Šta je novo?

S/PDIF ili analogno povezivanje ...

artur

Čuven
Učlanjen(a)
20.07.2003
Poruke
493
Poena
630
Imam zvucnu kartu ASUS Xonar D2X i Pioneer VSX-D712 (stariji model AVR nema HDMI),
e sada da li je bolje povezati preko S/PDIF ili analogno svaki kanal za sabe, kompjuter mi sluzi kao HTPC i XBMC.
Sta dobijam a sta gubim sa jednom ili drugom vezom.
 
vidi, avr ako ima DAC, mozes da biras>

1. da se konverzija iz digitalnog u analogni zvuk radi na zvucnoj kartici u kompu, odakle analognom vezom samo spojis risiver koji tako dobijeni signal salje u zvucnike preko svog pojacala.

2. da se konverzija vrsi u avr risiveru, gde se prespoje digitalni ulaz i izlaz, i tu na scenu stupa dac iz avr.


Bolji je onaj koji je kvalitetnije uradjen dac i komponente koje su u procesu konverzije zvuka, od izvora zvuka pa sve do zvucnika. Ne zaboravimo i vaznu stvar - da na to koji je bolji dosta utice to koji tebi vise prija za slusanje.

Ako avr nema dac (mada onda ne bi ni pitao) onda nemas izbor, nego samo br 1.


Moje misljenje je da lepo spojis to sa spdif i pustis risiver da uradi posao, ako neces da kupujes kablove i prespajas u risiver svaki (cime si izbacio asusov DAC iz igre). Ipak, ako zelis DAC iz asusove kartice, jedini nacin je da svaki kabl spojis sa odgovarajucim ulazom u risiver i da ih on samo prosledi dalje (cime si preskocio DAC iz risivera).
 
Da li onda uopste ima potrebe za digitalnim izlazom iz zvucne kartice, mogu da koristim digitalni izlaz sa maticne ploce.
 
Taj Asus ima Dolby digital Live i DTS connect enkodere, tj. kartica je sposobna da višekanalni zvuk preko ovih enkodera kompresuje i prosledi preko digitalnog izlaza na risiver. Digitalni izlazi integrisanih zvučnih kartica na pločama uglavnom imaju drajvere bez ovih enkodera (uštede na ceni licenci) pa bi ti u tom slučaju zvuk išao preko PCM-a koji može biti isključivo u stereo režimu. Proveri u podešavanjima za zvučnu na ploči šta imaš od opcija pa odluči koja ti je varijanta prihvatljivija.

edit:
Mada sa obzirom da je namena HTPC uz XBMC on može da prosleđuje AC3 (Dolby digital) i DTS direktno na risiver, imaš te opcije u XBMC-u pa bi u tom slučaju trebalo da i uz integrisanu na ploči imaš višekanalni zvuk, naravno, ako pustiš film kojem je zvuk u nekom od navedenih formata.
 
Poslednja izmena:
Meni je sada povezan digitalnom vezom, XBMC mi lepo radi ako je film DTS na resiveru mi se upali DTS, tako da to radi lepo,
tacna podesavanja u XBMC-u cu da proverim veceras.
Imam mali problem iz LightAlloy-a, ne pali se DTS na pojacalu.

Poslacu i screen-shot od asusovih drajvera, cisto da mi predlozite sta je najbolje.
 
U audio podešavanjima XBMC-a samo aktiviraj da se prosleđuju (passtrough) na risiver svi audio formati koje podržava, realno dovoljni su ti Dolby digital (ac3) i DTS jer je većina filmova/serija u tom formatu. Ako ti je zvučna na ploči aktivna možeš probati šta se dešava kada nju postaviš u XBMC-u kao passthrough uređaj, trebalo bi da i tada dobiješ višekanalni zvuk na risiveru ako je materijal sa Ac3 ili DTS zvukom.

Što se tiče LightAlloy playera verovatno ne podržava passthrough ili ga nisi lepo podesio, ne koristim taj plejer pa ti ne mogu konkretno pomoći.
 
Ako meze da rezimiramo

Podesavanje u Windowsu:

2.jpg 3.jpg

Ovako izgledaju drajveri od ASUS-a

SPDIF mora da bude ukljucen, e sada koja je najbolja opcija od ovih ponudjenih; ako moze kratak opis za svaku:

PCM
Dolby Digital Live
DTS Interactive
S/PDIF in Loopback

4.jpg 5.jpg
 
I podesavanja u XBMC-u,
opet ne znam koja je razlika izmedju:

DirectSound: SPDIF ...
WASAPI: SPDIF ...

screenshot000.png screenshot001.png


Koji video player za Windows preporucujete po mogucstvu da ima sve potrebne kodeke u sebi.

HVALAAAAAA.
 
@artur

PCM je samo za stereo zvuk dok Dolby digital live i DTS interactive služe da se sav zvuk koji se generiše na računaru spakuje u neki od ta dva višekanalna formata. Tada je moguće proslediti digitalnim putem višekanalni zvuk sa bilo kog izvora, npr. iz neke igre. Za filmove kojima je zvuk već u Dolbi digital (ac3) ili DTS formatu pakovanje u DDL ili DTSint. nije neophodno jer se višekanalni zvuk može dobiti i prosleđivanjem (passthrough) na risiver koji te formate podržava.

Što se tiče izbora WASAPI ili Direct sound isprobaj šta u tvom slučaju bolje radi, WASAPI prosleđuje audio stream u DD ili DTS formatu bez ikakvih izmena ali ponekad ima problema u radu, dok direct sound može istovremeno reprodukovati i zvuke koje generiše XBMC i windowsa (zvuk iz menija, win. notifikacije i sl.)

A pored XBMC-a ne vidim potrebu za dodatnim plejerom, osim ako nisi zadovoljan slikom koju XBMC pruža pa želiš više kontrole i dodatna podešavanja filtera i rendera.
 
XBMC mi je odlican, mislio sam za neko pustanje na brzaka, probacu MPC
 
Probacu, sto se tice podesavanja, s obzirom da ih niko ne komentarise, znaci da su dobra.
 
Da, podešavanja su ok, samo što imaš izbor kako želiš da prosleđuješ zvuk na risiver. Hoćeš li koristiti passthrough iz XBMC-a za DTS i DD gde će audio iz filma biti prosleđivan risiveru onakav kakav jeste ili ćeš sav audio (pre)pakovati preko DTS interactive enkodera u Asus draveru i prosleđivati sve kao DTS stream.
 
Svaku tvoju recenicu citam po pet puta, posto je svaka nova informacija. Molio bih te ako mozes malo da mi pojednostavis sta sa kojom opcijom dobijam, zato sam i postavio slike.
Npr. ukljucis tu i tu opciju desava se to i to. I ako moze neki tvoj savet kako bi ti podesio. Nadam se da nisam naporan.
 
Nešto moraš i sam da isprobaš, zar nije veće zadovoljstvo kada sam otkriješ neke stvari nego kada ti se sve servira na tacni :D


U XBMC-u imaš opcije passthrough za određene formate zvuka, uključivanjem njih zaobilaziš bilo kakvo procesiranje na zvučnoj karti i šalje se audio stream direktno na risiver. Znači ako pustiš film kome je zvuk u Dolby Digital ili DTS formatu risiver će ga kao takve i dekodirati.

Ako na XBMC-u ne koristiš opciju passthrough onda će zvuk biti procesiran na zvučnoj karti i u zavisnosti šta si podesio pod s/pdif takav će stream biti prosleđivan na risiver:

PCM - ide samo stereo na risiver bez obzira šta je na izvoru, tj. čak će i 5.1 zvuk iz filma biti poslat kao stereo na risiver

Dolby Digital Live - sav zvuk sa računara, stereo ili višekanalni bilo kog formata se pakuje u Ac3 i kao takav prosleđuje na risiver

DTS interactive - sav zvuk sa računara, stereo ili višekanalni bilo kog formata se pakuje u DTS i kao takav prosleđuje na risiver



Ranije dok sam imao Asus Xonar D1 i risiver bez HDMI ulaza imao sam uključen Dolby digital Live i nisam koristio pasthrough na XBMC-u jer mi je bilo bitno da kontrolu jačine zvuka mogu da podešavam u XBMC-u daljincem. U toj varijanti sav zvuk sa računara mi je ka risiveru bio pakovan u Ac3. Ako bi uključio Dolby Digital i DTS passthrough ne bi imao kontrolu jačine zvuka preko XBMC-a već samo preko risivera što mi nije bila odgovarajuća varijanta, izbegavam korišćenje više od jednog daljinca kad god je to moguće.
 
Apsolutno si u pravu sto se tice zadovoljstva, ali nazalost vremena imam jako malo. Hvala ti u svakom slucaju mnogo.
Meni nije bilo jasno i logicno i to mi je bio najveci problem da shvatim da nesto sto prolazi kroz zvucnu karticu moze da je
zaobidje kontrolisanjem iz nekog drugog programa (XBMC-a) a da to nisu njeni drajveri.
Sada mi je jasno i sada znam kada nesto menjem sta sam uradio a sta dobio.
Hvala jos jednom.
 
Ako treba joše nešto a mogu da pomognem javi se.

:wave:
 
Nazad
Vrh Dno