Šta je novo?

iPhone 6 / 6 Plus

Ubacice u 6s, next big thing :)
 
Pre nego sto napises neku skracenicu bilo bi lepo i da naucis sta znaci a ne da prihvatis nesto od tehnicki neobrazovanih ljudi.
Iskreno ne znam jel mislis na RAM (a sumnjam da mislis na RAM jer Samsung ima dal 3GB, a iPhone 1GB) ili na internu memoriju.
ROM znaci Read-Only Memory i pretpostavicu da nema veze sa onim na sta ti mislis... :wall:

Other types of non-volatile memory such as erasable programmable read only memory (EPROM) and electrically erasable programmable read-only memory (EEPROM or Flash ROM) are sometimes referred to, in an abbreviated way, as "read-only memory" (ROM); although these types of memory can be erased and re-programmed multiple times, writing to this memory takes longer and may require different procedures than reading the memory.[1] When used in this less precise way, "ROM" indicates a non-volatile memory which serves functions typically provided by mask ROM, such as storage of program code and nonvolatile data.

Je'l sad okej?
 
Ok je to ROM memorija bi trebalo da bude unutrasnja memorija na kojoj je insaliran OS, zato se i intaliraju ROM ovi na android telefonima, npr AOSP ROM. tako da to vec ima raznih velicina cak do 128GB kod apple.
 
Ви како да нисте икада видели леђа од iPhone 5/5S... јабука је усечена у алуминијум и од пластике је.

Nit je usecena nit je od plastike :) . U pitanju je isti komad aluminijuma kao i ostatak kucista s tim sto nije prosao kroz proces anodizacije vec ima prirodni sjaj aluminijuma.
 
Navodno Apple veoma optimističan, naručiće 68 miliona telefona (?) kako bi izbegli nestašice koje su pratile izlazak svakog novog modela:
http://www.macrumors.com/2014/07/10/unprecedented-iphone6-orders-68-million/

ovo mi zvuči kao da nema puno veze sa stvarnošću - prema ovoj nebuloznoj glasini ajfon 6 će navodno će imati nekakvu unapređenu vibraciju koja bi omogućavala da dodir različitih delova ekrana pruža različit taktilni osećaj (haptic feedback):
http://www.macrumors.com/2014/07/10/iphone-6-haptic-feedback/
 
Nit je usecena nit je od plastike :) . U pitanju je isti komad aluminijuma kao i ostatak kucista s tim sto nije prosao kroz proces anodizacije vec ima prirodni sjaj aluminijuma.

Да ниси побркао 4 и 5? ”Природни сјај алуминијума” у црној боји, а?

Моја грешка је била за пластику, у питању је ”керамичко стакло” или како год то већ се зове:

The back of iPhone 5 is made of anodized 6000 series aluminum — the same material used in Apple notebooks — with inlays along the top and bottom made of ceramic glass (on the white and silver model) or pigmented glass (on the black and slate model).

http://www.apple.com/iphone/design/
 
Да ниси побркао 4 и 5? ”Природни сјај алуминијума” у црној боји, а?

Моја грешка је била за пластику, у питању је ”керамичко стакло” или како год то већ се зове:



http://www.apple.com/iphone/design/

Tu se govori za ono sto bi nazvali staklo (gornji i donji deo ledja gde se nalaze antene). Pricamo o Apple logo-u koji se nalazi na centralnom delu ledja (izmedju stakala) koji je izradjen od aluminijuma koji nije anodiziran za razliku od ostatka centralnog dela ledja. Dakle logo je od aluminijuma a ne od plastike kao na MB-ovima no to nije ni bitno uopste.
 
ja sam prelepio tu jabuku
 
Mada s' obzirom da se jabuka ne vidi sa prednje strane, mozda je fora da se okrene da bi se videlo da je iPhone?
Ja se pre nadam da je zato što koriste onu aplikaciju koja čini da se LED blica koristi kao notifikaciona dioda, ali veća je verovatnoća da si ti u pravu. :D
 
Mislim sad ce biti safirno staklo, pa ce moci na ekran opusteno da se stavlja, pa kad jabuka zasija u bojama :)

14520224626_38cfc4e3c7_n.jpg
 
Ocekujem da novi iphone pokida.

Vidim hajp se dize na nivo koji do sada nije vidjen,4 meseca pre izlaska vec ima info u milimetar koliki ce da bude ,svaka 3 dana nova slika itd itd. Sada i prednje staklo "procurelo" :) jeftin a ujedno i najbolji marketing.

Izasla neka info za kameru ?
 
Poslednja izmena:
Tu se govori za ono sto bi nazvali staklo (gornji i donji deo ledja gde se nalaze antene). Pricamo o Apple logo-u koji se nalazi na centralnom delu ledja (izmedju stakala) koji je izradjen od aluminijuma koji nije anodiziran za razliku od ostatka centralnog dela ledja. Dakle logo je od aluminijuma a ne od plastike kao na MB-ovima no to nije ni bitno uopste.

И даље је исти материјал у питању, цитат је био за тип материјала.
Пошто сам имао прилику да видим како изгледа необрађен алуминијум, могу да ти кажем да он НИКАКО не може бити црне боје. Такође, полирањем алуминијум не може да постане толико гладак, као да је од стакла.... и опет, не може да буде црне боје.

@fkloznica
Како 4 месеца? Сад је јул а он излази у септембру... како се приближавамо датуму откривања, све је више информација.
Мени се чини да и није толика пажња нас који пратимо ове ствари, већ ових који би да зараде нешто на прављењу макета, модела и осталих глупости... тога никада није било више.
 
Poslednja izmena:
Pa u junu su se pojavile prve info o novom iphonu ? Ja se ne secam da je ovoliki hajp bio pred izlazak iphona 5s
 
Pa u junu su se pojavile prve info o novom iphonu ? Ja se ne secam da je ovoliki hajp bio pred izlazak iphona 5s

Uvek model sa novim brojem dobije veći hajp od s modela pošto se menja izgled telefona.
A bogami i treba mu žešci facelift, ogromne površine na licu telefona zvrje prazne i neiskorišćene, to baš deluje onako bezveze kad uporediš sa G2 recimo koji je maksimalno "napakovan" kako bi se ubudžio veliki ekran. Treba li reći da nosim G2? :D
 
jedno je sigurno apple je resio da pokida ovaj put,kao sto je pokidao sa pojavom 4ke...
 
Dobro, neće ostali staviti katanac, ali će osetiti ogroman minus, ili minuse. Mnogi ne uzimaju S5, čekaju prvo da vide iphone 6.
Najviće unapređenje očekujem od baterije. To mi je najveća i glavna mana na iphone (može u 2g da gura dan, ali ne koristim 2g, to ću koristiti kada se ukine internet na mobilnom - nikad).
 
Poslednja izmena:
Uvek model sa novim brojem dobije veći hajp od s modela pošto se menja izgled telefona.
A bogami i treba mu žešci facelift, ogromne površine na licu telefona zvrje prazne i neiskorišćene, to baš deluje onako bezveze kad uporediš sa G2 recimo koji je maksimalno "napakovan" kako bi se ubudžio veliki ekran. Treba li reći da nosim G2? :D

Pazi ne mogu oni da urade bas tanko dole onu plastiku zbog home button-a i sta sve stavljaju u njega, dok G2 i ostali androidi (sem Sammy-a) mogu zbog on screen dugmica :) vrh telefona isto zbog kamere i slusalice pogotovo ako hoce da idu u smeru gore kamera dole slusalica, a ne levo i desno (slusalica kamera i obrnuto)

Bezele mogu da srede malo. Samo da ne bude dugacak telefon, a uzan, jer je meni to fail. Treba mi sira tastatura kad kucam, a ne uzano sra*ce.
 
Poslednja izmena:
Polovični offtopic: Ako dozvolite, priupitao bih, šta može biti uzrok tome da baterija ne evoluira, kao sve ostalo oko telefona? Da li znate neki razlog, zašto se skoncentriše na to da baterija izgura samo jedan dan a ne duže? Da li ima nekih tehničkih problema da se ugura "veća" baterija u mob?

Ontopic: Ukoliko bi iPhone napravio pometnju sa nekom revolucionarnom baterijom mislim da bi to bio pun pogodak. Ipak mislim da se to nece desiti i da ostajemo na jednom danu potrosnje.
 
zato sto mali kapacitet vodi ka cescem punjenju i brzem "starenju" tj skracivanju veka trajanja i nakon dve godine cim malo oslabi baterija i ne moze da izvuce ceo dan ili placas zamenu baterije 100-150$ ili kupis nov uredjaj na ugovor za 100-150$. Matematika je jasna - profit. Izgovor da se ne unapredjuje baterija je - tezina, a kako ima ogromne pomame za uskoro 6" telefonima, jasno je da je rec o obmani. Ko da je razlika dal je tel tezak 150 ili 200 grama, ako ce baterija u tezem da mi traje dva dana bez problema... Ali ako mi malo baterija oslabi, ja i dalje mogu da koristim telefon kao da baterija traje jedan dan, i to bar jos par godina nakon prve dve godine.

Ipak, sustina je da ako neko napravi telefon koji ce trajati 4-5 godina, firme ne bi mogle da ostvaruju ovolike profite, kao kad izbacuju na pola godine nov telefon. I citava pompa oko iP6 je samo hype da se reklamira i stvori vestacki potraznja za istim. Ko cak i nije hteo, ili je hteo da kupi telefon, toliko slusa o tom novom, da ce u fazonu da saceka da ga kupi, iako bi vec odavno kupio nov.
 
Polovični offtopic: Ako dozvolite, priupitao bih, šta može biti uzrok tome da baterija ne evoluira, kao sve ostalo oko telefona? Da li znate neki razlog, zašto se skoncentriše na to da baterija izgura samo jedan dan a ne duže? Da li ima nekih tehničkih problema da se ugura "veća" baterija u mob?

Ontopic: Ukoliko bi iPhone napravio pometnju sa nekom revolucionarnom baterijom mislim da bi to bio pun pogodak. Ipak mislim da se to nece desiti i da ostajemo na jednom danu potrosnje.

Upravo je to razlog sto nemam jos uvek smartphone. I meni nije jasno zasto se ne baci akcenat na baterije veceg kapaciteta. Znam da bi u tom slucaju telefon bio vecih gabarita. Po meni je vaznija baterija nego tamo neke kerefeke tipa otkucaji srca i sl.
 
И даље је исти материјал у питању, цитат је био за тип материјала.
Пошто сам имао прилику да видим како изгледа необрађен алуминијум, могу да ти кажем да он НИКАКО не може бити црне боје. Такође, полирањем алуминијум не може да постане толико гладак, као да је од стакла.... и опет, не може да буде црне боје.

Заправо @webster, нисмо били у праву обојица... Тј, ти си био у праву да је један комад алуминијума у питању а ја сам био у праву да лого није од алуминијума. Лого као и она слова су нека посебна врста фарбе, нешто налик ономе како генерално фарбају сам алуминијум али јаче. Зато можеш да осетиш под прстом потпуно другачији тип материјала када пређеш преко истих. Наравно ово сам прочитао на MacRumors али да ли је сада и то тачно... ко ће га знати.

Pa u junu su se pojavile prve info o novom iphonu ? Ja se ne secam da je ovoliki hajp bio pred izlazak iphona 5s

Зато што су сви знали, поучени пређашњим 2 ускуства (3GS, 4S) шта може да се очекује од 5Ѕ...

Polovični offtopic: Ako dozvolite, priupitao bih, šta može biti uzrok tome da baterija ne evoluira, kao sve ostalo oko telefona? Da li znate neki razlog, zašto se skoncentriše na to da baterija izgura samo jedan dan a ne duže? Da li ima nekih tehničkih problema da se ugura "veća" baterija u mob?

У овом случају, Apple се одлучио да стањи телефон још једном, што ја лично мислим да је беспотребно и да облије ивице дају далеко бољу ергономичност док дебљи телефон већи осећај сигурности када га држим у рукама.

zato sto mali kapacitet vodi ka cescem punjenju i brzem "starenju" tj skracivanju veka trajanja i nakon dve godinе...

Пази овако... све Apple батерије су декларисане на 1000 циклуса пуњења и пражњења пре него што дође до било каквог знатног пада капацитета. Ако пуниш сваки дан телефон, то је онда мало више циклуса од тих 1000 у 3 године (3х365, зар не?). Ја знам много људи који користе iPhone4 по 3 године а мој кум гура већ 4ту годину исти уређај...
 
Da, ali stavi osvetljenje na 100% + 3G i eto tebi punjenja dva puta na dan + ako dodje neko skljocanje koja fotka i video + slusanje muzike, sa dosta sync-a i prepolovljava se tih 3 godine na manje od godinu ipo dana...

Slaba je baterija na iPhone-u 5/5s u odnosu na G2, S5, M7/M8...
 
Ako bude držala baterija kao na nexusu 5, to bi bilo odlično. Svi se žale na bateriju na nexusu a meni odrađuje posao korektno.
 
Ako bude držala baterija kao na nexusu 5, to bi bilo odlično. Svi se žale na bateriju na nexusu a meni odrađuje posao korektno.
to bar neće da bude problem, pošto VEĆ TRAJE DUŽE nego na Nexusu 5, pa ne znam zašto tako ne bi bilo i kod sledeće generacije uređaja:


Polovični offtopic: Ako dozvolite, priupitao bih, šta može biti uzrok tome da baterija ne evoluira, kao sve ostalo oko telefona? Da li znate neki razlog, zašto se skoncentriše na to da baterija izgura samo jedan dan a ne duže? Da li ima nekih tehničkih problema da se ugura "veća" baterija u mob?

Ontopic: Ukoliko bi iPhone napravio pometnju sa nekom revolucionarnom baterijom mislim da bi to bio pun pogodak. Ipak mislim da se to nece desiti i da ostajemo na jednom danu potrosnje.
nisam nikakav ekspert za baterije, ali prema onom što sam čitao tehnologija baterija je najmanje evoluirala i doživela najmanje unapređenja od svih delova telefona.
Problem baterije postaje nešto manje izražen na većim dijagonalama ekrana, jer unapređenja zbog fizički veće zapremine baterije nadmašuju dodatnu potrošnju većeg ekrana
mnogi rade na ovom problemu, pisalo se nešto da Apple čak ima neki zajednički projekat oko baterija sa kompanijom Tesla Motors (koja proizvodi automobile na "električni pogon")

Elem, evo novih glasina koje se tiču A8 procesora:
http://www.macrumors.com/2014/07/11/a8-2-ghz/
izgleda da je Anand opet bio u pravu, i da će Apple poći putem kojim Intel objavljuje procesore (takozvani tick - tock). To znači da se nove verzije procesora izbacuju svake dve godine, a da se u godinama "između" unapređuje postojeća tehnologija. To bi značilo da će A8 pre svega donesti doneti prelazak na novi proizvodni proces i podizanje frekvencije CPU-a, a da će velika unapređenja sačuvati za A9
 
^ ta arena radi te testove autonomije na 50% osvetljenja ekrana, N5 ekran tu svetli 298 nitsa a ip5s 163. To utice na autonomiju ;)
 
Meni baterija na nexus 5 traje bar za 20-30% duze nego na ip5,ne znam sta ovi sa gsm arene mere,ali iz prve ruke kazem da je lazurija.
Pa G2 po njima ima prosecnu bateriju a svi znamo da je to daleko od istine.
 
Hmm, iPhone oduvek ima najsvetliji ekran. Kada god sam gledao uporedni prikaz nekog smartfona sa ajfonom prva stvar koju primetim koliko je svetliji prikaz na ajfonu.
 
Hmm, iPhone oduvek ima najsvetliji ekran. Kada god sam gledao uporedni prikaz nekog smartfona sa ajfonom prva stvar koju primetim koliko je svetliji prikaz na ajfonu.

Pa i ima, na 100% osvetljenju. Ili od 70%+, zavisi kako na kom. Na 5s su ocigledno redukovali osv. na 50% pa tada ne svetli bas jako.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno