Šta je novo?

Otvaranje PS3-PS4 igraonice u 2014?

majore, ovu temu si otvorio da pitas sta ljudi misle, medjutim kako niko ne smatra da je to dobro, evoluirala je u to da ti sve njih ubedjujes da je to jeste dobra ideja :). deluje da si ti vec odlucio i pre nego sto si ovde dosao da pitas :)

sto se tice teme dodao bih samo jedno. od mojih drugara nema sanse da (skoro) niko upali bilo koju igru kod kuce (cak ni mp online) vec se iskljucivo skupe na jednom mestu i udri. ako se ne proziva face 2 face, (skoro) nikom nije zanimljivo.
 
Tema jeste otvorena da vidim sta ljudi misle. Ja jesam odlucan u tome da otvorim igraonicu ali zelim da znam koji su minusi u tom poslu. A voleo bi da ljudi daju i neke nove ideje, jer treba uvesti neke novine koje bi privukle ljude koji su ranije dolazili, a koji su se zasitili istim sadrzajem.
 
PS4 igraonica bi, teoretski, trebalo da bude sasvim pristojan prihod novca. Imajuci u vidu da PS3 igraonice rade poprilicno dobro i da se te konzole brzo otplate ne znam sta bi moglo da krene pogresno sa PS4.

Konzole vuku sa sobom drugi tip problema a to je PES. Kakvih sam se sve likova nagledao i sta su sve radili kad prime ili daju go to je strasno. Sama buka i nije toliki problem, to se lako resava, problem je kad neko baci ili ispusti dzojstik, takodje vrlo brzo razdrkaju pecurkice ili one frontalne tastere [r1, r2 itd]. Vole da uvijaju dzojstik [levi deo na gore, donji na dole i obratno]. I tu nastaje pakao. Vizuelno dzojstik moze da bude skroz u redu ali tehnicki to ne mora da znaci sto znaci da moras posle svakog odlaska musterija da proveris isti i sl a to je nemoguce. Ako se resis da udjes u ovaj posao OBAVEZNO potrazi po netu "metalne" kosture za dzojstike. Nama kada je to trebalo povukli su iz prodaje, a sa njima ne mozes nista dzojstiku, skoro nista tj.
 
Gole ribe i alkohol

Realno, alkohol, udobne fotelje, gole ribe, provetren prostor, ako je moguce sa dobrim pogledom, da nije skuceno i da dzojstici nisu masni i ja bi pod matore dane pre dao kes za bleju na takvom mestu nego isao da se gusim u nekom klubu ili lokalu. Odvojen prostor za pusace... Mozda spojeno sa nekim finim lokalom, terasa za leto pa i igraonica za decu, jbga matori se, mladjih je sve manje kazu. :)
 
PS4 igraonica bi, teoretski, trebalo da bude sasvim pristojan prihod novca. Imajuci u vidu da PS3 igraonice rade poprilicno dobro i da se te konzole brzo otplate ne znam sta bi moglo da krene pogresno sa PS4.

Konzole vuku sa sobom drugi tip problema a to je PES. Kakvih sam se sve likova nagledao i sta su sve radili kad prime ili daju go to je strasno. Sama buka i nije toliki problem, to se lako resava, problem je kad neko baci ili ispusti dzojstik, takodje vrlo brzo razdrkaju pecurkice ili one frontalne tastere [r1, r2 itd]. Vole da uvijaju dzojstik [levi deo na gore, donji na dole i obratno]. I tu nastaje pakao. Vizuelno dzojstik moze da bude skroz u redu ali tehnicki to ne mora da znaci sto znaci da moras posle svakog odlaska musterija da proveris isti i sl a to je nemoguce. Ako se resis da udjes u ovaj posao OBAVEZNO potrazi po netu "metalne" kosture za dzojstike. Nama kada je to trebalo povukli su iz prodaje, a sa njima ne mozes nista dzojstiku, skoro nista tj.

I ja verujem u tu pricu da bi PS4 igraonica privukla veliki broj ljudi :)
Kako resiti buku?
A sto se tice dzojpeda, znam da cu najvise problema imati sa njima i da cu njih menjati kao gace :) Ali ako postoje ti metalni stitnici onda cu definitivno videti da ih pazarim :)

Realno, alkohol, udobne fotelje, gole ribe, provetren prostor, ako je moguce sa dobrim pogledom, da nije skuceno i da dzojstici nisu masni i ja bi pod matore dane pre dao kes za bleju na takvom mestu nego isao da se gusim u nekom klubu ili lokalu. Odvojen prostor za pusace... Mozda spojeno sa nekim finim lokalom, terasa za leto pa i igraonica za decu, jbga matori se, mladjih je sve manje kazu. :)

Ako ubacim alkohol i ribe onda bolje neki bordel da otvorim nego igraonicu :)
 
A sto se tice dzojpeda, znam da cu najvise problema imati sa njima i da cu njih menjati kao gace :) Ali ako postoje ti metalni stitnici onda cu definitivno videti da ih pazarim :)


PS4 pad je mnogo kvalitetniji od PS3......
Uzmi samo one navlake za pecurke, i to u "kurafte" bojama da ti ih niko ne skine i bice sve ok....
 
Nasao sam silikonske navlake koje stite od udara. Ako imaju i te dodatne navlake za pecurke super.
Onda to resava problem.
 
Ne znam dal si napisao ali bilo bi pametno da popricas sa nekim vlasnikom igraonice. Dal bi bili spremni da ti odaju tajne ne znam ali vredi probati. Takodje budi spreman da najmanje posle godinu dana budes na nuli. Mozda vise.
Kao sto je neko rekao lokacija je broj jedan. Da je blizu skole.
 
Retko ko je voljan da prica stvarno otvoreno, ali imam neki info jer znam par drugara koji su radili po igraonicama duze vreme pa mi je to nekako najbolji info iz prve ruke :)
A i ovde na forumu, vidim da je nekoliko njih isto radilo godinama tako da i njih mogu da priupitam stvari koje me interesuju :)
Znam da je lokacija broj 1, zato i gledam da pored skole bude na prometnom mestu gde ljudi konstantno cirkulisu ipak ne zelim da se vezem samo za skolarce jer sam onda u problemu za vreme raspusta :)
 
Evo i ja da se uključim. Vidim da tema ima 5 strana (kojih nisam pročitao) te ću ti preneti samo svoje iskustvo vezano za vođenje igraonice - mešovite PC/PS3/XB360.

1. IN ili OUT? Nije bitno. Dugo vodim igraonicu i ima uspona i padova ali nije vezano za trendove. Jednostavno - 90% mojih mušterija kući ima komp i internet a dolazi kod mene da igraju tenkiće ili vise na fejsu. Najbitnije u celoj priči je druženje ili bolje reći nedruženje kod nekih. Jednostavno u igraonici nisi sam makar se i ne družio ni sa kim u njoj. Sa druge strane, uvek ćeš naći nekog da igra sa tobom čak i ako sam dođeš.

2. CENA - najbitniji parametar. Možeš staviti veću cenu i dolazeći ti samo društva odnosno klinci koji nemaju PS3/4 kući. Povoljna cena povlači i ljude koji sve to imaju kući.

Primer - kod mene je 1 sat na kompu 60 din. Na dva treći je gratis. 120 din nije nikakva para za tri sata (većini džeparac) i svako će radije igrati kod mene LOL ili tenkiće nego kući. To mi je udarna klijentela.

Konzole su duplo skuplje ali se cena odnosi na jednog ili dva igrača (nebitno). 120 din za sat na Soniju je džabe. 240 din za tri sata na Soniju neće dati razlog nikome da ga kupi kući:)

U BGD-u je veći standard tako da bi i cene verovatno bile veće.

3. ODRŽAVANJE - nekad skupo danas jeftino. Ja gumice i delove za joypade nabavljam iz Kine, a imam par likova za popravku i čišćenje Sonija amda to možeš i sam da radiš. Zamena gumica na jednom joypadu me košta manje od 50 din a kompletno repariranje sa kućištem (samo štampana ploča da ostane original) - 500 din.

4. LOKACIJA. Najbitniji parametar. Znači - obavezno blizu neke škole. Moja je pored osnovne ali je odmah i pored glavna autobuska stanica što mi dovodi srednjoškolce. Klinci jednostavno nemaju alternativu. Ako imaju praksu, pobegnu ili nešto sl. ne mogu kući. Dođu u igraonicu. To je pre podne. Po podne mi dolaze društva za PES/NBA/MK i sl. i no lifer-i za tenkiće, WOW, LOL i sl. Naveče svia kojima je dosadno kući a ne idu u kafiće jer rade samo do 12h (ja do 3 ujutru).

5. PUŠENJE - ne bih ti preporučio zabranu istog. Jednostavno igraonica je svima beg od kuće. Ako ga kući vežu pravila jednostavno neće želeti tako nešto i u igraonici koja treba da mu predstavlja utočište. Ja sam to elegantno rešio - jedna prostorija za pušače jedna za nepušače. Naravno, industrijski ventilatori su na prozorima tako da je provetravanje maksimalno.

6. PIĆE - ako želiš da budeš paušalac (mesečne obaveze minimalne odnosno 15k dinara plus ne vodiš knjige) to nećeš moći. Ja sam na paušalu a pitanje pića sam rešio tako što je jedna firma ubacila kod mene aparat za kafu. Potpisali smo ugovor o zakupu prostora samo. Ostalo piće je slobodno uneti u igraonicu.

Ako hoćeš pak da imaš piće to te dovodi do vođenje knjiga, dosta većih obaveza mesečnih ali naravno i veće zarade. Najbitnija je stavka radno vreme koje bi tgi u slučaju služenja pića bilo ograničenije.

7. MUŠTERIJE.

Klinci i školarci - zahvalni, ne baš platni, ali konstatni. Jedan deo dolazi u naletima a drugi ostane celo pre podne (ako imaju praksu ili su šatro bolesni).

Društva - iritantni, sa dubokim džepom, isto konstantni.

No liferi - samodovljni, raznih platežnih mogućnosti, deo inventara - obavezno po neki popust za iste. Ne znam koliko bi za konzole ova grupa bila izražena, kod mene ima ar koji igraju preko neta PES odnosno NBA. Sednu po nekoliko sati.

Ostali - iam ih raznih, najviše prolaznih.

Inače, u slučaju da neko dođe i hoće da igra PES, NBA ili nešto sl. a nema sa kim gazda ili radnik mora biti taj koji će se prihvatiti joypada. Ja recimo nisam uopste igrao Soni kada sam otvorio igraonicu da bi danas bio zavistan od PES-a Mortal Kombata.

8. IGRE - za konzole mahom društvene i tu najviše mislim na PES, manje na FIFU (zato i nisam nabavio PS4), NBA, Mortal Kombat, Tekken, Top Spin i sl.

Od single player naslova samo eskluzive kojih nema na kompu i to tipa serijala GOD OF WAR, UNCAHRTED, Heavy Rain, i sl.

Obavezno povezanost na net jer ima ljudi koji obožavaju da se dokazuju protiv stranaca (plus imaš ranking i sl.). A tu su igre i tipa KILLZONE, Battlefield i sl. koje su online orijentisane.

Za inspekciju ne brini, možeš imati i čipovane konzole. Bitno je da na policama imaš dosta originala, barem 2-3 po konzoli. Znači ako imaš 10 konzola treba da imaš 30-tak originala.

Ja lično smatram da je apsolutno nepotrebno čipovati Sonije jer nabavljam od jednog lika sa foruma dosta povoljno igre sa PSN-a (digitalne kopije, on kupi sebi, a podeli za još dva-tri akaunta tu igru) Tako da su me recimo Battlefield 4 i Call Of Duty koštali po 1000 dindži, PES14, FIFA14 i NBA 14 po 1600 itd. A sve rade regularno, možeš i na net i sl. Bitno je samo da imaš prostor na hardu (prosek 8 gb po igri).

9. PRIJAVA - ja sam prijavljen kao paušalac na delatnost - Ostale zabavne aktivnosti (na znam šifru). Imaš pravo da ti i pripadnici tvoje porodice radite u igraonici bez prijave (majka, otac, brat, žena i sl.) Za prijavu radnika se raspitaj.

10. TELEVITZORI - 32" su savim dovoljni. Bolje uloži u kvalitetne TV-e nego u dijagonalu. Stavi i jedan dva od 42" gde bi igrala društva od po 4-oro. Može i neki 3D (malo utiče na cenu). SMART ne kupuj jer ti ta funkcija ne treba.

11. PS3/4 IGRAONICA - e to je pitanje. Iz iskustva (zatvaranja par konkuretnskih lokala) znam da čiste PS3 ili PC igraonice ne funkcionišu. U principu moraš imati neki komp makara za net. Za to ti nije potrebno i umesto jedne PS4 sa LED-om možeš uzeti tri solidna kompa sa 22" monitorima. Ubaci parem 5 kompa sa legalnim Windowsom a igrice koje se danas igraju preko neta su besplatne LOl, WOT, HoN i sl. Isto bih ubacio barem jedan XB360 zbog eskluziva.

Toliko od mene, možda sam nešto propustio pa pitaj slobodno.
 
@ Blue - Hvala za ovako detaljan odgovor i informativan odgovor. To je ono sto mi je trebalo i ovakve odgovore sam iscekivao :)
Kad smislim pametna pitanja javicu se :)
 
E da, obavezno TV ili dva da budu okačena na zid i ide neki TV program - kod mene mahom Arena Sport i Sport Klub. Ima dosta likova koji se klade (u stvari većina koja uigra PES) a ide i svetsko prvsnstvo. U principu se prate svi bitniji sportski događaji - liga šampiona, derbiji, olimpijade, svetska prvenstva i sl. Dođu društva da igraju Soni i prate tekmu. Propratno urlanje i svađe su neizbežne.

I zaboravih najbitnije, dozvoli grickalice - obavezno magična krpa i MER u šteku za ribanje joypada, ali semenke zabrani obavezno. Za to nema pomoći, zavuku se svuda i mora generelka svake nedelje ako ih dozvoliš.

Ukratko, moraš da smiliš neka pravila a evo slika mojih:D
264803_10150247713368805_50385_n.jpg
 
:D :D :D
Sjajna su ti pravila :) Bas sam se lepo nasmejao :)
Baci pogled na privatne poruke :)
 
E da, obavezno TV ili dva da budu okačena na zid i ide neki TV program - kod mene mahom Arena Sport i Sport Klub. Ima dosta likova koji se klade (u stvari većina koja uigra PES) a ide i svetsko prvsnstvo. U principu se prate svi bitniji sportski događaji - liga šampiona, derbiji, olimpijade, svetska prvenstva i sl. Dođu društva da igraju Soni i prate tekmu. Propratno urlanje i svađe su neizbežne.

I zaboravih najbitnije, dozvoli grickalice - obavezno magična krpa i MER u šteku za ribanje joypada, ali semenke zabrani obavezno. Za to nema pomoći, zavuku se svuda i mora generelka svake nedelje ako ih dozvoliš.

Ukratko, moraš da smiliš neka pravila a evo slika mojih:D
Pogledajte prilog 142677

Imas pravopisnu gresku u zadnjoj recenici.:)
 
To je verovatno napisao kad mu je dopizdilo ponasanje pojedinaca :) Gramatiku covek nije ni gledao :)
 
Mogao je u svakom pravilu da pogresi po koju recenicu, mislis da bi neko to primetio od musterija...? Ma da.
 
ja mu srecem paznju da zna ubuduce da izmeni nista lose nisam mislio :)
 
Sve što je pisao Blue je apsolutno tačno.
Izvini ako sam bio negativan sa mojim komentara, ali je to takođe sve istina što sam pisao, samo mi se iskreno sve smučilo. Ja na moju stavljam katanac prvog jula. Zato sam te odvraćao sve vreme od tog tamnog vilajeta, a da bi bilo još gore, sve što smo pisali ovde kao "pravi recept" ne mora da radi kod tebe. Ono što je sigurno da će ti se ogade igre i kompovi generalno, iako je sve krenulo iz entuzijazma... ako I posle svega odlučiš da otvoriš vrata hada, želim ti mnogo sreće veruj mi, trebaće ti
 
@major - pravilnik napisan, odštampan i zalepljen u roku od par minuta - tako i slikan. A napisan je jedne nedelje ujutru (ja radim nedeljom ujutru) kada sam posle neprospavane noći (imao intervenciju policije zbog galame i tuče) zatekao i igraonicu u totalnom haosu. Tada sam ukinuo 24-oro časovno radno vreme i zabranio alkohol.

U principu, u početku je u mojoj igraonici bilo sve dozvoljeno. Radilo se non-stop, alkohol je bio dozvoljen, a pošto je kafićima i diskotekama ograničeno radno vreme do bilo do 2 odnosno 4h, ja sam imao mušterije do jutra. Atmosfera u igraonici je bila ravna atmosferi u nekom žešćem kafiću. Išla je stalno muzika, puštao bi je radnik ili kako kome dođe želja, bilo je veselo i ekstremno glasno. Naveče se masovno donosio alkohol i klopaj a sama igraonica je bilo mesto okupljanja pred odlazak u grad i usputna stanica pre odlazak kući iz grada. Svi koji su tražili mirnu atmosferu išli bi kod konkurencije. Obično je fajront bio oko 5-6 izjutra kako bi radnik iz noćne mogao da pospremi za jutarnju smenu. U principu nije bilo problema iako su dolazili svakojaki tipovi. Čak i kad se desi nešto u igraonici sutradan bi bilo sve regulisano. Radnik je imao samo jednu direktivu - u slučaju nekog žešćeg sr***nja da izađe iz igraonice i pozove mene i policiju. Da ne rizikuje sebe a ja ću već naplatiti štetu. To se desilo tri puta (intervencija, ne naplata štete:D ). Tog jutra sam doneo pravilnik, smanjio radno vreme do 3h odnosno 4h vikendom i uveo video nadzor. Sve to je uticalo na promenu načina rada igraonice i skretanja ka mirnijem poslovanju. To je i dalo rezultata jer sam pridobio dosta mušterija koja su izbegavala moju igraonicu zbog buke - tipa WoW-vaca kojima treba Team Speak ili Skype za komunikaciju a samim tim i tiši uslovi igranja. Rezultat je bio eliminacija konkurencije i proširenje igraonice na dva, kasnije tri lokala. Danas egzistiramo u dva spojena lokala -nepušački i pušački deo, gde drugi podseća na prvobitnu igraonicu (malo umerenije samo) a u prvom vlada mir i tišina. Inače, sve konzole su smeštene u drugi (pušački) deo - pretpostavite zašto:)

Promena načina rada igraonice donela mi je malo manje novca ali miran san bez razmišljanja šta će me zateći ujutru.

Radno vreme sam održao sve do skorog ograničenja od strane lokalne samouprave da ugostiteljski objekti rade do 12 odnosno 1 vikendom tako da je to i moje radno vreme sada.
 
Sve što je pisao Blue je apsolutno tačno.
Izvini ako sam bio negativan sa mojim komentara, ali je to takođe sve istina što sam pisao, samo mi se iskreno sve smučilo. Ja na moju stavljam katanac prvog jula. Zato sam te odvraćao sve vreme od tog tamnog vilajeta, a da bi bilo još gore, sve što smo pisali ovde kao "pravi recept" ne mora da radi kod tebe. Ono što je sigurno da će ti se ogade igre i kompovi generalno, iako je sve krenulo iz entuzijazma... ako I posle svega odlučiš da otvoriš vrata hada, želim ti mnogo sreće veruj mi, trebaće ti

Bolje je kad covek sagleda sve strane. Meni ste cak i pomogli jer sam dosta toga sto se kaze "zanemario" ali ocigledno su veoma bitne stvari na koje treba obracati paznju.
Naravno to se vidi svakodnevno u prolazu, npr. dva kafica jedan pored drugog jedan krcat, drugi zvrji prazan. Dovoljan je jedan "negativan" komentar da nesto ne valja i to moze da pokrene lavinu da ljudi tu vise ne dolaze ili jednostavno samo ambijent.. ima tu svega i svacega treba covek videti sta je dobro, a sta nije.

@major - pravilnik napisan, odštampan i zalepljen u roku od par minuta - tako i slikan. A napisan je jedne nedelje ujutru (ja radim nedeljom ujutru) kada sam posle neprospavane noći (imao intervenciju policije zbog galame i tuče) zatekao i igraonicu u totalnom haosu. Tada sam ukinuo 24-oro časovno radno vreme i zabranio alkohol.

U principu, u početku je u mojoj igraonici bilo sve dozvoljeno. Radilo se non-stop, alkohol je bio dozvoljen, a pošto je kafićima i diskotekama ograničeno radno vreme do bilo do 2 odnosno 4h, ja sam imao mušterije do jutra. Atmosfera u igraonici je bila ravna atmosferi u nekom žešćem kafiću. Išla je stalno muzika, puštao bi je radnik ili kako kome dođe želja, bilo je veselo i ekstremno glasno. Naveče se masovno donosio alkohol i klopaj a sama igraonica je bilo mesto okupljanja pred odlazak u grad i usputna stanica pre odlazak kući iz grada. Svi koji su tražili mirnu atmosferu išli bi kod konkurencije. Obično je fajront bio oko 5-6 izjutra kako bi radnik iz noćne mogao da pospremi za jutarnju smenu. U principu nije bilo problema iako su dolazili svakojaki tipovi. Čak i kad se desi nešto u igraonici sutradan bi bilo sve regulisano. Radnik je imao samo jednu direktivu - u slučaju nekog žešćeg sr***nja da izađe iz igraonice i pozove mene i policiju. Da ne rizikuje sebe a ja ću već naplatiti štetu. To se desilo tri puta (intervencija, ne naplata štete:D ). Tog jutra sam doneo pravilnik, smanjio radno vreme do 3h odnosno 4h vikendom i uveo video nadzor. Sve to je uticalo na promenu načina rada igraonice i skretanja ka mirnijem poslovanju. To je i dalo rezultata jer sam pridobio dosta mušterija koja su izbegavala moju igraonicu zbog buke - tipa WoW-vaca kojima treba Team Speak ili Skype za komunikaciju a samim tim i tiši uslovi igranja. Rezultat je bio eliminacija konkurencije i proširenje igraonice na dva, kasnije tri lokala. Danas egzistiramo u dva spojena lokala -nepušački i pušački deo, gde drugi podseća na prvobitnu igraonicu (malo umerenije samo) a u prvom vlada mir i tišina. Inače, sve konzole su smeštene u drugi (pušački) deo - pretpostavite zašto:)

Promena načina rada igraonice donela mi je malo manje novca ali miran san bez razmišljanja šta će me zateći ujutru.

Radno vreme sam održao sve do skorog ograničenja od strane lokalne samouprave da ugostiteljski objekti rade do 12 odnosno 1 vikendom tako da je to i moje radno vreme sada.

Vidi se da si ga doneo kad si pobesneo :)
Al ti si vodio kafanicu-igraonicu tako da se to i ocekivalo :) Kombinacija alkohola i igranja jeste veci profi, ali nekako pijani ljudi u prisustvu skupe opreme me odvracaju od te ideje.
Alkohol ce definitivno da bude zabranjen. Bice kafica, sok, caj, voda i te zezancije ali alkohol ne.
Pusenje ce isto definitivno da bude dozvoljeno, samo cu probati da izdvojim pusacki i nepusacki deo, sve zavisi kako lokal bude dozvoljavao. Uzecu i neke jace ventilatore da mogu da izbacuju dim i provetravaju prostoriju.
 
A koliko si stvarno ulaganje zamislio.

Ja sam svojevremeno uložio 4k evra za 8 kompova i ps2 (2007). Sempron 3200, 1GB, HD 80GB, NV integruša, 17" CRT i linux. Posle sam pazario WInXp licence, pojačao računare, zamenio crt sa tft 22", dodao još 6 kompova, 2 ps3, jedan xb360 i 3 lcd od 32". Cirka 15k eura do sada.

Danas imam X2-5000/XII 240, 3GB, HD500GB, prosek ATI 6770. Sve free 2 play igre tipa LOL, HON, Combat Arms i WOT rade odlično sa ovim konfiguracijama. Tek je zadnji update za WoT doneo malo veću zahtevnost. Znači da ću najkasnije sledeće godine morati da zamenim računare.

Da bi danas neko otvorio mešovitu igraonicu sa barem 10 kompova i 4 konzole trošak bi izgledao ovako:
PC+LED+WIN 10 x 450 eu - 4500 eu
PS3+32" led 4 X 500 - 2000 eu
namestaj i ostali troskovi - 1500 eu
igre original - 500 eu
--------------
8500eu

Sad treba videti isplatili se takvo ulaganje. Ako bi imao prosek pazara 8k dinara (bg, ja imam malo manej), i da ti ostane čisto dnevno 3k dinara to ti je mesečno 90k, odnosno za godinu dana milionce odnosno oko 9k eura. To je idealan scenario. Isplatio bi igraonicu za godinu dana.
 
A koliko si stvarno ulaganje zamislio.

Ja sam svojevremeno uložio 4k evra za 8 kompova i ps2 (2007). Sempron 3200, 1GB, HD 80GB, NV integruša, 17" CRT i linux. Posle sam pazario WInXp licence, pojačao računare, zamenio crt sa tft 22", dodao još 6 kompova, 2 ps3, jedan xb360 i 3 lcd od 32". Cirka 15k eura do sada.

Danas imam X2-5000/XII 240, 3GB, HD500GB, prosek ATI 6770. Sve free 2 play igre tipa LOL, HON, Combat Arms i WOT rade odlično sa ovim konfiguracijama. Tek je zadnji update za WoT doneo malo veću zahtevnost. Znači da ću najkasnije sledeće godine morati da zamenim računare.

Da bi danas neko otvorio mešovitu igraonicu sa barem 10 kompova i 4 konzole trošak bi izgledao ovako:
PC+LED+WIN 10 x 450 eu - 4500 eu
PS3+32" led 4 X 500 - 2000 eu
namestaj i ostali troskovi - 1500 eu
igre original - 500 eu
--------------
8500eu

Sad treba videti isplatili se takvo ulaganje. Ako bi imao prosek pazara 8k dinara (bg, ja imam malo manej), i da ti ostane čisto dnevno 3k dinara to ti je mesečno 90k, odnosno za godinu dana milionce odnosno oko 9k eura. To je idealan scenario. Isplatio bi igraonicu za godinu dana.

Ulaganje je trebalo da bude izmedju 8-9k eura.
Ali posto sam vec ulagao u poslice, znam iz iskustva da ce to ulaganje da bude vece bar za 30%.
Ja razmisljam da sada ulozim mozda vise para i uzmem recimo bolje racunare, uzmem kvalitetnije televizore i da budem miran bar dve-tri godine.
Tako da se ocekuje trosak negde izmedju 13-15k jer treba uracunati i lokal koji ce verovatno morati da se sredjuje.
 
Vidi, ja sam 2009. pojačao računare. Posle sam samo zamenio grafe. Sa konfama koje si naveo u PM možeš komotno 3-4 godine a posle samo zameniš grafe. U principu, do sada sam skontao da generacije grafičkih mnogo brže napreduju nego procesori tako da ono što je nekda važilo rotacija kompova na 4 godine sad može da se produži na 6 godina, ako posle 3-4 godine zameniš grafike i dodaš malo rama.

A što se TV tiče to je bespotrebno. Ja sam prvo imao HD ready da bih posle pazario full HD. Da pitaš nekog u igraonici ko pika PES ili Mortal Kombat da li ima razlike dobio bi kontra pitanje - a kad si zamenio TV-e? Zato kupi najjeftinije Full HD LED 32" od LG-a odnosno Samsunga i uživaj.
 
Ograniči trošak do 10k eura. Sve preko trebaće 2 godine za povratak novca. Pa onda 2 god akumulacije za novu nabavku. Tako da tek posle 4 god. možeš da očekuješ da si na nuli sa novim mašinama i spreman za čistu zaradu. To ako uložiš 15k. Sa 10k ti je 1-1.5 god povratak, a posle 2-3 god akumulacije za novu nabavku krećeš sa čistim profitom. Prve cifre odnose se na optimistično predviđanje zarade (posle 2 godine potpuno stajanje na noge sa novom opremom).
 
Nazad
Vrh Dno