Šta je novo?

i7 4790K 4 GHz Base and 4.4 GHz Turbo Clock

a pa ti ga pazari odmah, mada nece se razgrabiti a cena trebala bi da bude na nivou 4770k- naravno kasnije.

Svoj 4770k poterao sam na 4.6ghz , sto bi rekli za slikanje, inace drzim ga na 4.2ghz , a stres test caos otera cpu na + 90C :(
 
Ne znam sta ocekujete, ja uopste necu da pustam sa avxom na 4.7 mislim da bi i svakome bilo jasno da ne moze jer bez ide na 85 C, sa bi bilo 95-100 C
I demiosu je jasno da moze sa avxom ali na 4.5-4.6 sa temperaturama do 90 C
U ostalom niko ne preporucuje testiranje ovih procesora na taj nacin i tim programima. Zasto ???
Zato sto sa drugim sintetickim programima moze da se postingne veci klok i procesor se ne pregreva.
Svakome ko je ikada klokovao neki cpu je jasno da nikada u realnom radu procesor nece videti tu temperaturu kao u sintetici pa i bez avxa. To znaci da moj cpu nece videti nikada 85 C u realnom radu.
Ko se sa ovim ne slaze nek testira sa avxom.
Ja cu ga i proveriti ali kada mu nadjem minimalnu voltazu za 4.7 ali i sa otvorenim kucistem i odvrnutom klimom. Sada nemam vremena za to.

@abacus GFlops su toliki zato sto je bez avxa da je sa bilo bi duplo vise. Ti vec popljuva a nisi jos ni sklopio masinu, koliko bi ti hteo ? Mnogi se muce i za 4.5 i 4.6 i ja bih hteo da moze petarda al to mu je max. za vazduh. Ako mozes 4.7 budi srecan. Realno poboljsanje u odnosu na 4770K je 0.5 GHz prosecno, kao sto solajam rece on ga drzi za svaki dan na 4.2 ja na 4.7 Po meni razlika nije zanemarljiva. Ja zadovoljan. Ako nekog zanima mogu da ga slikam na 4.9
 
Poslednja izmena:
Svakome ko je ikada klokovao neki cpu je jasno da nikada u realnom radu procesor nece videti tu temperaturu kao u sintetici pa i bez avxa. To znaci da moj cpu nece videti nikada 85 C u realnom radu.
Ko se sa ovim ne slaze nek testira sa avxom.

Godinama ovo pricam, ali ljudi imaju neku blesavu opsednutost avx-om.
 
i ja to mislim...
juce sam radio sa power directorom kreiranje videa opterecenost procesora je bila oko 45 do 52% temperatura oko 45 do 48 stepeni...
 
Godinama ovo pricam, ali ljudi imaju neku blesavu opsednutost avx-om.

Mozes da pricas jos koliko god hoces godina ali to jednostavno nije tacno.

AVX LinX(ili AVX Prime, ili IntelBurn, nebitno) jednostavno MORA da ti prodje ako zelis potvrdu da procesor JESTE stabilan. I to je cela prica. Nece nabijati u "realnom radu" tolike temperature? Pa naravno da nece, jel neko tvrdi da hoce?

Ali ono sto jeste tvrdnja-ako cpu ne prodje pravi AVX torture test(mada ni to nije dovoljno, treba tu jos par stvarcica odraditi ali ajde) ili ga cak i ne odradis(zbog temperatura recimo) on sasvim SIGURNO nece proci ni u "realnom" radu i problem ce se manifestovati kad-tad. Bezbroj, ali bezbroj puta potvrdjeno, i neverovatno je da se nakon toliko vremena ponovo otvara tema "ne prolazi linX ili ga ni ne pustam ali koji ce mi kad mi vec nedelju dana ne zabada u igrama".
Mislim moze tako da se radi ali nazovimo stvari pravim imenom-to je iluzija. Da li ce nakon nekog vremena da u realnost korisnika vrate neke koruptovane arhive sto rece sam633 ili ce jednog lepog dana, usred MP-a u omiljenoj igri, bas kad bude najsladje, da se desi jedan fini freeze ili ce biti nesto trece nije ni vazno ali BICE. Treba li da kazem da sam sve to i sam prosao, izmedju ostalog i na Haswellu.

Zato-ako nemate potvrdu u vidu bar 50 krugova pravog stres testa, prijateljski savet-smanjite ocekivanja, vratite klokove i ne govorite kako procesor "sigurno" moze na ovoliko ili onoliko. Dok ga ne istestirate valjano.

Mene nije blam da kazem da sa Haskijem ne mogu izvrteti 50 krugova AVX LinX-a na vise od 4.2GHz i zato nikad ni ne pricam o nekim visim frekvencijama iako i ja mogu da se muvam kroz win na 4.5 danima.;)
 
Mozes da pricas jos koliko god hoces godina ali to jednostavno nije tacno. :D

Uvek ce biti lozana koji ubacuju dok ne vidim 50 krugova AVX LinX nije ti stabilan taj CPU. :d Kao da ne umem da ga napravim da bude stabilan i bez njega. I da se desi da zabode posle mesec dana, dodas malo voltazu, nije problem ima prostora. Problem je kad se cedi suva drenovina i izvlaci bas max. tj. da se napinje na 4.8-4.9 GHz. Posle mog klokovanja 3570K na 4.5GHz sa istim LinX-om kao sa predhodne strane CPU nije zaboo ni jednom za 1.5 god a tada nije ni bilo avxa. Posle sam ga cedio na 4.7GHz i nije zabo za pola godine i jos radi i to sve i svasta. U oba slucaja je kasnije samo proveren sa AVX Prime na 2 sata ali sa otvorenim kucistem i odvrnutom klimom. Tako ce biti i ovaj put kada mu nadjem minimalnu voltazu drugim programom. Preporucuje se recimo x264 za testiranje vecih frekvenci i vecih voltaza.

Evo recimo sta kaze lik sa overclock.net http://www.overclock.net/t/1411077/haswell-overclocking-guide-with-statistics#post_20437604
i malo statistike za 4790K i kako oni klokuju http://www.overclock.net/t/1490324/the-intel-devils-canyon-owners-club

Bice i onih koji nemaju potrebe da citaju, oni imaju avx koji mnogo greje i zato je pouzdan.
 
Poslednja izmena:
I uvek postoje gremlini i jos neke meni ne razjasnjene stvari gde se desi da proc baci BSOD 24 i 117 u istom danu posle vise meseci stabilnosti na 4,2GHz i 1,245V u BIOS-u, dok ploca tera vcore na 1,280V zbog extreme LLC-a i sta ja sad treba jos napona da dodam iako je CPU prosao tih 50 krugova bez problema.
Inace, ovi procesori su kao AMD-ovi FX-9590, tj. bolje za nijansu bolje binovani, malo sredjene temperature i predstavlja sigurniju alternativu nego da delidujes sprocesor, ako neko ima nespretne ruke :)
 
@magny...Pike ti je odgovorio, samo da se nadovezem da je i kod mene bilo isto, i i5 2500k i i7 2700K sam testirao bez avx-a, i nikad mi nisu pravili problem nikakav za ono vreme koliko su bili kod mene. I kumov i5 4670K sam na isti nacin, bez avx testova klokovao pre par meseci, videcemo da li ce pokazati nestabilnost, za sad radi bez problema. Ali ne bih recunao na to. MOZDA postoji neka namena za koju je avx testiranje must, uz neki specijalizovan softver koji koristi avx instrukcije (veliko mozda,jer se program nece vrteti 10+sati), ali za standardnog desktop korisnika-definitivno ne.
 
Poslednja izmena:
Ima isto jedno programce koje se zove Intel Extreme Tuning Utility. Njegov stres test je vrlo koristan kada se testira stabilnost OC i memorije. I ako OC ne padne u prvih 10-ak minuta onda ce biti stabilan i narednih 10 sati, i max temperature koje se dobijaju kad se ovaj program koristi odgovaraju max temp u najzahtevnijim igrama i kada se radi render nekog videa i slika, naravno bez AVX je.
 
i ja to mislim...

Nema šta da misliš, u tome je problem.

Kada bi se Vaše razmišljanje o "ne testovima", gde bi svet oko nas završio? Uostalom, i sam Intel bi stavio katanac na bravu. (karikiram malo) Da Intel pravi CPU-ove po Vašim "ne testovima", bilo bi škarta, da ne biste ni pomislili da kupite neki Intel procesor. Po Vama, Intel bi trebao da neki primerak čipa, koji je gotov za i3 za i koji sam Intel ispitao sopstvenim linpack-om, čija je granica rada na 3,35 GHz, trebao da pusti u prodaju kao i3 na 3,3 GHz. Uveren sam da bi posle nekog vremena "izgubio" tih 50 MHz "prednosti" usled degradacije. I šta mi imamo kao proizvod, ako ne, škart? Možemo mi povećati napon ili sniziti frekvenciju, ako imamo mogućnosti za to, vrlo dobro znate da nije stvar u tome. Stvar je u tome, da ako primenimo Vaše "ne testove" na neke druge stvari, recimo automobile ili nuklearne reaktore, ovaj svet bi otišao u q.
 
Nema šta da misliš, u tome je problem.

Kada bi se Vaše razmišljanje o "ne testovima", gde bi svet oko nas završio? Uostalom, i sam Intel bi stavio katanac na bravu. (karikiram malo) Da Intel pravi CPU-ove po Vašim "ne testovima", bilo bi škarta, da ne biste ni pomislili da kupite neki Intel procesor. Po Vama, Intel bi trebao da neki primerak čipa, koji je gotov za i3 za i koji sam Intel ispitao sopstvenim linpack-om, čija je granica rada na 3,35 GHz, trebao da pusti u prodaju kao i3 na 3,3 GHz. Uveren sam da bi posle nekog vremena "izgubio" tih 50 MHz "prednosti" usled degradacije. I šta mi imamo kao proizvod, ako ne, škart? Možemo mi povećati napon ili sniziti frekvenciju, ako imamo mogućnosti za to, vrlo dobro znate da nije stvar u tome. Stvar je u tome, da ako primenimo Vaše "ne testove" na neke druge stvari, recimo automobile ili nuklearne reaktore, ovaj svet bi otišao u q.
Otera ga daleko bolan. Samo pojasni sta su "ne testovi" ?
 
Recimo, ako ne puca prilikom puštanja filma. To što WinRAR pravi neispravne arhive je nebitno. Uostalom, Magny je objasnio. Dakle, sve da bude odokativno. Odokativan CPU, odokativan automobil, odokativan nuklearni reaktor.
 
Poslednja izmena:
Ili je nesto stabilno ili nije, oko cega tu ima da se filozofira. Moze nesto biti stabilno u 99 aplikacija, i ako mu damo 100-tu i pukne onda dakle NIJE stabilno. Nema tu velike filozofije.
 
Ili je nesto stabilno ili nije, oko cega tu ima da se filozofira. Moze nesto biti stabilno u 99 aplikacija, i ako mu damo 100-tu i pukne onda dakle NIJE stabilno. Nema tu velike filozofije.
I like that :)
 
Mnogo filozofirate,iskreno. Vi bi mene da ubedite da nije tacno ono sto vidim sopstvenim ocima. Ako ja kazem da mi masina radi bez plavih ekrana godinama na odredjenom OC kloku, a da nisam testirao avx-om, i pritom je koristim za najrazlicitije stvari, onda moje reci imaju neku tezinu utemeljenu na dokazu iz prakse, ne na filozofiji. Uostalom, nisam jedini koji je dosao do takvih zakljucaka. Takodje, sendi se uveliko klokovao i testirao sa prajmom bez avx-a, pa niko nije prijavio da dobija plave ekrane u realnom radu. Uz to, problem je sto ekipa svuda (pa i ovde) uopste nema iskustva sa necim drugim, vec od drugih forumasa procitaju da tako treba, i misle da van toga ne postoji nista drugo-jer nemaju znanja/zelje/motivacije da sami isprobavaju razne stvari.

Jedini argument koji mozete da imate je da postoji sansa da aplikacije koje koriste avx mogu pokazati nestabilnost u radu ili pucanje (a i ne moraju, jer se ne vrte po 10-15 sati pri suludim temperaturama). Ali ja, kao ni 99% ovde prisutnih, iste ne koristi. Svaki drugi argument vam je nebulozan. I ne, win rar mi ne pravi neispravne arhive, hvala na brizi ;)
 
Poslednja izmena:
I jos jedno pitanje, vrlo bitno, pa sam ga odvojio od gornjeg posta: da li neko zna zasto je u win rar zapakivanju npr (sa avxom ili bez) niza temperatura nego u prajmu (sa ili bez avx) ili nekom drugom sintetickom testu? Pitanje recimo za Kasu5033 :p
 
Malo da vas nasmejem i skrenem sa rasprave, pa da cujemo malo više o iskustvima vlasnika.
Posto sam blenuo u monitor i citao po forumu na komsijino pitanje sta to ovde pise kad me toliko interesuje, pokusam i da mu objasnim temu rasprave!Posle kraceg razmisljanja je odgovorio:Moj kamion je atestiran na 7tona, ja bez problema vucem maksimalno 10 tona jer i fizicki nemoze više da stane,zasto bih ja sad probao da li on moze da vuce 15tona 1000km,bezveze!:d:d
 
I jos jedno pitanje, vrlo bitno, pa sam ga odvojio od gornjeg posta: da li neko zna zasto je u win rar zapakivanju npr (sa avxom ili bez) niza temperatura nego u prajmu (sa ili bez avx) ili nekom drugom sintetickom testu? Pitanje recimo za Kasu5033 :p
Ne znam, da mozda ti nemas odgovor, zanimam me. Jednu anomaliju sam uocio kada sam proc drzao na 4,4GHz i 1,325V. Temperatura u igrama je bila niza nego sa 1,280V i 4,2GHz, dok je rast u temperaturi u IETU bio samo pet stepeni.
Jedana moja teorija zasto je temp veci u stres testovima nego u realnoj aplikaciji je zato sto stres test baca nepotrebne kaklkulacije na procesor i on ulaze daleko veci napor da prodje kroz njih nego da pakujes nesto satima u win raru. Ne znam, prosvetlite me da ne bi lupao :)
 
Ne znam, da mozda ti nemas odgovor, zanimam me. Jednu anomaliju sam uocio kada sam proc drzao na 4,4GHz i 1,325V. Temperatura u igrama je bila niza nego sa 1,280V i 4,2GHz, dok je rast u temperaturi u IETU bio samo pet stepeni.
Jedana moja teorija zasto je temp veci u stres testovima nego u realnoj aplikaciji je zato sto stres test baca nepotrebne kaklkulacije na procesor i on ulaze daleko veci napor da prodje kroz njih nego da pakujes nesto satima u win raru. Ne znam, prosvetlite me da ne bi lupao :)

Blizu si. Stres testovi pogadjaju manje vise ceo cpu, dok aplikacije to po pravilu nikad ne cine. Sto znaci niza temperatura i manja potrosnja, sto znaci i da moze da se prodje sa manjom voltazom. Naravno, ne uvek, ali vrlo cesto. E sad, kad bih cesto na PCju vrteo avx softver, naravno da bih testirao avx prajmom, na primer. Mada, ako bih terao mak na konac, cak i da mi puca u winraru recimo zbog avx-a, uvek bih mogao da koristim stariji winrar koji je isao bez podrske za avx instrukcije. Imao bih malo slabije performanse u njemu, malo vece u svemu ostalom, i opet bih bio na dobitku.

Sto se te anomalije tice koju pominjes, moguce je da je bila zbog sobne temperature
 
Niko mi nije objasnio zasto. Prosvetli me ako znas vise o tome. Ovaj link nije nista razjasnio
 
Kako ne razumes, potrebne su. Ima sintetickih testova kojima treba avx. Ajde blago meni, nek neko napise listu programa koji podrzavaju avx instrukcije i koji pritom nesto korisno rade, a ne sintetika koja vrti prazne petlje u krug.

Uz to, cekam objasnjenje od strucnijih od mene, posto mi deluje da neki misle da jesu: zasto mi se nikad nije desilo da dobijem plav ekran, restart, bilo koji problem, a guram masine sa maksimalnim klokovima i utegnutim voltazama koje sam nasao sa softverom koji ne koristi avx (i nisam jedini)? Da li:

1. lazem(o)
2. u stvari imam(o) probleme ali tad dozivim(o) privremenu amneziju pa ih se kasnije ne secam(o)
3. u pravu sam da je za svakodnevni obican rad 99% ljudi nepotreban avx dodatak sintetici?
moracu da otvorim pool za ovo :D
 
Poslednja izmena:
Ima i realnu primenu, recimo handbrake, svi enkoderi bazirani na novom FFMpeg itd, a kako vreme bude odmicalo primena ce se prosirivati, bas kao nekada za MMX, pa SSE itd.
 
Ima i realnu primenu, recimo handbrake, svi enkoderi bazirani na novom FFMpeg itd, a kako vreme bude odmicalo primena ce se prosirivati, bas kao nekada za MMX, pa SSE itd.

Takodje mi je mmx bila prva asocijacija kad je izasao avx. E sad, pitanje za milion dolara: ko koristi video enkodere? Maltene niko. Kome ce da puca zbog toga sto nije testirao sa avxom? Nikom. Uostalom, probajte i vidite, ne mora niko da mi veruje na rec. Meni samo ide na zivce to proser@vanje sa avx-om, u fazonu-ako ne prodje avx to nije stabilno, uz to ako im skrenes paznju da i ne mora avx reaguju kao religiozni ziloti, a nemaju pojma jer nikad nisu probali. Jeste stabilno 110% ako se ne koristi avx softver, pa cak i avx SW moze da radi jer nece taj softver kao sinteticki test prziti ceo procesor. A i dalje je avx slabo zastupljen, a i kad bude bio zastupljeniji, pitanje je koliko ce se koristiti van softvera specijalne namene.

Zakljucak - avx je sekta :D
 
Poslednja izmena:
Ma, sve je stvar kako ko shvata. Neki ovdje su previse revnosni, pa uporedjuju kompjutere sa automobilima i nuklearnim reaktorima. Mi koji nismo previse zaneseni, isprekontrolisemo to za 10 minuta. Kad bude BSOD, dignes malo napon i tako sve dok ne prestane. Ako nekom bas kompjuter radi posao, taj ne treba da se igra. Ako je komp radi zabave, moze da kulira. A moze i da ga testira kao nuklearni reaktor - po zelji.
 
BSOD code 101 sa prime95 Large FFT test. Prime 95 28.1 build 1, dok small FFT prolazi bez problema. Linx 065 ide max do 88C sa 8GB memorije i 1.280V. Dok je u u svrhe za sta koristim proc stabilan. E sad me kopka zasto je nestabilan.
 
Nazad
Vrh Dno