Šta je novo?

Monero [XMR] (RandomX)

Evo za sada nekih informacija:

https://monerobenchmarks.info/

Kopanje GPU-ovima je za XMR zavrseno, kopanje FPGA uredjajima takodje, znaci da postoje ili su namenski izgradjene CPU farme jer je trenutna snaga mreze ekvivalent 48377 Ryzen9 3900X CPUa.
 
Mozda na KP ako ne nedjes nista drugo, ako nadjes javljaj....
 
https://www.monerooutreach.org/stories/RandomX.php
Ako je ovo tačno, onda novi algoritam daje dosta veći hashrate nego stari, tako da je logično da je ukupni hashrte skočio nakon tranzicije. Tu takođe kaže da je kopanje grafičkom i dalje moguće, jedino što su hashrate dobitci za GPU daleko manji nego za CPU. Sad, ne znam šta je tačno, nadam se da bi neko ko prati materiju mogao bolje da objasni.

Stigla je zima, možda ne bi bilo zgoreg malo i rudariti. Ajde preporuke za Monero miner i pool.

minexmr.com
https://github.com/xmrig/xmrig/releases
 

Uh, samo pogledam instalaciju i konfiguraciju za ovaj xmrig i više mi se ne kopa. Možda da probam BLOC GUI kao wrapper za njega.

Ranije sam kopao XMR koristeći MinerGate. Kradu na hešu, teraju te da povlačiš isključivo u njihov online wallet koji deluje kao exit scam, imaju i menjačnicu koja pljačka kroz bezobrazni fee, ali sine, miner im je tako udoban da si spreman da preko svega toga pređeš.
 
druze moguce je mada svi kazu da nema mada ovakav skok snage je za mene ne objasnjiv...
 
Uh, samo pogledam instalaciju i konfiguraciju za ovaj xmrig i više mi se ne kopa. Možda da probam BLOC GUI kao wrapper za njega.

Ranije sam kopao XMR koristeći MinerGate. Kradu na hešu, teraju te da povlačiš isključivo u njihov online wallet koji deluje kao exit scam, imaju i menjačnicu koja pljačka kroz bezobrazni fee, ali sine, miner im je tako udoban da si spreman da preko svega toga pređeš.

Imaš samo da ubaciš u config.json swoj wallet, pool i donation mining time.
 
Nov sam u kriptovalutama a imam AMD Ryzen 9 3900x. Planiram da koristim Monero dok mi PC radi, koliko se zaradjuje sa ovim procesorom?
Moze li neko laicko uputstvo da mi neko pusti.
 
Poslednja izmena:
Dizi ruke, mreza je tolko narasla da taj CPU ni za struju ne moze da zaradi, sad sam pogledao calculator, da ceo dan kopa taj procesor moze da zaradi 1,22USD sto ...

Kako i zasto mreza ovoliko raste nikome nije jasno, ako je algoritam kao sto tvrde CPU dedicated i ako su izbaceni svi oblici FPGA minera KAKO I DALJE SKACE MREZA. Trenutno je inace X 3 od svoje najvece snage. Neposredno pre forka bila je ~300Mh/s sada je 1Gh/s... Jedino ako se pojavio ponovo neki virus koji potajno kopa sa vaseg racunara, nebi to bio prvi put.
 
Poslednja izmena:
nemojmo coveku ubiti volju , evo ja kazem isto to , ali cu malo drugacije : ne isplati se kopati dif porasao u nebesa , ali posto vec imas procesor , mozes se igrati , ne moras kopati sa svim jezgrima , podesi voltazu , nemoj overklokovati cpu, ne moras koristiti sva jezgra (8/16 mesto 12/24) i mozda za godinu dve 1 monero ce vredeti 4-5K $ ..(a nakopas 5-10) i bices srecan , ako se ne desi nista - nista. ali ako se desi a nisi ni probao .... pojeces se ziv :). ja da imam i onaj budjavi 5 1600 pustio bih ga , srecom nemam ga/ih :) poz
 
A moze li graficka RX 5700 koju imam da uradi nesto dodatno po tom pitanju?
 
Dizi ruke, mreza je tolko narasla da taj CPU ni za struju ne moze da zaradi, sad sam pogledao calculator, da ceo dan kopa taj procesor moze da zaradi 1,22USD sto ...

Kako i zasto mreza ovoliko raste nikome nije jasno, ako je algoritam kao sto tvrde CPU dedicated i ako su izbaceni svi oblici FPGA minera KAKO I DALJE SKACE MREZA. Trenutno je inace X 3 od svoje najvece snage. Neposredno pre forka bila je ~300Mh/s sada je 1Gh/s... Jedino ako se pojavio ponovo neki virus koji potajno kopa sa vaseg racunara, nebi to bio prvi put.

RandomX je tako napravljen da procesori daju više H/s, a grafičke dosta manje. Konkretno, moj i5-6600K je na prošlom algoritmu davao oko 210H/s, a sad daje oko 1850H/s.
https://github.com/tevador/RandomX
 
^
Ja sad ne vidim sta si ti rekao sto ja vec nisam???
Mene cudi samo kako i zasto mreza raste kad ne postoji ekonomska isplativost kopanja po nasim cenama struje .

Recimo taj tvoj Intel sa tom navedenom brzinom zaradi dnevo po trenutnoj ceni 0.17USD a potrosi 2,4Kw sturje odnosno oko 28 din struje. I sad ako uzmemo u obzir da je struja kod nas JAKO jeftina u odnosu na ceo EU pa i vecinu sveta onda ZASTO LJUDI KOPAJU U MINUS, zar nije bolje da za tih 28 din sto bi platio struju kupis duplo vecu kolicinu XMR-a nego sto bi nakopao svojim I5 procesorom.
Ja se jos spremao da narucim solidnu kolicinu Ryzen5 3600 procesora sa svom pratecocm opremom nego mi Bog dade pamet pa sacekah da prodje vikend, inace bi se cvrsto ubulio.
 
Poslednja izmena:
Recimo taj tvoj Intel sa tom navedenom brzinom zaradi dnevo po trenutnoj ceni 0.17USD a potrosi 2,4Kw sturje odnosno oko 28 din struje. I sad ako uzmemo u obzir da je struja kod nas JAKO jeftina u odnosu na ceo EU pa i vecinu sveta onda ZASTO LJUDI KOPAJU U MINUS, zar nije bolje da za tih 28 din sto bi platio struju kupis duplo vecu kolicinu XMR-a nego sto bi nakopao svojim I5 procesorom.
Ja se jos spremao da narucim solidnu kolicinu Ryzen5 3600 procesora sa svom pratecocm opremom nego mi Bog dade pamet pa sacekah da prodje vikend, inace bi se cvrsto ubulio.

A kad sam ja to isto preporučivao letos, ti drvlje i kamenje po meni. ;)
 
Ne secam se ja nesto da sam imao sa tobom bilo kakve rasprave, ti si trejder citam vase postove tamo u drugoj temi jer na taj nacin kompletiram sliku (koliko mogu) a ovo je stvar majninga. Sta si vec preporucivao ne znam, mozda se i odnosilo na mene mada je generalno izbegavam da ulazim u te rasprave sta ce biti ja samo cinjenicno stanje na dan kad pisem mogu da iznesem i nista vise...
A sad na osnovu ovoga sto mog komentara na koji se odgovorio ne zakljucujem sta si ti meni preporucio kad je gore navedena samo matematika cena zarada / cena kostanja proizvodnje XMR-a po zvanicnim podacima. E sad dali ga kopaju neki virusi, imaju neki tajni GPU miner koji daje mnogo vise od standardnog to je vec nagadjanje. U glavnom NESTO SMRDI i ja to kazem. Takodje primecujem i da su zamrle teme na Bitcointalk-u o SRB mineru, XMR rigu i o XMR stak-u koje se inace bave miningom, minerom i podesavanjima ova tri minera koje trenutno zvanicno smatraju za vodece u miningu XMR-a.
 
Poslednja izmena:
Ne secam se ja nesto da sam imao sa tobom bilo kakve rasprave

Eh, ne moraš mnogo da tražiš, samo pogledaj prethodnu stranu ove teme. ;) Moj post koji te je iritirao:

Ajde ljudi smilujte se, nemojte bezveze arčiti struju i hardver. Nemojte praviti nove rigove, trend kripta koji mora da se kopa je u padu, čak mislim da će Monero biti poslednji veliki PoW novčić, sve ostalo što se bude kopalo na PC hardveru u novom ciklusu će biti smeće bez budućnosti. Greota je trošiti struju na smeće, a na Moneru će biti veliki hashrate i verovatno slaba zarada. Umesto što kupujete kartice, bolje kupite kripto i prodajte ga kasnije, čistija zarada, a ne verujem da je rizik mnogo veći kad se sve sabere.
 
^
to je jedino objasjenje po meni, ali taj miner nije javni i imaju ga samo oni koji su debelo platili...
 
Prije će biti da ga kopaju nedovoljno zaštićeni serveri.
 
ako neko ima malo jacu snagu kopanja na moneru treba mi jedna manja usluga, pomoc (mogu i da platim za to)
pod jaca snaga kopanja na moneru mislim ono da mozete da iskopate barem pola monera mesecno.. :)

ako ima ikoga bacite mi privatnu poruku da ne smaramo ovde
 
Skoro godinu dana nakon poslednjeg hard forka, moram priznati da im se isplatilo uvođenje algoritma koji se većinom oslanja na branch prediction sposobnost procesora. Samo nisam siguran da li je to što Ryzeni daju dosta veći hashrate od Intel pandana dosta veći L3 keš ili nešto drugo.
 
Poslednja izmena:
Skoro godinu dana nakon poslednjeg hard forka, moram priznati da im se isplatilo uvođenje algoritma koji se većinom oslanja na branch prediction sposobnost procesora. Samo nisam siguran da li je to što Ryzeni daju dosta veći hashrate od Intel pandana dosta veći L3 keš ili nešto drugo.

Pozdrav. Da li još uvek rudariš Monero? Razmišljam da počnem pa mi treba dodatni info...
 
Pozdrav. Da li još uvek rudariš Monero? Razmišljam da počnem pa mi treba dodatni info...

Kopam sa desktopom i laptopom iz potpisa čisto da malo ugriju sobu da ne palim klimu ili konvektor? Šta te konkretno interesuje?
 
Kopam sa desktopom i laptopom iz potpisa čisto da malo ugriju sobu da ne palim klimu ili konvektor? Šta te konkretno interesuje?

1. Kako si rešio hlađenje na laptopu, da li ti se pregreva? Pošto bih i ja rudario sa laptopom, nema ni vremena ni živaca da se cimam oko sklapanja konfiguracije...
2. Koliki to je hash na laptopu?
3. Koji pool koristiš, našao sam skoro ovaj post, šta misliš o njemu?
4. Dešavaju li se često problemi pri rudarenju, da moraš često da podešavaš razne parametre?

I svaki drugi feedback je dobro došao.
 
1) Latitude E6410 je laptop sa odličnim sistemom hlađenja tako da tu nemam briga. Ne bih ti preporučio da to radiš sa plastikanerima i tankim laptopima osim u slučaju da imaju auspuh koji nema nikakvih prepreka kao npr. ekran. Isto tako je poželjno da staviš neki oslonac da bude prostora između dna laptopa i stola te da je otvoren ekran.
2) Sada već 11 godina star i7-620M daje oko 550H/s, ali npr. i5-6600K daje 1500-2300 H/s, zavisno od setovanja XMRiga, a plastikaner Vostro 3591 sa i5-1035G1 daje oko 1900H/s (nisam mjerio duže od minut zbog termalnih razloga).
3) Prije sam koristio minexmr.com, ali zbog nekih stvari sam sad na supportxmr.com. Lakše mi je povremeno kopati za Steam aktivacione kodove nego se ciamti sa Krakenom i BitSkinsom za sitne novce.
4) Jedino restart Windowsa zbog alokacije huge pages. Što se parametara za XMRig tiče, sem podešavanja broja jezgara, mining poola i adrese nemaš nekih poteškoća. Razlika je jedina u tome da li želiš da praviš dedicated mining rig ili želiš samo da dogrijavaš prostoriju, a da ti to ne usporava ostale stvari koje radiš na tom računaru.
 
1) Latitude E6410 je laptop sa odličnim sistemom hlađenja tako da tu nemam briga. Ne bih ti preporučio da to radiš sa plastikanerima i tankim laptopima osim u slučaju da imaju auspuh koji nema nikakvih prepreka kao npr. ekran. Isto tako je poželjno da staviš neki oslonac da bude prostora između dna laptopa i stola te da je otvoren ekran.

1a) Obavezno izvadi bateriju iz laptopa ako je moguće.
 
1) Latitude E6410 je laptop sa odličnim sistemom hlađenja tako da tu nemam briga. Ne bih ti preporučio da to radiš sa plastikanerima i tankim laptopima osim u slučaju da imaju auspuh koji nema nikakvih prepreka kao npr. ekran. Isto tako je poželjno da staviš neki oslonac da bude prostora između dna laptopa i stola te da je otvoren ekran.
2) Sada već 11 godina star i7-620M daje oko 550H/s, ali npr. i5-6600K daje 1500-2300 H/s, zavisno od setovanja XMRiga, a plastikaner Vostro 3591 sa i5-1035G1 daje oko 1900H/s (nisam mjerio duže od minut zbog termalnih razloga).
3) Prije sam koristio minexmr.com, ali zbog nekih stvari sam sad na supportxmr.com. Lakše mi je povremeno kopati za Steam aktivacione kodove nego se ciamti sa Krakenom i BitSkinsom za sitne novce.
4) Jedino restart Windowsa zbog alokacije huge pages. Što se parametara za XMRig tiče, sem podešavanja broja jezgara, mining poola i adrese nemaš nekih poteškoća. Razlika je jedina u tome da li želiš da praviš dedicated mining rig ili želiš samo da dogrijavaš prostoriju, a da ti to ne usporava ostale stvari koje radiš na tom računaru.

Hvala puno na savetima.

Što se tiče laptopa, vidim po testovima da je AMD bolji, i ja sam navikao na Intel, ali kad već planiram da uzmem nov laptop, uzeo bih procesor koji je bolji, a to je AMD.

Za restart Windowsa... misliš bukvalno samo restart treba ponekad ili da radiš ceo sistem?
 
Nazad
Vrh Dno