Šta je novo?

Kako ispeci dobar 'lebac u kucnoj radinosti

Valjda treba odmah da mesi. Nema šta da se greje.

Inače ljudi, što lepo ne uprljate ruke i sami umesite testo ručno?
 
Ubacio sam ovako kako piše:
Place the ingredients for your recipe
into the baking mould
cified order. First add the liquids,
sugar and salt, then the flour, adding
the yeast as the last ingredient.

Ipak ima:

Now start the programme with the
Start/Stop button
.
Notice: The programmes 1, 2, 3, 4, 6,
8 and 9 start with a preheating pha-
se of 10 till 30 minutes

ebeš ga, valjda i jeste poenta ovog čuda da ga ne mesiš ti?

Ako treba da ga umesim, onda mi je svejedno da li ću ga peći ovde ili u rerni ....
 
Poslednja izmena:
Jeste, nego ako ćeš da budeš prava domaćica onda to ručno, dok se žena ne vrati. :p

Inače to što sam ja rekao za raspored sastojaka je za svež kvasac, koji moraš da rastopiš pre dodavanja.
 
Poslednja izmena:
Sve mađioničari u ovoj temi
 
koji moraš da rastopiš pre dodavanja.
too little too late :) :D :D

Da bacim ja sve ovo odma, a? :) :)

Dok nije došla, da se ne brukam.... pa kad ode popodne u drugu smenu, da probam opet .. :) :)


Volim da se zaebavam sa stvarima, šta ću ...

Jesje, Iznogood, ali on je mračni, vidiš da oće da me navede na tamnu stranu.

EDIT evo počeo da mesi, tj. vrti .... videćemo ... :D :D
 
Poslednja izmena:
Ma bre ne paniči, ako si i stavio ranije ništa se nije desilo. Suvi kvasac je otporan. Nećeš ni da upropastiš skroz testo ni sa svežim ako staviš so zajedno.
Jedino ako staviš tri kila soli će skroz da propadne. Samo namesti program kako treba.
 
Poslednja izmena:
Ma ko paniči. zabole me... :) NIšta niko nije napravio "iz prve" ...
 
So i kvasac ne treba da idu zajedno. Ali kvasac ide u vodu pa ide brašno, ili ga sipaš sa vodom u brašno koje ima so. To neće da ubije kvasac.

Ne ako se satvlja kvasac u prahu.

Prati

@IzNoGooD
" Prvo ide voda, pa so, onda ulje, pa brašno, pa valjda šećer i na kraju kvasac. Kvasac ne sme da dodirne vodu i so - inače neće delovati."

* Šećer i so se stavljaju u isto vreme zbog rakacije.
 
Ulje ne mora da ide u hleb, pravi dve različite stvari. Šećer je isto opcija, šećer povećava kiselost testa i pospešuje fermentaciju.
 
Ulje se koristi kao vezivna masa. Od ulja testo je više "rastresito", i hleb nije kao kamen :)
 
Ne ako se satvlja kvasac u prahu.

Prati

@IzNoGooD
" Prvo ide voda, pa so, onda ulje, pa brašno, pa valjda šećer i na kraju kvasac. Kvasac ne sme da dodirne vodu i so - inače neće delovati."

* Šećer i so se stavljaju u isto vreme zbog rakacije.
Pričam ja da žena to radi, ja sam ovo iz sećanja.

Dark, mi ovde pričamo kako pekare traže da se sve priprema. Bitno je tačno pratiti recept. Mi koristimo Dr. Oetker suvi kvasac i prašak za pecivo, maslinovo ulje i uglavnom brašna iz BioŠpajza...
 
Pusti to, čekamo Master da se javi...
 
Dobar je Sentin kvasac i Ruski. Dr. Oetker je fenserica :D
 
Pre verujem da je zauzet pohvalama za super hleb ;)
 
Ostaje da vidimo, opasan je ovo cliffhanger.
 
U 100 marke da je napravio haos,zena stigla kuci,bacila pekaricu,njega isterala iz kuhinje i zabranila mu pristup internetu jer lose utice na njega:)


Au, ebote, još mi idu suze .... pustio sam je da pročita komentare, da vidi s kim se ja "družim" ovde, i "šta ima po ti moji forumi..." :) :)


Elem, ovako ...

Onaj prvi, što sam onako odokativno bacao u vanglicu iz recepta, odradio posao ... završio ... medjutim, meni se činilo da je "živ", pa sam uključio poslednji program "dopečenje" ili kako ga već nazvati , od 60 minuta, ali sam ga prekunio na pola, za svaki slučaj.

Malo je pregorela korica, ali mirisiala cela kuća na kolače ...

Stariji došao iz škole, mladji iz vrtića, žena s posla, omandali ga skoro celog onako zagorelog :) :D

Sve super, ali nešto mi nije bilo to to ...

E, onda sam odmah ubacio drugi da se pravi :) :)

jednu kašiku ulja manje sam stavio, brašna za nijansu više, kvasac sam malo više izmrvio ovaj put, jer sam imao samo svež, nisam imao suvi (dok mi žena malopre nije rekla nisam ni znao da ima taj drugi)

ispoštovao samo glavni prvi program i VIOLA.... sad liči na lebac .... :)

Eto. čovek svašta nauči na IT forumu ... i leba da pravi ... :)

Sad išao po nju, svratio u DIS, kupio neka druga dva brašna, za crni i za raženi hleb ...

Sutra idemo dalje ...



Prvobitni recept

225 ml vode

2 kašike soli 1 kašika šećera

4 kašike ulja

400 gr brašna (imadoh tip 400, njega ubacih, kikindsko)

pola kocke kvasca, onako ucelo : )


popravni moje mere

225 ml vode (u stvari čaša koja je znam sigurno, malo veća od 2 dl)

1 kašika soli (mladji se žalio da mu bio slan)

1 kašika šećera

3 kašike ulja

500 gr brašna

pola kvasca izmrvljen/usiitnjen

i samo osnovni prgram.


EDIT: Inače nađoh i bill, 48 evra plaćen u Lidlu ...
 
Eto, bio sam u pravu. Treba misliti pozitivno.
 
:wave: :cheers:

Sad da prostudiram navodilo za uporabo, da vidim i ostali programi šta nude ....

druga testa, ajvari džemovi ....

Lakše mi da napravim ono 3-4 tegle po potrebi, neko kad dodje jesen, ono kazan, loži, po 30-40-50 odjednom, izgineš od posla ceo dan, ubi bože ... za sve ... i slatko i slano ... pa da uporedim ukus na kazan i ovako ..
 
Ja nisam u prilici da probam da napravim slatko od jagoda, ali ako potraju jagode do juna...
 
Umesto što mrviš kvasac, rastopi ga u toj vodi, pa sipaj.
 
Citam ove postove i bas razmisljam - svaka cast onom servisu sto je OPu izasao u susret :D
 
Super secko beše pokvaren? :)
Omg, recepti se razmenjuju uveliko :d

yverasah.jpg
 
nemoj da kupujes suvi kvasac , koristi obican. Imas mere. Uglavnom, suvi kvasac(pogotovo Oetker)ima neke kancerogene E u sebi.
Ja kad pecem stavljam samo brasno,secer,so,ulje i vodu. Jedino ako hoces da se izivljavas pa stavlja beli,crni luk, mirodjiju,bosiljak, vlasac itd itd.
 
I ne kupuje mesavine brasna samo cisto! Ovako te deru. Probaj heljdu, u maloj koncentraciji, razeno recimo najvise 100 gr(isto malo nadodje, ali je vlazan lebac).
 
Imaš opciju edit - nemoj da slažeš postove.
 
Jutros grunuo neko kao za crni lebac ... oko 12 bude gotovo, oko 1 ručamo ... pa ćemo videti ...

stavio sam 150 % svega, da bude veće ...
 
Nazad
Vrh Dno