Šta je novo?

Otvaranje PS3-PS4 igraonice u 2014?

Imas da kupis keyeve 8.1 msm na g2play za 10-tak $ ako se ne varam, proveri, a i potrazi po netu, imas i na KP, ljudi prodaju za male pare sedmice i osmice, tako da, to ti je neki minimum minimuma ;)
 
Za pravna lica ne može Home.
To što je Microsoft ukinuo podršku za Windows XP ne znači da možeš da ga "ukradeš".
Plus, ima još jedno pravilo, ne znam da li se poštuje, kad kupuješ kompove i legalan softver sve treba da bude kupljeno preko računa.
 
Moze home za pravno lice. Kad sam legalizovao igraonicu 2007. MS sluzba mi je to potvrdila. Jedina razlika izmedju home i pro XPa je u nekim mreznim ogranicenjima.

To sto tvrdite bilo bi kao kad bi ste kupili lap sam WinHome i ne bi smeli da ga koristite u firmi. Cak je i novi Win8 Bing legalan za firme. Raspitajte se recimo u BC group.
 
trenutno je najeftinija varijanta windows 7 starter uz kompove i sve da bude preko racuna. Za igre najbolja varijanta steam cafe ili kupovina 10 igara npr hl2 uz koje ide steam i kupovina igara preko steama kad su akcije, koristis takodje free igre koje se igraju preko neta, al mislim da je sve to neisplativo, osim ako neces sam da sedis i radis u igraonici, a uz to imas svoj lokal.
 
Meni su najpopularnije u igraonici free:
World Of Tanks - free
League Of Legends - free
DotA2 - free (steam) - čak ti i ne treba steam accaunt - dovoljno je da imaš steam instaliran, jer ko hoće da je igra mora sa svojim steam nalogom da uđe u igru
Ipak, opet je najbolje kupiti neku steam igru (ja imam CS 1.6 anthology) i sa tim nalog posle dodavati igre. Recimo L4D2 je bio free jedan dan na akciji, CS GO je bio par evrica isto itd.

Ipak, kod nas ništa nije regulisano zakonom kako treba, Ja recimo na soniju imam igre kupljene preko PSN naloga. Kako ubediti nekog polupismenog inspektora da je to legalno kupljena igra. A ako ti dođe "pismeni" inspektor, onda si tek nadrljao jer gro stavri koje su "free" zapravo su to samo za kućnu a ne komercijalnu upotrebu. Neko pomenu antiviruse Avst je free za kuću a Comodo i za pravno lice.
 
trenutno je najeftinija varijanta windows 7 starter uz kompove i sve da bude preko racuna.

S tim što je Windows 7 Starter ograničen na 2GB RAM, pa baš i nije pogodan za igraonicu.

Što se igraonica i Internet kafea tiče, mislim da je najbolje otići u neku od siromašnijih zemalja pa tamo biti "mesija".
 
S obzirom da ima još jedna slična tema u Bench Clubbing, preporučio bih nekom moderatoru da prebaci i ovu temu tamo ili eventualno spoji teme (opet tamo) jer je ova tema prevazišla okvire Igre za konzole. A spajanje tema bih preporučio čisto da ne bi iste postove pisali i tamo i ovde.
 
Ipak sam odlučio da ne čekam proleće. Naručio sam 4 kompa G1820/4GB/ATI R9 270 2GB. Biće solidan odskok od X2-240/3GB/ATI 6670. To je ulaganje od 140k dinara. Računare koje budem prodao uložiću u jedan PS4. Drugi PS4 uzeću prodajom dva PS3 koja imam u igraonici. Tako zatvaram krug ulaganja.

Za Majora ne znam, mislim da je odustao. Možda je tako i najbolje. I ja sam bio u nedoumici sta da radim ali sam ipak odlučio da ojačam malo igraonicu. Kad je već imam i radi dobro.
 
Poslednja izmena:
Svaka cast matori, ja sam uvek bio za to da se u posao ulaze, naravno da ce se isplatiti.
Moderna tehnika, moderni klinci, danas se trazi brze, bolje, jace.
Nadam se da ces uskoro biti u mogucnosti da imas u svakoj masini ssd barem od 500gb. ;)
 
Ipak sam odlučio da ne čekam proleće. Naručio sam 4 kompa G1820/4GB/ATI R9 270 2GB. Biće solidan odskok od X2-240/3GB/ATI 6670. To je ulaganje od 140k dinara. Računare koje budem prodao uložiću u jedan PS4. Drugi PS4 uzeću prodajom dva PS3 koja imam u igraonici. Tako zatvaram krug ulaganja.

Za Majora ne znam, mislim da je odustao. Možda je tako i najbolje. I ja sam bio u nedoumici sta da radim ali sam ipak odlučio da ojačam malo igraonicu. Kad je već imam i radi dobro.
Srećno. Vjerujem da ces imati posla, juče sam baš bio u jednom i bilo je dosta mušterija uglavnom djecurlije koja su kuvala AC SP na dva Sonija. Ostali kuvaju FIFA-u i NBA.
 
Mašine stigle. Rade ko zmaj naspram starih X2 AMD-a. U kombinaciji sa R9 270 ima da ujedaju. Od igara idu samo Minecraft/DotA2/LoL/WoT/WoW.
 
Probaj i sa Planetside 2, F2P, klinci ce da se izloze ko blesavi :)
 
Fali mi 4GB mem:) Traži 8GB za Win7/Win8. Ma dovoljne su gore navedene igre.
 
I ja mislim da je za Planetside 2 potrebno 8 GB RAM. Al nisam siguran, posto ja imam 16 GB u racunaru pa ni ne citam min sys req :)
 
Radi sve na 4gb, ali za igraonicu ja bi isao na 8gb. Sl. Godine vec nece biti dosta 4.
 
krastavac, koliko para toliko muzike. Bitno je da se i stalno ulaže deo zarađenog novca kako bi igraonica stalno bila aktuelna. Evo mojih investicija.

2007 - Startovao sam sa 8 računara (na linuxu) i dva PS2 (na CRT). Sa prvim zarađenim novcem nabavio Windows. Zatim nabavio diskretne grafike (imao NV 6200 integruše) i pritom povratio sav uložen novac do kraja 2008.
2009 - Sledeći veliki korak je bio proširenje igraonice. Prvo dodao 2 računara i jedan XB360 sa LCD 32". Malo kasnije kupio još 4 internet mašine (atomi sa 2gb mem).
2010 - Zamenio net mašine kao i sve crt monitore sa TFT (14kom). Zamenio PS2 sa PS3 i kupio za njih još dva 32" LCD-a.
2011 - 2014 - samo budžio mašine, zamenio sve Semprone sa X2 procesorima, dodao na postojećih giga još toliko mem, i zamenio hardove od 80gb sa onim od 500.

E problem je bio što sam, u tom zadnjem periodu od 3+ godine, uleteo u neke personalne probleme koji su mi odvlačili gro zarade i nisam mogao da napravim veliki update igraonice. Da zamenim AMD X2 mašine sa novim, WinXP sa Win7. Sva sreća da je i u zemlji kriza tako da ni u samom gradu nije moglo dosta njih da se pohvali mašinama boljim nego mojim. A i nemam konkurenciju:)

Konačno odradih taj kapitalni prelaz i sad mi je presek mašina sledeći:
4 x AMD XII 240/4GB/ATI 6770 1GB DDR5 - TFT 19" 1280x1024 - WinXP - ove mašine su ostale sa kockastim monitorima zbog kanteraša
4 x Intel G1820 /4GB/ATI R9 270 2GB DDR5 - TFT 22" 1680x1050 - Win7 - ovo su mi nove mašine
1 x AMD FX 8320/8GB/ATI 6850 1GB DDR5 - TFT 24" 1920x120 - Win 7 - ovo je je jedna (pored i5) od mašina koje su izdvojene za hard core gamere
1 x Intel i5 760/8GB/ATI 6850 1GB DDR5 - TFT 24" 1920x120 - Win 7 - ovo je druga. Uzeo sam jednu AMD full i jednu Intel Full da vidim razliku. Nema je ni u testovima ni u igrama:)
4 x AMD XII 215/3GB/ATI 6670 - TFT 22" 1680x1050 - WinXP - ovo su mi najstarije mašine

Sad još da uzmem dve PS4-ke (kad prodam 4 stara kompa i 2 PS3) i obezbedio sam se za naredne dve godine bez većeg ulaganja (nadam se).

Suma sumarum - oko 17000 eura uloženo a danas ne vredi ni upola. Doduše - donela je višestruko.
 
Poslednja izmena:
Prvo, jedan mali predlog. Voleo bih da mi se svi vlasnici igroanica spremni na razmenu mišljenja i ideja i uopšte informacija jave na PP da napravimo neku viber/mail/facebook grupu, pa da napravimo neki mali krug ljudi koji će da se pomaže u svakom smislu, informacijama savetima i na bilo koji drugi način... Podrazumevam da nisu u pitanju konkurencije i da u tom slučaju neko ne bi hteo da sarađuje. Mislim da je ideja pametna, imam igraonicu 3 godine, a opet, čovek uči dok je živ i uvek može da se čuje i primeni nešto novo. Ja sam jedini u mom mestu, pa nemam problem sa tim.

On topic... Iako je major verovatno odustao. ;) Ne pišem post samo za njega, već i za ostale buduće pa i stare kolege :)

Druže... Ne može bog otac da ti kaže da li će igraonica da ti radi ili ne. Toliko faktora utiče da to nije normalno, i nisu univerzalni već zavise od okolnosti kojih je nebrojeno.

1. konkurencija
2. pozicija
3. kvalitet usluge, brzina mašina, kvalitet periferija.
4. udobnost
5. nešto što niko ne spominje: ljudi, ekipe koje svojim igranjem privlače druge. Primera radi: neko krene da igra neku dobru igru za koju gomila nije ni čuča da postoji, pa se ostali prime. Primera radi, trenutno mi na boxovima igraju nenormalno shrek kartz trke??? Dođe 4 lika svi zajedno 150 godina i usraše se od igranja, i super se provode. Dakle, sami posetioci i igrači ti profilišu dodatne mušterije, i mogu da rašire mrežu...
6. rad mašina, tačnije, tečan i funkcionalan rad svega, nema ne radi ovo, ne radi ono, mada je to neminovnost sa obzirom kakvi pacijenti sedaju mašine.
7. razno.

Ja sam pre igraonice držao pc radnju. Par puta sam pravio kalkulacije i uvek se svelo na to - svi imaju kompove, svi imaju net (posle ću i o konzolama što je tema topika), ko će da dođe, puno vremena treba da se vrate pare... Ali posle smrtnog slučaja i nekog mikronskog nasleđa (sve spucao u igroanicu oko 6k evra) sam rešio da probam. Mada moram da priznam da sam zahvaljujući radnji napravio odličan posao, praktično raspisao tender za mašine i poslao svim jačim dobavljačima, i to tako da svi u mailu vide kome sam poslao... To je rezultovalo time da mi lik da ponudu posle koje se posle jako kajao i hteo da digne cenu ali sam mu rekao da ne pomišlja. Mašine su bile Intel I3, GB ploče, 4Gb kingston 1333, Radeon 6770, kme kućišta sa 550w napajanjima, sa sve win 7 starterom. Cena je bila vrhunska, mogao sam da ih prodam za godinu dana za iste pare bukvalno i rekoh - što da ne. Od konzola sam uzeo 1 sony 3, JEDVA našao čipovan. To je bilo vreme kada su čipovani bili rariteti i to se nastavilo još barem godinu dana. Drugi sam uzeo box, pa prodao sony i uzeo drugi box a posle i treći... Download - fleš - konzola - ĆAO! Skoro sam uzeo sony 4 jer sam našao povoljno, sa dva džojstika, skoro novo i nba i fifa 2k14 kao i killzone shadowfall. Odmah da ti kažem - greška. Stoji mi konzola od 450 vrednost, a ovi se ne skidaju sa 2 boxa jer tamo ima pes fifa nba 2015 što da kupim treba mi 150ak evra ili jeftinije sa šerom, nebitno, pa izađe sony 4 600e sa tri najbitije igre, pa ti računaj koliko ti to treba da vratiš. A pored mi stoji konzola od 170e koja radi posao... Ćao sony, vidimo se neki drugi put, prodao, vratio 420 eura u džep i doviđenja, i to baš liku sa foruma. Poenta: kada budem menjao, menjam sve tri, kupim 5 originala koji se igraju i zdravo.

Da li će ljudi da dolaze da se igraju u igraonicu? Kao što rekoh gore, zavisi od mnogo faktora. Ja sam se trudio da ih pridobijem kvalitetnim hardwerom i uspeo sam. Gomiletina ljudi dolazi za koje znam da imaju kući komp pa i net. Mašine su pevale kako su radile. Mogao sam da uzmem i lošije, nisam hteo. Mogao sam da uzmem 19" monitore, uzeo sam 22". Mogao sam da uzmem lazy bag, to glupavo ****** od sedala obloženo skajom, ali sam uzeo 6 fotelja drvenih za 300e koje se klate, ima ih bukvalno u svim prodavnicama nameštaja. Kunem ti se, prvih par meseci, nema ko nije seo da nije onako u bradu rekao "au ****te, koji vrh..." :) Sa dotom, lolom pre svega multiplejer scena razvaljuje. Lol je odavno i to ubedljivo najigranija igra svih vremena. To nema ko ne igra. Kod mene To i dota ubedljivo, pa 1.6 i go, wot takođe, ali msm da ne kao kod ostalih koje čitam ovde i na onom drugom topiku... Na stimu imam brdo originala na svakoj mašini: CS 1.6, GO, Serious Sam 3, GTA complete edition (za pišljivih 5 eura kuplljeno! gta 3, gta san andreasm vice city, gta 4, gta 4 libery city), left for dead 2, call of duty modern warfare 3, unreal tournament 3, company of heroes, rome total war ll, sniper elite: nazi zombie army, na 5 mašina imam simcity 4 i bioshock 2... Ne znam, nešto sam zaboraivo. GTA se igra od otvaranja, ubiše se. Ukratko. Meni PC donosi mnogo više novca mada moram da priznam da u poslednje vreme dosta igraju za šta su uglavnom zaslužna nova izdanja fife pesa i nba.

Da li sam zaradio? Jesam. I te kako. Poslednje 3 godine života su mi zahvaljujući igraonici kao san... Volim kompove i nije mi problem bilo šta da radim oko njih, a prihodujem više od prosečne plate + nula stres. Nemam problema sa *****ima i *****ima, valjda mala sredina. Ništa mi ne kradu, to što su ukrali je bukvalno zanemarljivo, slušalice, šal mančestera pre neki dan i jedne pokvarene slušalice. :) Obavezno plastična vezica na kablove od miša sluške taste. Radim ceo dan ja, drugi ceo dan radnik. 10-1 i duže ako ima 3+ ljudi, ako ima 2 zatvaram. Mašine sređujem 1, 2 puta mesečno, sve proverim, disejbl sranja u start up-u, uninstall sranja, cc cleaner na kraju, pre toga scan sa spy bot, super anti spyware, malware byte i combo fix.

Još nešto... Moje mišljenje na temu vraćanja uloženog, koliko brzo, kada... To su gluposti. Ti si pare investirao u nešto materijalno. Te mašine su tvoje. Ne opterećuj se brojkama, ja nikad nisam. Gledaj da napraviš sistem u kome će što više novca da ti se sliva (baš sam pametan), ali to moraš da vidiš i sam u skladu sa tržištem. Ako imaš konkurenciju okolo, naravno da ćeš da onjušiš kakve su im cene i u skladu sa tim postavljaš stvari kod sebe. Ja sam sam i nisam morao da vodim računa o tome. 3 godine mi je sat bio 120 dinara, pre neku nedelju digao na 150. PC - krenuo sam sa 60 din sat, 5 sati 250. Pre jedno godinu sam digao na sledeće, motivišem ih da uplaćuju više: 1 sat 70, 2 140, 3 200, 4 250, 5 300. Za likove koji vise je 5 sati 250, kao posebna pogodnost i svi oni tako uplaćuju. Imam ih jedno 15ak. Šta god da kupuješ, ako možeš, plati više jer će kada dođe vreme zamene da se vrati, kao meni npr. Skoro sam upgrade-vao mašine, tačnije krenuo od februara, jer su mi u novembru istekle garancije, sada imam na sve tri godine. Za stare sam uspeo da u proseku izvučem 220e i nove sam plaćao oko 450 i sada ponosno mogu da navedem trenutne konfiguracije :)

AMD quad-ovi na 3.4ghz, 750K
Gigabyte USB 3.0 ploče
8gb Kingston FURY 1666mhz
LC power 925 kućište + LC power 500w napajanje
N vidia (konačno zbogom ati!) GTX 650ti (na 5 mašina) i GTX 750ti (na 7 mašina)

Slušalice furam neke logitech, jer sam srećom našao lika na kp od koga sam uzeo logitech robe u vrednosti oko 450e za 160e :D Slušalice rade sve bez greške već sigurno 5, 6 meseci što će reći, uvek se isplati dodati za kvalitet... Miševi a4tech spider (oko 20e su, plaćam manje preko ortaka koji drži radnju).

Trenutno razmišljam da se prebacim u veći lokal jer bi voleo da napravim neku kombinaciju sa kafićem, ali ne kafanu već neki sport cyber kafe sa tv-om od jedno 55", na koji osim sporta i kladže ide i hdmi da se gledaju strimovi, turniri i sl ;) Tražim lokal što nimalo nije lako, jer planiram i jedan a možda i dva stona fudbala (moja velika pasija), 1 sto možda za texas holdem (ne znam da li imate pojma ko sve to i koliko igra), itd, itd. Ali polako.

Da sumiram ovo kilometarsko izlaganje: niko ne zna da li ćeš da radiš dobro ili ne. NIKO. Sagledaj sve, budi pametan i ne žuri. Ne možeš puno da izgubiš, svakako je sve tvoje, prodaćeš... Po meni i te kako vredi probati, jer posle ovog rada sa igraonicom, ja ne mogu i ne želim da radim nikad ništa drugo u životu. :) Ljudi kažu da je obaveza, ja znam da kada ne radim, odem u igraonicu 2 puta po 15 minuta... Nikad da kuckem u drvo - nikakvi problemi...

Eto, ko je izdržao do kraja svaka čast. :) Dostupan sam za svaka pitanja i još jednom podsećam vlasnike igraonica na uvodni predlog...
 
Poslednja izmena:
MarcusS svaka čast na postu a još više na načinu razmišljanja. Drago mi je da je još neko uspeo u poslu sa igraonicom u vremenu kada u toj oblasti ne cvetaju ruže (po tvom postu više nego uspeo).

Sve što si napisao je tačno. Počev od potrebnih preduslova za rad igraonice, preko logike ulaganja novca i rada same igraonice. Ja da je nisam otvorio - kajao bih se ceo život, a ovako, kako ti kažeš, živim svoj san. Naravno, meni je posao sa igraonicom sekundarni posao (ali primarni izvor prihoda), i pošto sam u njemu već 7 godina, već me je malo umorio. Ali opet, drago mi je da imam nešto svoje. Nešto po čemu me, u malom mestu poput mojeg, svi znaju. Generacije petaka koje su 2007. godine krenule u školu (a time i u moju igraonicu) sada završavaju srednju školu a i dalje dolaze kod mene. Ono kako pamte školu još lepše pamtiće moju igraonicu.

Kao i ti, i ja smatram da je budćnost u besplatnim online naslovima poput LoL, DotA2, WoT i sl. kao i jeftinim Steam igrama (pogotovo kad su akcije). Ja u principu sem tih 5-6 naslova i nemam više po računaru.

Drago mi je da ti posao ide odlično, i moram ti reći da ti zavidim na mašinama koje si uspeo da nabaciš:) Ja sam jedva skrpio ove moje, ali krastavac, na moju finansijsku situaciju je više uticao privatan život nego rad igraonice koja kao što reče, donosi mnogo više od prosečne plate u Srbiji.

Podržavam ideju da se mi vlasnici igraonica nađemo u nekoj grupi na fejsu, banchu ili sl.
 
Pretpostavljam da vi sto i dalje pravite lepe pare sa igraonicama niste u Beogradu?
 
Dobro prepostavljaš. Ja sam u Velikom Gradištu (kod Srebrenog jezera). Baš to što sam u malom mestu je održalo u životu moju igraonicu. Da objasnim.

Pad igraonica je krenuo dolaskom dobrog interneta u domove. Pre su samo igraonice mogle da omoguće dobre (skupe) linkove ka netu ali je dolaskom kablovskog odnosno ADSL neta u domaćinstva ta prednost nestala. E sad ono bitno - za razliku od Beograda, unutrašnjost je znatno kasnila. Kada je konačno dobar net postao širom dostupan i u unutrašnjosti, nastupila je SEK-a (svetska ekonomska kriza). Pad standarda je uslovio da većina domova ostane sa računarima iz prošlog veka, što je meni koristilo jer sam u to verme imao odlične mašine. Plus, takva situacija je uticala na to da "stvorim" mušterije za igraonicu. Klinci koji su kod mene dolazili pre 7 godina i danas dolaze kod mene. Samo više nisu klinci, a pored toga i kući imaju solidne kompove kao i dobar net (kabal kod nas 20MBita - 1400 din). Ali je stvorena navika da se društva okupljaju i zezaju u igraonici. Što bi se skupljali po kućama nekih od njih, pravili haos i nervirali roditelje, kad u igraonici to mogu d arade bez ikakvog pritiska. Donesu piće, grickalice i zabava može da počne. Ja sam to izboksovao sa niskim cenema. 60 din je sat. 3 sata su 120 din. A da bi neko kod mene proveo celo veče treba da odvoji 240 din za 7 sati igre. To je smešna suma novca. Ali idem na to da stalno ima ljudi u igraonici, i da je obrt što veći. Radim sa niskim marginama zarade ali mi broj mušterija to kompezuje. Ljudi koji bi inače ostali kući dolaze da ubiju vreme kod mene. Na kraju krajeva, to mi omogućavaju relativno niski režijski troškovi. Jeftin lokal, struja max 8000 za 15 računara i 3 konzole itd.

U Beogradu ne možeš da držiš neke niske cene zbog velikih režijskih troškova. Plus, ljudi su tamo odavno izgubili naviku da idu u igraonice, jer i da bi otišao u neku treba da prevali poprilično (retko da su svi iz istog kraja). Kod mene stižeš max za 10 minuta, pešaka, iz bilo kog dela grada.

Još jedna stvar koja me vadi je da nemaju svi kući sve. Ima komp, nema Sony. Ima Sony, nema XBox. Ima XBox - nema gitaru za GH/RB igre. Dok komp većina dece ima ili može da izboksuje za sledeće navedene stavke teško će prosečan roditelj da pruži ruku u džep.
 
Poslednja izmena:
Đolenzi, da i ja nisam iz BG-a. Jasno je da bi to znatno promenilo priču.

Pad igraonica je krenuo dolaskom dobrog interneta u domove.

Sa ovim se ne bih složio, nešto drugo je pozatvaralo sve žive kladionice a to je legalizacija software-a. Za vreme još Đinđićeve vlade ako se ne varam, napravljen je dil sa Mikrosoftom. U mom mestu od 25k stanovnika ostala je JEDNA igraonica malo duže od ostalih od bukvalno 6, 7, 8. Sve su se pozatvarale u jako kratkom intervalu jer niko nije hteo da da pare za legalni software, a sve su ih obilazili.

Ne rekoh ništa na temu pušenja... Moja filozofija je: NI U SNU. Nema to čak veze sa tim što ja ne podnosim dim cigarete u meri koju bilo ko može da razume... Slaba mi je ventilacija tj nikakva, a *****i koji su u mom lokalu držali neki kafić su zamandaili dva prozora, jedina dva prozora sa nekim *****skim krovovima od trske. Da se puši u lokalu, mislim da bi bilo mrtvih. Navukao bi se takav smrad da ne želim ni da zamislim. A najbitnije: plastika sve upija. Mašine bi posle par meseci navukle smrad, pepeo na sve strane, po i u tastaturi, pa ispadne pikavac, sagori plastiku, blabla. Drugari koji su mi pomogli u startu jer imaju igroanicu u drugom mestu su bili u fazonu... Pa ti si ******. Pa ti nisi normalan. Pa niko ti neće dolaziti. Valjda jer su pušači obojica... Pa sam za godinu dana uzeo para koliko oni za 2 i jače. Dakle, kako ih naučiš tako će biti. Izađu ljudi napolje, popuše i nazad. A nije da baš svi sede 10 sati u igraonici pa da izlaze 100 puta. Nikad mi se niko nije bunio, niti to spominjao.

Što se tiče konzola, mislim da nije bitno koja je, stvarno mislim. Ja sam krenuo sa jednim boxom i jednim sonyjem. Nisu znali šta je xbox... Izbacio sony posle određenog vremena, hteo sam da imam sve isto. I vrlo brzo su se navikli, niko ništa ne pita, niko se ništa ne žali. Mada ponavljam, kod mene nije toliko razvijena kultura igranja konzola u meri u kojoj pričaju neki na ovim temama... Možda sam i ja kriv što nisam pravio turnire, al to nisam radio baš iz razloga što ljudi nisu igrali toliko, pa sam bio u fazonu bolje da ne pravim nego da bude 5, 10 igrača, ali tu verovatno grešim. Sony 4 je brutalno dobra konzola, ali ja sam pogrešio ubacivši jedan međ 2 xboxa sa po 50ak igara na hardu... Ubaciti sve četvorke je premija, sa po par klasičnih igara, FIFA, PES, NBA, neka tuča i vožnja, + eventualno tenis. Al opet, nisu to zanemarljive pare... A u suštini, razlika trenutna u igranju na četvorci i trojci nije tolika jer i pes i fifa grafički mikronski napreduju, i ne koriste se hardverski kapaciteti konzole, barem u tim igrama.

Adendum ili ti dodatak: Ja sam mašine menjao oko 6 meseci. Ali nisam žurio, nisam se toliko cimao iz prostog razloga jer sam ih menjao ovim tempom i kako sam štekao pare i prodavao, tako i kupovao: 3, 2, 2, 2, 3. Dakle, prodajem ih, i kad prodam 2, 3 uzmem dve tri nove mašine. Dodavao sam oko 25k po mašini, a skupljao pare i tako u krug. Nisam u tom periodu ništa prihodovao ili naravno ne kao pre, ali zato sada uživam pošto sam sve optimizovao, sve fercera i sve je tip top. Imam u šteku 4, 5 slušalica i jedno 20ak tastatura od čega 10 logitech i čekam da se ove postojeće još malo iznjakaju pa da ih sve lepo zamenim.
 
Poslednja izmena:
Sto se pusenja tice mogu ti reci da ti je to prava stvar, jer kod mene igraonica izgleda kao da je prezivela 3 svetski rat. Pozuteli zidovi, kucista i sl. Kada odnesem komp kuci da ga sredim, zamirise mi cleu kucu. Ali krastavac, mislim da nisi imao konkurenciju pa si mogao da to isteras. Ja sam eliminisao konkurenciju bas time sto je kod mene pusenje dozvoljeno. Svi koji su to branili odavno su zatarabili. E sad, to je bio mac sa dve ostrice. Sad kada bih hteo da ukinem pusenje, bila bi rupa na nebu. Srecom, imam dve prostorije. Jedna je za pusace a druga za nepusace. Pa mogu da biraju. Inace, cekam novi zakon o zabrani pusenja da stupi na snagu pa da imam izgovor da im zabranim pusenje u objektu.

Inace, igraonice jeste zatvorio net a ne legalizacija. Kod nas su i prezivele neke igraonice ali se nisu snasle u nadolazecem vremenu. Legalizacija se izdesavala 2003. godine a ja sam otvorio krajem 2007. Sve igraonice koje su prezivele legalizaciju su ipak propale. Jednostavno se nisu prilagodile nadolazecem vremenu a i navikli su na enormne pazare, sto vise nije bilo moguce.

Ja kad sma otvorio, odmah sam uveo najjaci moguci net. 512/512 WiFi. U gradu je tek po neko imao 128 WiFi. Cim je postalo moguce, presao sam na 5.2GHz 2/2MBit net, kad su svi mahom imali 512/512 2.4GHz WiFI. Cim se pojavio ADSL ja sam uzeo 16/1 telekom paket, kada su svi mahom uzimali 1/128. Kada sam presao na cable, uzeo sam 70/3. Vecina je tada imala 4/1 net kod kuce. Danas, mahom svi imaju 10/1 (ADSL) ili 20/2 (cable) kod kuce, ali je 70/3 kod mene sasvim dovoljno za 14 racunara pogotovo sto su retko kad svi u opticaju. A i kad jesu, vecina igra on-line sto i nije preterano zahtevno.

Konkurencija je za razliku od mene uvek kuburila sa netom i nikad nije htela da odvoji veci novac za preplatu za net.
 
Poslednja izmena:
Poruka za moderatore - mislim da je tema prerasla okvir ove grupe. Nema niceg vise vezano striktno za konzole. Trebalo bi je premestiti u Banch clubbing.
 
Inače, našao sam lep način za jeftin upgrade starih kompova. S obzirom na masovnu ekspanziju SSD diskova i pada cene istih, na sajtovima tipa KP pojavilo se mnogo polovnih SSD-a. Cena oko 20 eu za 30GB modele. Uzmem SSD i stavim ga kao sistemski drajv. Zanči na njega samo Win, programi i sl. i par manjih igara (LoL, CS, Minecraft) a veće igre na hard disk. Totalni dobitak za 20eu s obzirom da gro ljudi koristi moje kompove samo za surf, skajp i sl. a i ovi sto se igraju rade to simultano. Tako da barem taj segment računara ubrazam. To sam primenio na mašine sa WinXp dok će ove novije da sačekaju da skupim kintu za SSD većih kapaciteta.
 
Uzet konačno i PS4. Prodat zato čipovan PS3. Sad mi je postavka igraonice 14 kompova (i server), XB360, PS3 i PS4. Nabavio GTA V, FIFA15, PES15, NBA 2K15. Još samo da izađe MK X i da pazarim BF4 i to je to.
 
lepo.
 
Nazad
Vrh Dno