Šta je novo?

i7 4790K 4 GHz Base and 4.4 GHz Turbo Clock

Error 101 je obicno napon CPU-a, nevezano za small, large ili bilo sta. Moze biti da je nesto specificno na Haswell-u, doduse.
 
Ok. Stavio sam napon sa 1,245V na 1,260V, VCCIN na 1,9V i smanjio sam LLC sa lvl8 na lvl 6. Ali zasto mi onda u Windowsu pokazuje 1,312V, kad sam podesio VCORE da bude 1,260V ?!
 
Spustio sam na 4 i opet nista. Opet 1.312V. WTF ASUS ?!
 
Stavio sam na lvl 1 , sto je najmanja vrednost i sad je 1,261V sto je super i HWMonitora cita VCORE kao 1,280V, dok je VID 1,261V. Aida64Extreme cita VID isto 1,261V. Sad cemu da verujem grom ga spalio ? VID ili VCORE, posto VID je tacno ono sto sam uneo u BIOS-u, dok je VCORE za 0.025V do 0.050V visi od VID-a ?!
EDIT: AIDA64 stability test tera VCORE na 1,312V, dok VID bude na 1,302V. Napon je adaptive, ali sta da uzimam od to dvoje kao referencu kada radim OC. Test je pojeo 10GB i max temp je bio 70C.
 
Poslednja izmena:
Kod stability testova napon ide znacajno gore (u odnosu na ono sto si mu zadao), nije tu nista cudno. Dobar si tako. VID i Vcore nisu isto, ali se VID povecava zajedno sa Vcore-om kojeg ti povecavas u BIOS-u. Prati samo napon i ako na load padne ispod toga sto si mu zadao, pojacas malo LLC (normalno, i ako je nizak Vcore i njega sibaj). A ako je sve kako treba, igraj se. :)
 
Takodje mi je mmx bila prva asocijacija kad je izasao avx. E sad, pitanje za milion dolara: ko koristi video enkodere? Maltene niko. Kome ce da puca zbog toga sto nije testirao sa avxom? Nikom. Uostalom, probajte i vidite, ne mora niko da mi veruje na rec. Meni samo ide na zivce to proser@vanje sa avx-om, u fazonu-ako ne prodje avx to nije stabilno, uz to ako im skrenes paznju da i ne mora avx reaguju kao religiozni ziloti, a nemaju pojma jer nikad nisu probali. Jeste stabilno 110% ako se ne koristi avx softver, pa cak i avx SW moze da radi jer nece taj softver kao sinteticki test prziti ceo procesor. A i dalje je avx slabo zastupljen, a i kad bude bio zastupljeniji, pitanje je koliko ce se koristiti van softvera specijalne namene.

Zakljucak - avx je sekta :D

Nije avx sekta, nego set instrukcija koji može biti upotrebljen u nekom programu a da ni ne znaš da ga program koristi ili ne može da se isključi ako je dostupan, recimo. Taj program npr, može raditi pola sata nad tebi važnim podacima i onda ti mašina postane nestabilna. Sutra neki arhiver upotrebi AVX i dobiješ neispravnu arhivu koju ne možeš da raspakuješ kad ti budu veoma potrebni. Šta onda?

To je poenta. OK, tebi mašina ne služi za ozbiljan rad i nije ti bitno, ali to ne znači da je 100% stabilna.

Samo to ti ljudi govore, nema veze da li ti nešto koristiš ili ne i da li je tebi mašina stabilna XY godina - nekome ko koristi AVX, tako podešena nije stabilna ni 5 min i šta onda? Jel' može procesor na 4.7 ili ne može? U opštem slučaju (kod bilo koga) - ne može. U pojedinačnom (kod tebe) - može. Neko uđe u Win i sedi na desktopu ceo dan, kod njega možda može i na 5GHz. Ali to nije tema foruma, već da vidimo kako se ponaša CPU u opštem slučaju jer je onda širi krug korisnika siguran da će dobiti određeni OC o kome se piše.

Napomena - kome posao zavisi od compa, verovatno se neće ni igrati OCa na njemu ili barem neće tražiti krajnje domete već će kupiti jači procesor ako mu je ovaj nedovoljan.
 
Kod stability testova napon ide znacajno gore (u odnosu na ono sto si mu zadao), nije tu nista cudno. Dobar si tako. VID i Vcore nisu isto, ali se VID povecava zajedno sa Vcore-om kojeg ti povecavas u BIOS-u. Prati samo napon i ako na load padne ispod toga sto si mu zadao, pojacas malo LLC (normalno, i ako je nizak Vcore i njega sibaj). A ako je sve kako treba, igraj se. :)
Samo sto je VID jednak VCORE-u sto podesim u BIOSU, dok je VCORE,sto meri bilo koji software, veci za 0.020V veci od zadate vrednosti i bez stres testa u normalnom radu. Isto zasto se ne menja Ring BUS napon, koji je zakova na 1,312V, dok sam ja podesi oda radi na 1,260V ? I citah na sajtu ASUS-a gde navode da LLC ne dozvoljava da napon koji CPU dobija od ploce opadne ispod zadate vrednosti VCORE-a. Moram jos da kopam po ASUS forumima.
 
igraj se dok ne crkne xD salim se

Mislio sam, ako je sve u redu s OC-om da moze da se igra na kompu (da bi, izmedju ostalog, provjerio je li dobar OC).


@Kasa5033

Ne opterecuj se sa VID i VCore. Slucajnost je sto ti VID prati tvoje zadate vrijednosti. Za Ringbus ne znam, a za LLC sam ti vec napisao - ako ti ne spusta ispod zadate vrijednosti bez njega kad je pod opterecenjem procesor, ne trebas ga ni koristiti.
 
Poslednja izmena:
Mislio sam, ako je sve u redu s OC-om da moze da se igra na kompu (da bi, izmedju ostalog, provjerio je li dobar OC).


@Kasa5033

Ne opterecuj se sa VID i VCore. Slucajnost je sto ti VID prati tvoje zadate vrijednosti. Za Ringbus ne znam, a za LLC sam ti vec napisao - ako ti ne spusta ispod zadate vrijednosti bez njega kad je pod opterecenjem procesor, ne trebas ga ni koristiti.
Citao sam da ASUS koristi 1,8V kao napon koji dovodi do procesora i da on mora ostati 0,45V veci nego VCORE, pa LLC sluzi samo da odrzi taj napon, jer nema uticaja na interni VRM na procesoru.
 
@Kasa5033
Ne bih da budem partibrejker, ali bolje otvori drugu temu za OC i5 4670K. Vise ces odgovora dobiti, i nece biti off
 
@Kasa5033
Ne bih da budem partibrejker, ali bolje otvori drugu temu za OC i5 4670K. Vise ces odgovora dobiti, i nece biti off
Dobra idej. Ja se izvinjavam za off topic od vise strana, znam da se zanesem :)
 
Necu ni otvarati temu. Sta god mu ja radio nece da ide na 4,4GHz. 4,2GHz stabilan na 1,260V citav dan, ali 4,4GHz nije ni sa cak 1,360V sto je mnogo za Hyper 212+, ajde da ja vidim da throtluje, nego samo popijem BSOD 101,124 ili samo cisti freeze gde ni restart dugme ne pomaze. A ti svi kodovi navode da treba jos napona, pa gde vise djavo ga odneo :wall: Znaci uzecu i7-4790K koji ide garant na 4,4GHz i onda da uzivam. Probao sam i VIN da stavim na 2.0V, da povecam napon na RAM-u, LLC na veci nivo, na manji, vise napona ceshu, manje napona ceshu, povecavao sam i napon na chipsetu, menja frekvenciju VRM-a i povecavao power range, opet nista. Jedino da dignem BCLK sa CPU strapon na 125MHz pa da vidim kako to ide.
 
Poslednja izmena:
Vidi koja voltaza ti treba za 4.3 da bi mogao od prilike da procenis koja je potrebna za 4.4. To je manje vise to, los primerak koji trazi jaku voltazu ti je zapao. Ali prvo probaj 4.3 da bi znao na cemu si. Vrti desetak sati prajm.
 
Vidi koja voltaza ti treba za 4.3 da bi mogao od prilike da procenis koja je potrebna za 4.4. To je manje vise to, los primerak koji trazi jaku voltazu ti je zapao. Ali prvo probaj 4.3 da bi znao na cemu si. Vrti desetak sati prajm.
4,3GHz pada sa 1,3V, ne znam ni sto probah 4,4GHz.
 
Tema je nacisto zatrovana zadnje 3 strane, ako neko bude hteo da sazna nesto o 4790K morace da cita 3 strane unazad.
 
Tema je nacisto zatrovana zadnje 3 strane, ako neko bude hteo da sazna nesto o 4790K morace da cita 3 strane unazad.
Ja se izvinjavam. Za moje probleme cu pokretati novu temu :smack:
 
Tema je nacisto zatrovana zadnje 3 strane, ako neko bude hteo da sazna nesto o 4790K morace da cita 3 strane unazad.

slažem se, potrebno je dobrano čišćenje ove teme ili pregrupisanje u neku novu temu.
 
Imaju li moderatori mogucnost da pobrisu moje off topic poruke ? Zao mi je sto upropastih temu :(
 
Mozes da pricas jos koliko god hoces godina ali to jednostavno nije tacno. :D

Uvek ce biti lozana koji ubacuju dok ne vidim 50 krugova AVX LinX nije ti stabilan taj CPU. :d Kao da ne umem da ga napravim da bude stabilan i bez njega. I da se desi da zabode posle mesec dana, dodas malo voltazu, nije problem ima prostora. Problem je kad se cedi suva drenovina i izvlaci bas max. tj. da se napinje na 4.8-4.9 GHz. Posle mog klokovanja 3570K na 4.5GHz sa istim LinX-om kao sa predhodne strane CPU nije zaboo ni jednom za 1.5 god a tada nije ni bilo avxa. Posle sam ga cedio na 4.7GHz i nije zabo za pola godine i jos radi i to sve i svasta. U oba slucaja je kasnije samo proveren sa AVX Prime na 2 sata ali sa otvorenim kucistem i odvrnutom klimom. Tako ce biti i ovaj put kada mu nadjem minimalnu voltazu drugim programom. Preporucuje se recimo x264 za testiranje vecih frekvenci i vecih voltaza.

Evo recimo sta kaze lik sa overclock.net http://www.overclock.net/t/1411077/haswell-overclocking-guide-with-statistics#post_20437604
i malo statistike za 4790K i kako oni klokuju http://www.overclock.net/t/1490324/the-intel-devils-canyon-owners-club

Bice i onih koji nemaju potrebe da citaju, oni imaju avx koji mnogo greje i zato je pouzdan.

http://forum.benchmark.rs/attachment.php?attachmentid=118479&d=1373538335

Dovoljno? Da ne kazem da je ovaj CPU isao i malo dalje...
Ovo cudo - i7 4790K jednostavno nema cime da se istestira.....da covek zna 100% da je stabilan...to sto i ovaj koji ja treniram sada ...radi svaki dan na 4.7GHz...ne znaci da za 2 dana necu popiti BSOD....ko razume shvatice....
P.S.
Uostalom sta znaci onaj link sa overclock.net ? Tabela bez ijednog relevantnog dokaza...
 
@abacus - odgovoreno ti je u postu koji si citirao, jos i pre nego sto si postovao:

"I da se desi da zabode posle mesec dana, dodas malo voltazu, nije problem ima prostora."
 
Pošto niko da prokomentariše nešto i podeli iskusvo sa nama, prvo da se pohvalim novim 4790k ,a cim kupim tj odlucim koji cu kuler,bacam ga na muke.
 
Lepo, lepo. Zivo me interesuje dokle moze i sa kakvim hladjenjem. :)
 
Lepo, lepo. Zivo me interesuje dokle moze i sa kakvim hladjenjem. :)

Cima se odlucim za hladjenje,za sad sam u biosu uz automatski klok podigao na 4.7 i bez problema sljaka i sa ovim nazovi kulerom.Malo me muci podesevanje oko memorije nikako da ga provalim, da se bar sa njom poigram jer vidim na netu da se klokuje kao luda.
 
Cestitam na kupovini. cheers
Kazem ja da je dobar batch stigao kod nas. Lepo sto automatski ide na 4.7 ali sto pre ga sam podesi na tolko, prevelike voltaze pusta ploca za taj klok. Ako te zanima dobar kuler imam Thermalright SilverArrow IB-E Extreme viska nikako da dam oglas.
 
Thermalright SilverArrow IB-E Extreme zoooove i7-4790K kao stvoreni su jedno za drugo. Eno ga u oglasima. :D
 
Nazad
Vrh Dno