Šta je novo?

Monero [XMR] (RandomX)

^ pa ovo je TRM ali je na Winu
 
2Gb, na Linuxu bacaju i celih 550, ja sam sasvim zadovoljan i sa ovih 525 na winu...
 
Poslednja izmena:
Ajde ljudi smilujte se, nemojte bezveze arčiti struju i hardver. Nemojte praviti nove rigove, trend kripta koji mora da se kopa je u padu, čak mislim da će Monero biti poslednji veliki PoW novčić, sve ostalo što se bude kopalo na PC hardveru u novom ciklusu će biti smeće bez budućnosti. Greota je trošiti struju na smeće, a na Moneru će biti veliki hashrate i verovatno slaba zarada. Umesto što kupujete kartice, bolje kupite kripto i prodajte ga kasnije, čistija zarada, a ne verujem da je rizik mnogo veći kad se sve sabere.
 
:D
 
Ajde ljudi smilujte se, nemojte bezveze arčiti struju i hardver. Nemojte praviti nove rigove, trend kripta koji mora da se kopa je u padu, čak mislim da će Monero biti poslednji veliki PoW novčić, sve ostalo što se bude kopalo na PC hardveru u novom ciklusu će biti smeće bez budućnosti. Greota je trošiti struju na smeće, a na Moneru će biti veliki hashrate i verovatno slaba zarada. Umesto što kupujete kartice, bolje kupite kripto i prodajte ga kasnije, čistija zarada, a ne verujem da je rizik mnogo veći kad se sve sabere.

Pazi nismo svi Inzinjeri u najvecoj IT firmi u evropi pa da mozemo da kupimo par iljada LTC ili 100-200BTC pa da swingujemo na po 5%...
 
Pazi nismo svi Inzinjeri u najvecoj IT firmi u evropi pa da mozemo da kupimo par iljada LTC ili 100-200BTC pa da swingujemo na po 5%...
...zar nije covek pominjao prodaju 0.2 Monera pre par dana?
(mada je napisao 0.2 XLM umesto XMR)
 
Po ovome sto procitah u ovih par dana po netu moze da ostane 250-300 USD.Bacamo se na kopanje :D
 
Pazi nismo svi Inzinjeri u najvecoj IT firmi u evropi pa da mozemo da kupimo par iljada LTC ili 100-200BTC pa da swingujemo na po 5%...

Ehej, daleko ti stiže, kakve crne stotine i hiljade novčića, kladio bih se da zapravo imam daleko manje od većine ovde. Nekako ljudi pokušavaju da se obogate od ovoga, umesto da imaju skromnija i realnija očekivanja.

Većina moje kinte je u novčićima koji se ne kopaju. Prvo, ne pravi se ekološka katastrofa, samo rudarenje BTC-a potroši više struje nego cela Argentina, a gde su tu i ostali novčići? Drugo, valute koje se ne kopaju su i superiorne u odnosu na PoW, transakcije su daleko brže, a fee daleko manji (ponekad ga i nema). Jedine prednosti PoW valuta za sada su veća razvijenost pošto su duže prisutne i možda veća decentralizacija (diskutabilno). Po meni, nove efikasne valute će polako istiskivati PoW dinosauruse kako narod počne da kapira situaciju.

Tako da sam ja u pitanju, nastavio bih da teram postojeće rudnike, ali ne bih pravio nove. Bolje i za planetu, bolje i za PC igrače, a sasvim moguće bolje i za sopstveni džep.
 
^
Mi ovde sa foruma i jos + oni sto se ovde ne javljaju a znam ljude mozda potrosimo do 200k Kw mesecno , to je nista u poredjenju sa kinezima i rusima tako da o planeti ne treba mi srbi da brinemo nego mnogo puta veci od nas... A to da ce POS novcici nekad da preuzmu inicijativu moje je misljenje: NECE DA SE DESI...
Ovo je ista ona prica kao sa elektricnim automobilima, zadnje kalkulacije pokazuju da su isti skuplji za planetu i voznju od klasicnih automobila sa unutrasnjim sagorevanjem pa cak i da vise zagadjuju...
 
Prezvakana tema odavno... sigurno da niko od nas ne bi kopao da nije isplativo...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
^
Mi ovde sa foruma i jos + oni sto se ovde ne javljaju a znam ljude mozda potrosimo do 200k Kw mesecno , to je nista u poredjenju sa kinezima i rusima tako da o planeti ne treba mi srbi da brinemo nego mnogo puta veci od nas... A to da ce POS novcici nekad da preuzmu inicijativu moje je misljenje: NECE DA SE DESI...
Ovo je ista ona prica kao sa elektricnim automobilima, zadnje kalkulacije pokazuju da su isti skuplji za planetu i voznju od klasicnih automobila sa unutrasnjim sagorevanjem pa cak i da vise zagadjuju...

Sad, taj izgovor da veći/bogatiji od nas treba da se staraju po meni ne pije vodu. Odem sinoć do kontejnera za reciklažu da odnesem par kesa, plastičnu flašu i papirni kornet od jaja, shvatam da na globalnom nivou to neće napraviti ama baš nikakvu razliku nego da sam sve samo ljuljnuo u kontejner ispred zgrade, ali opet potrudim se koliko ja lično mogu. Neću da drvim, svako neka radi po svojim ubeđenjima.

Po onome što ja vidim, kriptovalute bez rudarenja brže napreduju i bolje se institucionalno prihvataju. Prirodno stanje stvari, dolazi nova bolja tehnologija i istiskuje staru. PoW nikada ne bi ni bio korišćen da je u to vreme postojalo nešto bolje. Zato se ja ne bih upuštao u nove rudnike, tačno je da će rudarenje još neko vreme sigurno biti isplativo, ali kraj se već nazire.

A električni automobili su čisti, jedino je proizvodnja njihovih baterija ektremno prljava. Nadam se da će to moći da srede.
 
Kraj se nazire vec 5+ godina. Samo opusteno, uvek ce biti nesto da se kopa.
 
PoW nikada ne bi ni bio korišćen da je u to vreme postojalo nešto bolje.
Pa ni trenutno ne postoji nista bolje od POW. Svi ostali pokusaji (POS) su puni rupa.
Da postoji, budi apsolutno siguran da bi Bitcoin developeri vec razgovarali o prelasku na to, ako ne bi vec i uveli. Evo Vitalik i ekipa godinama ne mogu da se skinu sa POW, ne zato sto ne zele, naprotiv, nego zato sto ne postoji nista sigurnije i bolje trenutno.
 
Sad, taj izgovor da veći/bogatiji od nas treba da se staraju po meni ne pije vodu. Odem sinoć do kontejnera za reciklažu da odnesem par kesa, plastičnu flašu i papirni kornet od jaja, shvatam da na globalnom nivou to neće napraviti ama baš nikakvu razliku nego da sam sve samo ljuljnuo u kontejner ispred zgrade, ali opet potrudim se koliko ja lično mogu. Neću da drvim, svako neka radi po svojim ubeđenjima.

Po onome što ja vidim, kriptovalute bez rudarenja brže napreduju i bolje se institucionalno prihvataju. Prirodno stanje stvari, dolazi nova bolja tehnologija i istiskuje staru. PoW nikada ne bi ni bio korišćen da je u to vreme postojalo nešto bolje. Zato se ja ne bih upuštao u nove rudnike, tačno je da će rudarenje još neko vreme sigurno biti isplativo, ali kraj se već nazire.

A električni automobili su čisti, jedino je proizvodnja njihovih baterija ektremno prljava. Nadam se da će to moći da srede.

e sad da otvoris temu "kada ce mining balon da pukne" :d pa kada kupis napokon opremu onda da pitas sta da kopas :D

edit: Ja mislim da je generalno zdravije za planetu (znas li da ti godisnje potrosis vise struje nego cigance koje zivi na deponiji za ceo zivot), a i po tebe, da das otkaz u toj svetskoj IT firmi jer em ne koristis kompjuter, ne trosis struju, ne zracis okolinu, ne gubis zivce, ne ostecujes oci, ne ukocis se, a i plata ti je verovatno mala za posao koji radis bolje se baci u neku setnju prirodom, budi neki life coach... tvoje telo i planeta ce biti zahvalni.
 
Poslednja izmena:
Ajmo ovako, xlm je trenutno oko 13 centi, IOTA oko 47, ripple 44, bookmark pa da vidimo gde će biti za oko dve godine. Biće uvek nešto da se kopa, ne kažem, ali je pametnije ulagati u motore nego u sedla, iako konji sigurno neće još u penziju.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
onda prodaj kucu, uzmi kredit, daj otkaz, sacekaj dve godine i zaradi milione.
 
HAR FORK -- Random X -- WTF
Jucerasnji Hard Fork kojim se Monero (XMR) prebacio na Random X i danasnji pogleda na h-rate me je ostavio bez texta!
Sa nekih uobicajenih za XMR ~300Mh mreza je u samo 8 sati skocila na celih 400+ Mh. W T F !!
Dali ce doci do nekog ispeglavanja diffa i snage mreze ili ne videcemo u narednih par dana.

RYZENi vladaju.

Kao sto znamo ili ne znamo Random X je CPU algo koji izgleda nikad nece zaziveti na GPU, bar je tako u najavi.
Da se vratim na HW, AMD RYZEN 9 3900X kopa sa dobrom DDR4 brzinom od 14000h/s sa potrosnjom od oko 150W/h!!! To je snaga ekvivalent 30 X RX570 koje trose 3Kw/h, da upravo 30 obzirom da bacaju na Random X ~460h/s. Kako kazu iz XMR majninga su takodje izbaceni i svi FPGA mineri tako da eto ponovo su CPU farme aktuelne i sigurno ih i dalje ima.

ddd.jpg
 
Poslednja izmena:
Okej, da li se onda isplati kopanje sa nekim prosečnim Ryzenom tipa 3600?
 
Kolko sam ja citao , 3600 je best buy, za 25000din. baca ~7000h, nije mi jasno ali mreza i dalje raste, trenutno je na 600mh i vec sad je negde oko granice isplativosti...
Nigde ne nalazim neku temu gde se ovo komentarise jer sam jos uvek nekako iznenadjen i mislim da niko nije ocekivao nakon izbacivanja FPGA i GPU-ova de ce se snaga mreze udvostruciti.
 
Poslednja izmena:
OK, a da li recimo Ryzen može da kopa u rigu paralelno sa grafičkim karticama, bez da guše jedno drugog? :)
 
svakako mozes da probas, svi ovi miner po defaltu ostavlajju jedno jezgro slobodno , npr. ako imas 6 jezgara mienr koristi 5 tako da sigurno nece da smeta i moci ce da kopa paralelno sa drugim mienrom koji kopa na primer ETH.
 
Kolko sam ja citao , 3600 je best buy, za 25000din. baca ~7000h, nije mi jasno ali mreza i dalje raste, trenutno je na 600mh i vec sad je negde oko granice isplativosti...
Nigde ne nalazim neku temu gde se ovo komentarise jer sam jos uvek nekako iznenadjen i mislim da niko nije ocekivao nakon izbacivanja FPGA i GPU-ova de ce se snaga mreze udvostruciti.

https://www.monerooutreach.org/stories/RandomX.php
Ako je ovo tačno, onda novi algoritam daje dosta veći hashrate nego stari, tako da je logično da je ukupni hashrte skočio nakon tranzicije. Tu takođe kaže da je kopanje grafičkom i dalje moguće, jedino što su hashrate dobitci za GPU daleko manji nego za CPU. Sad, ne znam šta je tačno, nadam se da bi neko ko prati materiju mogao bolje da objasni.

Stigla je zima, možda ne bi bilo zgoreg malo i rudariti. Ajde preporuke za Monero miner i pool.
 
Algoritam je takav da je prilagodjen za CPU, tj. gotivi procesore sa L2 i L3 kesom zato Ryzeni dominiraju, ali problem su ogromne CPU farme tako da je vec sada isplativost upitna, a kamo li kad se svi nakace na ovo, iz tog razloga kopanje za GPU postaje besmisleno.

naravno da moze kopat Ryzen recimo monero, a da karte kopaju nesto tipa ETH ili sl.
 
Nazad
Vrh Dno