Šta je novo?

Kako ispeci dobar 'lebac u kucnoj radinosti

Pece se lebac:)?
 
Tetka i brat mi rade u Bambiju ..... Komšija u bivšem Žitostigu ... Khm khm .. Ne žrlim ni da pričam....
 
za kupovni hleb ne mozes nikada da znas sta sve stavljaju unutra, a stavljaju svasta.

moja keva je u jednom trenutku presla na tonus hleb i zainteresovala se za sve te specijalne 'lebove sa semenkama i glupostima. Odlucio sam da je iznenadim pekarom da moze sama da radi isto to. Jedan dan sam imao viska vremena i probao i ja da ispecem jedan obican beli iz fazona. Sad pecem hleb skoro svaki dan. Razlika je neverovatna. Cak i duze traje.

Ja sam uzeo neku crnu gorenje pekaru. Radi odlicno, mada ja i nisam zainteresovan za neke opcije. Probao sam samo jos dzem da napravim. Po njihovom receptu, dzem se pravi sa gustinom pa je drugaciji proces, ali ustedi malo vremena ispred sporeta. Inace, kada sam navalio da mazem svez dzem na svez lebac... Ko malo dete
 
da vam kacim slike opet? :p
 
Ovo nije tacno. Godinama pravim hleb bez glutena, mekan je i ukusan. Pravim i kore za picu, testo za kolace, sve je kao i testo sa glutenom. Samo je brasno skupo ali sta je tu je.

Aj molim te, da ne čitam celu temu, koje je to brašno i gde ima?
 
Schar brasno, tip B, to je za hleb. Tip C je za peciva. Imas u Merkatoru (na Limanu), oko 700 dinara kilogram. Daje se na recept obolelima od celijakije,inace.
Recept:
4 dcl mlake vode
1/3 suvog kvasca (najbolje schar kvasac,ima ga isto u Merkatoru, oko 60 dinara kesica.Ako ga ne nadjete, onda moze i C kvasac.(otprilike jedna trecina kesice na ovu meru)
pola kasicice secera
pola kasicice soli
malo ulja
300 grama brasna tip B
staviti sve u pekaricu,na 3 sata i 20 minuta.
Zaista ispadne mekan hleb,lep.
E sad,ja imam Clatronic pekaricu, sva podesavanja su na nemackom. Treba podesiti na Dunkel (ne znam sta to znaci) i program broj 2 (za mesanje testa)
I jos da dodam...Ovo je mera za mali hleb,ja ga takvog pravim jer klincu ne treba veci hleb.
 
Poslednja izmena:
Glupo ti je pitanje. Ima kvasac, kao i kod običnog hleba.
Gde si video da brašno samo raste?
 
@scouser, placas brasno 700 din kilo?
 
@scouser, placas brasno 700 din kilo?
Ponekad, kad ne bude dovoljno onih 5kg sto dobijam na recept. Rekao sam u nekom prethodnom postu, mladji sin mi ima celijakiju, nemam izbora.
Ne propagiram ovde neku bezglutensku dijetu, radim ono sto moram, nemam pojma da li je gluten potreban ili ne zdravim ljudima, nemam pojma da li se bezglutenskom dijetom mogu skinuti kile, samo prenosim moja iskustva.
Ko zeli da proba da apsolutno izbaci gluten iz ishrane, mogu mu pomoci savetima.
Npr. cipiripi krem, kiki bonbone, crna nestle cokolada, kinder cokolada obicna, rio mare tunjevina, wudi virsle,svi proizvodi suboticke mlekare, marbo cips ali samo clasic, kobasica backa topola, centroproizvodov kecap,senf...samo su neki od proizvoda koji provereno ne sadrze gluten. Ovo provereno znaci da su isprobani u praksi, ljudi osetljivi na gluten reaguju na njegovo prisustvo koje se meri mikronima...
 
Poslednja izmena:
Glupo ti je pitanje. Ima kvasac, kao i kod običnog hleba.
Gde si video da brašno samo raste?
Bez uvrede, ali pitanje nije glupo.
1. Da hleb naraste samo od kvasca i bude mek i lep kao i "normalani" onda bi svi pravili integralni hleb od 100% integralnog brasna, a ne da moraju da stavljaju 50-50 obicno-integralno.
2. Ako je tako kao sto kazes, zasto onda placas basnoslovnu cenu za to brasno, kada mozes da uzmes brasno neke druge zitarice koja nema gluten i napravis lep hleb a da ne kosta ko petra kajgana.
 
ja sam eksperimentisao sa nekoliko vrsta brasna i uvek je naraslo testo samo sa kvascem. uvek samo jedna vrsta brasna.
 
Bez uvrede, ali pitanje nije glupo.
1. Da hleb naraste samo od kvasca i bude mek i lep kao i "normalani" onda bi svi pravili integralni hleb od 100% integralnog brasna, a ne da moraju da stavljaju 50-50 obicno-integralno.
2. Ako je tako kao sto kazes, zasto onda placas basnoslovnu cenu za to brasno, kada mozes da uzmes brasno neke druge zitarice koja nema gluten i napravis lep hleb a da ne kosta ko petra kajgana.

za ovo prvo cu ja da ti odgovorim, nadam se da ce da ti se svidi odgovor

integralno brasno nije u stanju da pravi "vazdusne dzepove" koji su razlog "poraslog testa" kao i obicno refinirano brasno. Ali zapravo je MOGUCE od 100% integralnog brasna napraviti lebac koji raste uz kvasac, koriscenjem vise vode prilikom umesavanja testa. Kazem iz iskustva jer sam i ja pravio lebaca na taj nacin. Uzasno je tesko, jer vise vode - veci haos, ali dobija se poraslo testo uz napomenu da mu treba i vise vremena da poraste nego li obican lebac.
 
Bez uvrede, ali pitanje nije glupo.
1. Da hleb naraste samo od kvasca i bude mek i lep kao i "normalani" onda bi svi pravili integralni hleb od 100% integralnog brasna, a ne da moraju da stavljaju 50-50 obicno-integralno.
2. Ako je tako kao sto kazes, zasto onda placas basnoslovnu cenu za to brasno, kada mozes da uzmes brasno neke druge zitarice koja nema gluten i napravis lep hleb a da ne kosta ko petra kajgana.

Osnovni sastojak tog brašna i jeste pirinčano brašno. Koja druga žitarica koja nema gluten a da može hleb da se napravi?
Probaj da napraviš "običan" hleb bez kvasca, videćeš kakav je.
 
Poslednja izmena:
za ovo prvo cu ja da ti odgovorim, nadam se da ce da ti se svidi odgovor

integralno brasno nije u stanju da pravi "vazdusne dzepove" koji su razlog "poraslog testa" kao i obicno refinirano brasno. Ali zapravo je MOGUCE od 100% integralnog brasna napraviti lebac koji raste uz kvasac, koriscenjem vise vode prilikom umesavanja testa. Kazem iz iskustva jer sam i ja pravio lebaca na taj nacin. Uzasno je tesko, jer vise vode - veci haos, ali dobija se poraslo testo uz napomenu da mu treba i vise vremena da poraste nego li obican lebac.

I opet tačno. Stavljam na 300 grama brašna 4 dcl vode, testo se meša, raste i peče oko tri i po sata i uz kvasac dobije se lep hleb. Slikaću kad budem opet pravio.
 
Zar nema da se nabavi neko drugo gluten free brašno?
 
Nisam čuo u Srbiji da ima. Ja sam po kukuruzno brašno npr. ranije išao u Bačku Topolu, u mlin koji isključivo melje kukuruz...
 
proso. kupi u rodiću 60 din pola kila prosa. samelji u blenderu i eto ti brašno bez glutena. to isto proso može da se kuva i extra je za jelo, ja ga jedem jer mi se sviđa, nemam problema sa glutenom. probaj to, milion jela od prosa imaš, a jeftino je jako. sva ta jela koja se od prosa naprave mogu i trebaju da se jedu bez leba, tako da će ti tih 5kg specijalnog brašna koje dobijaš na recept biti dovoljno, nećeš morati da daješ 700 din po kilogramu što je realno dosta.
 
Poslednja izmena:
proso. kupi u rodiću 60 din pola kila prosa. samelji u blenderu i eto ti brašno bez glutena. to isto proso može da se kuva i extra je za jelo, ja ga jedem jer mi se sviđa, nemam problema sa glutenom. probaj to, milion jela od prosa imaš, a jeftino je jako. sva ta jela koja se od prosa naprave mogu i trebaju da se jedu bez leba, tako da će ti tih 5kg specijalnog brašna koje dobijaš na recept biti dovoljno, nećeš morati da daješ 700 din po kilogramu što je realno dosta.
Jedemo i proso,samo za hleb od njega uvek treba dodati bezglutensko brasno. I nije bas kao hleb,vise je kao proja.Ali je ok zitarica, proja je extra od njega.
 
Proja je super, ja bi radije proju jeo nego hleb...
 
@Dzekson
Hvala na konkretnom savetu

@scouser
Zanam ja kakav je "obican" hleb bez kvasca, ali nisam to pitao. Nego kakav je hleb sa kvascem ali od 100% integralnog brasna :)
Zato sam i pitao sta ima u tom brasnu, i ono ispade da ima - pirincano brasno :D

Mene konkretno zanima kako napraviti cisto ovseni hleb (znaci bez dodatka bilo kog drugog brasna. kvasac i ostalo moze, samo da nema drugog/belog brasna)?
Ovsene pahuljice sameljem u multipraktiku i dobijem brasno, ali ne znam kako da od toga napravim tortilju ili hleb/zemicku.
Sa takvim ovsenim brasnom sam pravio americke palacinke i nisu uopste narasle kao sto je to slucaj sa belim brasnom. Sve ostalo je u receptu bilo identicno...
 
@Dzekson
Hvala na konkretnom savetu

@scouser
Zanam ja kakav je "obican" hleb bez kvasca, ali nisam to pitao. Nego kakav je hleb sa kvascem ali od 100% integralnog brasna :)
Zato sam i pitao sta ima u tom brasnu, i ono ispade da ima - pirincano brasno :D

Mene konkretno zanima kako napraviti cisto ovseni hleb (znaci bez dodatka bilo kog drugog brasna. kvasac i ostalo moze, samo da nema drugog/belog brasna)?
Ovsene pahuljice sameljem u multipraktiku i dobijem brasno, ali ne znam kako da od toga napravim tortilju ili hleb/zemicku.
Sa takvim ovsenim brasnom sam pravio americke palacinke i nisu uopste narasle kao sto je to slucaj sa belim brasnom. Sve ostalo je u receptu bilo identicno...
Bilo koje drugo brasno da sam koristio, uvek sam morao dodavati i ovo bezglutensko,da bar malo testo naraste. Dobro ti je pitanje, i mene zanima...
 
Ja sam istrazivao i nasao da moze i da se pravi, ali mora da se doda xantan guma ili celuloza. U zavisnosti od vrste i proizvodjaca, moze da se i ne oseti razlika u ukusu (tj da ne pokvari ukus). Inace oni idu u sve (sosevi, pastete, virsle, zvake, kapsule...).

Xantan znam da ima na iherbs-u da se kupi, a celulozu sam video ovde najpovoljnije sto sam nasao:
http://www.aromantic.co.uk/buy-cellulose-gum-thickening-uk.htm
http://www.modernistpantry.com/carboxymethyl-cellulose.html

Nisam probao nijednu (hteo da pravim prvenstveno soseve bez kalorija), ali sam vise za celulozu, jer izmedju ostalog, treba smesno mala kolicina:
http://ezinearticles.com/?Nobody-Will-Believe-Your-No-Calorie-Syrup-Was-Home-Made&id=893664
 
Poslednja izmena:
Ajde eksperimenta radi, probajte ovako:

100% integralno brasno

vode

cinija, izmereno brasno za jedan lebac, na ruku soli, i secera, mere pola kafene kasike za oba. Kvasac oko 1.5 mere koji ni stavili iance za obican. zamesiti mikserom sa uvijenim mesalicama, ovim:

thumb.big.mikser_fisher_fs400_dodatak.jpg


na polako (1 ili 2)

izgledace kao kada pravite obican lebac, sa malo vode, onako grumuljasto. Dodajes vode postepeno, i podizes na 3 i 4, sve dok ti se ne ucini da je zitko, da je kao med, dotle voda ide.

kada se dobije takva smesa, umesiti jos DOSTA sa 4vorkom da sto vise vazduha uhvati, uzazid cinije, bukvalno ga maltretirate.

onda ide messy deo - vadite (lepice se jer ima vode kolko oces) i onda ga razmesite na stolu, posutom brasnom (i dalje integralnim)

kao obican leb - puta 6. toliko vremena mu treba da se zamesi pod rukom.

na tacnu, pod MOKRU krpu, cekas skoro ceo dan

ima da naraste. Probao, mogu sledeci put da slikam.
 
Moj cale stavlja kiselu vodu umesto obicne u proju. Digne se ali ne previse, ipak je to proja, ali je rastresita, sve ostale koje sam jeo su plastelin u odnosu na njegovu. Ali ne secam se da li u potpunosti menja vodu ili stavi samo 1 solju. Cudno mi je da niko to nije spomenuo, mislio sam da se "to tako radi" :p. Probajte to da stavite u hleb/proju ;).
 
@Dzekson
Ako mozes, molim te, dokumentuj slikama/snimcima. Sto detaljnije to bolje, jer bih i ja da probam da napravim :)
Inace, samo sam par puta pravio hleb i desetak puta testo za picu (proje podosta, ali to se ne mesi), i to sve rucno, bez miksera. Ima lepih video tutorijala za to :)

@Supreme.50
Stara je to fora sa kiselom za hleb, testo za picu, proju i razna peciva, ali pomaze :)

Eto, zasto npr niko nije uspeo da napravi proju samo sa cistim kukuruznim brasnom, nego dodaju i obicno, ako moze da naraste... Mene vise zanimaju ti "cisti" proizvodi od bez-glutenskih.
 
Moj cale stavlja kiselu vodu umesto obicne u proju. Digne se ali ne previse, ipak je to proja, ali je rastresita, sve ostale koje sam jeo su plastelin u odnosu na njegovu. Ali ne secam se da li u potpunosti menja vodu ili stavi samo 1 solju. Cudno mi je da niko to nije spomenuo, mislio sam da se "to tako radi" :p. Probajte to da stavite u hleb/proju ;).
pa to se tako radi :) svi tako rade. co2 iz kisele vode je isto kao co2 što kvasac pravi. dobra je kisela voda, stvarno.
Eto, zasto npr niko nije uspeo da napravi proju samo sa cistim kukuruznim brasnom, nego dodaju i obicno, ako moze da naraste... Mene vise zanimaju ti "cisti" proizvodi od bez-glutenskih.
ne znam za tvoja iskustva, ali ja nikad u životu nisam jeo proju sa običnim brašnom, isključivo sa 100% kukuruznim. to onda nije proja ako se doda obično brašno, ne znam ko to stavlja. dodaju ljudi raznorazna čuda- jogurte, sireve, ali nikad obično brašno.

digli ste toliku frku ono narastanja i toga da hleb bude pufnast, a mene recimo baš to odbija. ne volim te vazdušaste hlebove, to mi je izveštačeno skroz. samo hardcore, da mož da ubije vola među rogove.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno