Šta je novo?

H.265 kodeci i x265 kodek kao njegova freeware implementacija

Kod:
General
Complete name                            : e:\Film\izlazz.mp4
Format                                   : MPEG-4
Format profile                           : Base Media
Codec ID                                 : isom
File size                                : 205 MiB
Duration                                 : 1h 0mn
Overall bit rate                         : 477 Kbps
Encoded date                             : UTC 2015-11-09 12:24:29
Tagged date                              : UTC 2015-11-09 12:24:29
Writing application                      : Hybrid 2015.10.21.1

Video
ID                                       : 1
Format                                   : HEVC
Format/Info                              : High Efficiency Video Coding
Format profile                           : Main@L3@Main
Codec ID                                 : hvc1
Codec ID/Info                            : High Efficiency Video Coding
Duration                                 : 1h 0mn
Bit rate                                 : 282 Kbps
Maximum bit rate                         : 957 Kbps
Width                                    : 840 pixels
Height                                   : 478 pixels
Display aspect ratio                     : 16:9
Frame rate mode                          : Variable
Frame rate                               : 24.670 fps
Minimum frame rate                       : 8.333 fps
Maximum frame rate                       : 25.000 fps
Color space                              : YUV
Chroma subsampling                       : 4:2:0
Bit depth                                : 8 bits
Bits/(Pixel*Frame)                       : 0.028
Stream size                              : 121 MiB (59%)
Title                                    : [email protected]: 0.5.2-426-gc5ad4e4+dfsg5-1ppa1~trusty
Writing library                          : x265 1.8+1-5dcc9d3a928c400b:[Linux][GCC 4.8.4][64 bit] 8bit+10bit+12bit
Encoding settings                        : wpp / ctu=64 / min-cu-size=8 / max-tu-size=32 / tu-intra-depth=1 / tu-inter-depth=1 / me=1 / subme=2 / merange=57 / no-rect / no-amp / max-merge=2 / temporal-mvp / no-early-skip / rdpenalty=0 / no-tskip / no-tskip-fast / strong-intra-smoothing / no-lossless / cu-lossless / no-constrained-intra / no-fast-intra / no-open-gop / no-temporal-layers / interlace=0 / keyint=250 / min-keyint=24 / scenecut=40 / rc-lookahead=20 / lookahead-slices=0 / bframes=4 / bframe-bias=0 / b-adapt=2 / ref=3 / limit-refs=0 / weightp / no-weightb / aq-mode=1 / qg-size=32 / aq-strength=1.00 / cbqpoffs=0 / crqpoffs=0 / rd=3 / psy-rd=0.30 / rdoq-level=0 / psy-rdoq=0.00 / signhide / deblock / sao / no-sao-non-deblock / b-pyramid / cutree / rc=crf / crf=28.0 / qcomp=0.60 / qpmin=0 / qpmax=51 / qpstep=4 / ipratio=1.40 / pbratio=1.30
Encoded date                             : UTC 2015-11-09 12:24:26
Tagged date                              : UTC 2015-11-09 12:24:31
Color range                              : Limited
Matrix coefficients                      : BT.601

Audio
ID                                       : 2
Format                                   : AC-3
Format/Info                              : Audio Coding 3
Codec ID                                 : ac-3
Duration                                 : 1h 0mn
Bit rate mode                            : Constant
Bit rate                                 : 192 Kbps
Maximum bit rate                         : 203 Kbps
Sampling rate                            : 48.0 KHz
Bit depth                                : 16 bits
Compression mode                         : Lossy
Stream size                              : 82.6 MiB (40%)
Title                                    : ac3#audio:[email protected]: 0.5.2-426-gc5ad4e4+dfsg5-1ppa1~trusty
Encoded date                             : UTC 2015-11-09 12:24:30
Tagged date                              : UTC 2015-11-09 12:24:31
 
Ne znam zbog cega nece da pusti...
Moguce da je problem u mp4 kontejneru, znam da se izbegava kombinacija mp4 i ac3, mada bi trebalo da funkcionise. Probaj mkv i ac3 kombinaciju i handbrake...
 
Ne znam zbog cega nece da pusti...
Moguce da je problem u mp4 kontejneru, znam da se izbegava kombinacija mp4 i ac3, mada bi trebalo da funkcionise. Probaj mkv i ac3 kombinaciju i handbrake...
Sad sam probao hanbrake koji si mi preporuci, ne mrda; probacu sad mkv act3, svi enkoderi ili editori kad im gurnem izvorni fajl gde je audio AAC uopste ne kapiraju zato
sam i enkodovao aac u ac3. Cisto probam malo da vidim nije nista oglavu.
 
Ovo radi subi-dubi, Handbrake iz windowsa radio sam sa ulazom koji je vec H256, od 200MB iz dva prolaza dobio sam fajl od 1,2GB i audio sam promenio na MP3 ali audio nije ni pipnuo, nema audio u izlazu.
Handbrake iz linuxa na ulalu sam stavio prvobitni file od 600MB, pustio enkodovanje na H256 istavio na MP3 audio i da pravi MKV, dobio sam file od oko 500MB, ton se cuje ali to nije MP3 nego je ostap AAC.
Ovo treba dobro da se krcka....
 
Ne znam za linux, ali na windowsu zadnji put kada sam nesto malo testirao nisam imao problema sa reprodukcijom dobijenog fajla. Koristio vidcoder (on je baziran na handbrake-u) i to sve kompresovao u mp4/aac, sve je proteklo ok.

mp3 stvarno nisam probavao, a i sto bih, kada je on inferioran u odnosu na aac i ac3.
 
Prvo treba hardver (procesori) znacajno da napreduju sa performansama, a i x265 da se bolje optimizuje (ako je to moguce).

Napredovali su procesori, nego je problem sto veliki broj ljudi i dalje koristi hardver star 10 godina. Kada kupe novi i5 od Intela, problema nece biti. Evo par rezultata za poredjenje:

Q6600 (starudija)
vxobH0U.png


5600K (AMDov APU iliti krs moderni procesor)
5sOmGRQ.png


i5 4670K (nesto sto bi trebalo biti standard da nije Intel monopola i usporavanja razvoja procesora)
zaYYvS8.png


Razlike nebo i zemlja. Ali losa je to tehnologija, valja cekati optimizaciju, nikako nije do naseg hardvera iz 2006. koji ne poseduje gomilu instrukcija pa secka i youtube na 60 fps...
 
Ne znam za linux, ali na windowsu zadnji put kada sam nesto malo testirao nisam imao problema sa reprodukcijom dobijenog fajla. Koristio vidcoder (on je baziran na handbrake-u) i to sve kompresovao u mp4/aac, sve je proteklo ok.

mp3 stvarno nisam probavao, a i sto bih, kada je on inferioran u odnosu na aac i ac3.

Pa ne bi ni ja stavljao mp3 za audio da je hteo sa aac i ac3 :D
Probacu i vidkoder da ubijem vreme i da vidim sta cu da dobijem.
 
@Dekter87,
Ovo nema logike, van pameti, fajl je oko 600MB (pisem uvek o istom) sad sam probao vidcoder. Ulaz je fajl od 600MB H264 mp4 audio unutra je ac3, odradio enkodovanje
na H265 i dobio fajl od 1.2GB. Koliko sam ja razumeo iz gornje pisanije trebalo bi da dobijem manji fajl a ne veci, sad faj cita svaki player i ima tona.
Sad sam pustio isti file ali sa aac audiom da vidim sta ce biti tj. da li cu dobiti fajl koji player pusta i ima ton i koliki ce biti.
Ne kapiram u cemu je kvaka 22 da dobijam veci fajl.
 
A koja podesavanja koristis za video, tj koji bitrate si stavio?
 
Poslednja izmena:
A koja podesavanja koristis za video, tj koji bitrate si stavio?
Nisam nista stavljao nego ono sto je bilo ponudjeno, samo sam izabrao mp4 i H256. Sad sam probao MediaCoder X64 i on odradi
lepo, fajl skresan sa 640MB na 490MB i to sam stavio da bude izlaz mp4 i H256, ima audio u sebi i cuje se ton na plejeru.
Znaci ovako nabrzaka Hybrid ne radi ok, Hanbrake onako, Vidkoder onako al cu jos da ga probam a ovaj MediCoder X64 za sad
ok.
 
Nisam radio sa H.265, ali za svako enkodiranje moraš dobro da podesiš parametre, inače nećeš dobiti ono što hoćeš.
Znači ako je default neki jako visok kvalitet, naravno da ćeš dobiti ogroman fajl kao izlaz.
 
Pa da, moras da podesis parametre. Ovako po difoltu ko zna kako je program namesten.
Capture.JPG
 
Pa fps stavljas isti kao sto je originalni fajl, ova moja slicica je samo primer.
Kvalitet: sto je manja brojka kvalitet izlaznog fajla ce biti bolji, i obrnuto, sto je veca brojka kvalitet ce biti losiji, a izlazni fajl manji. Moja preporuka je da ne ides ispod 18, a i takodje ne preko 24. Znaci negde u rangu od 18-24...
 
HandBrake stavio sam u linuxu iz git-a, setovao fps isti kao i izvorni, konstantan framerate, H.256, audio HE-AAC (FDK) , video kvalitet 20 i sad radi ok.
Na izlazu dobijam fajl koji je manji od izvornog a kvalitet je ok i ima audio u sebi i citaju ga linux player i ton se cuje. SMplayer ako je setovan engine mplayer2
treba presetovati na mplayer engine i sve radi. Mozda nekom ovo bude od koristi ko je vis eu linuxu a manje u win.
 
Molim za malu pomoć,

zdog čega secka prikaz fajla sa karakteristikama u att, prikazan kroz kodi, a komp je i3, 1150...

VLC neće ni da čuje...
 

Prilozi

  • Untitled.png
    Untitled.png
    47.3 KB · Pregleda: 56
Slab ti komp za to, ipak je to 4k h265. Pomogla bi mozda neka jaca i novija graficka, a i nije lose ipak da koristis neki standardan (proveren) plejer, ne znam taj kodi kako "vari" taj egzotican materijal.
 
Pomogla bi GTX 950 ili 960.
i3 sa integrisanom grafom ne može da pusti 4K H265 normalno.
 
Izbegavaj 4k, gledaj 1080p to mozes ;-) MPC rules ;-) samo su nesto pauzirali development...
 
Ja imam neki nightly build i radi ok. Mada najvise koristim pot.
 
Ja 4k nisam probao ali Kodijev plejer radi odlično sa tim x265 materjalima ako nije 10bit enkod. Ubacili su oni valjda neki kodek još pre 2,3 verzije u Kodi koji pušta x265 ali 10 bit enkode ne može da pusti.
 
Kodi je koliko ja kapiram pre svega predvidjen za striming (odnosno za nekog kome kvalitet prikaza nije na prvom mestu, nego laka dostupnost materijala za gledanje). A ovi nabrojani plejeri ipak imaju kvalitetne rendere i prikaz je sigurno superiorniji.
 
Poslednja izmena:
DXVA ne podrzava HEVC?
 
Kodi je koliko ja kapiram pre svega predvidjen za striming (odnosno za nekog kome kvalitet prikaza nije na prvom mestu, nego laka dostupnost materijala za gledanje). A ovi nabrojani plejeri ipak imaju kvalitetne rendere i prikaz je sigurno superiorniji.
Pa i nije baš. Sve zavisi ko kako hoće. Prvenstveno nije predviđen za streaming nego kao sopstvena multimedijalna biblioteka. Prvenstveno je predviđen da se sa njega pušta kupljen ili dvd ili bluray, znači legalni izvori, nikakvi enkodi bili oni 2 GB-a ili 15 e sad naravno da on kao multimedijalna biblioteka može da pusti i razne formate poput avi-ja ili mkv-a ali je prvenstveno napravljen za legalan materjal.

Što se tiče razlike u gledanju videa preko konkretno MPC-a ili Kodija nema je, probao više puta i nikakva razlika ne postoji u kvalitetu slike.
 
Nazad
Vrh Dno