Šta je novo?

Poslednje odgledane serije

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Veoma zlonameran i povrsan komentar!!
Tehnologija je ok, ni bolj ni gora nego na zapadu, ljudski faktor je iskljucivi krivac za katastrofu, strahovitih incidenata je bilo i na zapadu, ali ih je spasila puka sreca.
Fukusima nije nista bolja, jos uvek zraci i truje okean!
a ameri bacili A-bombu na ameriku ali na sreću nije grunula (nije imala upaljač)

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk
 
Jel gledao neko "Doom Patrol"
Vidim ima je na HBO GO, pa reko da pitam šta kako???

Sent from my Huawei Y7 prime
 
Onolika ekipa i novac a oni snimili kraj po Simpsonovima???

 
Veoma zlonameran i povrsan komentar!!
Tehnologija je ok, ni bolj ni gora nego na zapadu, ljudski faktor je iskljucivi krivac za katastrofu, strahovitih incidenata je bilo i na zapadu, ali ih je spasila puka sreca.
Fukusima nije nista bolja, jos uvek zraci i truje okean!
Kako sam gledao izvestaje ova katastrova sa reaktorom je mogla da se desi samo sa ovim ruskim tipom i nijednim drugim. Ne mrzim ruse ali tada je bila trka sa zapadom a vodeci kadar su bili ljudi preko veze iz partije i bez skole.

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Samo kad se završi GOT da dakula može malo da predahne sa svojim istraživačkim radom na tu temu [emoji23] Još jedan šampion koji mrzi seriju ali je ustao u 3am da odgleda i da konačno završi tu agoniju[emoji1787]
Mogli su da razvuku ovo na još sezonu, dve lagano ne bi mi smetalo. Sve u svemu odlično su zaokružili priču i sam kraj je u GOT stilu. Najbolje ekranizovana priča ikada.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Od reči Kozloduj se i danas plašim. Nešto posle Černobila su javljali o problemima u Kozloduju. Te stara, te ne radi ovo, ne radi ono... A eno je odmah pored nas. Uopšte mi nije bilo svejedno.
 
Naravno da ima, nego ne zurim nigde. Plus vidim da jos nisu izašli naši prevodi
 
Da se i ja zapljunem ovde.
GoT sam prestao da gledam posle The Red Wedding. Ubise mi volju za dalje. Ali sam sa vremena na vreme ispratio radnju i rekao sam da ca se desiti to sto se desilo sa osobom kojoj se desilo.

Cernobilj je jako dobro ostvarenje. Ja sam odusevljen, kao i vecina. Mnogo sam citao o tome, informisao se, ali realan uzas toga covek ne moze da zamisli. Ovde su to odradili maestralno...
 
Got
Kakva sezona finale je odlicno. Mozda mi je odlicno zato sto sam totalno digo ruke od serije. Bio sam budan kad je izasla ep al sam je gledao tek sutra uvece i to sam je jedva pustio od kolicine nezainteresovanja.

Cernobilj
Kud sam krenuo da gledam pre izlaska svih epizoda...stvarno vrhunsko delo. Voleo bih da se u naredne 2 osvrnu vise na likvidatore i na resavanje problema.
 
Počeo ga gledam "The Wire" odgledah 4ep, nije me zainteresovala, vredi li nastavljati? Takođe razmišljam da je zamenim Fargom za koji sam isto dobio dosta preporuka, sećam se ranije da sam odgledao prvu ep i posle odustao, vredi li prelaska sa jedne na drugu ili obe vredi gledati, ili pak obe preskočiti [emoji23]

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Samo kad se završi GOT da dakula može malo da predahne sa svojim istraživačkim radom na tu temu [emoji23] Još jedan šampion koji mrzi seriju ali je ustao u 3am da odgleda i da konačno završi tu agoniju[emoji1787]
Mogli su da razvuku ovo na još sezonu, dve lagano ne bi mi smetalo. Sve u svemu odlično su zaokružili priču i sam kraj je u GOT stilu. Najbolje ekranizovana priča ikada.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Druze da su uradili dve sezone kako si rekao i ovako zavrsili bilo bi ok!
Da se razumemo vecina nezadovoljnih gledalaca nije razocarana krajem kako mnogi misle, vec prebrzim twistom oko Deneris, od zene koja oslobadja ugnjeteni narod koja je zrtvovala mnogo da odbrani svet od WW do genocidne kraljice za jednu epizodu!!! Ja sam primetio da vec u sednom sezoni ne znaju sta rade, ali je bilo gledljivo, teleporti su se ubrzali i odlazak iza zida da se nesto dokaze retardiranoj Sersei. Zadnja scena rusenja zida u sedmoj sezoni je vec doterala ova dva retosa DiD do situacije da ne mogu da balansiraju snage za osmu sezonu, ali posto su imali dovoljno vremena da pisu ja sam mislio da ce to uraditi mnogo smislenije.
Ne treba brkati vizuelno i pricu, serija je vizuelno vrh vrhova, ali na zalost u svrhu da zamaze oci za nebuloznu pricu. Sumanuta bitka u Dugoj oci je vizuelno super , ali sama prica i pokusaj rezije da je docara je totalni fail.
Mene osma sezona nije ni dotakla, nista nisam osecao za likove, osim misli da su maloumni i retardirani, ali moram priznati da sam mrzeo Deneris i jedino prema tom liku sam nesto osecao i tu su po meni uspeli. Zadnji sastanak sprdnja, bogalj koji zivi u proslosti i ne zeli titule odjednom postaje kralj, Dzona salju na zid. noga u bulju!!! Ajde neka neko objasni sto ga Sivi crv nije odmah ubio???? Eto da je sve savrseno kako je to moguce??? Ne zaboravi da su se karakteri gradili 7 dugih godina , da bi na kraju neki od njih totalno prestali da budu ono sto jesu u samo jednoj epizodi!!
 
Kako sam gledao izvestaje ova katastrova sa reaktorom je mogla da se desi samo sa ovim ruskim tipom i nijednim drugim. Ne mrzim ruse ali tada je bila trka sa zapadom a vodeci kadar su bili ljudi preko veze iz partije i bez skole.

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk

Nije tacno, katastrofa se desila zbog iskljucivo nepostovanja procedure, bilo kojoj nuk-elektrani da uradis to sto su uradili desilo bi se isto!
Izvukli su grafitne sipke i ostavili jezgra sa slabim protokom vode, glavni inzenjer je spavao je se test provodio po noci, jer se tad manje trosi struje u Kijevu i da ne bi bilo isljucenja potrosaca.
Test je bio rutinski i svi inzinjeri su bili skolovani i iskusni. Uticaj komunizma je postojao ne u sferi partijskog zaposljavanja, vec u autoritetu jer je Diatlov bio stariji po ranku od ostalih inzinjera i oglusio se o proceduru, mladi inzinjeri nisu imali dovoljno autoriteta da mu se suprostave i to je dovelo do katastrofe. Ince reaktor 4 je bio najnoviji i zato su na njemu odlucili da vrse testove.
U kriticnom i odlucujucem momentu dva inzinjera koji su fizicki daleko, gube komunikaciju, jedan upravlja sipkama, drugi pumpama za hladjenje, i sve to vodi u katastrofu.Oni u procesu nisu optuzeni i osudjeni ,jer su radili po naredjenu da test mora da se sprovede u odredjeno ZACRTANO vreme, da su ga odlozili za sat dva uspeli bi da povrate kontrolu nad reaktorom, ovako im je preostalo samo da pritisnu dugme za totalno gasenje reaktora,da spuste sve grafitne sipke i to je bio okidac za eksploziju, jer je grafit prvi eksplodirao u dodiru sa pregrejanim jezgrom.
Oni su primer Marfijevog zakona, sve sto moze da krene naopako, krenuce naopako.

Da povucem paralelu autoriteta sa jednim drugim dogadjajem:
U pitanju je avion Izraleske kompanije kojim su uprvljali glavni pilot koji je bio HEROJ rata protiv arapa i mladi kopilot. Da skratim pricu , iako je video da pilot pravi katastrofalnu gresku , mladi kopilot se nije usudio da glavnom pilotu heroju Izraela prigovori i ukaze na gresku koja je dovela do pada letilice.
 
Poslednja izmena:
Nije tacno, katastrofa se desila zbog iskljucivo nepostovanja procedure, bilo kojoj nuk-elektrani da uradis to sto su uradili desilo bi se isto!
Izvukli su grafitne sipke i ostavili jezgra sa slabim protokom vode, glavni inzenjer je spavao je se test provodio po noci, jer se tad manje trosi struje u Kijevu i da ne bi bilo isljucenja potrosaca.
Test je bio rutinski i svi inzinjeri su bili skolovani i iskusni. Uticaj komunizma je postojao ne u sferi partijskog zaposljavanja, vec u autoritetu jer je Diatlov bio stariji po ranku od ostalih inzinjera i oglusio se o proceduru, mladi inzinjeri nisu imali dovoljno autoriteta da mu se suprostave i to je dovelo do katastrofe. Ince reaktor 4 je bio najnoviji i zato su na njemu odlucili da vrse testove.
U kriticnom i odlucujucem momentu dva inzinjera koji su fizicki daleko, gube komunikaciju, jedan upravlja sipkama, drugi pumpama za hladjenje, i sve to vodi u katastrofu.Oni u procesu nisu optuzeni i osudjeni ,jer su radili po naredjenu da test mora da se sprovede u odredjeno ZACRTANO vreme, da su ga odlozili za sat dva uspeli bi da povrate kontrolu nad reaktorom, ovako im je preostalo samo da pritisnu dugme za totalno gasenje reaktora,da spuste sve grafitne sipke i to je bio okidac za eksploziju, jer je grafit prvi eksplodirao u dodiru sa pregrejanim jezgrom.
Oni su primer Marfijevog zakona, sve sto moze da krene naopako, krenuce naopako.

Da povucem paralelu autoriteta sa jednim drugim dogadjajem:
U pitanju je avion Izraleske kompanije kojim su uprvljali glavni pilot koji je bio HEROJ rata protiv arapa i mladi kopilot. Da skratim pricu , iako je video da pilot pravi katastrofalnu gresku , mladi kopilot se nije usudio da glavnom pilotu heroju Izraela prigovori i ukaze na gresku koja je dovela do pada letilice.
Ne znam da li si me razumeo nisam rekao da nije doslo do ljudske greske ali da se ta greska desila sa drugim tipom reaktora ne bi bilo katastrofe zbog sigurnosnih mera koje ruski reaktor nije imao. Osoblje takodje nije bilo dovoljno obuceno. Pretpostavljam da si pro rusija sto je ok ali mi ne mozemo znati sta se tacno desilo , mozemo samo listati artikle koje su izbacili na tu temu , svaka emisija i clanak koji sam citao govori o losem dizajnu ruskog reaktora .

Evo ti link jednog

http://www.world-nuclear.org/inform...rity/safety-of-plants/chernobyl-accident.aspx

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Pa da, uglavnom to svi i kazu, los dizajn, neodrzavanje, lose sigurnosne mere i ljudski faktor, sve to skupa dogura na kraju do katastrofe. Ista prica kao i za Kursk.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
To isto se desilo u najvecoj tragediji u istoriji avijacije. Kada je mladi kopilot pitao pilota / kapetana da li su ovi ispred sigurno poleteli? Ovaj ga je otresao i ovaj nije smeo vise nista da kaze. I doslo je do sudara dva Boinga 747 na pisti u Tenerifama (ako se ne varam). Posle je to dovelo da velikih promena u bezbednosnim aspektima avijacije, sto se nazalost provlaci kroz sve sfere covekovog postojanja. Bolje inekcija, nego vakcinacija...
Tako da taj autoritet nije samo odlika komunizma...

end off
 
Poslednja izmena:
Ne znam da li si me razumeo nisam rekao da nije doslo do ljudske greske ali da se ta greska desila sa drugim tipom reaktora ne bi bilo katastrofe zbog sigurnosnih mera koje ruski reaktor nije imao. Osoblje takodje nije bilo dovoljno obuceno. Pretpostavljam da si pro rusija sto je ok ali mi ne mozemo znati sta se tacno desilo , mozemo samo listati artikle koje su izbacili na tu temu , svaka emisija i clanak koji sam citao govori o losem dizajnu ruskog reaktora .

Evo ti link jednog

http://www.world-nuclear.org/inform...rity/safety-of-plants/chernobyl-accident.aspx

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk

Razumeo sam u potpunosti, obicno trucanje zapada, sve sigurnosne mere su bile namerno ignorisane, nema veze koji je tip reaktora, ako zapisti alarm i ti ga ignorises tu je kraj. U detaljnoj analizi koju sam gledao jasno je nevedeno da su automatski sigurnosni sistemi bili namerno iskljuceni u tome se jednim delom i vrsio test da vide kako se stvari odigravaju ako je automatika otkazala, plus su ugasili i sve pomocne sisteme. Zasto mislis da bi zapadni bilo koji reaktor izdrzao da mu neko pogasi sve sisteme zastite kao sto se u ovom slucaju i desilo. Ovde nije bilo otkaza elemenata sistema koji je fantasticno funkcionisao, vec je postaojala namera da se sistem testira u slucaju recimo nuklearnog napada kad bi elektrani bili unisteni neki od sistema. Elektrana V.I.L. je bila sam vrh tehnologije i automatizacije, ali ljudski faktor se upetljao i nizom nesrecnih okolnosti je dovelo do najvece katastrofe u savremenoj istoriji covecanstva.
Do sada je nezabelezen slucaj u istoriji da neko naredi da se sve SVE grafitne sipke izvuku iz jezgra, od njih stotinjak u jezgru je ostalo ukupno 6 (sest)!!!
Sva trucanja zapada o inferiornosti nuklearne tehnologije na istoku su trla baba lan.
Opet se ponavljam, da je bilo koji drugi tip reaktora bio u pitanju, sa ovakvim naopako postavljenim dogadjajima desilo bi se isto.Zapadu su se desavale havarije i bez ikakvih testova, samo pukom srecom nije doslo do ovakvih razmera katastrofe.Zato su prve dve epizode u realnom vremenu dva do tri dana i prosla u ubedjivanju da li je ili nije jezgro izlozeno.
Naucnici nisu mogli da veruju da bi neko bio dovoljno lud:
1-izvuce sve sipke iz jegra
2-uspori rad hladjenja jezgra do minimuma
3-ugasi sve pomocne i automatske sisteme koji sprecavaju pregrevanje jezgra
Njima je bilo nemoguce da se desi eksplozija, zato ni sami nisu mogli da veruju da je i doslo do iste, ni samog Diatlova da je licno Staljin ustao iz groba ne bi mogao da ubedi da je doslo do izlaganja jezgra, u seriji su to docarali savrseno!!!
 
Razumeo sam u potpunosti, obicno trucanje zapada, sve sigurnosne mere su bile namerno ignorisane, nema veze koji je tip reaktora, ako zapisti alarm i ti ga ignorises tu je kraj. U detaljnoj analizi koju sam gledao jasno je nevedeno da su automatski sigurnosni sistemi bili namerno iskljuceni u tome se jednim delom i vrsio test da vide kako se stvari odigravaju ako je automatika otkazala, plus su ugasili i sve pomocne sisteme. Zasto mislis da bi zapadni bilo koji reaktor izdrzao da mu neko pogasi sve sisteme zastite kao sto se u ovom slucaju i desilo. Ovde nije bilo otkaza elemenata sistema koji je fantasticno funkcionisao, vec je postaojala namera da se sistem testira u slucaju recimo nuklearnog napada kad bi elektrani bili unisteni neki od sistema. Elektrana V.I.L. je bila sam vrh tehnologije i automatizacije, ali ljudski faktor se upetljao i nizom nesrecnih okolnosti je dovelo do najvece katastrofe u savremenoj istoriji covecanstva.
Do sada je nezabelezen slucaj u istoriji da neko naredi da se sve SVE grafitne sipke izvuku iz jezgra, od njih stotinjak u jezgru je ostalo ukupno 6 (sest)!!!
Sva trucanja zapada o inferiornosti nuklearne tehnologije na istoku su trla baba lan.
Opet se ponavljam, da je bilo koji drugi tip reaktora bio u pitanju, sa ovakvim naopako postavljenim dogadjajima desilo bi se isto.Zapadu su se desavale havarije i bez ikakvih testova, samo pukom srecom nije doslo do ovakvih razmera katastrofe.Zato su prve dve epizode u realnom vremenu dva do tri dana i prosla u ubedjivanju da li je ili nije jezgro izlozeno.
Naucnici nisu mogli da veruju da bi neko bio dovoljno lud:
1-izvuce sve sipke iz jegra
2-uspori rad hladjenja jezgra do minimuma
3-ugasi sve pomocne i automatske sisteme koji sprecavaju pregrevanje jezgra
Njima je bilo nemoguce da se desi eksplozija, zato ni sami nisu mogli da veruju da je i doslo do iste, ni samog Diatlova da je licno Staljin ustao iz groba ne bi mogao da ubedi da je doslo do izlaganja jezgra, u seriji su to docarali savrseno!!!
Ok postoji sansa da je propaganda u pitanju zbog straha javnosti posle katastrofe koja se desila . Hteli su da se nastavi sa nuklearnom energijom i mozda su zato svalili sve na ruski reaktor ali postoji podjednaka sansa da je ruski reaktor *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau* , mi to ne mozemo znati.

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Ostala tri jezgra elektrane su radila jos dugo, isto kao i Kozloduj, stim da ovog puta kontrolu vrsi IAEA, Međunarodna organizacija za atomsku energiju.
Ima ih jos koji su operativni.
Reactor types RBMK-1000
RBMK-1500
RBMKP-2400
RBMKP-4800
Status 26 blocks:

11 operational
1 destroyed
9 cancelled
5 decommissioned
4 small EGP-6 graphite moderated BWR operational

(as of december 2017
 
Mislim da su trebali posvetiti epizodu, dve, događajima pre same katastrofe da bi se gledaocima stvorila jasnija slika šta se tu u stvari desilo. Naravno, postoji sve dokumentovano koga zanima, ali bi serija čini mi se bila kompletnija.
 
^e i meni je to palo na pamet. Prvi kadrovi i odmah explozija. Voleo sam onu emisiju na diskaveriju sekunde do katastrofe gde se postepeno dize tenzija.
 
Da su poceli hronoloski izgubila bi se neizvesnost i ocekivanje sta se desilo, zaboravljate da ovu seriju gledaju mnogi koji pojma nemaju o tome... ovako se lepo prati tok radnje i verovatno ce na kraju da objasne sve ili ce biti neki flashback...
 
Flešbekovi su sjajna stvar, ali mislim da to ovde neće biti slučaj jer mi nije takav tip serije, ali ko zna.
 
Zlocin je 5 epizoda za ovakvu seriju.. ne sumjam da ce odlicno sve spakovati al opet..
 
Ne deluje ni meni da ce biti ovde fleshbekova.
E sad obzirom da ni inzenjerima u elektrani nije bilo jasno sta se dogadja da li bi gledaocu bilo u slucaju da se islo hronolski...
 
Btw zanimljivo mi je kako se mnogi oduševljavaju pucketanjem zbog radijacije, a mi koji smo igrali S.T.A.L.K.E.R. i Metro to verovatno nismo posebno ni primetili. :D
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno