Šta je novo?

UBIQUITI iskustva

kauboj24

Cenjen
Učlanjen(a)
24.11.2012
Poruke
44
Poena
160
Da li je neko imao iskustva sa ubiquiti linkovima kakva su vam iskustva , jesu li pouzdani uredjajji, da li je neko imao iskustva i sa NanoBridge M5
 
Od mene sve naj. Imam oko 5 linkova, 3 sa rocket m5 i 2 nano bridge m5 25. Linkovi su poprilicno stabilni. Sa rocketima jedan link 17.4km, drugi 14.2km a treci 5.5km. Sa NanoBridge m5 jedan link je 7km drugi 5km.

Antene koje sam kacio na rockete su p5524p2 od voltplusa i stvarno su vrh!

Sto se tice stabilnosti Ubiquiti je tu neprikosnoven. U kombinaciji sa airmax-om stvarno je super. Na mrezi kod mene imam oko 12 linkova sa mikrotikovima i 5 sa ubijima (mikrotikovi, rb711 i rb912 kao i neke sa 433AH i r52nm kartice). Mikrotik je mnogo bolji sto se bandwidth-a tice (na istom linku od 17.4km baseBox5 (rb912 routerboard) sa istom antenom, mikrotik cepa 50/50mb stabilnih, dok sa rocketima imam jedva 35/35 ali ping mi je na rocketu dosta stabilniji sto mi dosta znaci kao i to da je link u stanju da radi po 2 meseca bez pucanja veze, dok na mirktiku uz nstream veza zna puci po par puta dnevno, ali naravno samo na sekundu sto je i neprimetno, mada mene nervira :) ).

Sve u svemu, Ubi je sasvim solidan, lak za podesiti, namestite ga i to radi, nema vise diranja. Zatim jedina i najveca mana kod Ubija je sto pri promeni kanala ceo uredjaj ide na restart i veza je tada u prekidu nekih 10sec sto me jako nervira (dovoljno vremena da se klijent deautentifikuje sa radius servera pa nanovo ide konekcija).

Bitno je da napises sta je tebi potrebo? Kakav link pravis, za koju namenu itd.?

Takodje vazno je napomenuti da je ubiquiti izuzetno neotporan na grmljavine, pa je uzemljenje skoro pa najobaveznija stvar. Uzeti onaj stp metalni konektor i tg1 kabl ako se nadje ili obican sftp kabl sa dodatnom zicom za uzemljenje.
 
Poslednja izmena:
hvala na opsirnom odgovoru, meni treba da uspostavim video linku radijusu od 6-7km,veza je u gradu tako da ce biti raznih interferencija, video link je ip stream udp protokol i minimalna brzina je 10 mbps ali STABILNIH , to mi je veoma bitno. Koliko sam citao po netu nanobridge m5 sa 25db antenom je kao best bay, stabilan jeftin, brzo podesavanje ...
da li imas neku sugestiju ili preporuku za nesto drugo mada mi licno vise svidja ovaj nanobridge ;)
 
Ma 10mb/s stabilnog UDP-a ide ko jedan. Ima da teras stabilnih 10/10 TCP-a. Sto se interferencije tice... tu ti nijedan proizvodjac nece pomoci sem da se sklonis sa ovoh opsega (na 3.5ghz, 12,17,18ghz itd...), mada uvek mozes superchannel da upalis i teraj.
 
Hvala momci na odgovorima ako ima jos ko nek podijeli iskustvo i sa drugim linkovima
 
Nabavljena 2 komada nani bridge m5 , sad slijedi podesavanje jel ima savjet koja je najbolja tj najstabilnija konfiguracija ova bridga za link point to point
 
Nabavljena 2 komada nani bridge m5 , sad slijedi podesavanje jel ima savjet koja je najbolja tj najstabilnija konfiguracija ova bridga za link point to point

Kao zemlju stavi Compliance Test (to ti otvara superchannel na ubiju), zatim stavi sirinu kanala na 30Mhz (nema potrebe da se ide na 40mhz, nikada se realno nece iskoristiti, dzaba samo gusis etar i mala je verovatnoca da ces ubosti kanal bez interferencije), i sa 30mhz se mogu izvuci maksimalne brzine, sa 20 vec nemoze.

Zaim najbolje da ih postavis da rade kao transparent wds bridge i da oba uredjaja budu u bridge-u a da ceo saobracaj kontrolises sa nekim ruterom na obe strane, posto ces njihov procesor od 400mhz lagano ugusiti ako ostavis da rade kao ruter, mada za tvojih 10mbps koliko trazis to nece biti problem.

Takodje ako bude smetnji probaj da spustis izlaznu snagu uredjaja za koji decibel. Dobices za nijansu losiji signal, al prati modulacije i ubodi onu koja najstabilnije radi. Za tih 10mbps mozes slobodno da se zakucas na mcs 4 ili mcs 8,10 ako ipak pozelis malo veci protok. Ali opet ostavi za pocetak na auto pa ako ne bude problema teraj samo.

Takodje proveri koje su ti frekvencije najnezagusenije i njih na client strani postavi u freq listu jer ubi je malo pospor pri uspostavljanju veze ako mora da preskenira celu listu frekvencija.
 
Poslednja izmena:
Od mene sve naj. Imam oko 5 linkova, 3 sa rocket m5 i 2 nano bridge m5 25. Linkovi su poprilicno stabilni. Sa rocketima jedan link 17.4km, drugi 14.2km a treci 5.5km. Sa NanoBridge m5 jedan link je 7km drugi 5km.

Antene koje sam kacio na rockete su p5524p2 od voltplusa i stvarno su vrh!

Sto se tice stabilnosti Ubiquiti je tu neprikosnoven. U kombinaciji sa airmax-om stvarno je super. Na mrezi kod mene imam oko 12 linkova sa mikrotikovima i 5 sa ubijima (mikrotikovi, rb711 i rb912 kao i neke sa 433AH i r52nm kartice). Mikrotik je mnogo bolji sto se bandwidth-a tice (na istom linku od 17.4km baseBox5 (rb912 routerboard) sa istom antenom, mikrotik cepa 50/50mb stabilnih, dok sa rocketima imam jedva 35/35 ali ping mi je na rocketu dosta stabilniji sto mi dosta znaci kao i to da je link u stanju da radi po 2 meseca bez pucanja veze, dok na mirktiku uz nstream veza zna puci po par puta dnevno, ali naravno samo na sekundu sto je i neprimetno, mada mene nervira :) ).

Sve u svemu, Ubi je sasvim solidan, lak za podesiti, namestite ga i to radi, nema vise diranja. Zatim jedina i najveca mana kod Ubija je sto pri promeni kanala ceo uredjaj ide na restart i veza je tada u prekidu nekih 10sec sto me jako nervira (dovoljno vremena da se klijent deautentifikuje sa radius servera pa nanovo ide konekcija).

Bitno je da napises sta je tebi potrebo? Kakav link pravis, za koju namenu itd.?

Takodje vazno je napomenuti da je ubiquiti izuzetno neotporan na grmljavine, pa je uzemljenje skoro pa najobaveznija stvar. Uzeti onaj stp metalni konektor i tg1 kabl ako se nadje ili obican sftp kabl sa dodatnom zicom za uzemljenje.
Pozdrav,
mozes li precizirati koja su najbolja podesavanja za rocket m5 sa rocketdish 30dbi antenom, wds mode bez rutiranja. U pitanju je link koji bi trebao da radi na daljini ne manjoj od 20km. Radilo bi se 90% sa RTP multicastima ostalo menadzment protok. Naravno sto se tice protoka potrebno je postici sto je vise moguce (min. 10mbs). Ako mislis da rocket ovo ne moze, ima li neka preporuka za neki drugi uredjaj? Sta mislite o kombinaciji mikrotik RB43UAH + R5SHPn + antena ND-519-30-4DP (90cm), ili pak preporucite nesto.
Hvala unapred
 
Mislis 10Mbita/s? Ako je toliko na 20km sa dobrom vidljivoscu tj. visinom dve antene od 30dB i bilo koja kartica na 5GHz u Mikrotiku ce ti raditi barem duplo brze.
 
Uzmi neke dve antene na 5GHz 30dB, 2 komada Groove52 i radice to, samo dobra lokacija tj. dovoljna visna i vidljivost bez puno smetnji ice u testovima i blize 100Mbit/s.
 
Rocket M5 ce ti terati minimum 30mbps na toj udaljenosti, naravno da je dobar LOS, nema uskog dela frenelove zone, mala zagusenost itd itd.

Ako nemas potrebe da teras vise od 20mbps onda ce ti za link biti dovoljna 2 kom nanobridge m5 24. Ja sa njima imam link na oko 24km i teram realnih 25mbps bez problema. Prodje nekad i mnogo vise ali ide stabilnih 25.

Zatim imam link na 17km sa 2xBaseBox5 i 2 antene voltplus P5524P2 i tuda cepa relanih 60+mbps, dok na linku (malo losija vidljivost) 2xRocket m5, udaljenost skoro 11km isto voltplus antene ali preklapa se frenelova zona negde na sredini linka, i tuda prolazi jedva 35mb/s.

Ako nekoga interesuju testovi, posedujem dosta linkova sa raznim uredjajima pa mogu da okacim rezultate. Takodje ako neko zeli, imam na prodaju komplet nanobridge m5 25 pa nek se javi. Moze da testira svako sta pozeli :).
 
Rocket M5 ce ti terati minimum 30mbps na toj udaljenosti, naravno da je dobar LOS, nema uskog dela frenelove zone, mala zagusenost itd itd.

Ako nemas potrebe da teras vise od 20mbps onda ce ti za link biti dovoljna 2 kom nanobridge m5 24. Ja sa njima imam link na oko 24km i teram realnih 25mbps bez problema. Prodje nekad i mnogo vise ali ide stabilnih 25.

Zatim imam link na 17km sa 2xBaseBox5 i 2 antene voltplus P5524P2 i tuda cepa relanih 60+mbps, dok na linku (malo losija vidljivost) 2xRocket m5, udaljenost skoro 11km isto voltplus antene ali preklapa se frenelova zona negde na sredini linka, i tuda prolazi jedva 35mb/s.

Ako nekoga interesuju testovi, posedujem dosta linkova sa raznim uredjajima pa mogu da okacim rezultate. Takodje ako neko zeli, imam na prodaju komplet nanobridge m5 25 pa nek se javi. Moze da testira svako sta pozeli :).
Mene pre svega interesuju podesavanja na rocket m5. Prosto je neverovatna kolicina opcija koje je moguce podesavati a nigde nisam nasao neko detaljno uputstvo. Ja sam za probu inace stavio 2*rocket m5 sa rocket dish antenama na razdaljini od 11km. ima cist LOS ali i dalje nisam mogao da dobijem nivo signala preko -53dbm iako po proracunu bi trebao da dobijem oko -45dbm. Sto se tice protoka stigao sam kratko da testiram udp sa iperf programom i dobio sam oko 95mbps i koliko se secam prilicno dobrim jitterom.
Elem voleo bih da cujem iskustva ljudi u radu long range ptp linkova i preporuke u podesavanjima.
 
Druze pusti ti proracune svi oni su zasnovani na grubim rezultatima. U realnim uslovima je to uvek drugacije. Zavisno od terena...

E sad taj signal od -53 je vise nego dovoljan da se zakucas na mcs15.

Sto se podesavanja tice to ti je maltene isto uvek, sa malim promenama.

Ja drzim upaljen airmax uvek, zatim sirinu kanala na long range linkovima spustam na 30mhz obavezno pa nekad i na 20 i manje jer 40mhz nije ni potrebno uopste. Sta ce ti brzina kroz wifi 100+mbps kada je lan interfejs ogranicen na 100 (realnih 94-95). Takodje danas je potesko i na 5ghz 20mhz step naci cist kanal a kamoli sa 40mhz.

Znaci kanal na 30mhz (ne obaziri se sto ce ti airmax capacity biti manji, dobices bolji ccq sto ubuduce i treba da pratis), WDS (Transparent Bridge Mode) upaljen (zavisno od setup-a, meni je link potreban kao bridge uvek tako da... ako ces raditi rutiranje na samom rocketu neces izvuci neki protok jer ces brzo ubiti procesor)
Sto se data rate modula tice mozes da postavis rucni mcs radi sto boljih performansi. Pratis signal i ako nema velikih promena sa tim tvojim mozes slobodno da se zakucas na mcs15 (sa kanalom od 40mhz imaces 300mbps, sa kanalom od 30 je nekih 195 a sa kanalom od 20mhz je oko 130mbps). Sve u svemu nemoj da ocekujes sa rocketom vise od 50mb/s realnog tcp saobracaja na udaljenosti vecoj od 10km. Sto je udaljenost veca performasne ce sve vise padati.
 
POzdrav, posto se raspravlja o AP-imainteresu je me dali je neko ima iskustva sa Ubiquiti UAP, UAP-PRO indoor access pointima?
Da li su dobri i pouzdani? POstavio bi ih nekoliko u nekoj klinici? Pa me interesuje da li ih je neko koristio?
Ili neke slicne? Postavio bih nekoliko uredjaja sa isti SSID-om?
 
POzdrav, posto se raspravlja o AP-imainteresu je me dali je neko ima iskustva sa Ubiquiti UAP, UAP-PRO indoor access pointima?
Da li su dobri i pouzdani? POstavio bi ih nekoliko u nekoj klinici? Pa me interesuje da li ih je neko koristio?
Ili neke slicne? Postavio bih nekoliko uredjaja sa isti SSID-om?

Mislis na Unifi? Ja sam ih postavljao gomilu puta po kaficima. Rade odlicno!!! A to za multi ssid nisam probao mada oni imaju svoj softver za kontrolisanje (UniFi Controller software) da rade kao wds pa da se napravi neki roaming ali to ubija performanse.

BTW ako te zanimaju UniFi uredjaji jako povoljno javi se na PM.
 
Poslednja izmena:
Pa da UniFi, mada moze bilo koji kvalitetniji indoor AP. Ne mora to biti UniFi. Biyno mi je da je stabilno i ne baguje. Ma ja sam probao milti ssid sa nekim tplinkovima i to nikako ne radi kako treba. Zato mislim da ce ovi UniFi mozda raditi relativno ok. Ok ako zatreba javljam se.
 
Postavljao sam roaming konfiguraciju ali sa Cisco kontrolerima i njihovim AP i to savrseno radi. Ali je jako skupa oprema krastavac...
 
Na vise mesta ima po vise komada UniFi AP-a koji rade roaming na tim lokacijama. Na pojednim lokacijama rade vec 3-4 godine, ni jednom nisam morao da intervenisem. Na pojedinim mestima imam po 20-30 korisnika nakacenih na njih. Prebacivanje sa jednog na drugi AP radi jako dobro maltene transparentno. Recimo ako pustim ping na laptopu i setam se kroz prostor moze da se desi da pri promeni AP izgubim jedan paket ali to nije pravilo. Generalno nisu sampioni brzine ali da su pouzdani i da rade posao to svakako mogu da povrdim.
 
Kakva su vam iskustva sa Ubiquiti router-ima i switch-evima?
Kvalitet, stabilnost?
Da li su laksi za podesavanje od Mikrotik-a?
 
Prvi utisak koji sam ja stekao kada me je to zanimalo pre dosta vremena je da je Ubiquiti skuplji a nudi mnogo manje mogucnsoti sto se pogotovo tice rutera.
Kvalitet u pocetku kada je Ubiquiti krenuo sa ruterima softver se nalazio na USB flash disku koji je znao da crkne a nisu ga prodavali posebno, verovatno su to danas resili posto je ovo bilo davno, Mikrotik je na nekim serijama imao problem sa kondezatorima koji se naduvaju posle par godina koriscenja ili sa napajanjima, po meni se je to slicno zavisi koji model kupis i vise kakve si srece.

Podesavanje ja to gledam ovako sta god da uzmes sednes naucis sta ti treba pogledas upustvo, wiki i resis problem, ako nemas vremena volje platis. Laksi meni samo znaci da me mrzi nesto da naucim onda platim da mi urade.

Sto se tice ovoga moje neko misljenje da je u poslednjih godinu dana Mikrotik izbacio par modela koji cenom i performansama zadali poprilicno galvobolje ostalima tj. nude performanse i opcije koje kod drugih kostaju par puta vise, primer znam coveka koji mini ISP za nekih 30-ak korisnika vozi na Mikrotik ruteru koji se u oglasima nov prodaje za 3500din.

Najbolje da napises sta ti tacno treba koji konkretna primena, koji protoci sta treba tacno da radi pa da onda konekretno za taj zadatak razmotris sta je bolje, sto se tice pogotovo rutera pogledaj bilo koji ISP koji imaju Ubiquiti opremu u 99% slucajeva im je ruter neki MT.
 
Koristio sam razne:
Netgear router-e od najjeftinijih do skupljih modela (R7000) i nisu me nešto posebno oduševili, sredina po meni;
Linksys-e od najjeftinijih (E900, E1000, WRT54GL sa i bez DD-WRT) do skupljih modela (E3000), po meni malo viši razred od Netgear-a;
Cisco Linksys business modele RV042 i WRVS4400N, od njih sam očekivao mnogo više ali nisu nešto posebno bolji od Liksys-a;
MikroTik hAP lite, MikroTik me je obuševio mogućnostima ali nisam se najbolje snašao sa njegovim podešavanjima.

Trenutno gledam Linksys WRT1900ACS ili WRT3200ACM, Synology RT1900AC, Asus RT-AC66U ili RT-AC68U,
mada to su sve više kućni modeli višeg razreda nego neka naprednija oprema,
želeo bi ipak da imam mogućnost za malo više podešavanja VLAN, QoS, VPN...
Tražim dobar prvenstveno stabilan router koji može da izdrži brzinu interneta bar 200/50 Mbps, kućno poslovna varijanta,
bar 20 uređaja povezanih žicom ili preko wireless-a (wireless može i preko access point-a, ne mora da bude u sklopu router-a).
Nije obavezno da router ima USB portove.

Prvo sam mislio da uzmem MikroTik serije RB2011 ili RB3011 ali pošto se nisam snašao sa podešavanjima hAP lite radije bi od njih odustao,
poslednjih nekoliko dana gledam malo Ubiquiti, čine mi se lakši za podešavanje od MikroTik-a, gledao sam modele UniFi Security Gateway,
UniFi Security Gateway Pro 4, EdgeRouter X, EdgeRouter Lite, EdgeRouter PoE i EdgeRouter.
 
RB2011 je zastareo, jedino ako ti iz nekog ralzoga treba tih 10 ethernet protova inace nema razloga za njega davati pare, postoje bolje zamene, RB3011 je u redu.

Nisam koristio Ubiquiti osim sto sam konfigurisao neke VLAN na nekom njihovo switch/ ruteru, evo malopre sam pogledao upustvo, cim samo video da su VPN posvetili citavih 2 strane upustva sa slikama :) sve mi je jasno, gledao sam model koji kosta 50e.
 
Da li možda još neko ima neka iskustva sa Ubiquiti router-ima i switch-evima? UniFi Security Gateway ili EdgeRouter?
 
Jel imao neko priliku da testira Ubiquiti PBE-5AC-Gen2 ili Mikrotik LHG XL 5 ac?
 
Nazad
Vrh Dno