Šta je novo?

Pomoć oko servera?

ateq

Cenjen
Učlanjen(a)
11.05.2009
Poruke
128
Poena
169
call centar je u pitanju sa najviše 20 tak računara...što se tiče servera nemam pojma o svemu tome pa me mogu vozati. Neki mi kažu da nađem neki korišteni (koji verovatno oni imaju) :trust: za 800 neki nude oko 1000 evra neki oko 2000. Za desktop nebitno dali je u pitanju linux,win ili osx znam šta kako,nisam neki haker ali znam osnovno pa malo više,ali o ovome ama baš ništa.
Naravno ja mislim da mi grafika uopste nije bitna. Snimaće se pozivi,pa mi treba predlog i za hdd konkretno.
Ko šta predlaže?
Hvala :)
 
offtopic: Da li ti je trzhiste Srbija ili eng govorno podruchje? Ako je opcija B Indija je MAMA.
 
Srbija ali se nismo razumeli :) Pitanje je kakva mašina? Nemam pojma koja je razlika...processor,ram...marka? Dell,Hp,Ibm?
 
1. Ako je nešto što ti donosi novac, i ako ti zavisi ceo call centar od toga - obavezno NOVO. Novo ima garanciju, imaš podršku za hardver i neće te boleti glava. A i miran si sigurno naredne 3-4 godine što se tiče hardvera, ako ne i više.
2. Predpostavljam da će se na serveru vrteti neka aplikacija na koju će operateri call centra biti povezani IP-em tj IP telefonima, i sama aplikacija će snimati razgovore tj smeštati fajlove na neki HDD (lokalni ili storage)?
3. Od stavke 2 ti zavisi kako ćeš dimenzionisati potrebni server tj u zavisnosti od zahteva same aplikacije tražiš ono što ti treba. Ako vuče procesor, onda neki jači procesor, ako ne, onda pakuješ ram memoriju. Obzirom da će se snimati podaci, verovatno ti treba dosta disk prostora. Ovo takođe zavisi od same aplikacije tj koliki su ti fajlovi, koliko će ih biti, koliko dugo moraju da se čuvaju i slično. Dakle, možda ti neće biti dovoljan samo server već ćeš možda morati da kupiš neki NAS ili nešto slično (naravno RAID je obavezan). Ovo sve možeš proveriti sa proizvođačem softvera tj aplikacije koja bi se vrtela na serveru. Isto kao što ti i Microsoft izbaci minimalne ili preporučene zahteve za OS npr.
4. Odabir brenda ti može zavisiti od budžeta, tj novca koji imaš na raspolaganju. Dakle, odrediš specifikaciju mašine koja ti je potrebna i po tome gledaš šta ti ko nudi. Iz ličnog iskustva, moja preporuka je HP.
5. Postoji mogućnost i da ti je za ovo dovoljan virtuelni server, tako da postoji opcija zakupa nekog cloud rešenja (paketa).

Nije baš to tako jednostavno, tj može da bude veoma jednostavno ako imaš budžet :)

Pozdrav,
Dušan
 
Druže raspitaj se i dooobro razmisli! Kad sam tražio server za jednu firmu, za oko 20RS, gledao sam Fujitsu, HP, Dell. Kod svih je u slučaju kvara bilo otklanjanje za nekih 20 do 30 dana! Da ne pominjem da je HP na servere davao samo 1g garancije iako je zakonom propisano 2g. Server su mogli da isporuče u roku od 45 dana od dana uplate. Kako cene dotičnih nisu ni malo naivne, za upola manje pare je sklopljen server i kupljena po 2kom od svake komponente ugrađene u njega :) tako da se ljudi ne plaše nestanka odgovarajućih komponenti :)
 
offtopic: To je zabluda za 2 godine, 2 godine je za FIZICHKA LICA....

Od brandname IBM se najbolje pokazao za garanciju i dostupnost delova.
 
Slažem se za 2 godine da je zabluda. Fora je što možeš da kupiš garanciju, tj "Care pack" u slučaju HP-a. A tako je i za sve ostale. Što se tiče dostupnosti delova, tu nema greške šta god da je u pitanju. DHL radi kao sat ;)
 
Hp ima 6 hours call to repair, ako ti radi HP kancelarija (na konju si), partneri umeju da prave sranja. Sa druge strane, obrati paznju da kada ti uredjaj izadje iz garancije, niko ne sme da ti upgrejduje FW na serveru-storage-u. Ne smem da ti pisem kako koji partner radi. Stvarno nemam pojma ko pokriva suboticu. Sa druge strane mi nije jasna jedna sitnica, svi call centri koji posluju u Srbiji imaju globalne ugovore i standardizovanu opremu ugovorenu sa vendorima. Sto bi ti lupao glavu kao sistem admin-inzenjer. Što se tiče samog stock-a delova, mogu ti preporučiti IBM.
 
Hvala vam na savetima,IBM je pobednik,bar ovde kod nas trenutno.
Angelos prijatelju...ja ne lupam glavu za to ima ljudi koje plaćamo :) Call centar je u funkciji i za sada sam zadovoljniji nego do sada. U glavnom,Telekomova linija a software-ski i održavanje rade drugi,zato mi je trebala ta informacija. U glavnom rešeno je.

Mnogo ste pomogli,hvala :D
 
Lepo je čuti :) Nema na čemu i srećno.

Pozdrav,
Dule
 
Nazad
Vrh Dno