Šta je novo?

Linux za pocetnike ili Kako probati Linux Ubuntu 13.10 bez instalacije

voki52

Poštovan
Učlanjen(a)
19.04.2014
Poruke
23
Poena
54
Pre nekog vremena otvorio sam temu Windows ili Linux gde se razvila veoma zanimljiva diskusija, ali i otvorilo pitanje da ima mnogo neiskusnih korisnika koji ne znaju nista ili veoma malo o Linux-u.

Za njih imam jedan zanimljiv tutorijal - Kako probati Ubuntu 13.10 bez instalacije.
Pa evo nekih malih napomena bez neke namere da pametujem.

Napomena 1: ovo uputstvo je namenjeno početnicima u svetu Linuksa sa jako malo ili bez prethodnog iskustva. Komentari i predlozi ovih korisnika su dobrodošli. Oni iskusniji znam da vam članak nije zanimljiv ali i vi ste bili nekada pocetnici.
Napomena 2: Ubuntu je često meta kritika upućenih njegovoj matičnoj kompaniji - Canonical. Sa njima ćete se možda susresti čitajući na raznim forumima . I kod nas ima glasnih kritičara i ponekog glasnog fana Ubuntua. U ovoj temi bih vas zamolio da se suzdržite. Ovo uputstvo se bavi Ubuntuom zato što je 13.10 izdanje još uvek "sveže" i valjalo bi ga ispratiti.

I najvaznije
Napomena 3: Obzirom da je maximalni broj aplikacija koje se postavljaju na ovome forumu 6, a ovajn tutorijal ih ima mnogo vise moracu da ga postavim iz vise delova.

Pa da pocnemo.

Instalacioni CD možete preuzeti sa matične strane.CD slika se nalazi u ISO formatu. Narezite na disk uz pomoc nekog programa tipa NERO ili POWER ISO.
Kada ste ga narezali umetnete instalacioni CD u čitač, potrebno je podesiti da se računar podiže sa CD-a. Ukoliko se to ne desi automatski, moraćete promeniti podešavanja u BIOSu.

Ako ste uspešno odradili prethodne korake, sistem će se pokrenuti sa CDa. To izgleda ovako:

1a.jpg


Zatim ovako:

2a.jpg

Strpljivo sačekajte da se učita Ubuntu instalacioni program. Ne traje dugo. Kada se proces završi dobićete sledeću sliku:

3a.jpg

S leve strane prozora se nalazi izbor jezika.Ovde možete podesiti i srpski jezik. Srpska verzija instalera koristi ćirilicu.

4a.jpg


NASTAVAK:
 

Prilozi

  • 7a.jpg
    7a.jpg
    65.3 KB · Pregleda: 132
Takođe postavlja i ćirilićni raspored tastature. Otvorio sam virtuelnu tastaturu kako bi videli podrazumevani raspored tastatera na ćirilićnoj tastaturi:

5a.jpg

Pošto nisam video opciju za promenu rasporeda tastature u okviru programa za instalaciju, bio sam primoran da promenim na jezike susednih zemalja.

Bosanski:
6a.jpg

Ili hrvatski:
7a.jpg

Ukoliko ste izabrali bosanski kliknite na "napomene izdanja", u suprotnom, ako ste izabrali hrvatski, kliknite na "bilješke izdavanja". Ovo će automatski podesiti mrežu, otvoriti prozor programa za pregled weba (Mozilla Firefox) i prikazati beleške o izdanju.

Zatvorite sve prozore Mozille Firefox. Ponovo izaberite srpski (ili jezik po vašem izboru):

10a.jpg

A zatim kliknite na "Probajte Ubuntu".

To je to. Ubuntu je uspešno pokrenut bez instalacije na hard disk. To izgleda ovako:

12a.png

NASTAVAK:
 
Sada ćemo napraviti mali safari po sistemu.

U gornjem desnom uglu desktopa nalaze se takozvani indikatori. Indikatori služe za promenu i prikaz statusa različitih servisa.

133.jpg

Levim ili desnim klikom na pojedinačne ikonice dobijamo opcije pojedinačnog indikatora. Na primer, za promenu rasporeda tastature:

14a.jpg

Ili za podešavanje internet konekcije:

15a.jpg

I možda najvažniji indikator: za gašenje ili ponovno pokretanje sistema:

16a.png

Traka sa leve strane ekrana služi za pokretanje aplikacija

17.png
 
Na prvom dugmetu se nalazi Ubuntu logo:

189.jpg

Ovo dugme služi za pokretanje Ubuntu "Dash" interfejsa za pokretanje aplikacija i pretragu datoteka.

19a.jpg

Obratite pažnju na dno prozora. Tamo se nalaze ikonice za promenu kategorija u Dash-u:

20a.jpg

Na primer druga ikonica vodi na detaljniji prikaz aplikacija. Tu ćete naći kratke spiskove skorije korišćenih, instaliranih i predloženih aplikacija, kao i spisak Dash dodataka. Na svaki od ovih spiskova je moguće kliknuti i dobiti detaljniji pregled.

21a.jpg

Sledeća ikonica je ikonica programa za instalaciju Ubuntua na hard disk

22a.jpg

.
 
Da, čak i odavde možete instalirati Ubuntu. Program za instalaciju je vrlo sličan onome kojeg smo videli na početku. Ovo dugme nas trenutno ne interesuje

23a.jpg

Sledeće dugme pokreće menadžer datoteka

24a.jpg

Menadžer datoteka (eng: file manager) se pokreće u "kućnom" ili "korisničkom" direktorijumu. Ovo je direktorijum u kojem se smeštaju podešavanja i podaci vašeg korisničkog naloga.

25a.jpg

Koristan savet: Možda je korisno napomenuti da se i "terminal" pokreće na istoj lokaciji. Obično /home/korisničkoime. Punu putanju možete zameniti sa znakom "~" (bez navodnika).

Treba li da objašnjavam sledeće dugme

25aa.jpg

26a.jpg

Koristan savet: Za ljubitelje Google Chrome-a, Chromium je dostupan kao posebna opcija, a Chrome se može instalirati po uputstvu sa zvanične strane. Slično je i za Operu - uputstvo i "paket" su dostupni sa zvanične strane.
 
Uz Ubuntu dolazi i LibreOffice, kancelarijski paket koji vuče poreklo od komercijalnog kancelarijskog paketa StarOffice kompanije Sun i kasnije kancelarijskog paketa "otvorenog koda" OpenOffice.org. LibreOffice koristi "OpenDocument" format koji je od verzija 2007sp1 i 2010 podržan i u Microsoftovom "Office" kancelarijskom paketu. LibreOffice ima i mogućnost uvoza dokumenata u različitim verzijama Microsoftovih kancelarijskih programa. Sledeće tri ikonice predstavljaju tri aplikacije: Writer, Calc i Impress. Aplikacija za rad sa bazama podataka: "Base" je dostupna naknadno.

27aa.jpg

A ovo su programi koji odgovaraju pojedinačnim ikonicama

Writer - program za obradu teksta (pandan Wordu iz Microsoftovog kancelarijskog paketa):

28a.jpg

Calc - program za tabelarna izračunavanja (pandan Excelu):

29a.jpg

Impress - program za izradu prezentacija (pandan PowerPointu):

30a.jpg

Sledeća ikonica predstavlja "Ubuntu Softverski Centar". Program za instalaciju dodatnih softverskih paketa.

31aa.jpg
 
Ubuntu ima nekoliko "kolekcija" softvera na svojim serverima koji su upakovani u "Ubuntu" formatu. Kolekcije se ispravnije nazivaju "riznicama" ili "repozitorijumima". Za pristup ovim paketima je neophodna internet veza. Ovo je primarni način instalacije i deinstalacije softvera. Preporuka za instalaciju novog softvera je dodavanje odgovarajuće "riznice" u "izvore" .

34a.jpg
Sledeća ikonica predstavlja "Ubuntu One", sopstveni "cloud" servis kompanije Canonical.

37aa.jpg

Ubuntu One je konkurent DropBox i drugi sistemima za sinhronizaciju i deljenje datoteka. Osnovna pretplata je besplatna i dolazi sa 5 gigabajta prostora

38a.jpg

Naredna ikonica je Ubuntu One Music - jedna od pod-usluga servisa Ubuntu One.

37aaa.jpg

Ubuntu One Music omogućava kupovinu i "striming" (emitovanje) muzike

38a.jpg

Pretposlednja ikonica pokreće "sistemska podešavanja".

39a.jpg

"Sistemska podešavanja" čini prozor sa različitim alatima za podešavanje sistema.
 
40a.jpg

Poslednja ikonica predstavlja RECICLE BIN

41a.png

Ona otvara prozor menadžera datoteka u "kanti za đubre". Kanta za đubre je poseban direktorijum u kojeg se smeštaju "obrisane datoteke" u slučaju potrebe za vraćanjem obrisane datoteke. Ovaj koncept se prvi put pojavio 70tih godina u Xerox Alto radnim stanicama (za ovaj članak nebitno, ali istorijski zanimljivo).
42a.jpg

To je to. Sad možemo napokon kliknuti na poslednju ikonicu u gornjem desnom uglu:


46.png

i izabrati shutdown:

47a.jpg

I eto nadam sed da sam nekima pomogao, ako nista drugo mogu se malo i igrati.
 
Super je tutorijal, samo nisi lepo linkovao poslednje tri slike (kod mene ih ne prikazuje). Takodje, zameni 13.10 sa 14.04 LTS ako te ne mrzi.

Jos jedna stvar, CD izdanje je malo prevazidjen nacin za isprobavanje live distroa. Danas vecina koristi USB.

Edit: Sad prikazuje slike kako treba.
 
Poslednja izmena:
Super je tutorijal, samo nisi lepo linkovao poslednje tri slike (kod mene ih ne prikazuje). Takodje, zameni 13.10 sa 14.04 LTS ako te ne mrzi.

Jos jedna stvar, CD izdanje je malo prevazidjen nacin za isprobavanje live distroa. Danas vecina koristi USB.

Edit: Sad prikazuje slike kako treba.

13.10 sam imao u kompu, mislim slike ali i 14.04 se ne razlikujen mnogo od 13, a sto se tice cd-a tu si u pravu, ali ja sam to naveo onako po inerciji, a i izbegao pitanja tipa kako da prebacim linux na usb
 
Za one koje hoce preko fleske da isprobaju, moze da posluzi Unetbootin programcic ;)
 
Ако је овде застало, онда да предложим Yumi који прави мултибут инсталације па на флешку може да се набаци и 13.10 и 14.04 и неки трећи и неки windows .... зависи од тога колика је флешка.
 
Probao sam da ispratim postupak.Narezao disk sa zvaničnog sajta verzija 14.04 programom Free ISO Burner 1.2.Prvo sam koristio Nero ali nisam uspeo da narežem kako valja.Ubacim ga u čitač i restartujem.Počne da diže sistem sa diska,lista preko celog ekrana u nekoliko kolona neke podatke.Onda u gornjem levom uglu izbaci:
EDD:Error 3200 reading sector 483457
Invalid or corrupt kernel image.
boot:

nastavi listanje stim što u jednoj koloni uvek ide 483457 onda opet izbaci EDD:Error... pa nastavi da lista i tako nekoliko puta.
Na kraju izbaci crn ekran i u sredini pravougaonik u kome stoji:
No text
/casper/vmlinuz:file not found

a ispod njega:
Install Ubuntu
Check disc for defects
Test memory
Boot from first hard disk

i u dnu ekrana
F2 No Text F3 No Text pa F4,F5,F6 sve No Text

Da li da narežem disk sa neke druge lokacije ili da probam da nađem neku verziju 13.10
 
Izgleda da covek nema flesku, inace ne bi pominjao diskove. Treba da koristi ImgBurn za narezivanje.

Opet ponavljam, Unetbootin je nepouzdan ako se pokrece sa Windowsa. Pohvalio bih Yumi koji je calexx preporucio, radi bez greske. Stavljene tri linux slike i windows 8.
 
Super je tutorijal, samo nisi lepo linkovao poslednje tri slike (kod mene ih ne prikazuje). Takodje, zameni 13.10 sa 14.04 LTS ako te ne mrzi.

Jos jedna stvar, CD izdanje je malo prevazidjen nacin za isprobavanje live distroa. Danas vecina koristi USB.

Pozdrav. Nažalost voki52 nije autor ovog članka pa nije u mogućnosti da da odgovor na bilo koje pitanje u vezi njega. Mislim da se voki jednostavno "snašao" s obzirom da Benchmark ima limit broja poruka pre nego što je dozvoljeno postovati u forumu "Mali oglasi". Sam članak je originalno postavljen na MyCity forumu 18.10. 2013. Originalni link se nalazi ovde.

A u vezi primedbi, kao autor članka mogu da odgovorim sledeće.
  • U to doba 14.04 LTS još uvek nije bio aktuelan. Štaviše, tek je bio izašao 13.10.
  • USB nije obrađen iz dva razloga: 1) CD/DVD je još uvek zvanični metod instalacije, 2) na MyCity forumu imamo nekoliko odličnih uputstva za prebacivanje ISO slika na USB, kao i detaljan spisak programa za tu namenu. Tako da se korisnikovo pitanje može vrlo jednostavno preusmeriti na ispravnu stranu.

Izvinjavam se što kasnim s odgovorom. Vrlo retko posećujem Benchmark. I na ovo sam naišao sam uz pomoć Google-a (tražio sam nešto drugo i naišao na moj članak :)).
 
Nadam se da sam potrefio temu, a ako nisam unapred se izvinjavam.

Pazario sam nov notebook na kome je instaliran ubuntu, pa imam par pitanja za korisnike ovog sistema.

1) Kako da instaliram aplikacije tj programe? Koje preporucujete za svakodnevnu upotrebu (plejeri, cistaci, exploreri itd)? Inace ne mogu da skinem ni jedan program putem Ubuntu Software Center-a :(
2) Posto mi je automatski instaliran firefox, kako da mu promenim homepage sa yahoo na google?
3) Kako da kloniram desktop na TV (povezani su HDMI kablom)?
4) Kako da sklonim sifru, posto mi je uvek trazi kad se budi?
5) Kako skidati torrente, tj koji torrent manager koristiti?
6) Da li mogu igrati igre koje igram na windowsu? I kakva je procedura oko instaliranja, tj da li treba posebna verzija igre prilagodjena za ubuntu/linux?
Sigurno cu imati jos pitanja, ali ovo me muci celo posle podne...
 
1) Koji je razlog, zašto ne možeš da ih instaliraš? Da li ti radi mreža (ping google.com ?)
4) U podešavanjima naloga, klikni na svoj nalog i odaberi "Log in automatically"
5) Transmission, Deluge, KTorrent...
6) Uglavnom ne. S obzirom na prethodna pitanja rekao bih da nisi suviše iskusan tako da wine emulacija/prčkanje ne dolaze u obzir. Steam radi, Steam igre za Linux rade pa ono :)
 
Мислим да је најједноставније да инсталираш неки windows. ;)
 
@Neky
Radi mreza, izlazim na net bez problema, ali izbacuje nedostupnost servera kada pokusam da bilo sta instaliram.
@calexx
Vec je fabricki bio instaliran linux, ali koliko vidim instaliracu windows ,)
 
Претпостављам да је за софтвер био подешен сервер из Србије а они често буду недоступни или немају све ново. Промени сервер на главни па пробај. Линух је скроз другачији приступ па не можеш да се распитујеш како да радиш нешто што си радио раније, мораћеш све од почетка, ако си расположен за тако нешто. Ја сам десетак година покушавао и нисам успео, тек пре 4-5 година је кренуло и сада ме windows уопште не занима, користим га само кад баш морам.
 
Nadam se da sam potrefio temu, a ako nisam unapred se izvinjavam.

Pazario sam nov notebook na kome je instaliran ubuntu, pa imam par pitanja za korisnike ovog sistema.

1) Kako da instaliram aplikacije tj programe? Koje preporucujete za svakodnevnu upotrebu (plejeri, cistaci, exploreri itd)? Inace ne mogu da skinem ni jedan program putem Ubuntu Software Center-a :(
2) Posto mi je automatski instaliran firefox, kako da mu promenim homepage sa yahoo na google?
3) Kako da kloniram desktop na TV (povezani su HDMI kablom)?
4) Kako da sklonim sifru, posto mi je uvek trazi kad se budi?
5) Kako skidati torrente, tj koji torrent manager koristiti?
6) Da li mogu igrati igre koje igram na windowsu? I kakva je procedura oko instaliranja, tj da li treba posebna verzija igre prilagodjena za ubuntu/linux?
Sigurno cu imati jos pitanja, ali ovo me muci celo posle podne...
1) preko Software centra, Synaptica ili klikom na .deb arhivu. VLC plejer, cistaci ti ne trebaju, to nije windows, explorer vec imas. Ako ne mozes nista da skines, u Software Sources oznacis sve osim source code i za Download from stavis "Main server"
2) isto kao i u windowsu, firefox je firefox
3) zavisi od graficke kartice
4) System Settings > User Accounts > unlock > ukucas sifru i oznacis Automatic Login
5) Transmission bi trebao da je vec instaliran
6) Software centar > kucas Steam i instaliras
 
Software centar mi nikako ne radi, stalno izbacuje neku gresku na serveru (a 100% ima internet). Tako da se posvetim Linuxu kad budem imao malo vise vremena, a dotle cu da radim na windowsu. Ako ima neka dobra dusa samo da mi baci ovde (ili u poruci) neki tutorijal, osnovna uputstva za totalnog laika u ovom OSu, da pocnem da ucim :)
 
Nazad
Vrh Dno