Šta je novo?

H.265 kodeci i x265 kodek kao njegova freeware implementacija

Kinezi guraju H265 :) Ova ploca sa ovim cpu-om, bila bi super za tv :)
Ako vec sada proizvode ovako nesto, onda treba ocekivati uskoro i Grafulje sa H265 podrskom???
Znaci od sledece godine ce biti uveliko podrzan kodek :)

Sta ceka AMD, Intel, Qualcomm... ?
 
Poslednja izmena:
Čekaju da im win prodaje hardver,još se nisu čuknili po glavi.

H.265 će već ove godine biti u punoj snazi.
 
Samsung TV-i se prodaju već nekoliko meseci i imaju H.265 hardverski dekoder, na HU7500, HU8500 serije..
 
Moraju da imaju kada su 4K televizori u pitanju i kostaju par hiljada eura.

Android boksovi koštaju u proseku do 100 usd pa će imati h.265.
 
Poslednja izmena:
Jes' , ali samo kažem da se 265 hw već odavno prodaje
 
Nadam se da ce na,kompu uz pomoc graficke koristiti oko 5 posto cpu-a kao sad na H264...
 
Ljudi, ajde da neko odradi, MOLIM VAS, nove testove sa x265 enkoderom. Najnovija verzija je 1.0.139 i izašla je danas. :)

Što se tiče pune snage x265 enkodera, to će se desiti tek u narednoj i nastupajućim godinama. Velike firme, izgleda, čekaju da se standard potpuno uobliči i sve tehničke prepreke savladaju, pre nego što u svoje uređaje implementiraju podršku za x265 dekoding.

Što se Youtube-a tiče, on će tek za godinu-dve da uvede podršku za H.265 kodek, moj neki osećaj.
 
Nema smisla testirati iz verzije u verziju.
Sacekaj pola godine ili godinu dana pa testiraj.

Pa...to svakako ima logike, ali se nadam da i ova verzija može nešto da donese.

S obzirom da je početak juna, a obično se na svakih mesec i po dana pojavljuje nova verzija x265 enkodera, nadam se da će x265 1.1 uskoro ugledati svetlost dana. Tada ću raditi test neki.
 
Da li postoji neka tablica preporucenog minimalnog bitrate-a po rezoluciji za ovaj codek...
Npr:
1280 x 720 (600kbps)
1920 x 1080 (1000kbps)
 
Ne mozes tako odredjivati biltrate, mnogo toga zavisi od zahtevnosti materijala koji kompresujes. Znaci neka akcija, brze scene, eksplozije ce traziti veci biltrate, dok neki staticniji video moze da prodje i sa manjim biltrateom a da se ne narusi kvalitet.
 
Ne mozes tako odredjivati biltrate, mnogo toga zavisi od zahtevnosti materijala koji kompresujes. Znaci neka akcija, brze scene, eksplozije ce traziti veci biltrate, dok neki staticniji video moze da prodje i sa manjim biltrateom a da se ne narusi kvalitet.


To mi je totalno jasno, napisao sam minimalni bitrate, koliko sam filmova video doduse ripovi 720p H264 na 600kbps super slika sa obzirom na tako mali bitrate, sto H265 nebi sa 400kbps tako izgledao...
Napisao sam minimalni bitrate misleci generalno na filmove, za crtane filmove prolazi i manji bitrate...
Nisam video da li x265 sada podrzava VBR 3pass?
 
@ dejan87dex

Pogledaj gore negde u mojem postu, imam okačeni test sa 0.9 verzijom x265 enkodera u 720P rezoluciji pri 450 kbps. I ako se sećaš, na tom bitrate-u baš je jadna slika.

Dakle, po nekom mom mišljenju, sa trenutnim NEOPTIMIZOVANIM x265 kodekom, nije moguće postići sasvim zadovoljavajuće rezultate ni pri 600-700 kbps bitrate. Verovatno je, u većini situacija, 700-800 dovoljan bitrate, ali opet, kao što je dexter87 rekao, ni to nije 100-tna garancija.


Definitivno VELIKA mana x265 enkodera, trenutno, je što uopšte nema 2-pass prolaz i neke druge opcije kojih odavnoooooo ima u x264 enkoderu. Tako da, ako radiš kompresije, UVEK saćuvaj originalne fajlove kako se ne bi prevario. Pričam iz iskustva, jer sam ja, u mojim prvim danima x264 kompresije te daleke 2005. godine (x264 revizija 120) uradio glupost i nisam sačuvao originalne fajlove i sad moram da gledam fajlove takvi kakvi su...


P.S. Ima li neko od vas TV karticu ? Da proba može li, pomoću nekog programa za snimanje sa TV kartice koji podržava x265 enkoder, da se direktno snima TV program na hard disk, u letu. Tako nešto sam ja radio 2006. godine, na naravno medium podešavanjima na mom bivšem Athlon XP 3200+ procesoru i 1 GB memorije. Zauzeće procesora, pri snimanju TV programa sa x264 enkoderom, bilo je oko 55-75 % .
 
Poslednja izmena:
Qualcomm Snapdragon 808 i 810 ce imati H265 podrsku, to je ona big LITTLE arhitektura (4 slaba i 4 jaca jezgra) oni izlaze u q3 i mogu se ocekivati mobilni i tableti krajem ove ili pocektkom sledece god...
 
Aha... Ali mene to baš i ne interesuje. Ko šiša podršku za H.265 u telefonu.

Nisi mi rekao da li imaš TV karticu i da li si probao da radiš ono što sam ja radio, gore san sve opisao lepo.
 
Aha... Ali mene to baš i ne interesuje. Ko šiša podršku za H.265 u telefonu.

Nisi mi rekao da li imaš TV karticu i da li si probao da radiš ono što sam ja radio, gore san sve opisao lepo.



Ima TV karticu Leadtek valjda se tako pise, medjutim jakk je stara, moze samo da snima valjda u MPEG2 ...

Cak nisam uapeo da nadjem ni driver xa win 8 a ni win 7, bas je stara

.
Naveo sam ta dva procesora za to sto ce oni omogucavati encodiranje i dekodiranje na ti mobilnim uredjajima.
Ocekuje se da ce snimci sa kamere na,mobilnom snimati u H265, kao sto sada se sada pakuje mp4 h264...na camcoderima i mob.. Telefonima.
 
Poslednja izmena:
Release 1.1 has been tagged. This is an incremental update with several important rate control improvements and a few new features.

= New Features =

1. Psycho-visual rate distortion optimizations. These RD optimizations are only effective on presets which use RDO (rd levels 5 and 6).
Psy-rd is still considered experimental in this release and is not enabled by default. We recommend evaluating with a low psy weight factor, for instance: --rd 5 --psy-rd 0.4

2. Lossless coding. This release of x265 can create a bit-accurate output bitstream by using --lossless. This feature disables rate control and distortion metrics, and instead just reports the compression ratio at the end of the encode. Lossless coding is considered experimental in this release, we believe there is room for improvement in both compression efficiency and performance.

3. Support for Y4M streams with more than 8 bit depth (for example, ffmpeg -i vid.avi -pix_fmt yuv420p10le -strict -1 -f yuv4mpegpipe - | ./x265 - --y4m o.hevc)

= API Changes =

* new x265_picture.forceQp for qpfile functionality
* new param.levelIdc to force a decoder requirement level
* new param.psyRd for (experimental) psycho-visual rate distortion optimizations
* new param.bIntraInBFrames to disable intra predictions in B slices regardless of preset
* new param.noiseReduction, very similar to x264 noise reduction
* new param.bLossless to enable lossless coding (experimental)
* new param.bCULossless to include trans-quant bypass modes in CU RD analysis
* new param.rc.rfConstantMin to limit rate factors in rate control
* param.rc.aqMode now defaults to 2 (to match CLI behavior)

new x265_encoder_parameters() function which retrieves a copy of the active parameters from the encoder. x265_encoder_open() was modified to ensure it never modified the param structure passed to the function; it makes a private copy of the param prior to making any modifications to it.

The default setting (the medium preset) was be adjusted to include the --no-rect and --no-amp options, becoming faster (on average, about 70%, but as much as 90%), with a very slight (~ 1 - 4%) impact on encoding efficiency.

We have sped up the ultrafast preset by about 10 to 30% (bigger benefit at higher bit rates). There is a very small impact on encoding efficiency, but you can always increase efficiency by using a slower (higher quality) preset. We've also sped up the superfast, veryfast and faster presets in a similar way.

= CLI Changes =

New options:
--level
--repeat-headers (older feature, newly exposed to CLI) --nr --lossless --psy-rd --crf-min --no-b-intra --cu-lossless --qpfile

--tune fast-decode now also disabled intra in B frames

As always, the most detailed documentation for the command line arguments can be found in our online documentation:
http://x265.readthedocs.org/en/1.1/

= Rate Control =

Single pass ABR received a lot of attention in this release, in particular the tendency for ABR to undershoot and overshoot wildly in the first two seconds of the video. We added two new features to ABR to limit this tendency. First, we now amortize a portion of the cost of I frames across many frames. Second, we limit frame parallelism until we have about a half-second of P frames encoded. Together these two changes have greatly improved the ability of single pass ABR to arrive at the good QP for the first GOP without any large swings.

Further improvements were made to ABR to allow it to reach very high bit rates.

We also did some re-balancing of CRF between Main and Main10 so they achieve closer quality, and several fixes were made to VBV.

Recovery Point SEI are now generated at each keyframe

In the near future we will be focusing on two-pass encoding and making mode decision more efficient.
 
Eto malo-pomalo se napreduje. Ovih dana, verovatno za vikend, planiram test sa x265 1.1 verzijom.

Nadam se da će neko da mi se pridruži u tome.
 
Hoce li AMD podrzati H265 da ne bacam pare za trenutni HW??? Bilo bi lepo da bar sledece godine izbace GPU i CPU linije sa podrskom za H265.... Nista se nezna??
 

Pa tako oni kažu, s tim da nisu spomenuli niti x265 enkoder niti Divx265 niti neke druge. Mislim da je ovo puko preterivanje i da, kad se x265 očisti od svih trenutnih mana i kad mu se dodaju funkcije koje mu sada nedostaju, e tek tada će biti fer da se napravi neko poređenje.

Previše je rano za tako nešto što su oni izneli, ne bih vam baš savetovao da puko verujete ovom linku.
 
Približava se polako objava x265 1.2 koji će i zvanično doneti 2-pass mod i imati neke značajne ispravke i boljitke.

Dotad, kao primer trenutne x264 2453 revizije (objavljene pre nedelju dana ili tu negde), pokazaću jedan video u SAMO 300 kbps-a, rađen u programu HandBrake, x64 verziji nightly build svn6259.


Skinite fajl odavde : http://www10.zippyshare.com/v/515907/file.html


Pošto imam vrlo slab procesor, namerno sam izabrao malo lošiji primer sa samo 640*480 rezolucijom. Ali morate priznati da je na 300 kbps rezultat i više nego zadovoljavajući.


P.S. Za koji dan, kada izađe x265 1.2, odradiću isto test sa ovim fajlom i to na 200 i 300 kbps, da vidimo kakve rezultate će to doneti. Naravno u novom 2-pass modu.
 
Poslednja izmena:
Trenutno aktuelna verzija je 1.2.436. Jedino što nje zvanično proglašena stabilnom.

Ja čekam da Simple x264 Launcher dobije podršku za 2-pass x265 kompresiju pa da odradim par testova. Nešto me mrzi da ručno kucam komande. A do tad će valjda još da poboljšaju PsyRD.

Na brzom testu od prošle nedelje, CRF x265 vs 2-pass x264 (zbog istog bitrejta), x265 daje malo bolji SSIM ali vizuelno je lošije zbog manjka finih detalja. Videcemo šta poboljšani PsyRD donosi, bez tune ssim.
 
Pa da, to je problem, ti fini detalji su još uvek mana x265 kodeka i tu još uvek je x264 primetno bolji. Jesi li pogledao moj primer x264 videa na 300 kpbs ?

U tim alfa verzijama dodali su mu 2-pass mod i poboljšan PsyRD mod ali oni nisu uključeni po defaultu. Valjda će sad za oko nedelju dana izaći zvanična 1.2 verzija sa ovim opcijama omogućenim i stabilizovanim.
 
Upravo sam pogledao tvoj klip od 300kbs. Iskreno, količina izgubljenih detalja je neverovatna. Slika je prilično loša, mada ne znam kakav je source. A i mogao si da koristiš malo bolja podešavanja. Ovo je enkoder samo "protrčao" kroz video.

Ako možeš, okači ili linkuj source da probam.

P.S. Izbegavaj audio kod video komparacije. Stvara problem oko preciznog određivanja veličine fajla.
 
Poslednja izmena:
Pa source mi je jedan Youtube video, nije dakle lossless video.

Okačiću ti pa probaj ti. Inače to je preset slow, njega sam koristio i još neka dodatna podešavanja.

Evo ga izvorni faj, http://www60.zippyshare.com/v/5880731/file.html ,kažem nije neki kvalitet ali imam slab procesor pa ne mogu da se bakćem ni sa 720p a kamoli sa 1080p fajlovima.
 
Ouch, original ti je prilično loš. Ne može sa tim da se testira enkoder. A i preset je daleko od Slow: subme 2, me hex, no trellis, ref 1 a samim tim i no mixed ref, lookahead 10.

Ili nadji bolji source ili probaj da testiraš sa ovim klipom: https://mega.co.nz/#!ulgnnTgA!icDGkdwe-0BgMAbdLIQI1vMhap2isL6I09GPcy4aluU
Boljeg je kvaliteta.

Znam da je loš, ali kažem ti imam loiš procesor pa ne mogu da teram testove na 720p ili 1080p rezolucijama. Ako znaš neki lossless izvor u rezoluciji 640*480 ili 848*480 predloži mi nešto.


Šta bi, po tebi, trebalo da ispadne dobro za setovanja x265 kodeka na 300 kpbs za 640*480 rezoluciju ? Koliko ekstremna podešavanja kodeka moraju biti da bi izvukao što je više moguće detalja a da kompresija ne traje sat vremena ?


P.S. Da li radi taj 2-pass prolaz već ili još ne ? Zadnja revizija je 1.2.473 od juče ali je nisam probao. Šta mi savetuješ, da čekam objavu stabilne verzije za koji dan ili kako ???
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno