Šta je novo?

VR - Oculus Rift

Mike, jeste dk2, imas i laganije stvari nego sam mislio da se ne vide maksimalni efekti.
Evo da citiram animana sa drugog foruma
Neke igre nemaju smisla na Oculusu, recimo, simulacije letenja ili vožnje su kao stvorene za to. Minecraft mi nema smisla igrati na način na koji sam opisao.

@All

Inače, probao sam i par demo-a sa filmovima i VR interakcijom za odrasle Prvi je bio striptiz i baš je cool urađeno - sediš u fotelji, a devojka đuska i sl, ide oko tebe i sl, a ti možeš da gledaš i okrećeš glavu.
Drugi je bio još luđi, ukratko, sedeo sam na ivici bazena, ništa nisam imao na sebi, kad eto nje pliva ka meni i hoće nešto da mi objasni na "mikrofonu"
Mislim da će ta industrija da najviše profitira od VR-a...
 
Probao sam malopre...
bas sam razocaran, uzese mi 300 dinara za 2 minuta...
pitao sam da mi puste nesto sto manje intezivno, jer ga stavljam prvi put na oci, oni mi uvalise roller coaster...
toliko mi je bilo neugodnu i neprijanto da sam rift sklanjao sam glave 2,3 puta da se ne bi onesvestio... i mucnina me zamalo uhvatila...
onda sam mu rekao da mi pusti ponovo ovaj demo, ali da ne pokrece voznju, ocu samo da gledam u virtualnom prostoru dok stojim u mesto i ucinio mi...
tako dok stojim, osecaj mi je ok... malo sam razocaran losom grafikom i zrnastim, bledim prikazom, ali mozda je to do tog demoa konkretno...
osecaj je ok, primetan je mali lag...
kakav je tacno osecaj? pa kao kad gledas dvogledom u monitor... veoma intezivan, neprijatan i potreban je stepen privikivanja i sporog uronjavanja...
takodje rift mora milimetarski precizno da se namesti na glavu, jer se samo pod jednim uglom slika ostrije iz svakog drugog je mutnija, ja sam podesio najbolje sto sam mogao, ali ni to nije bilo najidealnije... onaj decko koji radi tako, nije previse upucen, ali to nije iznenadjenje...
dakle potrebno je jos da se radi na ovo uredjaju, potreban je softver posebno pisan za ovo, a i poseban zanr igre, jer ovde svakako ne lezi bilo koja igra, to je sigurno, jer je neke mnogo prijatnije igrati na monitoru, nego na riftu, a i smislenije...
sto se tice taj osecaj vrtoglavice i mucnine, slicno je kao kad ste prvi put upalili 3D igru iz prvog lica, potreban je period privikivanja i onda sam siguran da sve legne, samo sto je ovde osecaj jos intezivniji...
 
pljačka :)

nije do demoa i elita je zrnasta, ali osećaj kada možeš glavom da ispratiš pored čega prolećeš je neverovatan. tri puta sam sletao i uzletao samo da bi sve to bilo oko mene :)

i fakat, igra treba da je napisana za to. čini mi se da je i arma III napravljena da može tako da se igra, jedva čekam da kupim đuntu pa da objasnim kako se to radi :)
 
Ima drugar jedan DK2 za prodaju nov ne raspakovan ako je neko zainteresovan moze mi se javiti na PM za kontakt.Inace ja sam ga dosta koristio, probali smo bukvalno sve sto postoji a cak je i drugar sam nesto radio, tipa reklame, razgledanje poslovnog prostora....Preporucujem svima lagano privikavanje, ja licno nisam imao problema ni nakon intezivnijeg koriscenja, dok su mnogi zbog roller coaster-a prelezali pola dana u krevetu zbog mucnine:D.Ja se nisam skidao sa onog klatna(ako je neko probao) prvi put sam se uhvatio za sto da ne spadnem sa stolice:D
 
Probao sam DK1 i DK2, razlika je ogromna izmedju njih, kažu da je ista tolika razlika izmedju DK2 i Crescent Bay koji se nije pojavljivao u prodaji niti će.
DK2 sam koristio nekih 10 dana, i nisam uspeo da se prilagodin na FPS igre ili bilo šta što ima kretanje koje sam kontrolišeš.
Ono što je bitno (bar su mu tako rekli) da igra radi na 75fps, jer na toliko radi rift, pa je samim tim mnogo tečnija slika, nema seckanja , laga i slično(tj ako ga ima minimalan je), ja sam kod sebe imao nekih problema sa igrama, nije bilo to glatko, lag je bio prisutan, ne znam zašto, iako je slika išla paralelno na monitoru gde je bilo sve ok, na riftu nije bio isti slučaj...
Što se tiče samog osećaja, ja sam generalno oduševljen, VR nudi mnogo, npr edukacija, pogledao sam neke dokumentarce(ne mislim na xxx) prosto granice ne postoje.
Osećaj prostora je fantastičan, treba doživeti da bi razumeli.


To nije proizvod za blisku buducnost, sta ce sad da ti tera 5K u visokom fps-u?
...


Grešiš, jer VR nije samo namenjen igrama, npr ako hoćeš da gledaš film na VR potrebno je da ima što veću rezoluciju, jer dok gledaš film ne koristi se pola ekrana...a to je samo jedan primer, drugi primer se nadovezuje na to, a to je kad hoćeš da igraš igre koje nisu podržane za 3D, nego hoćeš samo veliki ekran, na isto se svodi,....
Tako da sam i ja za veću rezoluciju u samom staru, bez obzira što neću moći igre da igram na toj rezoluciji.
 
Mislis da ce krajnja verzija da bude slicna crescent bay-u ili to ostaje za neku sledecu generaciju?
I kazi mi kada gledas nesto, jel je slika bas jasna ili vidis malo zamuceno? Mislio sam da je do mene zbog dioptrije plus astigmatizam, ali ni brat ni njegova devojka nisu uspeli potpuno da izostre sliku.
 
Neće se pojaviti kao DK, sledeća verzija je gotov proizvod i biće bolja od Crescent Bay - a.
O problemu koji si ti imao sa Rift-om, mutno slika, je zato što nije postojala opcija da se sočiva pomeraju horizontalno, tj nemamo svi isti razmak između dva oka, a pošto Rift koristi sočiva, to je veoma bitno da se podesi, na prodajnom primerku su to ubacili.
A mesta za cvike ima, ja ih nosim takođe, fora je što u kutiji stignu dva para sočiva, kraće i duže, kreće je namenjeno za osobama sa cvikerima, jer više mesta ima slobodno unutar Rift-a, plus što može da se pomeraju sočiva napred nazad, tako da može još mesta da se napravi. Probao sam i bez cvika, i normalno sam video (dioptrija mi je - 1, ne vidim na daljinu), nekako mi je bilo logično, jer ipak objekat u koji gledam je ispred mene i gledam kroz sočivo,
 
Hvala, citao sam malo o crescent bay-u i bas su odusevljeni. Kao nastaje drugi problem, toliko je realno da se javlja frustracija sto nema interakcije sa virtuelnim stvarima. Kaze da ima dva ekrana umesto jednog pa je zato dosta bolji. Ako rezolucija bude bolja od dk2 plus da se sredi ta ostrina, bice onda i vise nego odlicno.
 
Poslednja izmena:
Ja sam bio ubedjen da dobijamo nesto slicno dk2, bas sam iznenadjen i tek sada nestrpljiv :D
Ali ako za dk2 treba dosta jaka graficka, ko zna kakva tek azdaja treba za consumer verziju, verujem samo gtx980ti i iznad koje tek treba da izadju.
 
Koliko se secam u prvoj polovini 2016. jedino da sam nesto pogresno razumeo. Nada je pascal arhitektura koju je najavila nvidia, kao moci ce da odrade i 10x jace graficke od 980ti, ali dok dodju do toga proci ce par godina.
 
kapiram da će 980gtx biti dovoljan, ali da će realno biti potreban titanx ili nešto bolje za full doživljaj.
 
Poslednja izmena:
Pa koja je poenta da od konja pravim magarca?
Ako igram npr Gta 5 hoću da bude Gta 5, a ne San Andreas, e pa sad zamisli kakva mašina treba bude da izvuče sve to na dva monitora u 75 fps.
Novi engine po defu podržavaju VR, tako da je manje više svaka igra pravljena za Rift (potrebno je peglanje naravno)
 
videćemo. elita očigledno sasvim pristojno radi na 970gtx sa dk2, što je negde specificirani minimum i za cv1.

meni lično nivo detalja i efekti nikada i nisu mnogo značili, to vazda spuštam kad god imam neku dobit u fps-ovima. kapiram da ću tako i sa rift igrama. da li stvarno pravi razliku što nekom tamo svetluca sunce na šlemu?
 
Kod VRa je najvažniji osećaj "da si tamo", ono što oni u marketing materijalu nazivaju "presence", ne toliko (ne)detaljnost sveta na koju se brzo navikne. Ljudi su to prijavljivali i kod matorih igara prilagođenih za VR - Q2 VR, Hexen, SH2, HL2.

Što se Elite tiče, neki su oduševljeni i na 750Ti kako radi.
 
Kod mene je bio neki problem sa Elitom na mojoj mašini. Igra na monitoru radi glatko, ali na Rift-u ne, ne znam do čega je bio problem.
Inače Elite je loš primer za zahtevnost, svemir je dosta prazan prostor ;)
 
q2 vr? jaaaaaaoooo. nije ovo trebalo da saznam :eek:
 
Koliko li je manje zahtevno gledanje filmova i 360 video materijala? Verovatno da i takav sadrzaj mora da ima preko 70fps.
 
I meni za pocetak deluju interesantno te pasivne simulacije. Recimo obilazak poznatih mesta, zatim mesta gde obican smrtnik nema bas prilike da ode, vracanje kroz istoriju, dinosaurusi, pogled iz perspektive raznih drugih bica i sl.
Pisao je neki developer da radi na takvim igricama, tipa ti si mrav pa kada ti naidje osa, uz onakav dozivljaj kao da si tamo mozes samo da skines oculus rift :)
Igranje zahtevnih pucacina mi nije bas u prvom planu. E sad videcemo da li je rezolucija cv1 dovoljna za bas lepu sliku mada utisci o cb su vise nego dobri.
Sta li je ovaj Valve skalabudzio, koliko sam procitao izlazi do nove godine.
 
Poslednja izmena:
Pod tim 1 smatraju prvu verziju gotovog oculus rifta, za godinu/dve je kao druga... bar tako ovi po forumima, meni svejedno. A to si u pravu, ako odrade neke minimalne izmene, uglavnom se radi na softveru plus da izadju te nove kartice.
 
Nazvace ga bas tako Oculus 4k, sta ces bolju reklamu. Verujem da vec sada mogu da izbace i takav model, ali nema svrhe dok ne izadju jace graficke. Samo sto nvidia nije luda da odmah izbaci najbolje, iscedice maksimum razvlaceci ih ko zna koliko godina.
Samo se pitam, ovi Kinezi sve kopiraju, al pc komponente im nesto ne idu.
 
Jel zna neko ko je radio prezentaciju dk2 na beer fest-u? Pitao sam ove iz delta city-ja i nisu oni.
Sto se tice consumer verzije, za jedno dve nedelje je connect gde ce da konacno objave specifikacije i verovatno tacan datum izlaska.
 
Nazad
Vrh Dno