Šta je novo?

H.265 kodeci i x265 kodek kao njegova freeware implementacija

@ poolmaker


Svaka čast, najzad da neko probije led sa testom. Ja sam popodne pustio da radi jedan klip, skinuo sam jedan kompresovani Youtube H.264 video i pustio da ga odradi u 720p na 512 kbps pri SLOW presetu.
Nisam pazio koliko mu je trebalo, ali 40 minuta je sigurno kompresovao...a procesor je ubogi AMD dualcore 4850e iz 2008. godine...ova mašina iz mog potpisa se trenutno ne koristi.


Rezultat je ovde : http://www33.zippyshare.com/v/52220314/file.html


S obzirom da izvor sa Youtubea nije nekompresovani, veoma sam zadovoljan kako je to ispalo na samo 512 kbps.


P.S. Nemam screenshotove nažalost, videću uskoro da testiram na nekom visokokvalitetnom klipu u 720p rezoluciji na samo 350-400 kbps.



edit : da, u međuvremenu našao sam još jedan program koji podržava i x264 i x265 kodeke, a zove se Hybrid. Vredi ga probati, jer koliko vidim, ima puno naprednih opcija : http://www.selur.de/sites/default/files/hybrid_downloads/Hybrid_2014.4.28.1_SETUP.exe

Here's a general feature list:

extensive ability to configure x264s setting (with dependency checks)
ability to configure x265s setting
tagging support for mkv/mp4/mov
chapter support for mkv/mp4/Blu-ray
subtitle suppot for mkv/mp4/Blu-ray
separated audio-, video-, filter profiles, audio&video combi profiles
an integrated bitrate calculator
accepts vc-1 and avc raw input
manual&automatic creation&pass-through of chapters
ability to encode single title/chapters
a job-control
aac/mp3/ac3/ogg/flac/dts/pcm audio encoding with dcaenc/mencoder/ffmpeg/aften and different aac encoders
supported aac encoders: qaac, fdk, faac, fhg, neroaacenc, vo-aacenc
filtering through mencoder (+ some resize automation) or avisynth if the 'avisynth extension' is used
acceptable Input: avs and everything that mplayer/ffmpeg can decode
supported video output formats: MPEG-4 ASP (Xvid), MPEG-4 AVC (x264, cuda), VP8/VP9 (vpxenc), ProRes (ffmpeg), MPEG-4 HEVC (x265)
supported audio output formats: dts, ac3, ogg vorbis, mp3, aac, flac, pcm, opus, pass-through
supported containers: mov/mp4/mkv/m2ts/webm/avi, Blu-ray or a AVCHD structure
audio/video pass-through -> can be used for muxing, tagging, chapter editing
a lot of option to automate stuff
 
Poslednja izmena:
Evo kako je ispalo : http://www74.zippyshare.com/v/8980937/file.html

U pitanju je 720p klip firma Rio 2, rađen u samo 450 kbps i na SLOW presetu. Trebalo mu je cela noć da to uradi, a radio sam pomoću programa Hybrid. Nema zvuka jer sam negde zabrljao pa ga zato nema...

Otprilike, radio je kompresiju u 0.2 do 0.3 fps-a, ali sam mu baš zadao najbolje moguća podešavanja u x265 kodeku. Šta kažete na rezultat ?
 
Rezultat je ok, sasvim veoma lepo se vide detalji na takom niskom bitrate-u.
Mada to je Crtani Film, tako da su tu rezultati uvek bolji nego kada su prikazane realne boje - scene.
Reci koji je bio izvorni file??? Kvalitet, codec???
Ja cu konvertovati video spot, to mi je nekako veci izazov, makar i dva dana konvertovao :D

Mene vise zanima 720p HD kao i 480p wide vga, posto imam kolekciju ripovanih takvih filmova od 300 - 400kbps i super su (h264).
 
Poslednja izmena:
Stavi na placebo preset, trebaće nedelju dana :)
Placebo preset scr, 900 kbps average bitrate.
Isti izvorni video koji je korišten na stranici ranije.
Download link za video, naredio sam mu da završi posao na 25% videa, trebalo mu je 44 minute za četvrtinu videa od dve i po minute sa tim podešavanjima.

Kada developeri urade svoje do kraja i kada softver bude optimizovaniji tada će H265 da stane na scenu.
Do tada ipak ima vremena, ne verujem da će se dominacija H265 desiti ubrzo, ima tu više faktora, gpu podrška, inercija tržišta itd..

p.s.
Evo i .264 u sličnim uslovima, placebo preset, rate factor 30.
46 minuta i 48 sekundi je bilo potrebno za čitav video, na izlazu 16.3 megabajta.

Scr
Video
 
Poslednja izmena:
Svaka cast na trudu!!!
 
Rezultat je ok, sasvim veoma lepo se vide detalji na takom niskom bitrate-u.
Mada to je Crtani Film, tako da su tu rezultati uvek bolji nego kada su prikazane realne boje - scene.
Reci koji je bio izvorni file??? Kvalitet, codec???
Ja cu konvertovati video spot, to mi je nekako veci izazov, makar i dva dana konvertovao :D

Mene vise zanima 720p HD kao i 480p wide vga, posto imam kolekciju ripovanih takvih filmova od 300 - 400kbps i super su (h264).

Pa izvorni fajl je bio 720p video klip filma Rio2 sa ovog sajta sa HD klipovima filmova : http://www.hd-trailers.net/movie/rio-2/ pa tu je negde, ne sećam se sada na koji sam klip kliknuo, naći ćeš već.


Lele, sad radim na isto 450 kbps x264 sa ovim Hybrid programom, baš je super ovaj program jer omogućava IZUZETNO detaljna i napredna podešavanja x264 i x265 kodeka. Obavezno ga isprobajte !!! Tako da do večeras, kačim kako je Rio 2 ispao u x264 na 450 kbps u NAJBOLJIM MOGUĆIM podešavanjima kodeka.
 
Kako hvatas frejm u vlc-u, bas onaj koji pozelis?
 
http://www62.zippyshare.com/v/75246271/file.html - evo istog klipa samo u 10-bitnom x264 kodeku, sve sam radio u programu Hybrid, kao i gore. Koristio sam 1-pass, 450 kbps i skoro pa najbolja moguća podešavanja kodeka.

Ne znam kakve veze ima 10 bitni kodek, možda da ipak probam u klasici od 8 bita ?
 
The Secret Life of Walter Mitty (source fajl negde oko 9000 kbps)

Kompresovani h265 i h264 oko 2500 kbps) Evo po tri skrinsota.(koriscen je handbake beta i medium preset)

source-1

h265-1

h264-1
-----------------------------------------------------------------------------------

source-2

h265-2

h264-2
------------------------------------------------------------------------------------

source-3

h265-3

h264-3

Iskreno nisam bas nesto preterano odusevljan razlikom u kvalitetu izmedju h265 i h264. Mnogo je konverzija duza (najmanje 6-7 puta) da bi se isplatila ova razlika u kvalitetu.
 
Poslednja izmena:
Da, još je dug put pred x265 kodekom...što je i sasvim normalno jer još uvek NEMA ugrađene sve tehnologije. Kad sve to bude ugrađeno, što bi trebalo da se desi za nekih 6 meseci do maks. godinu dana, onda će da svi mi pevamo drugu pesmu. Do tada će, takođe, optimizacija dostići mnogo bolji nivo i enkoding bi trebalo da postane značajno brži nego danas.

Nestrpljivo čekam 1.0 verziju....čim se objavi radim testove i sa njom.
 
znaci H264 ce polako prestati sa razvojem, maximum je izvucen koliko je bilo moguce... Kao nekada sa H263...

Jel probao neko Divx265? Ovaj Hybrid je keva :) Mada i Vidcoder je dobar, zna li neko kada ce Stable verzija, ce imati mozda tu 1.0 X265 verziju?
 
Ne znam kako možete da prepakujete h264 u h265.. Već je izgubio jednu generaciju u kvalitetu i to ne može da se poredi. Probajte da pakujete od istog izvora koji je u mnogo većem kvalitetu... Npr. neki prores lt ili standard pa odatle pakujte u h264 i h265.
10bit je kvalitetnije od 8bit samo u situaciji kada je original koji pakujete u 10bita. Taj broj govori koliko bita se troši po komponenti, tj koliko ima nijansi .. 2^8 vs 2^10.
 
Anime nisu obicni video sadrzaji? Ne vidim zasto mislis da se samo 3D radi 10bit...
 
Npr. neki prores lt ili standard pa odatle pakujte u h264 i h265.
To već izlazi van okvira mojih interesovanja i vremena koje sam uložio/spreman da uložim.
Ali svakako bih voleo videti rezultate koje će neko postaviti u temi.
 
Anime nisu obicni video sadrzaji? Ne vidim zasto mislis da se samo 3D radi 10bit...

Obicno su 3D filmovi 10bit-ni, slazem se i generalno raw video je 10 bita, ne kompresovani sadrzaj sa filmskih kamera ili dslr-a.
Bezveze je konvertovati 8bita u 10, nista se ne dobija niti je moguce dobiti, isto je i sa muzikom 16 u 32bit ...
 
Ne znam kako možete da prepakujete h264 u h265.. Već je izgubio jednu generaciju u kvalitetu i to ne može da se poredi. Probajte da pakujete od istog izvora koji je u mnogo većem kvalitetu... Npr. neki prores lt ili standard pa odatle pakujte u h264 i h265.

I ovako je konvertovanje u h265 presporo. Jos kad bi ubacio neki 4K ili sirovi materijal, to bi na dual procesoru trajalo 1 min materijala= nekoliko sati. Bar ovde na benchu ima puno ljudi sa i7 i jacim procesorima koji bi mogli time da se bakcu, ali ocito da ih previse mrzi. I ovo je dosta od nas da bi se stekao utisak o mogucnostima x265 encodera. A ja se svakako radujem mogucnosti da neko ispoba ovo na nekom ultra kvalitetnom sirovom materijalu :)
 
Ovaj x265 ima smisla samo za 4k materijal. Tu bi trebala biti primetna razlika u velicini izlaznog fajla u odnosu na x264, a da kvalitet encode-a bude identicnog kvaliteta.
 
Sirovi materijal se brze pakuje od kompresovanog jer cpu ne mora da dekompresuje pa da ponovo kompresuje.
8bit ili 10bit nema veze sa 2d i 3d formatima. To je samo dubina po komponenti. Npr.. 8bit RGB (po 8 bita za svaki.. ukupno 24) podrzava maksimalno 16.7 miliona boja tj 2^24.
10bit RGB podrzava maksimalno 2^30 boja tj preko milijardu boja. Za video se koristi drugi sistem boja (YUV odnosno Y Cb Cr i razlicit sampling) ali u sustini je slicna racunica kao za rgb.
10bit materijal se moze spustiti na 8bita uz gubitak kvaliteta, dok podizanje sa 8bit na 10bit nema smisla jer se ne moze dobiti na kvalitetu.
Gledanje 10bit videa na obicnom PC-u ili na hdtv-u nema smisla jer su paneli uglavnom 8bit ili manje.
 
Dakle, u prevodu, sem ako materijal nije izvorno 10-bitni i ako nemaš 10-bitni monitor, praktično nema svrhe da se radi u 10-bita ???

A šta onda znači u x265 svetu (terminologiji) highbitdeph ? Evo ovde ima normalnih buildova i tih Highbitdeph buildova. http://chromashift.org/x265_builds/

Takođe, neki to zovu i 16bpp nasuprot standarnim 8bpp buildovima...primer imaš gde to piše ovde : http://x265.ru/en/наши-сборки/


Dakle, o čemu se tu radi, da li je tih 16bpp ustvari 16-bita ili ja nešto tu pogrešno kapiram ???


P.S. Gde onda ima smisla koristiti 10-bita ? Za koje konkretne slučajeve, a da se razlika u kvaliettu primeti ? I šta znače one oznake boja 4:2:0, 4:2:2 i 4:4:4 ??? Toga ima u podešavanju kako x264 tako i x265 kodeka...
 
Poslednja izmena:
10bit color depth je nazgodan za procesore jer je veci od bajta (8bit) a manji od word-a (16bit). Stvarno nemam pojma sta im znaci 16bit ili highbit depth.
420,422,444 su oznake za sampling.. Vise detalja imas na http://fourcc.org i http://en.wikipedia.org/wiki/Chroma_subsampling
Svodi se da je slika prebacena u YUV color space i da se Y komponenta cuva u max rezoluciji, a U i V u nizoj rezoluciji.. Slika vise nije formirana od pixela vec od makropixela a svaki makropixels sadrzi nekakvu kombinaciju Y, U i V komponenti i pokriva odredjen broj pixela. Brojevi 422, 420, 444, itd. predstavljaju subsampling u okviru makropixela.

Da bi lakse shvatio zamisli RGB sliku u zamisli blok od 4x2 pixela (ukupno ima 8 pixela):
1234 -> RGBRGBRGBRGB
5678 -> RGBRGBRGBRGB

svaki od ovih pixela sadrzi sve tri RGB komponente i trosi 24 bajta. Ako bi uradili 422 subsampling onda bi za svaki pixel cuvali sledece:
1234 -> RGRBRGRB
5678 -> RGRBRGRB
uz uslov da je svaki G i svaki B prosek 2 susedna G odnosno 2 susedna B pixela iz originalne slike.
U celoj ovoj prici zameni RGB u YUV
422 subsampling dakle degradira sliku delimicno, ali zbog YUV kolor spacea, to se ne primecuje. Y je chroma a U i V su luma komponente. Oko najbolje vidi chromu dok lume slabije razaznaje.

Velika vecina snimljenog materijala je 422, retko 444 (nema nikakvog gubitka).
 
edit : da, u međuvremenu našao sam još jedan program koji podržava i x264 i x265 kodeke, a zove se Hybrid. Vredi ga probati, jer koliko vidim, ima puno naprednih opcija

Dobar program, bas sam ga malopre testirao. Ima puno opcija.
 
Moze li neko reci kada ce h.265 doci u programe za siroke narodne mase poput Freemake Video Converter, Handbrake...
 
Verovatno za par meseci, kada se dodje do neke stabilne verzije. Imas u handbrake-u beta x265 encoder.
 
Nazad
Vrh Dno