Šta je novo?

Umire napajanje??

Tetsuo

Slavan
Učlanjen(a)
28.08.2010
Poruke
5,210
Poena
319
Drugari, imam jedan čudan problem.

Prošle nedelje sam imao problema sa grafikom (BSOD-ovi za nvidiju, artefakti po ekranu i pre dizanja windowsa, upalim komp, a on ne daje sliku). Delovalo da je grafa problem (gtx470).
Juče burazer uzme drugu (gtx560ti).
Sve je radilo odlično do jutros (celu noć), a onda par totalno nebuloznih BSOD-ova (page file i slično), ili opet neće da se upali.

Pokrenem hwmonitor i vidim da napajanje na "minus" granama varira dosta.
Napajanje je seasonic ss-500et. Još mesec dana je u garanciji, pa ako mislite da je do njega, da nosim u servis odmah.
Sada razmišljam da li su oni problemi na staroj graf bili usled propadanja napajanja. :D

Trenutno ne mogu da isprobam nigde (drugari ili nisu u BG ili svi imaju neke integruše, pa nema svrhe da kačim na njih).
 

Prilozi

  • 2014-05-10 13_50_53-Power Supply Voltage Tolerances.jpg
    2014-05-10 13_50_53-Power Supply Voltage Tolerances.jpg
    56.3 KB · Pregleda: 276
Poslednja izmena:
Hw Monitor i Speedfan ne znaju da mere votažu i ovek daju glupe vrednosti. Probaj Aida64 ili program od ploče i naravno multimer. Instaliraj BlueScreenView ili WhoCrashed pa vidi da li se nešto može zaključiti tj da li spominje drajver od grafe iili neki drugi drajver ili fajl, takođe u event viewer vidi da li prijavljuje neki problem neposredno pre bsod-a
 
Poslednja izmena:
Ko to kaže da HWMonitor ne zna da meri tačno voltažu? Uostalom ne meri to softver već ČIP na ploči ite, fintek ili već koji. Softwer samo očitava ono što čip meri. I ako oni ne mere kako treba neće ni HWMonitor niti bilo koji drugi.
 
Ko to kaže da HWMonitor ne zna da meri tačno voltažu? Uostalom ne meri to softver već ČIP na ploči ite, fintek ili već koji. Softwer samo očitava ono što čip meri. I ako oni ne mere kako treba neće ni HWMonitor niti bilo koji drugi.
Pa nije se HWMonitor baš ubio od preciznosti, meni skakuće minus voltaža ko luda na njema a kad pogledam u BIOSU sve je u redu. Sa tom voltažom koju HWMonitor pokazuje, compjuter nebi ni upalio. HWM kaže od -1.7 do 7 i nešto volti a BIOS -12.11. za -5v ni da ne pričam ali nikad problema sa tim.
 
Poslednja izmena:
baš to HWM se ubija od prediznosti, najgori od najgoreg, u pitanju je baš spomenuti fintek, bar 3.3v meri tačno, srećom pa kod mene nema minusa. Uopšte ne shvatam zašto toliko ljudi koriste HWM i speedfan.
hw.JPG
 
Poslednja izmena:
I HWM i Speedfan i takvi programi su dobri samo za brzo ne toliko precizno merenje ali mnogo zavisi i od toga koliko su "sveži" i dali imaju podršku za baš taj model ploče i Biosa. Najbolje je da se upotrebljava samo jedna verzija i samo upoređuju promene koje se dešavaju sa temperaturrom itd. a ne kao definitivne vrednosti. Za merenje voltaže, jedino dobar, digitalan i baždaren unimer može donekle da proveri ulazne voltaže. Na pločama postoje controlne tačke na kojima se ostale vrednosti testiraju specijalnim aparatima sa osciloskopom itd. a to nije dostupno baš svakom tako da su ti programi jedini izlaz da se ustanovi bar nešto ali "with the grain of salt", štono kažu. Za temperature ima UC i laserskih merača ali ni to nije baš neka "kućna" oprema.
 
Imaš li dumpove da ih uploaduješ? Možda će se nešto videti iz njih...
 
Cisto ideja-kad je napajanje lose, medju prvima cesto strada HDD. Vidi da ti BSOD-ovi nisu povezani s njim. A moguce je i da ti nije samo 470 bila neispravna, mozda je jos nesto pocelo da otkazuje a da nije napajanje-ploca recimo.
 
Dok mi je bila stara grafička u kompu, svaki bsod je bio u vezi nvidia drivera ili directx.

Evo voltaža sa aida64.
I evo dumpova za bsodove od juče.
Inače, kada god mi se desi bsod, ne mogu da upalim komp skoro pola sata.
 

Prilozi

  • 2014-05-11 23_44_37-AIDA64 Extreme.jpg
    2014-05-11 23_44_37-AIDA64 Extreme.jpg
    51 KB · Pregleda: 74
Uff, imas vrlo raznolike BSODove, nvidia drajver, atapi, ntoskernel, AgileVPN... Mislim da bi vrlo lako mogao biti u pravu - moglo bi biti i nesto drugo, ali problem s paljenjem + ocitavanja su dobar pokazatelj gde poceti. Koliko je star taj SeaSonic?
 
Napajanje, mb, procesor i ram su stari skoro 3 godine.
 
Videlo bi se da su naduvani, verovatno... Ali, da, lako moguće.

Ništa nije preterano staro - pogledaj kondenzatore oko napojne sekcije na ploči...
Nisu to "obični elektroliti" nema nadvavanja ne njima, u PSU možda.
 
Ne znam za ove novije elektrolite - ovih dana sam se baš nagledao starih ploča sa naduvanim elkosima...
 
Samo da se javim da od kada sam postavio temu, nije bilo nijednog bsoda, niti problema sa paljenjem. :trust:
 
Nazad
Vrh Dno