Šta je novo?

Commodore 64 noviteti

Da mu ta izometrija ne zakomplikuje život, pa da ne završi igru.
To je veoma verovatan ishod. U threadu-u je pomenuo da će objaviti i demo, ali kad - ne zna se.
Eh.... Da je bilo pravog naslednika C64 bilo bi sve mnogo bolje...
Da se malo sačekalo sa C128, da je umesto 8502 iskorišćen 65C816 i napravljen bolji VIC čip.... Ehhh, snovi :)
C65 je bio korak delimično u tom pravcu ali su se kasno setili, kao i sa C128. Šta je C65 eventualno mogao da bude pokazuje i Mega 65 projekat.
 
Pentagram
Pogledajte prilog 200116
http://csdb.dk/release/?id=148188

Treća igra Filmation Ultimate-a, Pentagram, je dugo bila ZX ekskluziva. Inicijlanu konverziju za 6502 je odradio Mariusz za Atari 8bit, a na osnovu tog koda je urađena C64 verzija. Prilično brzo ide za izometrijsku hires igru na C64...

Ovo je odličan port, daleko najbolje urađen od svih ranijih pokušaja i veoma mi se sviđa.
Na c64 je sporiji 25% od Spectrumovog originala, ali zato na C128 u c64 modu, radi skoro podjednako brzo kao i na Spectrumu.
Šteta je što pravi C128 u c64 režimu ne može da radi konstatnto na 2Mhz, bez isključivanja VIC čipa, jer bi u takvoj vaijanti, igra bila još brža.
Na Vice emulatoru se ovo može uraditi sa POKE 53296,1 i tada cpu radi na 2mhz u oba moda, ali to kao što rekoh nije moguće na pravom hardveru.
Još bolje rešenje bi bila verzija za VDC ekran, koji može da radi na 2mhz, a sam autor ovog porta tvrdi da bi tada igra bila oko 35% brža nego na Spectrumu.
Doduše, najbolje bi bilo, kada bi autora nagovorili, da uradi ovakav Knight Lore port, koji sigurno može brže od sadašnjeg neoptimizovanog porta, a posebno Alien 8 wip verziju, koja je užasno spora.

Evo i dva video klipa za Pentagram, prvi je sa c64, a drugi sa c128 i razlika u brzini je očigledna.
Ovo je sada i jedna od retrkih igara, zbog koje vredi imati C128.
Mislim da još samo Elita za 128 mod, koristi 2 mhz cpu u c64 modu, mada iskreno nisam primetio neko ubrzanje, niti sam baš detaljno testirao.


 
Koliko me sećanje služi, od novijih igara trebalo bi da Bomberland i Super Bread Box koriste 2MHz na procesoru na 128-ici.

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
U pravu si, Bomberland u donjem levom uglu ekrana uvek napiše koji model, procesor i tonski čip koristi, ali u praksi ne primećujem da ima neke razlike u brzini ili fluidnosti između C128 i C64.
Doduše, probao sam samo prvi nivo, možda kasnije ima neke razlike, kad se zakomplikuju dešavanja na ekranu.
 
Ovo deluje zanimljvo!

 
Poslednja izmena:
Za mene je kandidat za najbolju hires igru na c64 Barnsley Badger, sjajna klasična platforma u Monty Mole stilu.
Predivna grafika i još jedan dokaz da se može, kad se hoće.
Ovo vredi čak i da se kupi:


 
Poslednja izmena:
C64 Debugger V0.5

148664.gif

Po rečima autora: "This is Commodore 64 and 1541 Drive code and memory debugger that works in real time. It is for quick prototyping on Commodore 64 machine and its internals. C64 Debugger embeds VICE v2.4 C64SC emulation engine created by The VICE Team. This is a standalone binary and no VICE files are needed to run this."

Probao sam malo na brzinu i zasad deluje impresivno...

http://csdb.dk/release/?id=148664
 
Grupa Nostalgija je izbacila Easyflash imidž da dve unapređene Mindscape-ove grafičke avanture, Deja Vu i Uninvited:

148695.gif
http://csdb.dk/release/?id=148695

Prelaženje sa ekrana na ekran je skraćeno, jer nema čitanja sa diska, a dodata je i podrška za miš.
 
Za 4k igru, izgleda sasvim dobro, bez obzira na rezoluciju. :)
Volim takve old school igre, a pogledao sam i na njihov sajt, imaju par zanimljivih igara u najavi:
http://pondsoft.uk/

Grafički najviše obećava igra Humpy, a od završenih tu je Splorf varijacija na temu Flappy bird, jednostavna ali jako zabavna.
 
Ponovo radi bioskop! :)

Sajt commodore128.org je posle skoro 2 godine ponovo aktivan, ali na novoj adresi:
http://www.commodore128.net/
(onu staru je neko uzurpirao, samo mislim da se neće namlatiti para od toga...)
 
Poslednja izmena:
8-bit Civilizations

Tip koji je krenuo da radi Civilization-like igru je izbacio novi video, u kome prikazuje kako trenutno radi AI:
 
Pripremite modeme... :)

Prvi grafički MMORPG, Habitat, izdat davne 1986 godine za C64 će se, po svemu sudeći, ponovo pokrenuti. Kompletan kod igre je postavljen na GitHub-u pod Open Source licencom, kao i serverski kod pisan u PL/1. Biće zanimljivo ponovo ovo pokrenuti...
 
Arok 2016

Arok 2016 se završio ovog vikenda, i između ostalog na njemu su predstavljena dva Commodore demoa, jedan za C64, 20+1 Years:
149770.png

a drugi za Plus/4, Cracker's Demo 5:
crackers_demo_5_04.gif

Zasad nisam našao video ni za jedan, postaviću nako naletim (ili ko nađe pre mene, neka postavi...)
 
Par hardversko-softverskih projekata...

keyman64 omogućava da se 16 proizvoljnjh kombinacija tastera sa C64 tastature povežu sa 16 signala koji mogu kontrolisati bilo šta u kućištu - reset signal, KERNAL selekciju, SD2IEC tastere, itd.
keyman64-r3.png

GEOS 64 2.1e Kernal 16KB ROM Image za kertridž/EasyFlash omogućava podizanje GEOS-a za 13 sekundi, a ima ubačena i razna ubrzanja samog sistema:

Forum post:
http://www.lemon64.com/forum/viewtopic.php?t=60874

Malecno napajanje za C64:
2016_07_04_11_22_36.jpg
2016_07_04_11_46_33.jpg
Koristi 5V 2A USB punjač i MAX660 konverter napona (zajedno sa kondenzatorima, spakovan u konektor napajanja)
 
Još dva preview-a...

Nije da ih volim, ali su mi ova dva baš zapala za oko...

Indiana Jones and the Last Crusade (avantura)


Yoomp!64 (C64 verzija čuvene 8bit Atari igre)
 
E to napajanje izgleda ekstra interesantno... Samo da se manje greje nego originalno ;)

Indi takođe izgleda odlično. Moraću isprobati...
 
E to napajanje izgleda ekstra interesantno... Samo da se manje greje nego originalno ;)

Indi takođe izgleda odlično. Moraću isprobati...

I ja bih isprobao, kad bi našao neki link, sad ili sam umoran ili ga nema? ;)
Vidim da je ovo treći deo, ali prva dva takođe ne mogu da nađem iako ima yt klipova.
btw, jako lepo izgleda konverzija, što i ne ćudi kad imaš za osnovu dve sjajne avanture kakve su Maniac Mansion i Zak McKracken.
Na nemačkom forum64 se odavno raspravlja da li je ovo fejk ili ne.
Meni liči na pravu stvar, mada evo već je skoro tri godine od kad je čovek objavio te klipove ali ni jedan od tri dela još nigde nije dostupan, tako da ipak treba uzeti ovo sa rezervom...
 
Da, kako izgleda, Yoomp će uskoro biti gotov ako nešto ne krene po zlu, ali Indijana, nisam nešto siguran (mada, fantastično izgleda). Suviše mi liči na nešto što se izvršava na komodoru da bi bilo fake (odnosno, mislim da bi trebalo puno truda da se napravi ovakav fake, pa mi je čudno zašto bi se neko uopšte trudio).
 
WOW!!! TED urađen u FPGA!

"A cycle exact FPGA core for the MOS 7360/8360 TED chip written in verilog. The final goal is to have an fpga core that could be used as a drop in replacement for the MOS 8360 chip"

970901462222136460.jpg

https://hackaday.io/project/11460-fpgated
 
Poslednja izmena:
Nije da ih volim, ali su mi ova dva baš zapala za oko...

Indiana Jones and the Last Crusade (avantura)


Auh, kako Indiana Jones izgleda prebrutalno.
A što si napisao "nije da ih volim". Šta ne voliš, ili koga ne voliš?
Misliš avanture generalno.. ili?
 
Nazad
Vrh Dno