Šta je novo?

Poslednje odgledane serije

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Apropo Silo spoilera.

Slazem se da ta priča sa brisanjem deluje retardirano jer neće se brisanjem pojaviti trava i lišće, tako da priča "čiste da nam pokažu kako je lepo" ni meni ne pije vodu. Ali kad malo bolje razmislim, to je sve nagađanje zašto oni čiste, jer ko god da je čistio ubrzo je preminuo, pa nismo ni saznali direktan razlog.

@Glenn - Sto se nacina gledanja serije tice, kako znaš da nista nisi propustio kad nisi ni gledao?
To mi je nekako logika u fazonu "počeo sam da gledam neki krimić, desilo se ubistvo, pretpostavio ko je ubica, premotao na kraj, potvrdilo se da sam u pravu, znaci nista nisam propustio, film je njesra" 😄
 
To sa čišćenjem stakla,
ne postoji univerzalan razlog, svako ko se nadje u toj jelte, situaciji, ima različit motiv da to uradi, i tokom ove sezone smo imali bar dva različita motiva zašto je neko to uradio, i treći zašto do tog ishoda ne mora da dodje.

Želja da drugima u bunkeru omoguće da vide ono sto i oni (zelenilo)
Želja da ovi unutra ostanu u neznanju, osveta zato što su ih isterali napolje
Pokušaj komunikacije sa nekim unutra
Itd itd
 

nex999

Vidi, dovoljno je pogledati sat vremena neke serije/filma da se zakljuci gluma i kvaliteta. Ja sam pogledao pola sezone. Vise nego dovoljno da vidim da je serija B kategorije. Serija je gimmick, one trick pony, jel tako? Sva prica se svodi oko toga "sta je iza". Da je serija post-apokalipticna i da se sve svodi oko zivota unutar Silo, serija bi bila savrsena za mene. Zato volim The Leftovers. Uopste nije bitno "sta je razlog". Ali kvalitet The Leftovers je par klasa iznad Silo. Uzivam u drami alternativnog univerzuma. Ovako je serija kao Snowpiercer. Radnja za 2h, jedan film, kao sto Snowpiercer i jeste, razvucena na desetine sati. Silo bi sjeo kao film extra. Ovo je "10 cloverfield lane" razvucena na sezone. Ja to ne mogu gledati. Jedina serija koja je mogla drzati paznju sa tim "ko je jedini ubica" ili "sta je iza zida" kroz par sezona je "The Killing". Ali glumci, muzika, kako je ispricana prica, je vrhunksa. Silo je tipicna scifi serija koje se snimaju na desetine svake godina ala: Invasion ili Pandora za koje pretpostavljam nisi nikad ni cuo. Silo ima The Expanse vajb. Glumci birani po izgledu, ne po kvaliteti. Iskreno, ne kontam hajp. Serija najvise podsjeca na Glitch. Prvaepizoda je top, ostalo se sve vozi na njoj.

Ovo oko brisanja se i dalje ne slazem jer nije bas tako ostavljheno kao "slobodna interpretacija" gledaoca. Mislio sam da sam nesto propustio oko "kamere". Ali je stvar je puno jednoistavnija i to bas otkriva zadnja epizoda. Ali dobro.
 
Ne moraš uopšte da opravdavaš meni ili bilo kome svoje mišljenje o seriji i o tome ne želim da raspravljam. Serija ti je krš, u redu. U vezi tog momenta koji ti očigledno i dalje nije najjasniji, imaš epizode koje si preskočio, zatim 3 knjige i intervjue sa piscem knjiga uostalom. A meni je taj momenat i cela misterija šta je van bukvalno samo bonus na likove i ostatak radnje. I sad dolazi momenat gde moram da objašnjavam da pohvalno pričanje o nečemu nije automatski hajp, ali to je jedino što raja danas razume izgleda. Hejt ili hajp, ništa izmedju bogati. Meni je serija ok. Ali od ljudi koji gledaju ovo kao da se mora pa odrade tiktok kroz sezonu i posle traže pojašnjenje na forumu uz "ovo je njesra", a i nadju za shodno da objašnjavaju drugima da li su u pravu za nešto ili nisu ni ne očekujem neku dublju raspravu.
Inače baš mogućnost da će serija imati max 3 sezone jer ima tri knjige i da pisac istih učestvuje u produkciji mi i daje nadu da se neće pretvoriti u Lindeloff-Kurtzman-Orci smeće iz JarJar Abrams škole pripovedanja. Ali nikad ne reci nikad...
 
Poslednja izmena:

nex999

Ako trebam da citam knjige da mi serija bude bolja, potvrdjuje moju kritiku. Kao drugo, danas se serije snimaju da se pune katalozi streaming servisa. Netflix je zadnje 3-4 godine otkazao preko 100 serija. I to je broj samo onih popularnih. S tim nema veze jeftina optuzba na ADHD ili shitak. Imam dovoljno godina da ga u zivotu nisam upalio, ali dobro, to vsie govori o tebi a ne o meni.

Pogledao bih ja Silo da S1 nije zavrsila tacno kako sam predvidio nakon 20min gledanja E01. Izmedju je samo filler. Nista vise. Serija nema nista drugo. Bas kao sapunci, otkrije gledaocu ko je otac Yamunde da bi ja proveo 3 sezone da Yamunda skonta.
 
Ne moraš da čitaš knjige, taman posla, pa ko još to radi danas. To je samo jedan od 3 načina koje sam naveo da saznaš odgovor na pitanje a koji te uopšte ne zanima. Sve što si napisao do sada se lepo sažme u tu poslednju rečenicu i da si se zadržao na tome umesto mudrovanja sve bi ovo prošlo i otišlo...ali će ovako ostati zabeleženo na forumu dok neki Ai ne pohvata kada Lindeloff bude sklepao radnju za sledeći projekat.
 
Šta da se radi. Nemam zeludac za sapunice ;)
 
@Glenn - Previše si ti to uprostio. Bravo što si tacno znao posle 20 minuta sta ce biti na kraju prve sezone, ja eto nisam. Mogao sam da pretpostavim, ali nisam znao. Kroz epizode te šetaju malo sa nekim stvarima, pa ti se i opcije o potencijalnom kraju šire. Daleko da kida serija, ali ti je ishejtovao za sve pare. OK, kontam da ti se ne svidja, ali dalje nemoj da gledas (naredne sezone) i nema problema.

Sto se stanc komerca tice, svima je nama jasno da je takvo tržište i situacija, niko ovde ne treba da nam otvara oči na tu činjenicu. Bez obzira na sve, nesto treba gledati i ovaj isti Silo je po mom mišljenju bolji od većine smeća koje nam se plasira u poslednje vreme. Priča u smislu "wire* je bolji, wire kida" mi ne pije vodu ovde. Wire je izasao pre 300 godina i nije mi uopšte za poređenje.



*wire dat kao primer jedne od najhvaljenijih serija na ovom forumu, a i šire, slobodno zameniti nekom drugom po sopstvenom izboru.
 

nex999

Radnja za 2h, jedan film, kao sto Snowpiercer i jeste, razvucena na desetine sati. Silo bi sjeo kao film extra. Ovo je "10 cloverfield lane" razvucena na sezone.
Haha, Severance takodje. Sve sto valja moglo je da stane u jedan film. A ostalo...besomucno razvlacenje, presipanje iz supljeg u prazno. Izgleda da je to u danasnje vreme bas uzelo maha. Bar kod USA serija.

Ajd' kad se vec pise o Silosu...moze li neko od ljubitelja serije da mi razjasni nesto...Koliko ljudi ima u silosu? 100, 1.000. 10.000... Vodu vidim da imaju ali sta jedu?
 

nikornla

Silo spoiler:
U prvoj epizodi je prikazano da šerifova žena vidi drugacije nego sto je stvarna situacija, apokalipsa. Zar ne? Drugo. Ocito je bilo da se nece dati odgovor na Silo jer serija nije zavrsena sa S01. A kako S01 zavrsava?

Serija zavrsava tako sto niko ne vidi isto kao kamera, da je ono zelenilo hologram kao lazna nada onima koji izadju, i drugo, nema odgovora na Silo. Ja ne znam ali su meni obe stvari bile ocite sa E01. Ne kazem daje serija krš. Ali ja ne podnosim serije koje se vrte oko megafena (disk/snimak). A sapunica je kada gledaoc sazna za disk i zelenilo sa E01 i onda gleda seriju da glimci saznaju za disk i zelenilo. Meni je to mucenje. Disk je trebao biti u E10. Ne u E01. Trebali su mi drzatio paznji komplet sezonu sa misterijama a ne da gledamo sezonu kako drugi saznaju ono sto ja znam from day 1. To je moj problem sa Silo. Sada ces gledati S02 da glumci saznaju za desetine Silo kompleksa. NEsto sto ja znam sa krajem S01.

Da se u E10 pojavio disk i da su svi u Silo skontali da imaju desetine ostalih Silo kompleksa, sezona bi bila 10/10. Tek bi onda bio nestrpljiv oko izlaska S02.
 

nikornla

Silo spoiler:
U prvoj epizodi je prikazano da šerifova žena vidi drugacije nego sto je stvarna situacija, apokalipsa. Zar ne? Drugo. Ocito je bilo da se nece dati odgovor na Silo jer serija nije zavrsena sa S01. A kako S01 zavrsava?

Serija zavrsava tako sto niko ne vidi isto kao kamera, da je ono zelenilo hologram kao lazna nada onima koji izadju, i drugo, nema odgovora na Silo. Ja ne znam ali su meni obe stvari bile ocite sa E01. Ne kazem daje serija krš. Ali ja ne podnosim serije koje se vrte oko megafena (disk/snimak). A sapunica je kada gledaoc sazna za disk i zelenilo sa E01 i onda gleda seriju da glimci saznaju za disk i zelenilo. Meni je to mucenje. Disk je trebao biti u E10. Ne u E01. Trebali su mi drzatio paznji komplet sezonu sa misterijama a ne da gledamo sezonu kako drugi saznaju ono sto ja znam from day 1. To je moj problem sa Silo. Sada ces gledati S02 da glumci saznaju za desetine Silo kompleksa. NEsto sto ja znam sa krajem S01.

Da se u E10 pojavio disk i da su svi u Silo skontali da imaju desetine ostalih Silo kompleksa, sezona bi bila 10/10. Tek bi onda bio nestrpljiv oko izlaska S02.

Oni su već jako dug period zatvoreni, generalno ne znaju ni koliko, ali znaju da je minimum 140 godina i neki ljudi smatraju da glavni mozda skrivaju istinu, tj da je napolju ok, ali da ih nekim razlogom i dalje drže zatvorene. U E01 mi ne znamo da li je istina ono što se vidi na ekranu u kafeteriji ili ono što vide ovi sto izadju. Usput dok se to vrti, neke nove stvari se dešavaju, likovi se upoznaju, razvijaju (bar do neke mere), saznajemo ko sta tu kome itd. Apsolutno se slažem da je sve to moglo da se skrati, ali nije i meni je kao takvo prihvatljivo. Čisto sumnjam da će ostatak ljudi skontati da nisu jedini na kraju druge sezone.

@nenadan oko 10k. Rekli su tačan broj, ne sećam se tačno, ali ne više od 12-13k.
 

nikornla

I to mi je problem u prvoj epizodi, sto se sazna da su zatvoreni preko 140 godina i da niko ziv nema da pamti proslost niti imaju zapise. U prvoj epizodi šerifova zena sumnja da je disk stariji od 140 godina zbog toga jer ima zelenilo. U prvoj epizodi ona starija zena drzi govor da su im unisteni svi diskovi mnogo prije njih. U prvoj epizodi saznas za podzemne tunele sto znaci da je Silo povezan sa "necim drugim". Sav je taj exposition dump bio u E01. A sve navedeno zna samo jedan lik (serifova zena gone) iz serije (IT guy) koji je ubijen i koji nema screen time i ..ja koji gledam.

"U E01 mi ne znamo da li je istina ono što se vidi na ekranu u kafeteriji" Da ali saznas da ne vide isto oni koji izadju i oni koji su u Silo jer je šerifova zena pocela cistiti. I saznas da ne vide isto zbog diska.

nenadan

Prikazana je kao zatvorena komuna. Self-sustained.
 
Oni su već jako dug period zatvoreni, generalno ne znaju ni koliko, ali znaju da je minimum 140 godina i neki ljudi smatraju da glavni mozda skrivaju istinu, tj da je napolju ok, ali da ih nekim razlogom i dalje drže zatvorene. U E01 mi ne znamo da li je istina ono što se vidi na ekranu u kafeteriji ili ono što vide ovi sto izadju. Usput dok se to vrti, neke nove stvari se dešavaju, likovi se upoznaju, razvijaju (bar do neke mere), saznajemo ko sta tu kome itd. Apsolutno se slažem da je sve to moglo da se skrati, ali nije i meni je kao takvo prihvatljivo. Čisto sumnjam da će ostatak ljudi skontati da nisu jedini na kraju druge sezone.

@nenadan oko 10k. Rekli su tačan broj, ne sećam se tačno, ali ne više od 12-13k.
Eh...10.000. ljudi.. Nek' je 2. obroka dnevno, to je 20.000. obroka dnevno. I slovima, dvadeset hiljada obroka dnevno!!! Oni pod zemljom, pod vestackim svetlom, u njihovim njivama, nema teorije da bi mogli da uzgoje dovoljne kolicine bilo cega. Da ne pominjemo neophodne proteine i sl.

I druga velika nelogicnost...Oni se tamo pod zemljom radjaju, zive i umiru..u vecitom polumraku, bez dnevnog svetla a kamoli bez sunca...Sta bi se desilo sa njihovim ocima, sa kozom...
 
Pa Silos ima jako puno nivoa i veliki ekosistem, nije na nama da sad merimo da li imaju dovoljno krava i pšenice, ali je prikazano da toga ima, pa se smatra da ima dovoljno.

Zato i imaju strogu kontrolu rađanja, da bi zivot bio održiv.

Svetlo jeste veštačko za većinu, ali ga imaju. Ako su imali tehnologiju da naprave toliki silos sa svim detaljima, smatraću da im je i osvetljenje prilagođeno.

Izmedju ostalog, ovo je fantastika, pa ne moramo bas da gledamo na ovo ko na dokumentarac.

@Glenn -
I ako se ne zna sta je istina, kako ti znaš šta je istina? Ne secam se toga sa diskom u E01, ali ako postoje dve opcije, a nije striktno prikazano sta je istina, tvoj zaključak je nagađanje koje se ispostavilo tačnim.

Kako god, serija ti se nije svidela iz navedenih razloga i ja to poštujem, ali ne moramo dalje u objašnjavanje 😎
 

nikornla

Kako se ne zna, pa u zadnjoj epizodi ti prikaze da je istina apokalipsa a zelena dolina hologram.
 
Hahahah, pa na kraju se zna, a ne na pocetku. Ako sam te dobro razumeo, ti si rekao da si znao odmah na pocetku.
 
Objašnjeno je u knjigama zašto čiste...

Ljudi su zapravo kažnjavani vrlo retko na smrt i slati na čišćenje, dakle to nije nešto što se dešavalo vrlo često, kako se da naslutiti na konto serije. Čišćenja su dosta retka pojava koja se dešava jednom u deceniju prosečno.
Prva je pretpostavka da oni koji izađu napolje i vide živopisni svet od stanja šoka nisu u stanju ni da preispitaju ono šta vide. Za njih, to je novo rođenje jer oni za svog života najviše što su mogli čuti o izgledu i bojama sveta je bilo na konto tek nekih glasina koje su ostale tu i tamo u društvu. Oni ne znaju šta je trava, drvo, nebo, njima su nepoznate boje sveta uopšte.
Druga stvar, njihova jedina racionalna pretpostavka u tom momentu biva da je u tih 10-tak godina svet zaživeo ali da dugo neodržavan senzor je ostao nekako ili previše prljav ili zakazao jer ne zaboravimo - ljudi u Silosu nemaju pojma kako senzor kamere funkcioniše, oni nemaju pojma da su snimani, njima je tehnologija nepoznanica, te im je instinktivna reakcija da sve što mogu da urade u njihovoj moći jeste da uglancaju senzor da bi ljudima pokazali istinu.
To je jedini razlog zašto im je pohranjena lažna slika.

A zašto uopšte potreba da se nateraju na čišćenje...
Da bi se ljudi u Silosu u momentu doveli iz stanja euforije u stanje beznadežnosti, jer kad vide da neko čisti obuzme ih solidarnost i podrška prema onome ko čisti a odmah potom totalni kolaps raspoloženja kada on umre, što im utoliko više pojačava percepciju nemilosrdnosti spoljašnjeg sveta, što zauzvrat pojačava osećaj sigurnosti u Silosu a glavni je cilj suzbiti bilo kakve želje ili intrige da se Silos napusti/SPOILER]
 
Isti problem je i sa Shameless serijom.Prvih 5 sezona je bilo ok i vrlo dobro,nakon toga je krenulo da se rasipa skroz do te mere da je od 9 sezone bila potpuno negledljiva sa katastrofalno losim finalom.Problem danasnjih serija je veliki,jer se 90%serija pogubi tokom sezona.
 
Završen "Broadchurch". Prva sezona -ubistvo dečaka koje diže meštane gradića na noge sa pomalo neočekivanim (barem meni) krajem. Druga sezona (možda najslabija) -podseća na "12 gnevnih ljudi", odnosno najveći deo radnje se odvija u sudnici. I na kraju treća sezona, iz mog ugla najbolja, lov na seksualnog predatora. Glavnu reč vode (inspektori) David Tennant i Olivia Colman koji su sjajno izneli uloge. Sasvim solidna serija, 8/10 od mene.
 
Poslednja izmena:
Broadchurch je meni jedna od najdrazih. Gledao sam je kada se prikazivala. Ima par slicnih tih britanskih sa S1-2. Mozda nisu sve na istom nivou ali sve su super. Probaj Happy Valley ako vec nisi. Safe mi je isto dobra. The fall i the Stranger si mi vec.. onako, mogu proci.
 
Poslednja izmena:

Bataljeno nakon 3 epizode.

Ne razumem zašto je ova serija pobrala dobre kritike, još sam pročitao da je imala rekord u gledanosti.
Serija je najveća moguća konvencionala od žanra političko-špijunskog trilera sa generičkim narativom zavere koji se provukao istovetno kroz gomilu serija i filmova pre.
I u ove 3 epizode neverovatan nivo predvidivosti. Toliko je generička da bukvalno imaš osećaj da telefonira razvoj scena, dijaloga, priče konstantno unapred.
 
^
Ta i ona britanska Bodyguard mi je kao tesko smece delovala, na misice gurao do pola i batalio, uopste mi nije jasno kako su dobile tako visoke ocene i pohvale.

Slow Horses sa druge strane iako mozda spada u istu "kotaricu" zbog "drame likova" koja se razvlaci kroz seriju, je za preporuku prevashodno zbog sjajnog Geri Oldmana...
Covek briljira u ulozi.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno