toliko

citanje podnose i slabi tableti,tako da nije toliko bitan ram i procesor
 
najbitnije stvari za čitanje su rezolucija i veličina ekrana. zato sam ja prelomio i uzeo 10" sa rezolucijom 2500x1600. par dana korišćenja toga i nećeš se vratiti na manje sve i motkom da te šibaju.
 
Okej je desetka ali ne sa toliko velikom rezom. Nista nisi postigao ako se becis da procitas sitna slova kojih stane vise na ekran u odnosu na onaj tablet sa manjom rezom. Za desetku je idealna rezolucija 1080p. Sve preko toga za tu velicinu ekrana je sickness.
 
Ja sam gledao ponudu u vip-u, lg 8.3'' sa full hd i vodafone 10.1'' sa hd rezolucijom.
LG mi je djelovao bolje.
 
Okej je desetka ali ne sa toliko velikom rezom. Nista nisi postigao ako se becis da procitas sitna slova kojih stane vise na ekran u odnosu na onaj tablet sa manjom rezom. Za desetku je idealna rezolucija 1080p. Sve preko toga za tu velicinu ekrana je sickness.
veća rezolucija ne znači manja slova. veća rezolucija znači čitljivija slova. znam kako izgleda a4 strana teksta na manjoj rezoluciji, znam kako izgleda na ovoj. veličina je ista, samo je čitljivije na većoj rezoluciji.
 
Kako ne znaci ? Pogledaj na Winu, koliko su sitniji elementi i slova na 4k monitoru u odnosu na 1080p monitor. Ko nebo i zemlja.

E drugari, koji kabl da potrazim, treba mi da kacim tablet na LAN konektor zbog interneta na poslu gde ne radi wifi?
 
Nema to veze, ti možeš i na Windowsu da podesis dpi da ti elementi budu krupniji i pored rezolucije.

Ovakav kabl ti treba: link
 
E bravo za kabl.
Samo, ima li ga negde u BG-u ?
 
Kako ne znaci ? Pogledaj na Winu, koliko su sitniji elementi i slova na 4k monitoru u odnosu na 1080p monitor. Ko nebo i zemlja.
Ne znači. Upotrebi logiku, Android radi od 480x320 do 2k, i svuda izgleda isto. Zamisli koliko bi bio sitan UI da nema skaliranja
 
Моје искуство са овим уређајем

После више дана коришћења овог уређаја, могу само вам речи да сам одушевљен!

Узимајући у обзир да сам до сада највише радио са мобилним телефонима, са оперативним системом андроид, али се нисам сусретао са овако стабилним и брзим уређајем. Да се одмах оградим, нисам велики љубитељ асус уређаја, нити ме неко плаћа да га хвалим.

- Ево овако, што се тиче израде самог уређаја, види се да је произвођач хтео да направи квалитет. Лепо лежи у руци и веома је лаган. Поставио је тастере за укључивање некако обрнуто, али се човек навикне. Тастер за укључивање (буђење) је ипак на правом месту. Када се таблет узме у руку, баш дође прст на њега. Око уређаја има сребрна трака, која му даје леп изглед, али и рањивост на оштећења (пада из руку клинца на под).
Негде нема шкрипања пластике на додир, баш као да држиш камен руци.
Дебљина уређаја је на завидном нивоу. Рекао бих човек, како су успели углавити овај хардвер у тако мало простора.
Морам признати да после дуже употребе се уређај баш угреје у пределу задње камере. Вероватно му се тамо налази звер звана Интел! Понекад кад се дуже игра нека игрица, махинално се окреће уређај у другу руку, због веће температуре (као кад дуже причате на телефон, па се телефон пребацује на друго ухо). Немојте се уплашити, да је вруће, да можете јаје испећи. Није баш тако топло!
У току употребе руке се не зноје, што је по мени веома битно. Уређај има матирану боју, па не остају отисци прстију на њему. Екран је лепо одрађен, па и на њему слабо остају отисци.
Могли су убацити мало квалитетније стакло, јер сам после употребе уређаја на плажи, приметио да има мала огреботина на екрану у дужини 2цм. Не знам од чека је настала, али ме веома боли. Већ сам раније напоменуо да нас је Асус ускратио заштите за овај уређај. Мислим да није у реду што су тако неозбиљни. Ипак треба мислити на кориснике! Нашао сам на алиекспресу за me176c кожну футролу, са поклоном, заштитом за екран и стилос за свега 8 евра. Поручено и чека се достава.

- Што се тиче екрана, резолуција је одговарајућа. Ипс екран са добрим углом гледања. Заиста се види како год окренете уређај. Наравно када се уређај користи напољу, на сунцу, мора се повећати осветљење, мада и даље видите свој одсјај на екрану.
Ја у затвореној просторији подесим осветљење на неких 45%. То ми одговара. Када радим са текстом, као сада, укључим опцију "мод читања" и стварно не умара очи. Екран се не греје, што је велика предност.
Када се гледа уређај, екран је убачен у уређај сразмерно димензијама уређаја, што му даје лепши и луксузнији изглед.
Гледање филмова је уживање. Пуштање филмова у пуној резолуцији је право задовољство. Играње игрица је као на рачунару. Реалне боје и нема никаквог кашњења.
Слова у текстуалним документима нису искривљена.
На неким апликацијама се не приказује ћирилични фонт како треба, али то је до саме апликације а не до екрана.

-Е сада да завиримо испод "хаубе".

Као што сам рекао пре, на горњој страни уређаја, код задње камере се осећа топлота од процесора. Унутра је права звер. Четири језгра интелов процесор, који по потреби достиже брзину од 1.8 ghz.
У самом раду сам приметио велику брзину. Тако нешто нисам до сада имао прилике осетити, кроз мојих 20 година рада са рачунарима! Све апликације покреће без икаквих проблема. Muлtitasking је право уживање! Узимајући у обзир да сам уређај има три активна тастера (назад, главни екран и предходне апликације), multitasking мора бити једноставан.
На више места сам прочитао да интелови процесори имају проблема са радом и андроид окружењу, али ја нисам имао до сада никаквих примедби, што не мора да значи да не постоје апликације које имају конфликт са x64 интеловим процесором.
Графика се показала веома добро. Као раније што сам напоменуо, покретање филмова у високој резолуцији и играње захтевнијих игрца, је протекло без проблема.
За радну меморију сам се плашио да ће бити уско грло, али андроид је то одлично одрадио. Нема потребе за инсталирањем апликација за пражњење радне меморије, јер сам систем врши ослобађање меморије. Да појасним мало то. Андроид има посебну радну кеш меморију у којој се смештају програми који су завршили са радом притиском на тастер „назад“. Ту их систем чува, ако је потребно да их покрене поново, па ће тиме исти програми бити брже покренути. У случају покретања нових програма, систем сам избацује из меморије те програме и тиме омогућава довољно меморије за нове програме. Кад видите да је пуно програма покренуто притиском на тастер „претходни програми“, па је тиме заузеће меморије велико, то вас не треба бринути, јер сам андроид систем ослобађа потребне меморије. Надам се да сам исправно објаснио оптерећење радне меморије.
Рад са осталим деловима хардвера (wifi картица, Bluetooth, sdcard..) је као и код осталих уређаја.
Е сада бих хтео мало да пишем о OTG могућностима. Овај уређај у потпуности подржава OTG (On to go) опције. Спојио сам миш Gigabyte gm-m7700 који се одмах покренуо и ради без проблема. Следеће је била флеш картица, која ради без проблема. А сада оно што ме је пријатно изненадило. Прикључио сам Toshiba v36700-c 1TB хард диск. Систем га је препознао и без скенирања приказао као USB меморију од наравно 1TB. Покренуо сам са њега филм Аватар у пуној резолуцији, који је без икаквог кочења стартовао! Каква слика на уређају, само да је мало већи екран :)
Тастатуру нисам пробао, јер код себе немам USB тастатуру.

- Што се тиче камера, мала замерка за резолуцију. Мада ипак ако хоћете да користите апарат за сликање неких лепих тренутака, купите себи фотоапарат и уживајте. Могу вам речи слике су заиста лепе. Има много могућности приликом сликања, што можете видети на њиховом сајту. Предња камера је добра за видео разговор и то је по мени најбитније.

- Што се тиче GPS одлично проналази сателите.

- Дође време и на батерију. Не знам да ли је моја батерија лоша, али ја не могу извући преко 4 сата и 30 минута екрана, али никако! Они презентују неких 9 сати, мада мислим да је то смешно. Брзо се релативно напуни, јер је кућни пуњач јачине 1,5 ампера. Веома је битно ако хоћете да узимате аутопуњач, да тражите са пуно ампера. Мој таблет је био првобитно намењен клинцу да гледа цртане филмове док сам га возио на море, што је и послужило. Е сада је моја играчка. Обратите пажњу на куповину ауто држача за седиште, да буде квалитетан, да вам не би испао у вожњи (није се код мене десило ;) ).

- За крај сам чувао оно мени најдраже. Оперативни систем андроид 4.4.2. носи назив Киткет. Одлично урађен. Имам малих замерки, али само што се тиче превода на српски језик. Није одрађено како треба.
Веома је брз и стабилан. Од куповине ми је понудио два мала освежења. Не знам шта је у питању било, мада ме и не интересује. Систем је опремљен ZenUI додацима. У склопу тих додатака има веома корисних програма. Сваки дан користим неки нови од њих и могу вам речи да сам задовољан. Највише ме је одушевио програм File manager који у себи има подршку за интерну меморију, меморијску картицу, мрежно окружење у склопу бежичне мреже, и такозвани Open cloud. Сервис који подржава Asus webstorage, Dropbox , One drive, Google drive и приказује их као доступну партицију. Веома корисно. Активирањем овог таблета на Асус налогу, добија 5 GB простора на Asus webstorage.
Веома корисне апликације као Do it lather, what`s next, quick memo, super memo, Web storage. Уз систем добијате и још пар апликација, које мени нису потребе, па не бих о њима.
Обавезно погледајте tutorial на њиховом сајту.
Мала замерка што у преинсталираним апликацијама нема ниједног програма за рад са текстуалним документима , па ћете ипак морати користити нешто са гоглеове продавнице. Програми quick memo, super memo су само за записивање кратких порука.
Ја сам као покретач (launcher) инсталирао Apex launcher, који има много корисних опција.

- Уређај је нажалост закључан за експериментисање. Ваљда ће нам омогућити то касније. На сајту подршке још нису избацили soruce code за њега. За сада није могуће откључати bootloader и одрадити root уређаја.
Ја бих се играо са преводом и изгледом systemUI, framework-res докумената.

- Заиста нема потребе за неким custom ромовима. Овај таблет има систем који је довољан потребама просечних корисника. Нисам радио benchmark тестове, јер ми не значе ништа резултати. Пар пута сам уз мој таблет имао друге уређаје, па сам их поредио у раду. Изненадио сам се кад сам видео да је мало бржи и од Nexus 7 и од Nexus 5, које сам пробао у продавници заједно са овим уређајем.

- Надам се да вас нисам удавио са оволиким текстом, али само хоћу да поделим моје искуство са осталим корисницима. Нисам се преварио што сам га купио!,)

ЕДИТ: тек сада видех да избачен тест овог таблета на овом сајту.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno