Šta je novo?

Commodore 64 noviteti

@Universe,

Opcije podesavanja nisam primetio. Ali moguce je da ce biti drugacije u buducnosti sa eventualno nekim novim firmware-om.

Kod SMB na kaseti, stvar je prosta ako imas Sd2iec.

1. Originalni d64 fajl konvertujes u PRG fajl, (D64 editor)
2. PRG fajl prebacis na SD karticu,
3. Na C64 ucitas Turbo 250,
4. Pod Turbo 250 modom direktno ucitas PRG fajl Load " " ,8 sa SD kartice,
5. Komandom ←S "Naziv igre" snimis igru na kasetu.
 
Poslednja izmena:
@Universe,

Opcije podesavanja nisam primetio. Ali moguce je da ce biti drugacije u buducnosti sa eventualno nekim novim firmware-om.

Kod SMB na kaseti, stvar je prosta ako imas Sd2iec.

1. Originalni d64 fajl konvertujes u PRG fajl, (D64 editor)
2. PRG fajl prebacis na SD karticu,
3. Na C64 ucitas Turbo 250,
4. Pod Turbo 250 modom direktno ucitas PRG fajl Load " " ,8 sa SD kartice,
5. Komandom ←S "Naziv igre" snimis igru na kasetu.

Ovo je stvarno elegantno rešenje ali za tap kasetne originale će onda morati da se presnimava na neki drugi način.
Davno sam prebacivao nešto za Spectrum i znam da sam prvo konvertovao u Wav, a onda snimao preko izlaza za zvučnu karticu, na kasetu.
Moraću malo da pročešljam net i da vidim ima li šta elegantnije.
Nego, zaboravih da pitam još par stvari vezano za mini, prvo kakvo mu napajanje treba, pošto vidim da se ne dobija uz njega?
Druga stvar, da li se igre auto startuju samo kroz frontend ili se može namestiti da se konzola podigne tako da pokaže uvodni ekran, a onda ručno da se ubacuju imidži i učitavaju igre sa Load, čitaju direktorijumi itd?
Koliko mu inače treba vremena od uključivanja, do pojave radnog ekrana?
btw, izgleda da su ove cene ipak neke praznične akcije, po Nemačkim radnjama je uglavnom oko 60 evra ili oko 80 dolara u USA.
 
Nego, zaboravih da pitam još par stvari vezano za mini, prvo kakvo mu napajanje treba, pošto vidim da se ne dobija uz njega?
Druga stvar, da li se igre auto startuju samo kroz frontend ili se može namestiti da se konzola podigne tako da pokaže uvodni ekran, a onda ručno da se ubacuju imidži i učitavaju igre sa Load, čitaju direktorijumi itd?
Koliko mu inače treba vremena od uključivanja, do pojave radnog ekrana?

Uredjaj dolazi sa oko 60-tak igara a mozes pustati i custom d64 fajlove direktno sa USB sticka u okviru startnog ekrana preko dzojstika. Imas i zasebnu opciju Basica samo sto moras imati bilo koju USB tastaturu. Doduse, opcije kroz sam Basic nisam probao. Postoji i Virtuelna tastatura na ekranu ali koja nije bas prakticna. Napajanje ne dobijas ali bilo koji USB punjac od telefona radi bez problema. Sve je zamisljeno kao plug n play varijanta i sa te strane uredjaj je praktican i jednostavan za upotrebu.
 
Jel ima neko link za ove dve verzije SMB 64 sa trenerima?
https://csdb.dk/release/?id=177036
https://csdb.dk/release/?id=177007

CSDB je uklonio linkove, izgleda zbog pretrnji Nintenda ili preventivno.

btw, Elvire, šta se onaj lik na Lemonu okomio na tebe i kao ne veruje da si uradio turbo tape varijantu?
Sve dok je prg manji od 202 bloka, nema problema, a to što bi on hteo odmah Ocean loader sa slikom, pa i ja bih ali polako, biće i toga...
 
Jel ima neko link za ove dve verzije SMB 64 sa trenerima?
https://csdb.dk/release/?id=177036
https://csdb.dk/release/?id=177007


btw, Elvire, šta se onaj lik na Lemonu okomio na tebe i kao ne veruje da si uradio turbo tape varijantu?
Sve dok je prg manji od 202 bloka, nema problema, a to što bi on hteo odmah Ocean loader sa slikom, pa i ja bih ali polako, biće i toga...

Relax! :D Sto ljudi sto ćudi.

Kome treba Mario, izvolte!

Pogledajte prilog super_mario_bros_64_-_zeropaige.zip

Mislim da te trainer verzije nisu bile ni dostupne. Inace svi linkovi su bili obrisani posle drugog dana. Ako je neko propustio priliku da skine, eto ga prilog.
 
Poslednja izmena:
Hvala Elvire.
Licno nikada nisam bio nesto fan super maria vise sam preferirao na aparatu mario bros
 
Izasao je novi browser za SD2IEC korisnike. Testirao sam i utisci su pozitivni. Ima i intergrisan fast loader.

https://csdb.dk/release/?id=176984

Nisam primetio da je neko drugi komentarisao. Isprobao sam ga sa SD2IEC i radi fenomenalno. Koliko sam primetio, pravilnije detektuje dugacka imena sa FAT32 fajl sistema nego FB.
Integrisani Fastloader je ogroman plus! Radi odlicno i za sad nisam nasao probleme u radu. Dobra je stvar sto mogu da koristim modul koji sam kupio od Solajica i sto ne moram vise da koristim EPYX-ov FastLoad modul.
Ostaje i da probam sa pravim drajvom i da vidim kako radi sa njim.
 
Ja sam imao jako losa iskustva sa Epyx Fastload-om. Sada koristim Final Cartridge III + Jiffy Dos kombo. Faktor ubrzanja ucitavanja je oko 15x.
 
Evo i verzije 1.1 za FB1K:
https://csdb.dk/release/?id=177696

VERSION HISTORY:
1.1
Clears screen properly before RUN.
Sjload optimized for maximum speed. $D020 effects removed.
Sjload loading range extended.
Remember last position on parent directory feature added.
Default colors can be modified.
 
Meni Epyx Fastloader sa SD2IEC radi ok nisam imao nekih problema.

Nego ima li ko TAPE verziju igre Times of Lore. Celu sam kucu pretrazio i ne mogu da pronadjem kasetu a izgleda da niko jos nije uploadovao tap verziju na net. To mi je jedna od najacih igara za C64, bas me trese nostalgija da je ponovo pustim sa kasetofona. Imam cak i pozicije koje sam snimio pre vise od 25god.
 
Aahhhhaa... Zarko koji si ti kralj, nema gde nisam trazio tap verziju :) Svaka cast!

Cudno ali u VICE emulatoru ne mogu nikako da dodjem do ekrana "Start new game" vec mi trazi da ucitam poziciju nakon sto izaberem lika. Nadam se da ce sa kasete raditi.
 
Uspeo sam, trebalo je samo u emulatoru da kreiram prazan tap fajl za poziciju. Mada i dalje nema ekrana za Start new game vec odma ode na intro, cudna neka verzija, na mojoj kasetnoj verziji je bilo malo drugacije nije bilo to oko snimanja karaktera i sve je bilo na jednoj strani.

Sada je vreme za prebacivanje na pravu kasetu :D
 
Poslednja izmena:
Pitah i na forumu Sveta kompjutera, pa niko ne odgovara... šta bi sa Hrkljušom, jel' pronađen? ,)
 
Times of Lore...

Pogledah sad na youtube... uff... koliko sam ja ovako nešto hteo da igram na svom C64, ali nisam imao pojma da postoji (a igrao sam stvarno milion igrica)
Ovo mu dođe slično ko Ultima... verovatno ne baš toliko u RPG vodama... ali onda... pa ja bih mislio da je igra bezgrešna. :)
Baš mi se sviđa ovako na prvi pogled.

A opet.... poznato mi je ime (ne, ne mislim na Lands of Lore... ;) )...

Ovo treba da se proba.
 
Pitah i na forumu Sveta kompjutera, pa niko ne odgovara... šta bi sa Hrkljušom, jel' pronađen? ,)
Koliko znam, nije. Ja sam imao TNT na jednoj svojoj kaseti, pa sam to prebcio, ali se Hrkljuša nisam dokopao u ono doba. Valjda će isplivati, i Bez Milosti je na kraju pronađen...
 
Pogledah sad na youtube... uff... koliko sam ja ovako nešto hteo da igram na svom C64, ali nisam imao pojma da postoji (a igrao sam stvarno milion igrica)
Ovo mu dođe slično ko Ultima... verovatno ne baš toliko u RPG vodama... ali onda... pa ja bih mislio da je igra bezgrešna. :)
Baš mi se sviđa ovako na prvi pogled.

A opet.... poznato mi je ime (ne, ne mislim na Lands of Lore... ;) )...

Ovo treba da se proba.

Definitivno.
Chris Roberts, rani radovi dok je još uvek bio vrhunski programer, a ne prodavac magle...
Mnogo sam voleo njegov Wing Commander serijal, zbog trojke sam kupio PS1 i nisam se pokajao. ;)
Stara dobra vremena.
 
Pogledah sad na youtube... uff... koliko sam ja ovako nešto hteo da igram na svom C64, ali nisam imao pojma da postoji (a igrao sam stvarno milion igrica)
Ovo mu dođe slično ko Ultima... verovatno ne baš toliko u RPG vodama... ali onda... pa ja bih mislio da je igra bezgrešna. :)
Baš mi se sviđa ovako na prvi pogled.

A opet.... poznato mi je ime (ne, ne mislim na Lands of Lore... ;) )...

Ovo treba da se proba.

Meni je to najbolja igra za C64, ogromna mapa i sto je najvaznije imamo samo jedno ucitavanje i cepaj, gotovo neverovatno za Commodore u to vreme. Drugi moj omiljeni action RPG za C64 je bio Dragons of Flame, u to vreme je bilo WAUU ovo izgleda neverovatno dobro. I njegov prethodnik Heroes of Lance je bio dobar.
 
Danas sam konacno kompletirao The Legend od Atlantis. Sta reci nego da je u pitanju jedno zaniimljivo gaming iskustvo koje moze nositi jedna arkadna avantura tog tipa.

Ipak, 100% ucinak nisam ostvario jer mi je ostalo par neiskoriscenih itemsa plus sakupio sam 8 skrolova umesto 10. Igrao sam na C64mini iz razloga snimanja pozicija koje je pozeljno upravo iz razloga nesto kompleksnije mape igre.
 
Interesantan projekat. Mislim da znam par prg programa (utlity i igre) koje bih hteo da prebacim na ovaj nacin u kertridz format.
Samo navali, zato smo i pravili!
Da li mogu da pomognem projekat nekom donacijom ili slicno?
Marko i ja smo to prvenstveno pravili zato što je nama trebalo, a kad je već napravljneo, bilo nam bezveze da samo tako stoji :) Elem, slobodno koristi, sve je GPL, a možeš nas častiti kada se vidimo naredni put, nećemo se ljutiti :)
Ako si upoznat sa C64 asemblerom, imamo par programa koji ne rade sa kertridža, e tu bi nam stvarno trebala pomoć da utvrdimo zašto...
 
Samo navali, zato smo i pravili!

Hvala hvala :)

Marko i ja smo to prvenstveno pravili zato što je nama trebalo, a kad je već napravljneo, bilo nam bezveze da samo tako stoji :) Elem, slobodno koristi, sve je GPL, a možeš nas častiti kada se vidimo naredni put, nećemo se ljutiti :)

Za cascenje uvek, ako dolazis u Beograd javi pa da se nadjemo negde (vece mi vise odgovara zbog posla). Mozda cu ja ici i u Novi sad nekada.

Ako si upoznat sa C64 asemblerom, imamo par programa koji ne rade sa kertridža, e tu bi nam stvarno trebala pomoć da utvrdimo zašto...

Precenjujes me, bas sam absolute beginner za 6502 i C64 asembler.
 
Izasao je Run demon Run. Zabavan Canabalt klon. Na polju izvedbe, autori su odradili zavidan posao.

 
Neko je već pisao o projektu FPGA Commodore 65. Pa pri kraju su. Još uvek ima dosta problema ali rade na tome. Posle nekih 6 godina razvoja izgleda da će mo uskoro moći da pacimo velike pare na nešto totalnno beskorino što će mo morati da imamo :p

E, da, da dodam da u početku su odbacili ideju da emuliraju sposobnost VIC III čipa za različite slojeve za prikaz grafike kao nepraktičnu i prezahtevnu za memoriju sposobnost čipa (kao i tešku za emuliranje na jeftinom FPGAu) i ne znam da li ova nova verzija podržava i to.

 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno