Šta je novo?

Commodore 64 noviteti

K&A plus #03, plus/4, VIC20

Izašao je i treći broj časopisa K&A plus koji se bavi Commodore mašinama:
143937.png

Pored intervjua sa Dino Dini-jem (programr Kick Off-a) i Jordan Mechner-om (Prince of Persia), tu je i članak o popravci i sređivanju jednog C128, kao i dosta opisa igara. Među njima su i opisi dve nove igre, jedna ja plus/4, druga za VIC20.

Dork Dave and The Dirty Trick za plus/4:


Popeye za VIC20:
 

Prilozi

  • dork_dave_and_the_dirty_trick.jpg
    dork_dave_and_the_dirty_trick.jpg
    161.2 KB · Pregleda: 96
8-bit Civilizations

Tip pod pseudonimom DrKhumalo je na Lemon64 forumu predstavio svoj projekat Civilization-like igre za C64:



Što reče jedan od komentara: "Pardon my french, but: Holy shit!". Iako je još uvek samo u obliku demo-a, i iako se dosta preview-a na C64 nije maklo dalje od te faze, svakako je poduhvat vredan poštovanja.
 
Hessian

Tvorci odličnog serijala Metal Warrior su izbacili novu igru slične mehanike, Hessian:



Originalna verzija se može preuzeti sa http://csdb.dk/release/?id=145473, a ima i sa trenerom: Hessian +5.

Dokaz da se neki preview-i ipak dokopaju finalne verzije :)
(prvi je bio 2012-te)
 
Poslednja izmena:
Wow, sam journey je fenomenalan. Verovatno će biti komercijalna igra, ne freeware.
 
moram reci da su ove nove igre za C64 NEVEROVATNE!

pustim neku staru igru iz 1984. i onda pogledam, cujem, vidim nesto od ovog novog - i neverovatno! :D
 
Sam's Journey će definitivno biti komercijalna igra. Ekipa koja je pravi radi na njoj sigurno bar godinu dana, ako ne i više. Pored toga što je šarena i lepa za oko, gomila videa koje su dosad izbcili pokazuje i da u samoj igri ima dosta mehanike za koju se ne sećam da sam ikada video na jednom mestu u C64 igri. I meni se čini da će ovo biti C64 remek-delo...
 
Samo neka oni nju završe, a biće komercijalna kao i Knight 'n' Grail... jedno kraće vreme. ;)
 
Trougao Sierpinskog

Sve je počelo pre neki dan kada se kao jedan od demoa na Forever 2016 party-ju u kategoriji 1k demo pojavio kod za iscrtavanje trougla u 190 i nešto bajtova. Kao odgovor na "predugačak program", ubrzo je na CSDB stigla kraća verzija, pa još jedna i još jedna i trenutno se održava, kako su ga nazvali Spontaneous Sierpinski Triangle Funcompo, bez nekih posebnih pravila, odnosno kako jedan od učesnika reče: "Nah, no rules. Just fun. Nothing to win. Try to beat each other in size."

Prosto obožavam kada se ovakve stvari dese... :)

P.S. Neko je poslao i link na stranicu koja ima veoma veliku kolekciju tekstova i algoritama za čuveni trougao: http://www.oftenpaper.net/sierpinski.htm
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Lepo je videti toliko novih igara, svaka čast autorima!
S druge strane nije mi nijedna baš nešto preterano oduševila...
 
I ja se slazem, svaka im cast sto drze scenu zivom al jes da nijedna nesto ne odskace al zato jedva cekam Sam's Journey :)
U poslednje vreme sam se najvise odusevio sa Caren and the tangled tentacles i Microhexagonom - cista umetnost, prosto, jednostavno i ubitacno.
 
Najveći deo igara je, ako ste možda propustili, sa takmičenja za 16K kertridž koga organizuje RGCD. 16K ima svoja ograničenja i mislim da uopšte nije loše šta su izvukli iz toga...

A evo nečega možda tehnički zanimljivijeg: emulacija Atarijevog POKEY zvuka na SID-u: Pokeymania. Nije, naravno, sve emulirano, ali trenutno nemam kod sebe 8bit Atari da uporedim koliko je verna ili nije... Tekst demoa otprilike kaže da se koriste originalne rutine za puštanje, a da se u letu radi konverzija POKEY->SID.
 
Šteta što je C64 pojavom Amige i konzola pomalo zanemaren. Po meni, svaki kompjuter koji može da tera Elite je ozbiljan kompjuter.
Negde sam ubeđen da je za C64 mogla da se napravi i Civilizacija (limitirana naravno na 3-4 naroda, manje tehnološko drvo, manje jedinica). Diplomacy screen ne bi morao da bude preko celoh ekrana, nego ikonica i tekst, i tako dalje.
Video sam da je bilo pokušaja i za Mortal Kombat 2, i vrlo je ozbiljno izglerdao, ali se izgleda odustalo. Opet je tu možda trebalo smanjti veličinu karaktera, smanjiti broj karaktera, a pokušati da se zadrži igrivost. Poenta je da mogu i čiča gliše da budu prisutne, sve dok se ne dobije željena igrivost, a posle unapredjivati grafiku.
Ali i kada je bilo portova od zvaničnih developera, igrivost je stavljana u zadnji koš. Primer - Final Fight.
Doduše FF se i na Amigi nije proslavio što se igrivosti tiče.
 
Da da. Videh to.
Bio bi ogromnog poštovanja vredan i da je iz ptičje perspektive, kamoli to što je izometrijski. Ali to me upravo i plaši. Da mu ta izometrija ne zakomplikuje život, pa da ne završi igru.
 
Ma sta vam je moramo samo majstu da nagovorimo da napravi fpga akcelerator za C64 posle nema igre koja nece da radi kako treba.......
 
Eh.... Da je bilo pravog naslednika C64 bilo bi sve mnogo bolje...
Da se malo sačekalo sa C128, da je umesto 8502 iskorišćen 65C816 i napravljen bolji VIC čip.... Ehhh, snovi :)

Biće još dobrih igara za C64, tek se zalećemo ;)
 
Nazad
Vrh Dno