Šta je novo?

Z97 maticne ploče

kosta10

Slavan
Učlanjen(a)
19.08.2007
Poruke
4,492
Poena
440
Kako se približava 10.maj i objava Z97 matičnih ploča, red je i da se otvori tema koja će biti njima i posvećena.


Evo linkova koje sam dosad prikupio, a kako se nove novosti budu pojavljivale objaviću i njih. Naravno, možete i vi objavljivatio razne novosti i glasine oko nadolazećih Z97 matičnih ploča.


http://wccftech.com/asrock-z97-moth...e-6-fatal1ty-z97x-killer-z97eitx-ac-detailed/
http://wccftech.com/gigabyte-z97-mo...-wifi-black-edition-gaz97xsoc-force-pictured/
http://wccftech.com/asus-z97-motherboards-legacy-z97deluxe-z97a-z97ws-z97i-mini-itx-detailed/
http://wccftech.com/asus-tuf-z97-mo...1-sabertooth-z97-mark-2-z97-gryphon-detailed/
http://wccftech.com/asus-z97-mother...o-rog-maximus-vii-gene-pictured-and-detailed/
http://wccftech.com/asus-z97-mother...nger-z97-sabertooth-mark-z97-deluxe-pictured/
http://wccftech.com/msis-generation...oards-feature-builtin-water-cooling-solution/
http://wccftech.com/msi-9-series-mo...s-flagship-gaming-9-ac-miniitx-gaming-boards/
http://wccftech.com/msi-z97-xpower-...ures-oc-engine-gen-military-class-components/


Glavna novost je predstavljanje Sata-Express interfejsa, koji bi (po nekim testovima) obezbedio povećanje protoka sa 600 MB/s na oko 900-1000 MB/s. Biće povezan preko PCI-Express x2 interfejsa, što daje teoretskih oko 1000 MB/s, ali zbog overheada od 20 % koje ima PCI-E 2.0, protok će verovatno biti 850 MB/s do 900, najviše.

Druga novost je podrška za Delid-ovane Haswell procesore, što je dosad najavio jedino MSI. Takođe se ističe dodavanje još nekih novina, koje će dodatno unaprediti kvalitet matičnih ploča, kvalitetnije naponske jedinice i još bolja hlađenja nego što imamo na Z87 pločama.
 
Videcemo sta ce biti, ali ono sto me najvise zainteresovalo (pomalo i iznenadilo) je podrska delid-ovanih procesora. :)
 
da li se to i dalje bazira na 4-toj generaciji procesora ili....
 
Da li se šta bazira?
Izlaze novi procesori, ali ostaje 1150 soket...
 
E ovo je vec opcija o kojoj stvarno vredi da razmislim ako se resim da radim upgrade.
Vec sam bacio pik na 3 plojke. Cekam samo odgovarajuce procesore i verujem da je to to ;)
 
Ja sam se odlucio za Z87.Danas stigla AsRock z87 oc formula!!Bruka izgleda!Samo jos da dodje 4790k.Mislim da z97 nece biti nista drugo do,doterani z87 nakicen sitnicama!
 
Videcemo sta ce biti, ali ono sto me najvise zainteresovalo (pomalo i iznenadilo) je podrska delid-ovanih procesora. :)

Pa kog nije ovo iznenadilo, i mene je. Svaka čast MSI-u, samo da ne bude nekih problema oko montaže kulera ili problema sa BIOS-om te ploče. Nadam se da će sve biti perfektno, ali ta ploča će koštati sigurno dobrano preko 300 evra.


Z97 ploče su i dalje na Socket 1150, sem što su Haswell Refresh procesori (pogotovo budući i7 4790K) optimizovani da najbolje rade sa ovim čipsetom, dok će verovatno imati za nijansu slabije performanse na Z87 čipsetu. A Z87 ploče će dobiti BIOS update i tako podržavati Haswell Refresh procesore.

To je, verovatno, POSLEDNJI čipset koji će podržavati DDR3 memoriju, od 2015. izlazi sasvim nova generacija procesora koji će DDR4 memoriju spustiti i na consumer tržište (procesor se najavljuje negde za 2015 i zvaće se Skylake). Ovde mora da se napomene da će SVE Z97 ploče podržavati uz update BIOS-a i Broadwell procesore. Broadwell procesori se, prema glasinama, trebaju pojaviti negde oko CES 2015. I to će biti POSLEDNJI procesor koji će raditi sa DDR3 memorijom.


Inače,svi koji kažu da će Z97 ploče biti samo kozmetički upgrade u odnosu na sadašnje Z87 miljenice, nisu u pravu. Praktično sve će biti dosta poboljšano i mislim da ćemo se tek iznenaditi poboljšanjima kada se budu znali svi detalji oko ovih ploča. Pošto je sve još uvek mutno, zna se da će doneti relativno velike novitete ali se još ne zna baš sve. Npr, za sada nijedna glasina nije rekla do koje brzine će buduće Z97 ploče podržavati rad sa DDR3 memorijom.



@sinisatodorovic

Ako nije tajna koliko si platio tu ASRock ploču ? Kad će prvi testovi, nemoj da si cicija, otvori posebnu temu i daj nam da vidimo testove. :)
 
Poslednja izmena:
Valjda ce na Z97 biti skinut cold bug za Haswell procesore, to bi bio pun pogodak.
 
Ovo cu definitivno preskociti, nista posebno po meni.

@kosta10,

Skylake i Broadwell izlaze u isto vreme? Mada pretpostavljam da se radi o dva razlicita cenovna segmenta, tj Skylake naslednik IB-E(Haswell-E), a Broadwell naslednik Haswell-a?
 
@kosta10,

Skylake i Broadwell izlaze u isto vreme? Mada pretpostavljam da se radi o dva razlicita cenovna segmenta, tj Skylake naslednik IB-E(Haswell-E), a Broadwell naslednik Haswell-a?

Ne.ne,trenutno je velika zbrka jer je pre dva-tri meseca Intel rekao da će biti Broadwell procesora i za desktop računare, dok se ranije o Broadwellu govorilo samo kao o procesoru namenjenom za laptop i mobilno tržište. Tako da još tu ništa nije pouzdano, ali čim se kaže da će Z97 ploče biti kompatibilne sa njim, uz naravno update BIOS-a, logično je da se negde početkom 2015. pojavi Broadwell. Pouzdanije vesti će se možda pojaviti u junu-julu tek, videće se tad tačnije.


Skylake je klasičan 4-core desktop procesor namenjen consumer tržištu. Skylake će biti PRVI consumer procesor sa podrškom za DDR4 memoriju, verovatno na samom kraju 2015. godine. Svaki od ovih (i Broadwell i Skylake) će nekada dobiti i svoju Extreme verziju za LGA 2011 socket, isto kao što sada u septembru izlazi Haswell-E procesor.
 
Kako mi se cini ja cu najradije sacekati prvu turu DDR4 i kupiti masinu prvog dana kad udje oprema u zemlju kao sto sam i s ovom masinom uradio.
 
E pa onda ćeš se baš načekati...mislim da zaista nema potrebe za to jer će DDR4 memorija biti IZUZETNO skupa, računaj na visoke cene takvih memorija. Očekuje se da DDR4 memorije značajno pojeftine tek 2017. godine. Ako imaš para slobodno. :)

Drugo, DDR4 memoprije imaće brzinu od SAMO 2133 MHz a vrlo visoke latencije, apsolutno nikone ne bih preporučio ni da razmišlja o njima jer će biti dosta sporije od današnjih vrhunskih (pa i srednjih) DDR3 memorija. DDR4 2400 i DDR4 3200 očekuju se oko polovine 2015. i u 2016 godini (respektabilno).
 
Poslednja izmena:
Znaci moj plan z87 oc formula+i7 4790k+ 16gb ddr3 2666mhz do 2016/17 idealan?!

O da, nema potrebe da se ni razmišljaš pre 2016-17 za novo ! Eventualno dodaš mu još 16 GB tog istog RAM-a.

Kažem samo šteta što nisi sačekao Z97 ploču, jer će ona imati mogućnost ubadanja i budućih Broadwell procesora, što sa Z87 pločama neće biti slučaj.
 
Review ASUS Z97 Deluxe http://www.hardocp.com/article/2014/04/28/asus_z97_deluxe_lga_1150_motherboard_review

P.S Po svemu sudeci Z97 nema nativnu podrsku za SATA-Express. Iz Deluxe review-a:
The M.2 port shares bandwidth with the SATA Express _1 slot and supports M Key and 2260/2280 storage devices. So check your device type before using this slot. ASUS also included an additional ASMedia 1061 SATA controller to increase the number of SATA 6Gb/s ports on the motherboard. ASUS also integrated the newer ASM106SE controller which gives it two additional SATA Express ports and provides more SATA 6Gb/s ports.


(Za one koji su u nedoumici oko Intel NDA: http://hardforum.com/showpost.php?p=1040795259&postcount=10 )
 
Hmmm, neobično, pa pričalo se da Z97 ima nativnu Sata-Express podršku. Videćemo kada Intel obelodani sve podatke i kada ostali proizvođači budu dozvolili Review ploča.

Svaka čast na linku koji si dao, vidi se da je Asus unapredio svaki detalj na ploči, a pogotovo BIOS. Dobro, ovo je nezvanični test i ne možemo još da donesemo neke konačne zaključke, podrazumeva se. Sačekaću 10. maj i onda videti kako je.
 
Poslednja izmena:
Dokle vise krem/braon fazon za TUF ploce. Smorili su. Zasto ne odrade komplet crni fazon, mozda neko to voli a da ne farba sam.
 
Dugo me nije bilo, ali malo sam se opet aktivirao :) Evo nekoliko fotki nove ploce od mene, mislim da ce novi MPower Max AC biti zanimljiv :)



Naponska izvedena u 12 faza sa SFC zavojnicama :)



...podrska za vodeno hladjenje...



...M.2 slot...



8pin + 4pin naponski konektor, uz jos jedan 6pin na drugom delu ploce :)
 
Poslednja izmena:


Audio Boost koji je zapravo ALC 1150 ukombinovan sa OPA1652 i uz audio kondenzatore daje kvalitetniji zvuk od "stock" resenja



Uz plocu ide i Intel dvokanalni WiFi modul sa podrskom za WiDi tehnologiju



Na kraju, zahvaljujuci dodatnom ASMedia kontroleru zadnji panel se ceo plavi od USB 3.0 portova :)
 
Za sad nisam impresioniran SATA-Express-om i M.2 koji su jedine "znacajne" novine na novom Z97 cipsetu. Obecane performanse od 10Gbps su lose imajuci u vidu da idu preko PCI Express-a. Da su se barem potrudili da ubace par PCIe Gen3 linija imali bismo 2GB/s, ali su zarad kompatibilnosti sa starim SATA uredjajima i potrosnje (lol) napravili monstruma koji ima kabasti konektor i kabel. Ako su vec zadrzali kompatibilnost sa starim SATA uredjajima, zasto proizvodjaci maticnih ploca ne stave SATA-Express konektor umesto 2 SATA3 konektora? Cela ASUS ROG linija maticnih uopste nema SATA-Express...?:trust: Kada su se vec tako svojski potrudili da poguraju novi standard, mogli su da ga ugrade na svoju najprestizniju seriju maticnih. Umesto toga, stavili su M.2 standard koji je pogodniji za prenosne racunare i eventualno ITX form factor. A da ne spominjem cene (i rasprostranjenost) M.2 i SATA-Express SSDa...

Nit' valjaju performanse, nit' valja implementacija... ovo je samo stop-gap, prave performanse nas tek ocekuju za koju godinu.
 
Nit' valjaju performanse, nit' valja implementacija... ovo je samo stop-gap, prave performanse nas tek ocekuju za koju godinu.

Ovde se slažem sa tobom, ali pričekajmo da se masovnije pojave Sata-Express SSD-ovi pa ćemo već videti kakva je situacija. SSD-ovi sa ovom standardom bi trebalo masovno da se pojave na Computex sajmu početkom juna meseca, pa će tada biti i daleko realniji uvid u sve to. Slažem se da su zabrljali što nisu stavili podršku za 4 PCI-E 3.0 linije, na taj način bi sve to bilo daleko bolje i fleksibilnije. Ovako...ovo je samo prvi korak do prave stvari, koje nas očekuju verovatno tek za godinu-dve dana, kada će se verovatno pojaviti naslednik Sata-Express standarda.


@ MSI_Guy

Kada izlazi Xpower Z97 MSI ploča sa podrškom za Delid procesore ? Mozeš li ovde, molim te, malo više informacija i fotografija o ovoj ploči da nam prezentuješ ? Hvala !
 
E pa onda ćeš se baš načekati...mislim da zaista nema potrebe za to jer će DDR4 memorija biti IZUZETNO skupa, računaj na visoke cene takvih memorija. Očekuje se da DDR4 memorije značajno pojeftine tek 2017. godine. Ako imaš para slobodno. :)

Drugo, DDR4 memoprije imaće brzinu od SAMO 2133 MHz a vrlo visoke latencije, apsolutno nikone ne bih preporučio ni da razmišlja o njima jer će biti dosta sporije od današnjih vrhunskih (pa i srednjih) DDR3 memorija. DDR4 2400 i DDR4 3200 očekuju se oko polovine 2015. i u 2016 godini (respektabilno).
Kosta pa ja sam i ovu masinu kupio dana kad je dosla kod nas sa sve 2133MHz ddr3 memorijom. Mozes misliti kakva je egzotika to bila. S ovim sam skoro 4 godine izgurao bez problema, mogu i petu godinu ako nesto ne crkne. Sigurno je bolje da cekam novi standard nego da kupujem nesto sto sutra odlazi u proslost, pametnija je kupovina. Ja bar tako razmisljam.
 
Neće DDR3 još dugo ići u istoriju, ostaće sa nama najmanje do 2017. godine, ne brini se.

Ali, moj savet ti je da sačekaš makar drugu generaciju DDR4 memorije koja izlazi 2016. godine, koja će raditi na DDR4-2400 MHz. Ima tu još dosta da se smanjuju latencije, nešto što znam je da će na SAMO 2133 MHz latencija DDR4 memorije biti OGROMNA, CL 15 ili CL 16 čak. Sem daleko veće gustine DDR4 memorijskih modula u odnosu na DDR3 i naravno duplo do četvorostrukog kapaciteta po modulu, apsolutno ne vidim potrebu da srljaš odmah na novorođenče. Sačekaj bolje jedno makar 1.5 do 2 godine i lepo na jesen 2016. uzmi mašinu sa DDR4 platformom.

Ako ti se baš žuri, na proleće 2015. uzmi Broadwell sa nekom vrhunskom Z97 matičnom pločom i uživaćeš sa njom najmanje 6 godina. Tada će u prodaji biti DDR3 3500 memorije sa opet DALEKO boljom latencijom nego bilo koja DDR4 2133 memorija. A taman će Broadwell doneti lepe novosti i unapređenja u odnosu na Haswell, šta će ti više od toga.
 
Poslednja izmena:
Ohohoho :d
Dali si svestan tezine svojih reci? Imao si i ranije stotine odvala ali ova je nekako posebna. Idi nadji neku zanimaciju u zivotu i skloni se od kompa.
Ok su to ploce ali bas da budu konkurent bilo kom asusu, ne.
 
Nazad
Vrh Dno