Šta je novo?

Commodore 64 noviteti

ako se dobro secam, ti transcom 'originali' su kostali 3DM ili 6DM po kaseti sto tada nije bilo bas dzabe, ali ko nije imao disk drive (a mnogi nikad nismo) mogao je da proba. Secam se da se strpljenja da se ucita igra, ali je ipak bila druga prica u odnosu na vecinu 'malih' igara koje smo ucitavali preko turbo250 :)
 
Evo i nove verzije Transwarp-a, 0.84:
210864.png

Piše da je ispravljeno par bagova. I dalje se koristi cc1541 3.3. Autori cc1541 programa su mi skrenuli pažnju da se informacija o tome kako se Transwarp prg fajl ubacuje na D64 imidž u stvari i nalazi u uputstvu za cc1541:
-W localname Like -w, but encode file in Transwarp format. Provide Transwarp bootfile as last file using "-f 'transwarp vX.YZ' -w 'transwarp vX.YZ.prg'"
 
Petaxian Preview (deluje nekako poznato :) )
 
Nova logička igra, Santa's Workout:
 
Poduži spisak nekih novih igara...

Sam's Journey - Season Special

Sonic the Hedgehog V1.1

Tenebra

Scramble Infinity

Santa's Rats Issue

Randoom

Luna XMAS Edition

Stunt Car Racer SuperCPU

PETSCII Portal

Koma

Torreoscura

PETSCII Lemmings

Phoenix-Recovered

VICE 3.6
 
Poslednja izmena:
ChiCli je komanda linija za C64. Omogućava lako upravljanje fajlovima i direktorijumima pomoću komandi sličnim onima na DOS-u i Linuksu. Takođe omogućava direktno peek-ovanje, poke-ovanje ili pokretanje sys funkcija.

Spisak komandi:
Kod:
   ./          driveset   profile
   =           dumpmem    pwd
   about       echo       reboot
   alias       exit       rename
   cd          filedate   restart
   changeid    format     rmdir
   changelabel help       run
   chirp       hex2dec    screensaver
   clear       hotkey     sd2iec
   colorset    initialize shutdown
   copy        keycodes   status
   d##:        list       stopwatch
   d##?:       ld         sys
   date        mkdir      sysinfo
   datetime    mount      time
   dec2bin     part       type
   dec2hex     peek       unalias
   delete      peekbit    unmount
   diskcopy    peeking    validate
   dos         poke       vars
   drivedetect pokebit    viewmem

Pri pokretanju prikazuje korisne informacije o sistemu:
ChiCLI_v1_Screenshot.png

Radi sa SD2IEC-om ili standardnim disketnim uređajima. Podržava većinu varijacija C64.

Ovde ga možete videti i u akciji:


Više informacija i download:
 
Upravo gledam gore linkovani snimak i vidim da podržava pokretanje PRG direktno iz komandne linije. Na videu koji sam linkovao ispod se vidi i neki brzi reset/povratak u ChiCli iz FB menadžera datoteka. Znači da verovatno nije potreban pun reset za ponovo pokretanje (?).

Evo još malo informacija sa Reddita:

Thanks! I never intended to release it or even make it. But I just keep getting frustrated doing what felt like should be simple things. I don’t look at the SD2IEC as a device for emulating a floppy drive. I look at it like a hard drive. So I want to work with it like I would on Linux or AmigaDOS. Like organizing files, extracting from images, formatting disks… etc… But it turned into an addictive game of trying to figure out how I could squeeze more and more functionality out of it all while programming in C and not assembler.

A ovako možete dobiti pomoć ili pročitati uputstvo:
You can use help by typing:

Kod:
help commands

Which gives you a list of commands as a quick reference. Then you can type something like

Kod:
help list

To give you the help entry for the list command.

You can also view the manual by typing

Kod:
type chicli-manual

Which will hopefully explain things.

Izvor
 
Izašao je Robot Jet Action:
 
cn4757.png

Kompilacija 24 igre za C64 napravljene između oktobra 2019 i januara 2022.

HE+A8Q.png

Sadržaj
  • U pitanju su 24 igre za C64 Arlasoft-a u crt formatu (slike kertridža) objavljene do januara 2022.
  • Kolekcija dolazi sa menijem iz koga je lako izabrati igru koju želite da igrate.
  • Kolekcija dolazi sa PDF knjigom sa informacijama o svakoj igri.
  • Kolekcija je takođe kompatibilna sa TheC64 i TheC64 mini.
  • Uz crt, igre dolaze i u d64 i prg formatu.
  • Svaka igra dolazi sa izvornim kodom u KickAssembler formatu.
D_is_o.png

Igre su dostupne za besplatno preuzimanje, ali ako želite da pomognete razvojnom timu možete im donirati nešto ili ostaviti napojnicu ovde (ko-fi).

Zvanična strana i preuzimanje
 
Poslednja izmena:
Poslednjih dana sam pazario neke od novih igara i komotno mogu da Wormhole proglasim novim C64 klasikom, pored Sam`s Journey.

Kao čista new age C64 eksluziva, igra je sjajan mix platforme/arkade sa Retrograde/Jetpack/Turrican elementima. Muzička podloga je kao u classic periodu i dodatno doprinosi atmosferi. Ujedno, izuzetno teška igra koja igrača dugo vezuje za ekran.

 
Nije u pitanju igra ali jeste časopis. I to brand new. Radi se o reikranaciji Zzap časopisa koji je palio i žario u UK tokom 80-tih i početkom 90-tih godina.

Jedan sveži primerak je postao i deo moje kolekcije. :)

edit : Tu sam i pročitao i review novog Minera 2019-er koji je morao da se vrati na devolping jer je prema oceni redakcije, imao problem sa težinom. Tako da finalno izdanje igre, tek treba da ugleda svetlost dana.

zzap.jpg


 
Poslednja izmena:
Jedan sveži primerak je postao i deo moje kolekcije. :)
Imam ih sve, a uzeo sam i prvi broj ZZap Amiga i AmtixCPC-a. Ne uzimam ih kako izlaze, poštarina bi me izašla više nego časopis, zato sačekam da izađe par brojeva, pa naručim više komada odjednom...Pre nedelju-dva su mi konačno stigli i poslednji Annual-i za ZZap i Crash :)


Grupa Nostalgia je izbacila Commando Arcade SE i Ghosts'n Goblins Arcade u Tapecart varijanti:
 
Prema oficijalnim izvorima, new Miner 2019 er bice u prodaji od 16-tog maja. Moram priznati da sam uzbudjen! :)

 
Mislim da je Miner 2019-er nešto najlepše što se dogodilo na C64 sceni u poslednje vreme. Igra je ugledala svetlo dana u ponedeljak i osvojila me neverovatnom zaražnošću zbog koncepije i dizajna nivoa. Sam vrh C64 ponude new age igara ? Definivno!

 
Mislim da je Miner 2019-er nešto najlepše što se dogodilo na C64 sceni u poslednje vreme. Igra je ugledala svetlo dana u ponedeljak i osvojila me neverovatnom zaražnošću zbog koncepije i dizajna nivoa. Sam vrh C64 ponude new age igara ? Definivno!



Ako ti se ovo svidja probaj onda Mr. Robot & His Robot Factory (1983) ili Chuckie Egg (1984) al kontam da već znaš za te igre koje su po meni mnogo zaraznije. Ovaj Miner 2019er treba da bude kao neki remake Manic Miner-a originalnog ili kako ? Nešto i ne vidim preterano sličnosti
 
Ako ti se ovo svidja probaj onda Mr. Robot & His Robot Factory (1983) ili Chuckie Egg (1984) al kontam da već znaš za te igre koje su po meni mnogo zaraznije. Ovaj Miner 2019er treba da bude kao neki remake Manic Miner-a originalnog ili kako ? Nešto i ne vidim preterano sličnosti
Miner 2019 er je oficijalni nastavak Bounty BOB strikes back/Miner 2049 er iz osamdesetih godina. Licenca je direktno od originalnog autora igre, Bill Hogue. Novi Miner 2019-er je ipak drugacija igra u odnosu na Chuckie egg ili Manic Miner jer ima kompleksniju koncepiju i dizajn sa puzzle elemntima.
 
Miner 2019 er je oficijalni nastavak Bounty BOB strikes back/Miner 2049 er iz osamdesetih godina. Licenca je direktno od originalnog autora igre, Bill Hogue. Novi Miner 2019-er je ipak drugacija igra u odnosu na Chuckie egg ili Manic Miner jer ima kompleksniju koncepiju i dizajn sa puzzle elemntima.

Iskreno nikad u životu čuo za Miner 2049 niti naleteo negde a prošla mi je kroz ruke i pred očima tona C64 igara, biće da je neki težak obscure što i nije čudno s obzirom da je izašla masa kojekakvih diy/indie naslova tih ranijih godina čitaj '82 - '87

PS. Postoji ona priča da je navodno izašlo 10000 naslova za C64 al po meni je to ono mit i čista budalaština
 
Miner 2049er nije toliko poznat kao nastavak, Bounty Bob Strikes Back. Ja sam svojevremeno dosta igrao Mr Robot-a, jer sam njega nabavio, a Miner-a nisam. Što se broja naslova za C64 tiče, ako je verovati Gamebase 64 (http://gamebase64.com/), ima ih podosta. Samo na slovo A ima preko 1600, a to i nije nešto naročito popularno slovo.
1652929477247.png
Ranih godina su gotovo sve igre bile one-man-show, neko bi napravio nešto, poslao izdavačkoj kući, a ovi bi to objavili ili ne. Pretežno tImski rad je došao dosta kasnije kada je hardver (VIC-II/SID) postao više poznat i kada su se ljudi počeli specijalizovati za neke delove dizajniranja igre.
 
Miner 2049er nije toliko poznat kao nastavak, Bounty Bob Strikes Back. Ja sam svojevremeno dosta igrao Mr Robot-a, jer sam njega nabavio, a Miner-a nisam. Što se broja naslova za C64 tiče, ako je verovati Gamebase 64 (http://gamebase64.com/), ima ih podosta. Samo na slovo A ima preko 1600, a to i nije nešto naročito popularno slovo.
Pogledajte prilog 344832
Ranih godina su gotovo sve igre bile one-man-show, neko bi napravio nešto, poslao izdavačkoj kući, a ovi bi to objavili ili ne. Pretežno tImski rad je došao dosta kasnije kada je hardver (VIC-II/SID) postao više poznat i kada su se ljudi počeli specijalizovati za neke delove dizajniranja igre.

Nisam iskreno uopšte obratio pažnju na ovaj Gamebase64, do sada sam se uvek oslanjao na Lemon64, CSDb i PlanetEmu gde ima da se skine veliki broj igara.
Kaže "Entries: 29000" :D To ispada da je od '82 do recimo '93 izlazilo po 220 igara mesečno, mada stoji i da je 2222 naslova "Not-Published". Ali kao što smo konstatovali puno je bilo tu tih diy kućnih varijanti gde je jedan čovek sve sam radio. Šta reći i dalje mi je teško da poverujem ali činjenice su tu......da stvar bude ludja to nije ni 10k već blizu 30k naslova !!
Pitam li se kako su uspeli da sve te igre pronadju i evidentiraju, to je tek luda priča. Sve u svemu ovo samo svedoči koliko je C64 bila popularna mašina medju ljudima i koliki ima istorijski značaj.
 
Poslednja izmena:
PS. Malopre videh da ovi sa GB64 računaju sve bukvalno što je izašlo do dana današnjeg što po meni i nije baš merodavno ako se uzme u obzir da je C64 bio aktuelan do recimo neke '94. Sve posle toga se rekao bih uzima kao homebrew materijal koji broji oko 5000 igara kada se sve sabere.
Sve u svemu lista je opet impresivna, da ne poveruje čovek bukvalno.
 
Sve posle toga se rekao bih uzima kao homebrew materijal koji broji oko 5000 igara kada se sve sabere.
Sve u svemu lista je opet impresivna, da ne poveruje čovek bukvalno.
Mislim da ovaj new age C64 period poslednjih godina pomalo i prevazilazi taj homebrew status i da u izvesnoj meri može parirati onom klasičnom, upravo zbog kvaliteta igara. Treba dodati da sadašnju C64 scenu prati i vrlo ozbiljan i profesionalan publishing prepoznatljiv u Psytronic-u, Protovision, RGCD, DoubleSided... Igre poput Sam Journey, Galencia, Po Snake, Bomberland mogu biti potpuno igrivo štivo i za one generacije igrača koje nisu odrastale uz C64. Naravno, pod uslovom da mogu da zažmure na vizuelni doprinos koji razumljivo nije u meri koji nude moderniji sistemi.

Sve u svemu, mislim da C64 nije više primer platforme koju treba posmatrati samo kroz tu prizmu nostalgije na svetskoj Retro sceni, upravo zbog sadašnje više nego solidne komercijalne podrške. Kvalitetne igre koje su se pojavile poslednjih godina i koje će se pojavljivati u budućnosti, dovoljno svedoče o tome.
 
Mislim da ovaj new age C64 period poslednjih godina pomalo i prevazilazi taj homebrew status i da u izvesnoj meri može parirati onom klasičnom, upravo zbog kvaliteta igara. Treba dodati da sadašnju C64 scenu prati i vrlo ozbiljan i profesionalan publishing prepoznatljiv u Psytronic-u, Protovision, RGCD, DoubleSided... Igre poput Sam Journey, Galencia, Po Snake, Bomberland mogu biti potpuno igrivo štivo i za one generacije igrača koje nisu odrastale uz C64. Naravno, pod uslovom da mogu da zažmure na vizuelni doprinos koji razumljivo nije u meri koji nude moderniji sistemi.

Sve u svemu, mislim da C64 nije više primer platforme koju treba posmatrati samo kroz tu prizmu nostalgije na svetskoj Retro sceni, upravo zbog sadašnje više nego solidne komercijalne podrške. Kvalitetne igre koje su se pojavile poslednjih godina i koje će se pojavljivati u budućnosti, dovoljno svedoče o tome.

Slažem se ali to sam napisao u kontekstu priče o tome da je izašlo 20k+ igara za C64 u periodu dok je bio komercijalno aktuelan. A i opet pitanje je koliko je uopšte ljudi igralo sve te silne obscure naslove u ono vreme. Kod nas si mogao da nadješ samo one popularne manje-više tj. ono što je moglo da se pokupi od cracking ekipa.
 
Igra Nixy je još jedan Spektrum port za C64 i to stvarno sjajno urađen.
Ne znam kako mi je promaklo, ali mnogo volim ovakav tip igara, retro filing pršti na sve strane, a ova verzija za C64 je apsolutno savršena, sa sjajnom muzikom u pozadini.


Druga igra je još u izradi i mada obično izbegavam ove preview snimke, ovo me ostavilo sa vilicom do poda.
Nadam se da autori neće stati na pola puta, kao u dosta nekih ranijih slučajeva, jer ovo je stvarno veliki potencijal, grafika skoro na Amiga nivou, paralax skrol, stvarno neviđeno...
 
Nazad
Vrh Dno