Šta je novo?

i7 4790K 4 GHz Base and 4.4 GHz Turbo Clock

verovatno je mislio na novog vesca.po svemu sto sam citao i vestac ce da voli jak cpu,ja cu dq ga sacekak i da vidim dalce grafe da bududovoljne ili mota nova platforma.
 
bogami sad videh taj review i malo sam se razocarao. Za K model oc je nikakav. pa majku mu sve i jedan k intel moze za 1ghz da se klokne uz dobro hladjenje, jeste da je visok base clock ali nisu ga trebali etiketirati kao K kad to nije, za nekog ko uzima sad cpu za narenih 3-4god nije bas najbolja opcija mozda...

PCPer je izgubio na silicijumskoj lutriji. Treba sacekati jos dosta reviewova da se stekne kompletnija slika o DCu. Temperature su poprilicno dobre sobzirom na napon, bar je to za pohvalu.
 
Temperature su ono sto je mene najviše kopkalo.Za sada mi se svidja ovo sto vidim i mislim da su svi oni koji su hteli da kupe 4770k i malo sacekali, napravili pravi potez.E sad max u kloku ce verovatno zavisiti od dosta stvari,a najviše od primerka koji se zalomi.Bez obzira koliko bude mogao primerak koji uzmem, ja cu biti zadovaljan da radi na 4.6Mhz 24/7 na normalnim temperaturama, sto 4770k nikako nije mogao ni posle operacije!
 
Nemoj toliko biti siguran ni da ce ti svaki 4790K raditi na 4,6-4,7GHz. Po svemu sudeci OC potencijal nije NIMALO bolji. ES prmerci poslati novinarima su ZESTOKO binovani. Mnogi su ovde iskusili nestabilnost na 4,6Ghz sa 4770K, a da nisu imali visoku temperaturu. Problem je ovde samo jezgro procesora, jednostavno ne voli visok clock. Ispada da je kako ti se zalomi. Cak i tih 4,4Ghz je sa 1 jezgrom, sa 2 , 3 i 4. je druga prica. Naravno za ocekivati je da ces imati 4,4Ghz sa sva 4 jezgra, ali cak i to je OC. Default takt ovog procesora je 4ghz, a ne 4,4ghz imaj to u vidu.
 
bogami sad videh taj review i malo sam se razocarao. Za K model oc je nikakav. pa majku mu sve i jedan k intel moze za 1ghz da se klokne uz dobro hladjenje, jeste da je visok base clock ali nisu ga trebali etiketirati kao K kad to nije, za nekog ko uzima sad cpu za narenih 3-4god nije bas najbolja opcija mozda...

Onaj ko uzima sada CPU za narednih 3-4 godina nema veze sa hardverom. Sledece godine je pocetak tranzicije na DDR4. Najgore sto sebi mozes da uradis jeste da sada investiras vise od 300 evra u CPU sa DDR3 memorijom.
 
Poslednja izmena:
Upravo tako, kakav crni refresh, ovo je zamajavanje potrosaca, samo da su na 4770k mesto "zvake" odradili posao kao sa 4790k i to je to... pa cak su mogli da ostave i bazni klok 3.5gh pa neka klokuje ko koliko moze, ali ne,ne,ne, sad trebaju stare/nove z97 ploce, refresh cpu, presipanje iz supljeg u prazno... itd...




Onaj ko uzima sada CPU za narednih 3-4 godina nema veze sa hardverom. Sledece godine je pocetak tranzicije na DDR4. Najgore sto sebi mozes da uradis jeste da sada investiras vise od 300 evra u CPU sa DDR3 memorijom.
 
Onaj ko uzima sada CPU za narednih 3-4 godina nema veze sa hardverom. Sledece godine je pocetak tranzicije na DDR4. Najgore sto sebi mozes da uradis jeste da sada investiras vise od 300 evra u CPU sa DDR3 memorijom.

Da se ne lazemo sa ovakvim AMD-om, sledeci CPU ce osim DDR4 biti ovo isto... fancy nazivi a iza svega jos jedan quad core na 4.5 GHz za svaki dan, manje vise neprimetno brzi od Sandy-ja iz 2011-e...
 
Dok i3 ne bude imao vise od 2 jezgra, nista nisu napravili. :d
Nazalost, nije kao da ce AMD napraviti neko cudo-iznenadjenje.

Kad vec performanse od Sandy Bridge nisu u prevelikom porastu, kako im ne pada na pamet da "preimenuju" mainstream procesore, u ovom fazonu:
Cores/Threads
2/2 - Celeron
2/4 - Pentium
4/4 - i3
4/8 - i5
6/12 - i7
 
Onaj ko uzima sada CPU za narednih 3-4 godina nema veze sa hardverom. Sledece godine je pocetak tranzicije na DDR4. Najgore sto sebi mozes da uradis jeste da sada investiras vise od 300 evra u CPU sa DDR3 memorijom.

Oni koji sada uzimaju DC rade to zato sto su jos na pre-Sandy Bridge procesoru. DDR4 nije dovoljan razlog cekanja jos ~godinu da se spusti u non-HEDT, jer nece doneti bilo kakve znacajne novine u consumer segmentu (osim ako te ne interesuje manja potrosnja).
Ovi sto su na SB & above ne moraju kukati sto nemaju razloga za upgrade. Ako im se trose pare neka sacekaju HEDT 8core CPU sledece godine za ~500e i nek su mirni naredne 4 god.

Dok i3 ne bude imao vise od 2 jezgra, nista nisu napravili. :d
Nazalost, nije kao da ce AMD napraviti neko cudo-iznenadjenje.

Kad vec performanse od Sandy Bridge nisu u prevelikom porastu, kako im ne pada na pamet da "preimenuju" mainstream procesore, u ovom fazonu:
Cores/Threads
2/2 - Celeron
2/4 - Pentium
4/4 - i3
4/8 - i5
6/12 - i7

Zato sto Intel nije maximalno izmuzao pare... 6c/12t mainstream procesor bi im ostetio 2011-3 HEDT platformu.

Po glasinama, Haswell-E 5960x ce biti prvi 8c/16t HEDT procesor za 1k$. 5930k je 6c/12t a 5820k je 6c/12t sa osakacenim PCIe linijama (28 vs 40). Sledeca HEDT generacija ce najverovatnije imati 8c/16t 6930k za ~500e i 6c/12t 6820k sa punih 40 PCIe linija. Nakon toga mozemo da se nadamo nekom non-HEDT i7 6c/12t procesoru sa 28 PCIe linija za ~300e.
 
Poslednja izmena:
sto bi Sandy-jevic kukali, treba da tapsu Intelu, sada je vec izvesno da su dobili najisplatljiviji CPU od kada je Intela i desktop-a. Pa realno CPU ima sve sanse da bude aktuelan 5 godina, i iskreno da nije trka za profitom, vec kao nekad (doba Amige, Commodore-a) PC platforma bi se i pravila da traje 5 godina, nakon cega bi doslo nesto znacajno/totalno drugacije, bez ikakve kompatiblinosti unazad, ali sa znacajnim poboljsanjima, a ne presipanje iz supljeg u prazno.
 
Poslednja izmena:
Onaj ko uzima sada CPU za narednih 3-4 godina nema veze sa hardverom. Sledece godine je pocetak tranzicije na DDR4. Najgore sto sebi mozes da uradis jeste da sada investiras vise od 300 evra u CPU sa DDR3 memorijom.
Mislim da gresis u vezi sa ddr4.Ni ona trenutno ne donosi nista novo, i tako ce verovatno biti do kraja 2015.
 
sto bi Sandy-jevic kukali, treba da tapsu Intelu, sada je vec izvesno da su dobili najisplatljiviji CPU od kada je Intela i desktop-a. Pa realno CPU ima sve sanse da bude aktuelan 5 godina, i iskreno da nije trka za profitom, vec kao nekad (doba Amige, Commodore-a) PC platforma bi se i pravila da traje 5 godina, nakon cega bi doslo nesto znacajno/totalno drugacije, bez ikakve kompatiblinosti unazad, ali sa znacajnim poboljsanjima, a ne presipanje iz supljeg u prazno.

Ako pogledas iz drugog ugla, imaju razloga da budu nezadovoljni jer Intel ne gura trziste napred, mainstream je stagnantan pa i aplikacije i igre koje se pojavljuju stagniraju. Siguran sam da ako 6c/12t i 8c procesori dodju u mainstream stvari bi izgledale mnogo bolje, cak iako je samo trka za profitom.

[SUP](inb4 AMD je kriv)[/SUP]
 
Da li si ikad probao da pogledas u toku bilo koje igre na i7, koliko thread-ova radi na koliko %? Najbolje sto ces zapaziti je da par radi full, svi ostali oko 20% ili u boljem slucaju 2-3 se lade, ostali rade 30-60%... kako god se uzme, nema ni jedne jedine igre a koja koristi svih 8 thread-ova u full-u.

Tako da +4 ne bi znacilo nista...
 
Naravno, ali zastupljenost i7 4c/8t na trzistu je relativno mala zbog cene, pa je iskoriscenost HTa na tom nivou na kojem je sad. Kada se desi prelaz sa 4c/8t na 6c/12t u 300$ kategoriji, i 4c/8t CPU dodju u sub 200$ klasu promenice se situacija pa ce se i pojaviti aplikacije koje u vecoj meri ili u potpunosti iskoriscavaju 4c/8t.
 
DDR4 startni moduli su brzi od najbrzih DDR3.
 
gde si to video?ja samo sam video glasine i nagadjanja za ddr4,nista jos konkretno.
 
Mislim da bi trebalo da budu tu negde, DDR3 ide od 800 do 2133 MT/s, a DDR4 od 2133 do 4266 MT/s (million transfers per second). Naravno neće odmah biti memorija koje će dostići tih 4266 MT/s
Mada će DDR4 raditi na 1.2v pa će se bolje klokovati.
Treba sačekati cene i testove, pa da se razmisli šta činiti...
 
A to ce da doda celih 1% na performanse na istom procesoru... ja mislim da ni oni sami vise ne veruju u to, zato se i ne zure... broj onih koje zanima je pao ispod statisticke greske.
 
Haswell refresh intel je trebao da izbaci pre 6 meseci i da ostavi z87 cipset.
Da sad uzimam pc ne bih isao na 4790k za 300e, gledao bih 4770k/3770k polovan ili novo u klasi do 200e.
 
To je tacno, svakako za 95% korisnika ovo je potpuno nebitno (mada ni 5% trzista nije za bacanje). Npr, ja sam svesno zbog memorijskog protoka uzeo X79 platformu ( i7 4820K, ogranicen budzetom), posto za moju primenu (inzenjerski proracuni, CFD...) 100% memorijskog ubrzanja donosi i vise od 80-90% ubrzanja u radu (a kad neki problem srednje velicine moze da drlja po tri dana to znaci MNOGO), duplo brzi procesor donosi 30-40% (ako memorijski protok ostaje isti). Sta mislite zasto silni Xeoni i Opteroni imaju gomile kanala za memoriju? No, koliko je ovakvih primera? Ozbiljne firme za ovakve stvari uzimaju viseprocesorske sisteme (masine su njima jeftine kad godisnja licenca za neke softvere kosta par desetina hiljada evra), a ljudi se na sopstvenim kompovima retko kada bave ovim (bar ne zvanicno :d :smoke: ). Zato je i DDR4 isprva vise guran za ovaj segment.

Za normalnog korisnika (igre, pa cak i rendering) sve ovo je od minimalnog znacaja i uglavnom je nepotrebni trosak isto kao sto i quad channel memorija nekome ko hoce da igra igre ne sluzi skoro nicemu.
 
DDR4 startni moduli su brzi od najbrzih DDR3.

Da,ali kobajagi ! Zanemaruješ cinjenicu da ti DDR4-2133 moduli imaju DRASTIČNO više latencije nego bilo koja DDR3 memorija na DDR3-2133, tako da se prednost automatski gubi. CAS 13 ili CAS 14, koliko sam video.

Šta to vredi kad su latencije sve više i više, iz generacije u generaciju DDR memorija... :(


Evo novih testova i7 4790K:

http://www.legitreviews.com/intel-core-i7-4790k-devils-canyon-processor-review_143880
http://www.guru3d.com/articles_pages/core_i7_4790k_processor_review,3.html
http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=intel_corei7_4790k&num=1


Ono što smatram da je veoma lepo odrađeno citiraću ukratko :

The Core i7-4790K has been improved both on packaging and thermals. There are a lot more capacitors packed onto the processor for smoother power delivery to the die as well. Intel has embedded what they call Next Generation Polymer Thermal Interface Material (NGPTIM) which works with existing cooling solutions.

Intel has been fixing the TIM issue once and for all with their upcoming Haswell Refresh processors. The K-Series Haswell refresh processors in specific are codenamed Devil’s Canyon which would offer used an improved design that incorporates updated packaging materials, improved TIM (Thermal Interface) and processors that are specifically re-engineered for enhanced performance and overclocking.
 
Poslednja izmena:
^ Sve u svemu nije toliko lose. Ako je verovati reviewima 4600-4700mhz je dostizno uz kvalitetno hladjenje. 4770k nije mogao 4500mhz uz sve moguce "hirurske" zahvate.
 
Teshko da neko od rivjuera vrti avx linx ili barem avx prime.
A bez toga moze i sredjen 4770k barem 4500-4600.
 
Vrteo je guru3d 15 minuta primeta i pukao je, cini mi se na 4.6
Tako da...

Druga stvar, ne zaboravimo i situaciju sa semplovima koje je Intel slao testerima pre godinu dana kad je izasao 4770k i koliko su bili bolji od retail primeraka kako je kasnije otkriveno i potvrdjeno.

Zakljucak-kad neko s bencha bude probao par primeraka, moze da se razmislja o kupovini, za one kojima treba, mada na 3 meseca pred haswell-e i pola godine pred broadwell, ovaj 4790k mi ne deluje kao racionalan izbor.
 
@ magny_cours

Pa donekle si sigurno u pravu, mene čudi da Intelu toliko treba vremena da usavrši procesor, pa je još uvek u Ingeenering Sample fazi. Možda su sve ove prepravke odrađene dosta pažljivo, pa zbog toga Intel neće odmah da rizikuje sa Retail primerkom već igra na sigurnu loptu, to ne bih znao.

Nadam se da se neće ponoviti ista situacija kao i sa 4770K, kada su semplovi bili bolji od Retail primerka procesora. Intel nije toliko glup da mu se to desi dvaput uzastopce. Uostalom, još uvek je relativno mali broj semplova testiran, još je tu dosta nejasna situacija sve dok se ne pojavi Retail primerak tamo negde u julu-avgustu (verovatno).

Što se tiče Haswell-E, niko još uvek ne zna šta tačno da od njega očekuje niti koliko će poboljšanje zaista doneti u odnosu na Ivy Bridge-E prethodnika. Ne možeš da stavljaš Devil Canyon procesore u isti koš sa Haswell-E, jer je u pitanju potpuno druga kategorija procesora. Broadwell, koliko izgleda, će za desktop zakasniti i izaći samo za mobilno tržište na vreme pred Novogodišnje praznike. Nemoj da se previše nadaš da će se Broadwell za desktop pojaviti pre februara-marta 2015. godine.
 
Jeste, Guru3d je vrteo Prime95 AVX i to najnoviju verziju 28.4. To je ono sto mi se svidelo. I temperature su bile ok. A 4770k + Prime = instant throttle jel tako?
 
@ kosta, nije Intel glup naravno, nego jel zaista mislis da su kod prvih Haswell procesora slali ES primerke onako bez razmisljanja? Pa svesni su bili i oni nakon Ivy Bridge da su napravili gresku povodom paste koja je koriscena a zbog koje su visoke temp. koje automatski ogranicavaju i OC. Zato su slati probrani ES primerci novinarima na test, dok su prodavane macke u dzaku. Zna se ko i zbog cega kupuje otkljucane procesore. ;)
 
Nazad
Vrh Dno