Šta je novo?

Windows Server 2003 SBS + Intel RAID1 problem

ciki022

Slavan
Učlanjen(a)
16.05.2006
Poruke
2,105
Poena
379
Možda i nije pravi deo foruma, ali ovako
Radi se o Windows Serveru 2003 SBS R2, na Intel Gigabyte GA-EP45-UD3LR ploči, ostalo verovatno nije bitno.
Postoji kreiran RAID1, mirroring, sa dva hard diska, WD 500 GB AAKS.
Pre tri godine je jedan disk otkazao, izvadim taj disk, stavim novi 500 GB, čak je bio WD 500 GB AAKX, nije AAKS, i nije bilo nikakvih problema, Intel Matrix Storage Manager je prepoznao to, i rebuildovao RAID.
Juče je ponovo crko jedan od diskova, zamenim crknuti disk identičnim modelom, AAKS, međutim, ovaj glupi manager sad neće da rebuilduje RAID, nego pri pokušaju daje greške ko na slici u prilogu.
Ponovo restarujem server, rekoh možda se zaglupavio, ali bezuspešno, nije moguć rebuil RAID-a.
Rekoh da iz onog utilitija, posle BIOS-a, da rebuildujem, ali on kaže da će da obriše sve podatke na diskovima, ako pokušam da rekreiram RAID, tako da sam odustao, nisam probao dal će stvarno to da uradi.

Da li ima neko ideju šta raditi ?

PS Da imam još jedan identičan disk, znao bih, napravio bih RAID, i onda clonirao podatke sa ovog diska što je ispravan na RAID, ali nemam.
 
Zaboravih sliku
 

Prilozi

  • error.JPG
    error.JPG
    107.8 KB · Pregleda: 99
Može da bude bilo šta, u ovom trenutku mi ništa konkretno ne pada na pamet. Jednu stvar znam sigurno, a to je, full Acronis backup sistemske particije ili bilo koji free softver za kreiranje imidža sistemske particije. I definitivno bi probao neki drugi HDD da ubacim/probam da uradim rebuild. Jel ovaj drugi disk što si kupio nov ili polovan?

Edit: Probaj da uradiš update Intel Rapid Technology storage-a tj Intel Matrix Storage Manager.

Takođe, proveri da li se gađaju firmware-i na HDD-ovima.
 
Poslednja izmena:
HDD koji sam sad ubacio je kupljen nov pre 3 godine kad otkazao disk u serveru, radio 2 meseca dok nije stigo disk sa reklamacije, i od tad stajao u fijoci

Sad sam proverio ovaj disk iz servera, sto je sad "crko", crko je pod navodnicima zato sto nije crko, vec ima bad i weak sektore, Performance 100%, Healt 15 %, slike u prilogu.
Pada mi na pamet da se nije nesto desilo sa sata kablicem ili SATA portom na ploci, pa da su oni krivci za bed sektore, posto i ovaj novi disk na istom sata kablu, u istom portu, nece da radi u RAID-u.
Promenicu sutra port i / ili kabli, pa javljam rezultate
 

Prilozi

  • HD sentinel.jpg
    HD sentinel.jpg
    277.9 KB · Pregleda: 62
  • HD sentinel SMART.jpg
    HD sentinel SMART.jpg
    313.9 KB · Pregleda: 59
Vrlo moguće da je do kabla, imao sam takva iskustva. Ajd probaj pa javi šta si uradio. Srećno.
 
Dobro pitanje. Obavezno obrisati sve logičke drajvove sa HDD-a. Ne znam baš da li ima potrebe za low level formatom ali i to možeš da probaš.
 
Da, prazan je, mada mogu da probam i low level format
 
I za svaki slucaj proveri zdravlje tog "novog". Ipak dugo nije radio.
 
Zaboravih da napišem, proverio jutros kad sam stigo na posao, Performance i health su 100 %, nema nikavih problema
 
Nije kabli, niti sata port na ploči ( promenio sam oba ), već je problem, izgleda, u različitoj veličini hard diskova, razlikuju se za 3 MB, iako su iste serije, slika u prilogu
Nije mi jasno kako je to moguće, al šta je tu je
 

Prilozi

  • velicina diskova.JPG
    velicina diskova.JPG
    43.2 KB · Pregleda: 72
Poslednja izmena:
Nešto ovde ne štima drugo, i onaj stari disk, što je "crko", onaj sa bed sektorima, ima manji kapacitet za ta 3 MB, pa je radio u RAID-u , sad mi više ništa nije jasno, neznam šta treba da uradim
 
Poslednja izmena:
Nemoguće... Mislim da je 3MB tolerantno za RAID. Pa i da je 300 MB mislim da bi i to tolerisao. E sad da je neka znatna razlika, onda ne bi dozvolio rebuild već bi tražio ponovno kreiranje RAID-a što bi značilo gubitak podataka. Neka nekompatibilnost tu postoji. Možda je i S.M.A.R.T. našao nešto pa zbog toga ne dozvoljava rebuild podataka.

Probaj ono što sam ti već predložio, update softvera za raid, drajvera i slično. Pa onda probaj rebuild.
 
Na oba diska koja su trenutno u serveru, jedan koji je u RAID-u i jedan na koji treba da se rekreira RAID, nema nikakvih problema, a i u SMART-u je sve OK.
Intel Matrix Storage Manager je poslednja verzija za Win Server 2003 tj 8.09., ako se dobro sećam.
Jedino da ga reinstaliram , možda se on zaglupavio, ili možda drajvere za ploču, tj RAID
 
Probaj sa drugim diskom veceg kapaciteta od 500GB. Ovo sto koristis su svakako consumer diskovi, valjda imas neki u rezervi

Ako nista drugo, znaces da li je do diska ili raid kontrolera
 
Drajver za ploču obavezno update, to neće škoditi sigurno. I ne reče, jesi obrisao sve sa HDD-a tj sve logičke volumene?
Ako mogu da te zamolim, koje su tačne oznake HDD-ova (diska koji je trenutno unutra i koji radi, i diska koji pokušavaš da ubaciš)?
 
Ugasiš server, koristeći Hiren's Boot ili neki drugi CD na kome ima Ghost, napraviš ghost image celog diska na neki treći koji ima dovoljan kapacitet da stane image, istestiraš prva dva diska koji idu u raid, iz BIOS-a kontrolera obrišeš stari, degradirani raid1, napraviš novi RAID1 niz , vratiš image na RAID1 iz image-a. Ostaviš image za backup :)
 
Hehe sve si mu to lepo napisao :) ali koja je onda poenta RAID-a? :) U tom slučaju može jednom nedeljno da radi Ghost celog sistema i ako nekada crkne disk, samo vrati imidž, a i generalno može samo fajlove koji se menjanju na dnevnom nivou da bekapuje :) Nije poenta da to tako uradi, već da RAID odradi svoj posao kako treba...
 
Poenta je da mu je pukao RAID niz, da je u degraded stanju i da ne može iz nekog razloga da se oporavi. Bolje je kreirati novi raid niz nego se baviti oporavljanjem onoga koji ne radi kako treba.

Viđao sam da se to dešava i na mnogo skupljim kontrolerima nego što je ICH8R.

Iz tvog posta mogu samo da zaključim da smatraš da je RAID1 backup, a on to nije. On služi da se poveća redudansa i da server ne padne u slučaju otkaza diska, a nije backup rešenja kako to mnogi misle.

To što neko ima RAID1 ne znači da ne treba da radi backup.
 
Poslednja izmena:
Da nastavim sa problemima.
Pošto je računar na kome je server star skoro 4 godine, gazda odlučio, i kupili smo novi server, MB LGA1150 Z87 ASRock Z87M PRO4 + CPU LGA1150 Intel® Pentium® Dual-Core G3220 + 2 komada HDD SATA3 7200 500GB WD Black WD5003AZEX, ostalo nije bitno.
Samo za test, napravljen je RAID, kloniran postojeći sistem, win se podiže bez problema, međutim problem su drajveri, ima ih samo za Win 7 i 8, pa sam jedno vreme provodio tražeći po netu, raznim forumima, pišući Asrock podršci, ali bezuspešno.
Najveći problem je mrežni adapter ( grafika mi nije bitna, drajveri za Intel chipset su instalirani ), to je neki Intel I217-V, novo nešto, pa sam kupio PCI TP link mrežnu karticu, instalirao, ali nikako da "naštelujem" pristup postojećoj mreži, nešto zeza, dolazni saobraćaj na tom adapteru je 0.
Sva TCP/IP podešavanja su stavljena na manual, zbog IP adrese koja ne sme da bude ista sa starim sertverom koji radi, čak sam promenio i ime novog servera, ali ping do bilo kog mrežnog urešaja ne radi.
Pošto Windows Firewall ne radi zbog IPNat-a, tako kaže slika u prilogu, gde je greška, šta da proveravam ?
Pošto mogu da probam svašta, pre nego što stvarno iskloniram sistem na novi računar, odakle da počnem ?
 
Zaboravih sliku
 

Prilozi

  • WS2003 firewall error.jpg
    WS2003 firewall error.jpg
    79 KB · Pregleda: 58
Vrlo je moguće da ti je jedan od diskova manjeg kapaciteta jer je refurbrished, takvi diskovi znaju da dođu sa manjim kapacitetom za par desetina hiljada sektora. Proveri koliko imaju oba, za disk od 500gb je normalno da ima 976773168 sektora.
 
Nazad
Vrh Dno