Šta je novo?

Commodore 64 noviteti

OK, ovo je super-cool, bar meni... Neko je napravio multiplayer igru 8bit-Slicks, trenutno postoje verzije za C64, Atari 8bit i Apple II, a u izradi su za Oric Atmos i Acorn Electron. Multiplayer radi i preko net-a (uz odgovarajući dodatak za svaku od mašina), i ako sam dobro razumeo, i između različitih mašina. Svakako vredi probati!

Menu-C64.png River-C64.png

http://8bit-slicks.com/
 
Poslednja izmena:
OK, ovo je super-cool, bar meni... Neko je napravio multiplayer igru 8bit-Slicks, trenutno postoje verzije za C64, Atari 8bit i Apple II, a u izradi su za Oric Atmos i Acorn Electron. Multiplayer radi i preko net-a (uz odgovarajući dodatak za svaku od mašina), i ako sam dobro razumeo, i između različitih mašina. Svakako vredi probati!

Pogledajte prilog 262590 Pogledajte prilog 262589

http://8bit-slicks.com/

Pre 20ak godina smo imali Slicks ligu na SezamNET-u i program koji je kompajlirao top rezultate i pravio liste.. :) Dobra stara vremena..
 
Jedva cekam kad ce da se pojavi neka igraonica sa retro masinama i aparatima :)
 
Kao što je bilo i najavljeno, sjajni Knight Lore port za c64, dobio je verzije i za plus 4 model, kao i za C128 u oba moda, VDC i VICII.
Verzija za c64 je dodatno doterana i otprilike je podjednako dobra/brza kao original i plus 4 varijanta.
Ipak, ubedljivo najbolje deluje u verziji za C128, gde je čak i brža od Spektrumovog originala.

http://www.indieretronews.com/2019/03/knight-lore-v110-ultimate-play-game.html

175766.gif
 
Poslednja izmena:
Srećom, pa smo imali Đianu, inače bi se načekali. :)
Čujem da i danas Nintendo troluje mnogo za licence, nadam se da neće bar ovo da diraju.
 
Evo nešto za prave retro-entuzijaste... Sa custom ROM-om imam opciju očitavanja C64 imidža sa USB-a, ali nisam detaljno testirao kompatibilnost (radi Barbarian 2, Mayhem i još neke). Uglavnom, dovoljno mi je zadovoljstvo da izvadim ovaj C64 Mini iz kutije, malo da pogledam i vratim nazad :)

PS: Kempston iz paketa nije ni priblizno starom i verovatno nema metalnu šipku po sredini, a mikroprekidači ne klikću.

20190422_110737.jpg

20190422_110718.jpg
 
Poslednja izmena:
Evo nešto za prave retro-entuzijaste... Sa custom ROM-om imam opciju očitavanja C64 imidža sa USB-a, ali nisam detaljno testirao kompatibilnost (radi Barbarian 2, Mayhem i još neke). Uglavnom, dovoljno mi je zadovoljstvo da izvadim ovaj C64 Mini iz kutije, malo da pogledam i vratim nazad :)

PS: Kempston iz paketa nije ni priblizno starom i verovatno nema metalnu šipku po sredini, a mikroprekidači ne klikću.

Da si ti meni ziv i zdrav, meni je C64 mini uveliko izvadjen iz kutije i uvek spreman za djusku. :D

WP-20190121-16-45-54-Pro-1.jpg
 
37 eur u Beču :)

Dvoumio sam se izmedju PS-a i C64, ali Commodore je Commodore :)
 
Problem i jeste, što to nije Commodore, niti ćeš igde na toj mašinici naći Commodore natpis ili logo, na koji naravno nemaju pravo zbog kpoirajta.
U pitanju je mini replika c64, po sistemu da se uzmu pare na brzaka od nostalgičara i ništa više od toga.
Stilizovana tastatura ne radi i služi samo za ukras, pa vam treba dodatna, mala količina igara, koje tera emulator i to je to.
Ako za te igre koje dolaze u paketu imaju legalno pokriće, onda je barem bio red da daju i odštampana uputstva, ali ništa od toga.
Jedina dobra stvar je što je ceo "projekat" ipak završen i što cena nije previsoka, pa može da se uzme kao gadžet.
Za mene lično je originalno c64 kućište i tastatura vezana na keyrah inrefejs i raspberry pi, ono pravo.
Ima na ebay-u da se nabave i plastični dodaci kojim se popunjavaju nepotrebne šupljine i sve postaje vrhunska retro sprava.
Cena bi bila nešto veća ali dobici neuporedivi.
Nisam još saznao, da li mu je slika sinhronizovana sa 50Hz refresh rate TV ekrana ili ima povremenog seckanja, ako ni to nisu uradili kako treba, onda je sve džabe.
Sad vidim na netu da su neki fanovi već uspeli da čitav c64 mini ugrade u originalno c64 kućište, što i nije tako loš kompromis, jer se barem gubi potreba za dodatnom tastaturom.
Na žalost na istom mestu autor je testirao Uridium i Nodes of Yesod i lepo se vidi da animacija secka povremeno, što znači da nisu dobro upegali emulator.
Tehničke specifikacije mašine ne znam (CPU, RAM, spoljna memorija), kao i emulator na kome je sve ovo bazirano ali možda neko ko zna, napiše ovde.
 
Poslednja izmena:
Ala si se raspisao, kao da sada ja ne znam da to nije Commodore "original" lol :D Hvala na informaciji da je u pitanju "replika" :D

Imam ja i originalni C64/II sa kasetofonom (tanki ne debeljko), Amigu 500 sa WB 2.04, ali i Macintosh 512k (1984), iMac DV SE (1999), PowerBook 540C (1994) i ...C64 mini :) - sve ispravno, jedino na Mac 512k mi se zeznula disketa sa OS-om... Sredice se.
 
Poslednja izmena:
Ma ok, napisao sam svoje viđenje ove rushovane igračke, a podstakla me tvoja izjava "Dvoumio sam se izmedju PS-a i C64, ali Commodore je Commodore "
Ništa više od toga, ovo je ipak forum, poželjno je da se malo i diskutuje, a ne samo da se nabacuju onelineri. :)
Meni je drago što ti sve to znaš, šteta što ne svraćaš češće, ali eto možda ima i onih kojima može biti od koristiti da izbegnu neke dileme oko ove spravice.
btw, ako je cena stvarno toliko pala, najgore su prošli oni koji su podržali funding kampanju i dali skoro pet puta više para za istu stvar.
 
Meni je ta igračkica praktično uvreda za jedan veliki brend.
Možeš i na tarabi da nalepiš isti logo, ali to neće biti Commodore i utom kontekstu ta rečnica ne stoji nikako.
Naravno ti po običaju ne pratiš fabulu radnje, nego samo ošineš onliner, onako sa neke visine i teraš dalje.
Biću veoma srećan ako se pokrene neki projekat koji bi bio istinski c64 rimejk, sa modernim hardverom ispod haube, recimo neka kvalitetna fpga implementacija 100% kompatibilna sa originalom, uz unapređenja primerena 21 veku, slično kao Spektrum Next.
Umesto toga dobili smo šarenu lažu, koja je bombastično najavljivana, a donela prepakovani retropie i emulator, sa lažnom tataturom, za koji su ljudi izdvajali po 170 dolara u pretplati.
Nikakav respekt nemam za takve šibicare, koji nisu smeli da objave ni svoja imena u kampanji, da znamo ko i sa kakvim autoritetom stoji iza projekta.
Barem da su napravili onu handheld konzolicu, to bi bilo nešto, ovako samo mnogo buke ni oko čega.
Maheri su uzeli 100K dolara od naivčina, a sad možemo da je kupimo za 37 evra, pa ti sad vidi koliko je njih koštalo.
Slično je prošla i Vega+, gde su slični prevaranti ojadili Spektrum fanove i uzeli još veće pare.
Znam da će uvek važiti ono - dok je ovaca biće i šišanja, ali eto ne trpim kad neko koristi retro nostalgiju na taj način i samo zato sam odreagovao.
 
Meni je ta igračkica praktično uvreda za jedan veliki brend.
Možeš i na tarabi da nalepiš isti logo, ali to neće biti Commodore i utom kontekstu ta rečnica ne stoji nikako.
Naravno ti po običaju ne pratiš fabulu radnje, nego samo ošineš onliner, onako sa neke visine i teraš dalje.
Biću veoma srećan ako se pokrene neki projekat koji bi bio istinski c64 rimejk, sa modernim hardverom ispod haube, recimo neka kvalitetna fpga implementacija 100% kompatibilna sa originalom, uz unapređenja primerena 21 veku, slično kao Spektrum Next.
Umesto toga dobili smo šarenu lažu, koja je bombastično najavljivana, a donela prepakovani retropie i emulator, sa lažnom tataturom, za koji su ljudi izdvajali po 170 dolara u pretplati.
Nikakav respekt nemam za takve šibicare, koji nisu smeli da objave ni svoja imena u kampanji, da znamo ko i sa kakvim autoritetom stoji iza projekta.
Barem da su napravili onu handheld konzolicu, to bi bilo nešto, ovako samo mnogo buke ni oko čega.
Maheri su uzeli 100K dolara od naivčina, a sad možemo da je kupimo za 37 evra, pa ti sad vidi koliko je njih koštalo.
Slično je prošla i Vega+, gde su slični prevaranti ojadili Spektrum fanove i uzeli još veće pare.
Znam da će uvek važiti ono - dok je ovaca biće i šišanja, ali eto ne trpim kad neko koristi retro nostalgiju na taj način i samo zato sam odreagovao.

Batice malo si (više) smorio sa tim tvojim zamenama teza... Svi znaju da je to jedan gedzet koji btw licencirao i Cloanto, tako da nije baš da ne dolazi od nekoga ko nije sve vreme na ovaj ili onaj način Amiga/C64 retro scenu održavao u životu (i nemoj pls da me sada uvlačiš u gluposti tipa oni su licencirali samo ROM-ove bla bla). Glupi su ti extremno komentari tipa "dok je ovaca biće i šišanja", "uvreda za jedan veliki brend" (koji veliki brend u 2019 - što CBM nije licencirao ROM-ove nego Cloanto?) i sl.

Ne loži se previše, nema potrebe da izmišljaš rupu u saksiji i pametuješ ovde na taj način. Vidim da si dosta besposlen čim pišeš takve čaršave od postova, ali Mr. Captain Obvious to nikoga ne zanima - jer 99% njih mlati emulator sa piratskim ROM-ovima - kako to podržava "jedan veliki brend"? E, pa upravo zahvaljujući tome taj "veliki brend" živi i danas. I ovaj C64 Mini dodatno pomaže da taj "veliki brend" bude ovako ili onako živ.

Realno ja bih taj C64 Mini kupio za 37 eur i da je samo plastična replika, nije mi toliko važno dok god je cool... Dakle Commodore je Commodore, pa makar i plastična replika.

Dakle, odmori malo, a u međuvrmeenu - čeka se plastična replika A500 Mini :)
 
Poslednja izmena:
Meni je ta igračkica praktično uvreda za jedan veliki brend.

Mogu da ti potvrdim da stvar i nije toliko losa. ;) Malih je dimenzija i praktican, te za ljude koji idu na selo (kao ja npr) prigodno se moze poneti. Od software-a radi gotovo sve sa stick-a. Jedini su problem d64 fajlovi sa vise strana ali to resavas sa CRT verzijama igara. Emulacija radi lepo i neke konkretne probleme nisam primetio. Isto vazi i sa zvuk koji emulira dosledno 6581 R4 verziju cipa. Solidna alternativa za Retro gejmere koji nemaju originalni hardwer i ostale dodatke pri ruci.
 
@marantz

Komentar o ovcama i šišanju se odnosi na bakere u funding kampanji koji su platili po 170 dolara, a ne za tebe i one koji su kupili spravicu po sasvim povoljnoj i rekao bih realnoj ceni.
Ostala cika i vriska i smušena učitavanja, ne vredi ni da komentarišem ali me to potseti na nešto.
Davno beše u nekom starom broju "Računara", pismo čitaoca koji je decidno tvrdio da Dejan Ristanović u stvari ne postoji, već da je to neki pseudonim koji koristi redakcija, jer je nemoguće da jedan čovek piše više tekstova nego svi ostali zajedno. ;)
Kamo sreće da sam i ja toliko "dokon", mada sad kad pogledam preko 800 poruka za 15 godina, stvarno sam preterao... :)

...

Elvire, znaš i sam da na ebay-u ima gomila onih lepih mini kućišta u obliku Amige, c64, SNES-a itd, gde ubaciš Raspbery Pi, nasnimiš retropie sa nekim lepim frontendom i eto još veće funkcionalnosti i prenosivosti.
Dobiješ pravi džepni retro sistem i mnogo bolju alternativu za retro gamere koji nemaju originalni hradver, bez tih ograničenja, jer VICE emulator radi kao sat.
Znaš dobro da nisam gadljiv na emulatore - naprotiv, a bar tebi ne moram da pričam zašto je originalni hardver jedini pravi etalon za poređenje.
Baš zato, kad se neko prihvati posla da uradi neki rimejk, neka se barem potrudi da ispoštuje legendu i uradi to kako treba.
Za mene je recimo onaj Pi1541, fenomenalan projekat, jer je tu uložen veliki trud da sve radi 100%, kao originalni drajv.
Posle ga možeš staviti u kakvo hoćeš kućište sa fensi nalepnicama, ali barem znaš da imaš nešto što stvarno vredi.

Eto ga opet čaršav, bolje da bežim... ;)
 
@marantz



Elvire, znaš i sam da na ebay-u ima gomila onih lepih mini kućišta u obliku Amige, c64, SNES-a itd, gde ubaciš Raspbery Pi, nasnimiš retropie sa nekim lepim frontendom i eto još veće funkcionalnosti i prenosivosti.
Dobiješ pravi džepni retro sistem i mnogo bolju alternativu za retro gamere koji nemaju originalni hradver, bez tih ograničenja, jer VICE emulator radi kao sat.
Znaš dobro da nisam gadljiv na emulatore - naprotiv, a bar tebi ne moram da pričam zašto je originalni hardver jedini pravi etalon za poređenje.
Baš zato, kad se neko prihvati posla da uradi neki rimejk, neka se barem potrudi da ispoštuje legendu i uradi to kako treba.
Za mene je recimo onaj Pi1541, fenomenalan projekat, jer je tu uložen veliki trud da sve radi 100%, kao originalni drajv.
Posle ga možeš staviti u kakvo hoćeš kućište sa fensi nalepnicama, ali barem znaš da imaš nešto što stvarno vredi.

Slazem se ali jedna od osnovnih potreba je da ljudi pocnu da se zabavljaju sa ovom vrstama sistema je iz potrebe nostalgije. Naravno da uvek postoji odredjeni koji prozivod koji je bolji od nekog drugog ali isto tako, sve to zahteva i nesto slobodnog vremena ali i odredjena novcana ulaganja da bi se do detalja cela stvar ispratila. C64mini je takodje solidna alternativa originalnog sistema, kojeg covek u slobodno vreme moze elegatno staviti ispred TV-a i plug n play sistemom igrati omiljene igre. Cena od 37 evra je privhatljiva.
 
Poslednja izmena:
Pa ima onaj Ultimate C64, komplatna fpga implementacija C64 hardware-a.
Ja sam kupio ovaj C64 mini, dosta igrica koje sam probao rade. Moram samo da nađem bolji džojstik.
Planiram da skinem neke c64 demoe pa da vidim kako rade, ali ne stižem od posla.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
Slazem se ali jedna od osnovnih potreba je da ljudi pocnu da se zabavljaju sa ovom vrstama sistema je iz potrebe nostalgije. Naravno da uvek postoji odredjeni koji prozivod koji je bolji od nekog drugog ali isto tako, sve to zahteva i nesto slobodnog vremena ali i odredjena novcana ulaganja da bi se do detalja cela stvar ispratila. C64mini je takodje solidna alternativa originalnog sistema, kojeg covek u slobodno vreme moze elegatno staviti ispred TV-a i plug n play sistemom igrati omiljene igre. Cena od 37 evra je privhatljiva.

Cena je u stvari više nego povoljna, pogotovu ako ostane takva i u buduće.
Pošto imaš mašinu, moram da te pitam par stvari jer nisam uspeo da nađem info na onom Lemon tredu.
Ono što sam shvatio čitajući poruke, da je u pitanju customizirani Vice, koji može da emulira tonski čip u dva režima, Fast SID i ReSID.
Da li se negde u podešavanjima ili u settings fajlu može videti, koji metod se koristi, jer je to veoma bitno za kvalitet zvuka.
Ako ne može da se pristupi podešavanjima, možeš da probaš recimo Grand Prix Circuit i odslušaj uvodnu melodiju, gde u ReSID modu (kao i na pravom C64), lepo čuješ kvalitetno odrađenu deonicu sa bubnjevima, dok sa FastSID, jedva da imaš osećaj da se tu uopšte čuje neki ritam.
Sličan problem se javlja i kod novog 8580 SID čipa, zato ja uvek dajem prednost starom 6581, mada i novi ume da odradi neke demoe bolje, pa nije loše imati oba modela.

Kao u starim dobrim vremenima... :D



Ovo je već prava stvar, novi SMB sa Turbom 250, svaka čast!
Ako imaš vremena, napiši kako si pravio Wav fajl, šta si koristio od alatki i čime si snimao?
Ja najviše volim kasetne originale u tap formatu, onako sa nekim lepim loadrom, slika i muzika uz to, evo baš sinoć sam isprobavao Sanxion, milina jedna. :)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno